Bermuda Optimist National & Open Championship 2020
Royal Bermuda Yacht Club | November 07-08, 2020

Championship Fleet (29 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 08, 2020 7:18:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
BER1018   PJ Rodrigues    RHADC   1   1   [4]   3   2   2   1   2   12  
1  
2  
BER1127   Rachael Betschart    RBYC   2   2   1   1   [8]   4   2   1   13  
2  
3  
BER1177   Ethan Thompson    RHADC   4   3   3   2   3   5   [8]   3   23  
3  
4  
BER1033   Kipling Rossouw    RHADC   3   5   5   [6]   1   1   3   6   24  
4  
5  
BER 1210   Sarah Davis    RHADC   7   8   6   4   6   [9]   6   4   41  
5  
6  
BER1009   Isaac Wickramage    RHADC   5   7   9   [10]   4   7   5   5   42  
6  
7  
BER101   JORDAN VIEIRA    RHADC   10   4   2   [19]   5   6   7   9   43  
7  
8  
BER1017   Sophia Dias    RHADC   9   [11]   7   11   7   3   4   7   48  
8  
9  
USA 10   Ben Redburn    RHADC   [13]   10   11   5   11   13   11   12   73T  
9  
10  
1118   Shiloh Cruickshank    RBYC   8   6   [30/UFD]   14   9   8   14   14   73T  
10  
11  
BER1014   Cody Rans    RBYC   12   12   8   8   [26]   12   10   11   73T  
11  
12  
BER2511   Owen Dibbley    RBYC   15   13   [17]   7   13   14   9   10   81  
12  
13  
BER1027   Riley Sarah Lowe    RBYC   16   15   16   12   12   10   [17]   13   94  
13  
14  
BER1122   Jack Adderley    RBYC   6   9   [30/UFD]   9   10   24   30/UFD   8   96  
14  
15  
1038 or 1007   Dylan Menzies    RBYC   [17]   16   10   15   16   15   13   15   100  
15  
16  
1239   Trystan Hocking    RBYC   14   19   12   13   14   [21]   12   17   101  
16  
17  
1052   Miguel Power    RHADC   11   18   13   18   15   11   [21]   18   104  
17  
18  
BER1024   Sam Redburn    RHADC   [22]   14   18   21   18   16   16   16   119  
18  
19  
127   James Ganal    RBYC   [21]   17   14   16   19   18   18   21   123T  
19  
20  
1080   Oliver Soares    RBYC   19   [20]   15   17   17   17   19   19   123T  
20  
21  
BER 1004   Matias Drew    RBYC   18   22   [30/DNS]   20   20   19   15   20   134  
21  
22  
1130   Tegan Gannon-Trott    RBYC   20   21   19   22   [23]   22   20   23   147  
22  
23  
1181   Pharaoh Benevides    RHADC   25   25   21   24   [29]   20   22   22   159T  
23  
24  
1036   Nina Gotfredsen    Royal Hamilton Amateur Dinghy Club   23   23   20   23   21   [26]   23   26   159T  
24  
25  
1216   Fin Lohan    RHADC   24   24   22   25   22   23   [30/DNF]   24   164  
25  
26  
BER1292   Noah Amaradasa    RHADC   27   26   23   27   27   25   [30/DNF]   25   180  
26  
27  
BER36   Aiden Mahoney    RHADC   26   [30/DNF]   24   28   25   29   25   29   186T  
27  
28  
BER1113   Simon Thompson    RHADC   [30/DNF]   27   25   26   28   28   24   28   186T  
28  
29  
1019   Rory Savage    RHADC   [30/DNC]   30/DNC   30/DNC   30/DNC   24   27   26   27   194  
29  
 



Green Fleet (37 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 08, 2020 7:14:33 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
1001   Brady Mackay    RBYC   [1]   1   1   1   1   1   [2]   1   1   1   8  
1  
2  
21   Amir Outerbridge    Endeavour Sailing   4   2   [12]   3   2   4   [10]   9   2   3   29  
2  
3  
103   Ryan Simmons    RHADC   6   6   [11]   2   7   [14]   1   8   3   2   35T  
3  
4  
USA17751   Ian Shaw    RBYC   2   4   6   7   3   2   [11]   [18]   7   4   35T  
4  
5  
BER 1224   Oliver West    RBYC   11   [13]   2   12   6   3   [15]   2   4   5   45  
5  
6  
1042   Joseph Lau    Rhadc   3   [10]   7   4   4   10   7   [16]   5   6   46  
6  
7  
1991   Evan Davis    RHADC   5   12   4   5   8   [16]   3   6   [13]   9   52  
7  
8  
17   Noah Astwood    Endeavour   10   3   3   8   [12]   6   6   [17]   11   10   57  
8  
9  
1063   Gabriel Mackertich    RBYC   9   [20]   8   9   [16]   15   14   5   6   7   73  
9  
10  
1023   Margaret Adderley    RBYC   [22]   11   5   10   10   7   18   7   [22]   15   83  
10  
11  
6   James Rayner    Member   7   15   17   14   [38/DNC]   [27]   9   3   9   14   88  
11  
12  
1824   Nate Wiseman    RHADC   [19]   19   13   11   5   11   17   14   16   [21]   106T  
12  
13  
108   Kristian Davis    RBYC   18   [30]   15   6   9   [32]   8   21   17   12   106T  
13  
14  
1600   Andrew Thomas    RHADC   8   16   18   16   14   [23]   21   [32]   10   8   111  
14  
15  
1108   Christopher Mitchell De Silva    Sails with RBYC   12   8   9   23   11   [34]   4   [24]   23   23   113  
15  
16  
13   Carmela Easton    Endeavor   20   7   [28]   15   17   [24]   22   10   15   18   124  
16  
17  
11   Isabel Welch    Endeavour   23   22   10   [25]   15   [28]   5   25   18   16   134  
17  
18  
1089   Harry Brown    RHADC   21   28   25   22   [31]   8   12   [29]   8   11   135T  
18  
19  
3   Ciaran Smyth    Endeavour   15   18   [38/DNF]   17   13   21   [31]   12   14   25   135T  
19  
20  
9   D'Angelo Williams    Bda Optimist Dinghy Association /Endeavour program   13   14   14   13   26   12   25   22   [28]   [35]   139  
20  
21  
1017   Tyler Simmons    RHADC   [27]   26   21   27   27   5   13   4   26   [29]   149  
21  
22  
1007   Rory Forrest    RHADC   [38/DNF]   5   [38/DNS]   38/DNS   38/DNF   13   16   11   12   17   150  
22  
23  
67   Caelan Cabral    RHADC   14   [31]   23   19   18   9   20   26   [27]   26   155  
23  
24  
25   Tai Dickinson-Johnson    Endeavour   16   [29]   16   21   20   19   [32]   28   19   27   166  
24  
25  
18   Aaron Lugo    Endeavour   [32]   23   [38/DNS]   18   23   25   26   15   29   13   172  
25  
26  
1087   Aaron Lee    RHADC   [30]   [34]   24   26   22   20   29   13   21   22   177  
26  
27  
1099   Emma Brown    RHADC   25   27   [38/DNS]   [38/DNS]   19   17   30   27   20   19   184T  
27  
28  
19   Alay Burgess-Rocker    BODA member, Endevour   26   21   19   28   25   26   19   20   [31]   [34]   184T  
28  
29  
882   Charles Bernstein    RHADC   28   17   22   [38/DNC]   21   [30]   23   30   24   20   185  
29  
30  
1012   Rogan Cabral    RHADC   24   24   20   20   24   22   27   [31]   [32]   30   191  
30  
31  
1185   Tadhg Gotfredsen    Royal Hamilton Dingy Club   [29]   25   27   29   28   29   24   23   [30]   24   209  
31  
32  
1028   Jasper Lau    RHADC   [38/DNC]   [38/DNF]   38/DNS   38/DNS   38/DNC   18   28   19   25   28   232  
32  
33  
1044   Jude Espley-Ault    RHADC   17   9   26   [38/DNS]   [38/DNS]   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   242  
33  
34  
1034   Indira Coleman    RHADC   34   [38/DNC]   [38/DNC]   24   29   35   34   34   33   33   256  
34  
35  
1029   Conor Thomas    RHADC   33   33   [38/DNS]   [38/DNS]   30   31   35   33   34   31   260  
35  
36  
20   Dylan Eiselt    RHADV   [38/DNC]   32   29   [38/DNF]   32   36   36   35   35   32   267  
36  
37  
1035   Benjamin Stockley    RHADC   31   [38/DNC]   [38/DNC]   38/DNC   38/DNS   33   33   38/DNF   38/DNF   38/DNF   287  
37  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network