34th Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta®
Lakewood Yacht Club | October 21-24, 2021in

Withdrew Prior to Start (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Division: (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Total Pos
 



Division: B (2 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Total Pos
 



Multihull A (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
140   Far Reach   24   Mike Beuerlein    Austin Yacht Club   19:32:02   1   1  
1  
2  
009   Nelda Ray   -45   Peter Pattullo    Longview Yacht Club   20:31:17   2   2  
2  
3  
148   Try Me   -27   Gregory Way    HYC   21:32:18   3   3  
3  
4  
USA 3   Byzantine   -60   Jordan Van Zyl
Bruce C Gates  
None   22:38:37   4   4  
4  
 



Multihull C (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
04   Rhythm   90   Carrie Jones
Jeff Jones  
LYC   21:22:26   1   1  
1  
2  
853   Vivace   159   Scott Weaver    Galveston Yacht Basin   22:57:32   2   2  
2  
3  
201A   JEWEL   144   CLAUS PEDERSEN    WATERGATE   22:59:05   3   3  
3  
4  
151A   Mayan Mystress   126   Thomas Sovulewski
Pattie Sovulewski  
TMCA   24:25:04   4   4  
4  
5  
213   Delta Tango   147   Deneen Taylor    LYC   25:22:50   5   5  
5  
6  
107A   TrainingWheels   120   drake borer    Lakewood Yacht Club   25:55:41   6   6  
6  
7  
204A   Reality Check   147   Lucy Newman    South Coast Sailing Adventures   25:56:41   9/RET-BF   9T  
7  
7  
394   Yachtcations   117   Chris Block
Yachtcations, Inc.  
Independent   NO TIME   9/DNF   9T  
7  
 



PHRF Non-Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
8   Greek Fire   86   Eric Baggerman    None   24:27:14   1   1  
1  
2  
1152   SEUTE DEERN   132   HANS KNICKREHM
JIMMIE BUCHANAN  
LYC   24:54:48   2   2  
2  
3  
007   Parrot Tales   99   Robert Moore    Lakewood Yacht Club   26:58:53   3   3  
3  
4  
001   Other Woman   137   BRANTLY MINOR
Brantly Minor  
GBCA   26:59:53   5/RET-BF   5  
4  
 



Cruising Spinnaker (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
10312   Danelaw   120   Roy Olsen
Leslie [A]  
LYC   20:49:59   2   2  
1  
2  
A122   Easy does it   87   Uzi Ozeri [A]   lyc   21:19:34   3   3  
2  
3  
415   Bev 'n Jo   120   Charles Herpich
Kevin co [A]  
Lakewood   21:20:20   4   4  
3  
4  
1145   Nachtwacht   117   Ken Womack
Tom Caskey [A]  
TCYC/LYC   21:47:28   6   6  
4  
5  
657610   Sirly   114   Rob Freas [A]   Sea Scouts, Bsa   22:22:22   7   7  
5  
6  
108A   Sagowag   117   Michael Keever [A]   GBCA   23:06:31   10   10  
6  
 



Division: B (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
135   HAPPY ENDING   162   Rod Nichols
Amy Dewbre [B]  
Transpacific Yacht Club, GBCA   20:31:27   1   1  
1  
2  
11   Skalawag   138   Doug Cagle [B]   GBCA   21:29:22   5   5  
2  
3  
14   Jubilee   132   Thomas Keenan [B]   HYC   22:38:57   8   8  
3  
4  
4720   THIRD WISH   138   Robert Morrison [B]   TMCA   23:06:28   9   9  
4  
5  
33   Fiddler   156   Taylor Smith
Wayne Smith [B]  
Lakewood Yacht Club   23:07:31   12/RET-BF   12  
5  
 



Cruising Non-Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
281   Solstice   154   David Cathcart [A]   Watergate   27:19:09   3   3  
1  
2  
356   L'Attitude Adjustment   145   Russel Treat
Chester Jachimec [A]  
Waterford Yacht Club   27:38:45   4   4  
2  
3  
109A   Estuary One   148   Daniel Knierien
Elliott Bouillion [A]  
Optima Marine, Waterford Yacht Club   28:19:10   5   5  
3  
4  
500   Mystic Maiden   162   Troy Marrs [A]   Watergate   30:21:16   7   7  
4  
5  
131   Second Wind   122   Lonny Doss [A]   Lake Charles Yacht Club   34:11:41   8   8  
5  
6  
21   Loremar   140   Ernest Lykissa [A]   St. Croix   NO TIME   13/DNF   13  
6  
 



Division: B (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
398   Flyer   193   Ben Miller [B]   GBCA / TMCA   23:04:33   1   1  
1  
2  
4398   Renaissance   196   James Miller [B]   GBCA   24:25:54   2   2  
2  
3  
22   Magic   178   Robert Hooper [B]   NA   28:53:24   6   6  
3  
4  
h336   Snipe's Nest   195   Timothy Hartleben
Richard Vaughn [B]  
Island Moorings Yacht Club and Marina   36:37:46   9   9  
4  
5  
191   It'll Do   195   Brian Levack [B]   GBCA   36:38:46   13/RET-BF   13T  
5  
5  
203   SEA GLASS   197   DAVID HAJDUK [B]   NONE   36:38:46   13/RET-BF   13T  
5  
 



Cruising Non-Spin Classic Canvas (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, October 25, 2021 7:52:20 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
21335   Firewater   146   Walter Horton [A]   LYC / GBCA   26:49:54   1   1  
1  
2  
155   Sanity   148   Gary Peterson [A]   GBCA/TMCA   27:49:29   2   2  
2  
3  
53   Astarte   145   Cheryl Morvillo [A]   TASS, GBCA, Waterford   28:25:28   3   3  
3  
4  
306   Josephine   128   Joe Powers [A]   HYC   28:57:30   4   4  
4  
5  
USA 60183   Joy   91   Charles Austin
Lisa Austin [A]  
Watergate Marina   30:32:25   5   5  
5  
6  
157   Irish Mist   117   Robert Crosby [A]   LYC   30:43:41   6   6  
6  
7  
101A   Good Juju   137   Doug Jaworski [A]   TMCA   31:41:38   11   11  
7  
8  
102A   It's All Good   158   Evan Macaluso [A]   SailTime Houston   33:08:12   15   15  
8  
 



Division: B (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
106A   Gallivant   160   Paul Britton [B]   SailTime Houston   31:16:22   9/CPT-ocs   9  
1  
2  
104A   LunaSea   160   Dale Stokes [B]   SailTime Houston   31:17:31   10   10  
2  
3  
105A   Bella Vita   168   Jon Maxey [B]   SailTime Houston   32:44:43   14   14  
3  
4  
38109   Wandering Star   164   Rob Sherrill
Steven Sherrill [B]  
GBCA   NO TIME   21/DNF   21T  
4  
4  
52846   Susanne B   164   Steve Slack [B]   Houston Yacht Club   36:39:46   21/RET-BF   21T  
4  
4  
103A   Kemah Therapy   151   Orlando Cruz [B]   SailTime Houston   36:39:46   21/RET-BF   21T  
4  
 



Division: C (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
163   Nymeria   218   Justin Erickson
Shannon Erickson [C]  
none   30:48:17   7   7  
1  
2  
13   Alegria   190   Mike Baker [C]   Watergate   30:48:21   8   8  
2  
3  
3371   Sea Gypsy   187   Bill Jenko [C]   GBCA   31:48:15   12   12  
3  
4  
472   Breezing Up   195   William Howze
Nick Stepp & Laura Mayo [C]  
Nonsuch Owners   32:23:25   13   13  
4  
5  
202A   Querida   186   Ricardo Arguelles [C]   Ghetto Yacht Club   36:38:46   16   16  
5  
6  
16   LILA JEAN   184   Joe Moore [C]   LYC   36:39:46   21/RET-BF   21  
6  
 



Cruising Non-Spin Cutter (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
7   Lauren II   202   Ian Hancock
Trip Jacks  
GBCA   26:00:29   1   1  
1  
2  
8680   Hoboat   256   Nick Harrell    n/a   26:35:41   2   2  
2  
3  
41   Homers’ Odyssey   169   Jason Anderson    Gbca   27:17:31   3   3  
3  
4  
24   Cimboco   199   Phil Pierce    None   27:18:31   5/RET-BF   5  
4  
 



Cruising Non-Spin Ketch (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1068   Liberty   226   David Gohlke    None   27:37:23   1   1  
1  
2  
Y50   Mermaid III   219   William Young    Seabrook Shipyard   29:21:12   2   2  
2  
3  
68   Chulita   183   Ramon Sanchez    Galveston Yacht Basin   29:22:12   4/RET-BF   4  
3  
 



ORC TOT - Spinnaker Bacardi Fleet (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2021 10:19:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
74   Leading Edge   1.331   Tom Sutton [A]   LYC, HYC, GBCA, BYC   27:19:01   1   1  
1  
2  
61241   Bear   1.3829   Forbes Durdin [A]   LYC   27:53:07   2   2  
2  
3  
35008   Deja Vu   1.3619   Jay Livingston [A]   GBCA   29:55:17   6   6  
3  
4  
455   Edelweiss   1.3158   Ted Greak [A]   LYC, GBCA   30:45:56   8   8  
4  
5  
25363   Scout   1.3196   Rob Epstein [A]   GBCA   31:06:25   10   10  
5  
6  
77932   LickitySplit   1.3209   Corey Harding [A]   BYC   31:25:03   12   12  
6  
7  
12039   Outrageous 2   1.319   Ken Humphries [A]   HYC   31:46:47   13   13  
7  
8  
USA 16   Soap Opera   1.3005   Daniel Malak [A]   Chandlers Landing Yacht Club   32:13:23   14   14  
8  
9  
83   Karma   1.3108   Jay Johnson [A]   Lakewood   34:07:58   15   15  
9  
10  
44766   Athena   1.3339   Cameron Albin [A]   American Odysseus Sailing Foundation   35:24:01   16   16  
10  
 



Division: B (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
183   T-Rex   1.1555   Fred Soward [B]   LCYC   28:30:49   3   3  
1  
2  
7288   Encore   1.2155   Sawnie McEntire
John McEntire [B]  
Lakewood Yacht Club   29:10:12   4   4  
2  
3  
584   Big D   1.1321   Jim Foster [B]   GBCA   29:35:19   5   5  
3  
4  
124   Blue Flash   1.2725   Matthew Arno [B]   FWBC   30:20:21   7   7  
4  
5  
430   Kinderspel²   1.2509   John Bell [B]   CCYC   30:54:29   9   9  
5  
6  
30957   Wings / Bahama Rigging   1.2448   Alex Crowell
Bahama Rigging [B]  
GBCA   31:16:53   11   11  
6  
7  
168   Osprey   1.2283   Walter Barnett
Gail Barnett [B]  
Lakewood   36:17:16   17   17  
7  
8  
185   Wiki Wiki V   1.2508   Albert79 Shannon [B]   Galveston Yacht Basin   36:18:16   19/RET-BF   19  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network