31st Delta Ditch Run
Stockton Sailing Club & Richmond Yacht Club | June 11-12, 2022in

PHRF Mono-hull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, June 14, 2022 4:37:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Express+27 (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA 1   Get Happy!!   129   Brendan Busch
Brendan Busch [Express 27]  
RYC   07:24:04   8   8  
1  
2  
28137   Motorcycle Irene   129   Julia Paxton [Express 27]   Richmond Yacht Club   07:24:52   10   10  
2  
3  
40316   Under the Radar   129   Greg Felton [Express 27]   San Francisco YC   07:27:30   15   15  
3  
4  
18364   Peaches   129   John Rivlin
Michael Rivlin [Express 27]  
StFYC   07:32:24   20   20  
4  
5  
18394   Abigail Morgan   129   Ron Kell
Ron Kell [Express 27]  
CYC   07:34:50   24   24  
5  
6  
10   Hot Sheet   129   David Wick [Express 27]   RYC   07:43:37   35   35  
6  
7  
40428   Black Elk   129   Chris Gage [Express 27]   sss   07:50:53   43   43  
7  
8  
56   Current Affair   129   Seth Clark [Express 27]   RYC   07:56:52   46   46  
8  
9  
12   Artemis   129   Mark Murray [Express 27]   CYC   08:20:57   58   58  
9  
 



Division: Heavy+1 (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
USA 3   Marrakesh   102   Craig Perez
Craig Perez [Heavy 1]  
Richmond Yacht Club   08:00:36   49   49  
1  
2  
58484   Kuda Wuda   75   Craig Page [Heavy 1]   SFYC   08:03:05   51   51  
2  
3  
87652   Formulla One   72   David Van Dyke [Heavy 1]   Stockton Sailing Club   08:24:55   60   60  
3  
4  
7   Joy Ride   99   Cindy Evans [Heavy 1]   RYC   08:30:17   64   64  
4  
5  
USA 101   Swift Ness   36   Nesrin Basoz [Heavy 1]   RYC   08:31:22   65   65  
5  
 



Division: Heavy+2 (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
3113   Arcadia   123   Gordie Nash [Heavy 2]   ryc   07:45:42   39   39  
1  
2  
7954   Duende   114   Philip Lavelle [Heavy 2]   EYC   08:08:47   52   52  
2  
3  
8538   Green Buffalo   114   Jim Quanci
Jim Quanci [Heavy 2]  
Richmond YC   08:11:09   53   53  
3  
4  
41327   Heart of Gold   126   joan Byrne
Axel Mehnert [Heavy 2]  
South Beach YC / IYC   08:15:17   56   56  
4  
5  
133   Stink Eye   135   Christine Weaver
Jonathan Gutoff [Heavy 2]  
Richmond YC   08:18:18   57   57  
5  
 



Division: Heavy+3 (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
76   Sketch   159   David Gruver
John Collins [Heavy 3]  
SFYC   07:35:43   26   26  
1  
2  
5277   Little Wing   168   Robin Van Vliet [Heavy 3]   Richmond Yacht Club   08:28:01   62   62  
2  
3  
38305   Genesis   159   Andrew Bongiorno
Ben Brydon [Heavy 3]  
None   08:55:20   69   69  
3  
4  
37   Chloe   201   Cully Cobb [Heavy 3]   SSS   NO TIME   83/DNS   83T  
4  
4  
28190   Avanti   159   David Smith [Heavy 3]   Vallejo Yacht Club   NO TIME   83/DNS   83T  
4  
4  
513   Shut Up and Drive   168   Brad Cameron [Heavy 3]   DBYC   NO TIME   83/DNS   83T  
4  
4  
624   Can O'Whoopass   273   Richard vonEhrenkrook
Richard vonEhrenkrook [Heavy 3]  
San Francisco Yacht Club   NO TIME   83/DNF   83T  
4  
 



Division: J%2F70 (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
534   1FA   114   Scott/Harrison Sellers/Turner
Scott Sellers [J/70]  
StFYC   07:07:25   1   1  
1  
2  
29   Kangaroo Jockey   114   Peter Cameron [J/70]   RYC   07:16:47   6   6  
2  
3  
USA 63   Spirit   114   Andy Dippel [J/70]   RYC and MBYC   07:27:46   16   16  
3  
4  
60   Flotek   114   Justin Foox
Will and Ben Foox [J/70]  
SFYC   07:40:06   29   29  
4  
5  
607   OYG   114   Brian Mullen [J/70]   San Francisco Yacht Club   08:12:16   54   54  
5  
 



Division: Light+1 (9 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
131   MiniMax   111   Lance Kim [Light 1]   RYC   07:27:15   13   13  
1  
2  
13   Aloha   90   Eliza Richartz
Kyle Vanderspek [Light 1]  
MBYC   07:42:01   32   32  
2  
3  
CAN 9   Nice Rack   63   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff [Light 1]   Encinal YC   07:47:59   41   41  
3  
4  
197   Flying Fish   99   Michael Berndt
Jeff Lee, Rhett Smith [Light 1]  
Oakland Yacht Club   07:56:50   45   45  
4  
5  
46973   Blitz   99   Bryan Nickel [Light 1]   NHYC   08:13:52   55   55  
5  
6  
28175   Rascal   108   William Larsen [Light 1]   Sequoia Yacht Club   08:23:06   59   59  
6  
7  
225   225   111   John Oldham [Light 1]   St FYC   08:26:46   61   61  
7  
8  
78   Split Water   81   Mark Howe [Light 1]   Richmond Yacht Club   08:42:20   67   67  
8  
9  
1000   Outsider   57   Greg Nelsen [Light 1]   SSS   NO TIME   83/DNC   83  
9  
 



Division: Light+2 (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
8419   Just a Hare   126   Marcos McGee
Drake Jensen [Light 2]  
Stockton Sailing Club   07:25:03   11   11  
1  
2  
WO   Nellybelle   153   Alan Wirtanen [Light 2]   Santa Cruz YC   07:27:16   14   14  
2  
3  
28128   Pell Mell   138   Alex Simanis
Alex Simanis [Light 2]  
Sloop Tavern Yacht Club   07:29:09   19   19  
3  
4  
60   Covfefe   126   Michael Lazzaro [Light 2]   Richmond YC   07:33:02   21   21  
4  
5  
22   Peabody   144   Donna Womble [Light 2]   Monterey Peninsula YC   07:35:06   25   25  
5  
6  
15   Wasta   126   Richard Jarratt
Richard E. Jarratt Jr. [Light 2]  
Richmond Yacht Club   07:46:07   40   40  
6  
7  
11   Tularemia   126   Christopher Melhuish [Light 2]   NA   08:02:52   50   50  
7  
8  
305   Beyond   120   Andrew LaCenere
Lara Egbeola-Martial [Light 2]  
Island Yacht Club   NO TIME   83/DNS   83  
8  
 



Division: Melges+24 (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
838   Brio   84   Manfred Schmiedl [Melges 24]   Seattle Yacht Club   07:15:11   3   3  
1  
2  
553   FencedN.com   84   Geoff McFarland
Geoff McFarland [Melges 24]  
SBYC   07:26:16   12   12  
2  
3  
680   Rock steady   84   Blake Hoffmann
Chay McIntosh [Melges 24]  
Scuttlebutt   07:52:15   44   44  
3  
4  
77   BONES   84   Robert Harf
Robert Harf [Melges 24]  
RYC   08:36:15   66   66  
4  
5  
140   Posse   84   Sallie Lang
Donald McIlraith [Melges 24]  
Treasure Island Sailing Center   NO TIME   83/DNS   83T  
5  
5  
855   Looper   84   Duane Yoslov [Melges 24]   SFYC   NO TIME   83/DSQ   83T  
5  
5  
USA180   M1   84   Dave Collignon [Melges 24]   SCYC   NO TIME   83/DNS   83T  
5  
 



Division: Moore+24 (22 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
11   Flying Circus   150   Pete Spaulding [Moore 24]   RYC   07:13:37   2   2  
1  
2  
38   Lowly Worm 2.0   150   Scott Nelson
Scott Nelson [Moore 24]  
scyc   07:15:38   5.5/TIE   5.5T  
2  
2  
134   Penguin   150   Matt Dini [Moore 24]   Santa Cruz Yacht Club   07:15:38   5.5/TIE   5.5T  
2  
3  
64   Firefly   150   Joel Turmel
Chris Weis [Moore 24]  
THE RYC   07:17:27   7   7  
3  
4  
71   Topper II   150   Conrad Holbrook [Moore 24]   RUC   07:24:47   9   9  
4  
5  
89   Mooretician   150   Peter Schoen
Roe Patterson [Moore 24]  
TYC   07:27:48   17   17  
5  
6  
104   Watts Moore...   150   Chris Watts [Moore 24]   SCYC & CYC   07:28:41   18   18  
6  
7  
84   Nobody's Girl   150   Mackenzie Cook
Sydnie Moore [Moore 24]  
Santa Cruz Yacht Club   07:33:23   22   22  
7  
8  
77   Moorigami   150   John Siegel
John Siegel [Moore 24]  
StFYC   07:34:01   23   23  
8  
9  
92   Dope Lemon   150   Scott Sorensen [Moore 24]   Santa Cruz YC   07:37:54   27   27  
9  
10  
88   Tonopah Low   150   Mike Evans
Mike Evans [Moore 24]  
Santa Cruz Yacht Club   07:38:10   28   28  
10  
11  
103   No Moore Drama (NMD)   150   Tom Jenkins
Eric Kownacki [Moore 24]  
Morro Bay YC & Southwestern YC   07:40:21   30   30  
11  
12  
12   MOORGAWR   150   Evan Diola [Moore 24]   SCYC   07:40:43   31   31  
12  
13  
137   Bluebird   150   Ryan Georgianna [Moore 24]   RYC   07:42:31   33   33  
13  
14  
73   skosh   150   Ian Sprenger [Moore 24]   Ventura YC   07:42:35   34   34  
14  
15  
106   Oxymoron   150   Tom Southam
Tom Southam [Moore 24]  
RYC   07:43:54   36   36  
15  
16  
61   WikiWiki   150   Pat Brown [Moore 24]   Stockton Sailing Club   07:43:59   37   37  
16  
17  
136   Rosa Mystica   150   Mark Marlett [Moore 24]   RYC   08:29:39   63   63  
17  
18  
30   flying colors   150   tim hilleary [Moore 24]   ryc   09:28:22   70   70  
18  
19  
51   Wet Spot   150   michael O'Callaghan [Moore 24]   StFYC   NO TIME   83/DNC   83T  
19  
19  
76   JR   150   Richard Korman [Moore 24]   CYC   NO TIME   83/DNC   83T  
19  
19  
121   Snafu   150   Karl Robrock [Moore 24]   RYC   NO TIME   83/DNS   83T  
19  
 



Division: Santa+Cruz+27 (5 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
119   Kasatka   141   Mark Voropayev
Andrei Voropayev [Santa Cruz 27]  
LCSA   07:44:24   38   38  
1  
2  
57337   Rio   141   Soeren Brinkmann [Santa Cruz 27]   SCYC   07:48:00   42   42  
2  
3  
47911   GOTCHA   141   Jon Hovdal [Santa Cruz 27]   MBYC   07:58:37   47   47  
3  
4  
145   Medusa   141   Nathan de Vries
Ros de Vries [Santa Cruz 27]  
EYC/IYC   07:59:31   48   48  
4  
5  
18722   Good Timin’   141   Alexander Mirfield
Gary Mirfield [Santa Cruz 27]  
SCYC   08:53:43   68   68  
5  
 



Cruising (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, June 13, 2022 4:04:25 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Cruise+1 (7 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
63163   Rubicon III   138   Rod Percival
Rod Percival [Cruise 1]  
sss   08:48:53   3   3  
1  
2  
161   Sir Leansalot   105   Tom Lueck
Tom Lueck [Cruise 1]  
SSC   08:51:01   5   5  
2  
3  
35   Syncopation   132   Michele Logan
Michele Logan [Cruise 1]  
RYC   09:36:07   8   8  
3  
4  
1998   Escapade   72   Jim Painter
Jim Painter [Cruise 1]  
SSC   09:36:55   9   9  
4  
5  
None   Send Me…   72   Sam Neustadt
Tammy Forrest [Cruise 1]  
Lake Washington Sailing Club   NO TIME   18/DNS   18T  
5  
5  
H37c   Tac Two   126   Paul Fredrick [Cruise 1]   none   NO TIME   18/DNC   18T  
5  
5  
none   Toucan   132   Kevin Belcastro
Susan Liebert [Cruise 1]  
Andreas Cove Yacht Club   NO TIME   18/DNF   18T  
5  
 



Division: Cruise+2 (10 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
557   Sir Nigel   234   Aidan Thompson
Spencer Thompson [Cruise 2]  
San Francisco Yacht Club   08:18:37   1   1  
1  
2  
1951   Good Way II   156   Thomas Johnson [Cruise 2]   SSC   08:19:07   2   2  
2  
3  
TBD   June Bug   144   Rick McMahon [Cruise 2]   SSC   08:49:36   4   4  
3  
4  
4386   Lina   225   Richard Mason
Carolyn Mason [Cruise 2]  
Stockton Sailing Club   09:05:33   6   6  
4  
5  
5753   Destiny   175   Sam Corso
Jeff Flowers [Cruise 2]  
SLTWYC   09:22:02   7   7  
5  
6  
18746   PB&J   144   Paul Brunello [Cruise 2]   SSC   10:07:40   10   10  
6  
7  
3436   Tudo bem   180   Eric Yochheim [Cruise 2]   Ssc   10:25:36   11   11  
7  
8  
32   Macushla   144   Evan Marks [Cruise 2]   Berkeley Yacht Club   NO TIME   18/DNS   18T  
8  
8  
N/A   Wanderlust   210   Mark McNearney [Cruise 2]   Stockton Sailing Club   NO TIME   18/DNS   18T  
8  
8  
USA238   Grey Wulff   150   Ken Popplewell [Cruise 2]   Encinal YC   NO TIME   18/DNC   18T  
8  
 



BAMA Multi-hull (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 12, 2022 9:53:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Multi+1 (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
61433   Bottle Rocket   -51   David Schumann [Multi 1]   SFYC   06:51:10   1   1  
1  
2  
7644   Mama Tried   -24   Katie Love [Multi 1]   skiffsailing.org   07:40:10   2   2  
2  
3  
38139   Caliente   -24   Truls Myklebust
Anna Liv Myklebust [Multi 1]  
BAMA   08:31:58   4   4  
3  
 



Division: Multi+2 (2 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
28557   Bird of Prey   60   Glen Murray [Multi 2]   BAMA   08:17:25   3   3  
1  
2  
28   Lookin Good 3   42   Rafi yahalom
Rafi yahalom [Multi 2]  
BAMA   NO TIME   6/DNF   6  
2  
 



BAMA Multi-Texel (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 12, 2022 9:53:27 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Texel (3 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1210      0.964   Jacob Sailer [Texel]   Hobie   05:27:29   1   1  
1  
2  
7584   Last Minute   0.935   Dylan Cotter
Dante Fiala, Bradley Schoch [Texel]  
Glencoe Boat Club / MPYC   06:33:20   2   2  
2  
3  
257/396   RINI BIKINI   0.964   DANIEL GLASNER
ELISE GLASNER [Texel]  
RICHMOND YC   06:35:33   3   3  
3  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network