35th Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta®
Lakewood Yacht Club | October 06-09, 2022in

Cruising Non-Spin (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 08, 2022 8:45:56 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: A (6 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
33406   Alessandra   138   Fisksatra Swede 41   Treaf Andrus [A]/
Anthony Parker
Clement Jardin
Joseph Prudhomme
Lee Taylor
Mike Janota  
HLK Sailing School/
/
/
/
/   
21:11:20   2   2  
1  
2  
1152   SEUTE DEERN   132   TRINTELLA SHIPYARD TRINTELLA 42   Hans KNICKREHM [A]/
JIMMIE BUCHANAN
JACK SEITZINGER
ANATOLI DOUDNIKOV
ANNE D. PERRY  
LYC/
/
/
/   
21:35:52   3   3  
2  
3  
17   GOOD NEWS   117   TPI Alerion Express   Ash Walker [A]/
Tim Vogelsang
Ed Bishop
Fred Lindsey  
LYC/GBCA/
/
/   
21:54:13   4   4  
3  
4  
168   Osprey   95   Beneteau First 42s7   Walter Barnett
Gail Barnett [A]/
Wyatt Smith
Jorge Frank
John Ray
Casey Jeffers  
LYC, GBCA/
/
/
/   
22:52:40   7   7  
4  
5  
526   Simplicity   129   Beneteau Beneteau 46   James Holt
Barbi Holt [A]/
Barbi Holt
James (Craig) Holt
Shannon Mullin
John Mullin  
None/
/
/
/   
23:04:08   8   8  
5  
6  
131   Second Wind   122   Benetau First42   Lonny Doss [A]/
Mark Hiett
James Kave
Ryan Clanton  
Lake Charles Yacht Club/
/
/   
23:20:00   9   9  
6  
 



Division: B (8 boats)
Pos Sail   Boat   Rating Make/Model   Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
398   Flyer   193   Catalina 30 TM   Ben Miller [B]/
Heather Patterson
Jeff Patterson
Bo Miller
Kevin Jordan  
TMCA/
/
/
/   
20:57:44   1   1  
1  
2  
8   Corrina   223   JJ Taylor & Sons Contessa 32   Ben Kyzar [B]/
Brad Tindall
Rudy Hawkins
Mark Nicola  
LCYC/
/
/   
22:00:02   5   5  
2  
3  
195   Shakey Waves   149   Beneteau First 33.7   Robbie Hampton
Sarah Hampton [B]/
John Cole
Zack Cole
Tim Johnson  
HYC/
/
/   
22:13:07   6   6  
3  
4  
86   Signorina   158   Hunter 39   Colby Whitfield [B]/
Kasey Dykes
Ben Bray
Rick Fisher
Massimo Marinelli  
Portofino Harbour Marina/
/
/
/   
25:05:13   10   10  
4  
5  
144   Dauphin   176   Allied 42 XL2   John Gross [B]/
John Gross
Sherry Wilson
Doug Habermann
Bill VanRavenswaay  
HYC/
/
/
/   
25:31:33   11   11  
5  
6  
16   Lila Jean   184   catalina 375   JOE MOORE [B]/
STAN DAVIS
JOE MOORE III
WAYNE GOHRES
NELSON HANCOCK
james Miller  
LYC/
/
/
/
/   
25:44:45   12   12  
6  
7  
3469   Quest   213   Catalina 30/Sloop   S Dennis Fegan [B]/
David Applegate
Frank Cooper
Bill Jorgensen
Will Jorgensen
Marc Jensvold  
Boardwalk YC/
/
/
/
/   
26:46:59   13   13  
7  
8  
500   Mystic Maiden   162   Hunter H450 Passage   Troy Marrs [B]/
Troy Marrs
Hannah Marrs
Henriette Schade
Kari Marrs  
Kemah Boardwalk/
/
/
/   
26:47:59   15/RET   15  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2023 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network