20th Annual Harvest Moon Regatta
Lakewood Yacht Club | October 05-December 31, 1969

LYC Cruising-Spin (29 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 07, 2006 4:20:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
40   Ruthless   138   Donald H Anderson [C]   Corpus Christi Yacht Club   22:20:13   1   1  
1  
2  
USA 14   Rented Mule   72   Bryan Taylor [A]   Bayview Boat Club   23:12:00   2   2  
2  
3  
88   40 Love   120   john willett [B]   Greers Ferry Lake Yacht Club   23:39:07   3   3  
3  
4  
620   Meisje   186   Corey Harding [D]   CCYC   23:41:34   4   4  
4  
5  
23603   Apache   123   Robert Williams [B]   Houston Yacht Club   23:50:44   5   5  
5  
6  
47733   America Jane III   102   Peter van Oosten [B]   GBCA   23:54:21   6   6  
6  
7  
40730   Yaga   126   Mickey McHugh [C]   Waterford Yacht Club   24:12:03   7   7  
7  
8  
52238   Son of Boomer   45   Tom Sheffield [A]   HYC   24:35:22   8   8  
8  
9  
USA 62   Cayuse   96   Hal Haltom [B]   Houston Yacht Club   24:58:27   9   9  
9  
10  
25   Voyager   96   Frank Easby-Smith [B]   N/A   25:10:39   10   10  
10  
11  
41243   Diablesse   96   Greg Gladden [B]   none   25:11:41   11   11  
11  
12  
27   Blue Norther   123   Robert Brindley [B]   None   25:12:43   12   12  
12  
13  
79   Tropicale   153   Keith Holland [D]   None   25:20:22   13   13  
13  
14  
010   PINGUIN   129   Gerhard Wittich [C]   LYC   25:46:47   14   14  
14  
15  
495   Three Sheets to the Wind   144   Kuipers Roy [D]   Chandler Landing Yacht and Tennis club   26:01:32   15   15  
15  
16  
109   Material Girl   87   Tom Youens [A]   LYC   26:04:57   16   16  
16  
17  
A115   Liberty Belle   72   Clay Bishop [A]   Lakewood   26:15:19   17   17  
17  
18  
52438   Cynthia Woods   48   Steve Conway [A]   Texas A&M-GBCA   26:48:14   18   18  
18  
19  
52492   Ambition   87   Philip Schutts [A]   Fort Worth Boat Club   27:36:08   19   19  
19  
20  
179   SUSAN II   132   Ira F. (Lynn) Walton III [C]   None   29:02:18   20   20  
20  
21  
325   First Born   144   Richard Sherman [D]   None   30:13:22   21   21  
21  
22  
345   Jessie A.   208   Kerry Leonard [D]   seabrook shipyard   30:22:28   22   22  
22  
23  
83   Argo   98   Ernie Lykissa [B]   n/a   31:59:52   23   23  
23  
24  
65   Mental Floss   135   Terry Pynckel [C]   None   NO TIME   30/DNC   30T  
24  
24  
43   Pearl-DNC   141   David Weston [C]   HYC   NO TIME   30/DNC   30T  
24  
24  
51675   Vela   129   Robert Cooper [C]   GBCA   NO TIME   30/DNF   30T  
24  
24  
18   Steady Healer   171   Ed Smith [D]   None   NO TIME   30/DNF   30T  
24  
24  
135   fiddler   171   Wayne Smith [D]   LYC   NO TIME   30/DNF   30T  
24  
24  
154   Sunshine-DNC   150   David Williams [D]   None   NO TIME   30/DNC   30T  
24  
 



LYC Cruising-NonSpin Pink (21 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 07, 2006 4:20:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1152   Seute Deern   129   Hans Knickrehm [B]   LYC   23:59:38   1   1  
1  
2  
53   Astarte   142   Cheryl Morvillo [C]   TASS   24:28:26   2   2  
2  
3  
21   Hakuna Matata   138   Ron Fernau [C]   LYC   24:46:33   3   3  
3  
4  
1237   Felicity   133   Gerald Lawrie [C]   TCYC   24:52:33   4   4  
4  
5  
237   Mojo   83   Vicki Rhyne [A]   Member   25:28:27   5   5  
5  
6  
43   C Charmer   102   Robert Core [A]   Brazosport Yacht Club   25:29:27   6   6  
6  
7  
510   Sweet Leilani   133   Mark Rock [C]   NA   25:39:25   7   7  
7  
8  
292   Dor-I-Lee   123   Donald Carnes [B]   TASS   26:18:57   8   8  
8  
9  
697   Colour My World   138   Michael Veraa [C]   TMCA   27:14:04   9   9  
9  
10  
A112   At Last   123   Thomas Ryon [B]   none   27:30:57   10   10  
10  
11  
201   Rhapsody   120   D.J. Brennan [A]   None   27:57:07   11   11  
11  
12  
366   Maverick   120   Allen Hughes [A]   Galvestion yacht basin   28:25:02   12   12  
12  
13  
A89   Paradise II   123   Gordon Williamson [B]   None   28:35:00   13   13  
13  
14  
A125   Bliss   78   Casey Fannin [A]   none   NO TIME   22/DNF   22T  
14  
14  
260   Starduster   131   Doug Drewry [B]   none?   NO TIME   22/DNF   22T  
14  
14  
3   Lontano Mare   132   Larry Litton [B]   None   40:30:00   22/OCS   22T  
14  
14  
A106   Wandering Star   140   Thomas (ROB) Sherrill Jr [C]   GBCA   NO TIME   22/DNF   22T  
14  
14  
50794   Eclipse-DNC   96   Jeff Walne [A]   Hill Country Yacht Club   NO TIME   22/DNC   22T  
14  
14  
A109   Rambunctious   129   Gary Wagner [B]   Waterford Yacht Club   NO TIME   22/DNC   22T  
14  
14  
6833   Starlight   132   John Geddie [C]   TCYC   NO TIME   22/DNF   22T  
14  
14  
A110   Renaissance   129   Jim Hall [B]   Lakewood Yacht Club   NO TIME   22/DNF   22T  
14  
 



LYC Cruising-NonSpin Green (46 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 07, 2006 4:20:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1984   Chakoda Red   166   Carl Curtiss [F]   N/A   24:13:33   1   1  
1  
2  
4640   C'est La Vie   168   Thomas Sims [G]   Waterford Yacht Club   24:15:42   2   2  
2  
3  
327   Big D   151   Jess Brooks [E]   Seabrook Marina   24:17:51   3   3  
3  
4  
18434   Lady Blue   160   Jim Rio [E]   Brazosport Yacht Club   25:06:53   4   4  
4  
5  
A119   Freedom's Wing   171   James Steuwe [G]   LYC   25:16:35   5   5  
5  
6  
119   Lady   150   Charles McNamara [D]   Grand Lake Yacht Squadron   25:18:55   6   6  
6  
7  
A128   Alamanda   147   Daniel Malak [D]   Chandlers Landing Yacht Club   25:19:48   7   7  
7  
8  
A107   Good Timin'   156   Ernie Rogers [E]   TMCA   25:21:02   8   8  
8  
9  
A116   Exodus   171   Bruce Urband [G]   Texas Mariners Cruising Association   25:30:38   9   9  
9  
10  
293   Pro Re Nata   168   Tom Macaluso [F]   LCY   25:30:56   10   10  
10  
11  
180   Vindaloo   174   Grant Wolfe [H]   Brazos Valley   25:34:31   11   11  
11  
12  
A100   Solstice   174   Ed Brauer [H]   LYC   25:36:49   12   12  
12  
13  
2   Gulf Stream   182   Dennis Miller [I]   none   25:41:48   13   13  
13  
14  
133   Stellar of Course   168   Ronald Eddleman [F]   TMCA   25:48:44   14   14  
14  
15  
237   Island Time   178   Charles Scott [H]   GBCA, GBPS   25:51:37   15   15  
15  
16  
109   Seasharp   183   Gottfried Schiller [I]   Kemah BoardwarkMarina   26:10:47   16   16  
16  
17  
A117   Kalei-o-lani   157   Bill Kessinger [E]   None   26:14:11   17   17  
17  
18  
138   Necessary   147   Steve Green [D]   none   26:34:34   18   18  
18  
19  
A130   Janler II   168   Joey Abshire [F]   No Affiliation   26:39:10   19   19  
19  
20  
A123   Wanderer   153   Curt Ebner [E]   watorgate   26:40:24   20   20  
20  
21  
1815   Sundowner   172   Ricardo Gomez [H]   Waterford Yacht Club   26:45:38   21   21  
21  
22  
CS98   The Mons   162   Tanya Gorguraki [F]   Kemah Harbor   26:51:18   22   22  
22  
23  
046   Makan Angin   134   Howard Hughes, Jr. [D]   Lakewood Yacht Club   26:51:22   23   23  
23  
24  
173   Longhawk   180   Sam Crowder [I]   TMCA   26:51:24   24   24  
24  
25  
1605   Chambord   184   Joe Moore [I]   Lakewood   27:07:38   25   25  
25  
26  
753   Tranquility   177   Lucy Newman [H]   South Coast Sailing Adventures   27:08:57   26   26  
26  
27  
11   2nd Priority   181   J.D. ( Joe ) Novak [I]   NONE   27:30:38   27   27  
27  
28  
106   Sound Spirit   168   Tim Williams [G]   Rush Creek Yacht Club   27:48:17   28   28  
28  
29  
177   Pair-a-dice   177   Tommy Combs [H]   gbca   28:29:04   29   29  
29  
30  
A134   Roxanne   156   Graham Evans [E]   waterford yacht club   28:31:29   30   30  
30  
31  
654   Oceans' Lady   165   Mark Sanderson [F]   none   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
A102   Summer Wind   171   Rick deClairmont [G]   SailTime Houston   NO TIME   47/DNC   47T  
31  
31  
A135   Fun Hunter   184   Terry Hollar [I]   marins sole   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
151   Cajynn II   156   Brent Berridge [E]   None   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
27   Phoenix   162   Paul Hunter [F]   Watergate   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
8   Dionysus   159   Alec Horn [E]   none   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
423   Family Affair   155   William Goss [E]   lakewood yacht club   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
097   Buzzin Around   168   Wayne Christensen [F]   hyc   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
77   Illusion   169   Alan Reynolds [G]   none   NO TIME   47/DNC   47T  
31  
31  
10104   Ole   171   Treaf Andrus [G]   Sea Scouts Ship 150   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
A127   Last Outlaw   147   James Clark [D]   none   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
A101   Tradewinds   147   Kevin Kaiser [D]   SailTime Houston   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
21   Dame Alicia   172   Horst Albrecht [H]   lcyc   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
7 stars   Pleiades   150   Dennis Casserly [D]   Balharbour   NO TIME   47/DNC   47T  
31  
31  
A103   Moonlight Serenade   171   Daniel Knierien [G]   SailTime Houston   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
31  
271   SeaFlight   149   Russell Martin [D]   Waterford Yacht Club   NO TIME   47/DNF   47T  
31  
 



LYC Cruising-NonSpin Blue (46 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 07, 2006 4:20:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
28   Swannanoa   207   Charles Priddy [O]   None   22:46:56   1   1  
1  
2  
56255   Greta   213   David Sanderson [K]   HYC   23:15:18   2   2  
2  
3  
144   East Passage   229   John Gross [O]   HYC   23:17:57   3   3  
3  
4  
4447   Ocean Spirits   177   Gary Pollock [J]   none   23:52:37   5   5  
4  
5  
24   Cimboco   205   Phil Pierce [J]   N/A   23:59:30   6   6  
5  
6  
A99   Brittanie Kaye   216   Ed Rainwater [N]   NONE   24:02:20   7   7  
6  
7  
26   Leslie Ann   241   Mark Price [O]   none   24:09:57   8   8  
7  
8  
249   Kindred Spirit   217   Doug Griffith [N]   HYC   24:13:24   9   9  
8  
9  
416   Star Gazer   217   Bob McKinzey [M]   Brazosport Yacht Club   24:20:07   10   10  
9  
10  
22102   Gypsy North   204   Roger Stone [K]   Texas A&M-GBCA   24:25:01   11   11  
10  
11  
32   Willow   324   David Ware [K]   ROCKPORT YC   25:16:44   12   12  
11  
12  
A124   Cutter Too   204   Watts Cutter [N]   WATERFORD   25:28:06   13   13  
12  
13  
A137   No Bubbles   144   James Varner [K]   NONE   23:45:19   13.2/ZFP   13.2  
13  
14  
3469   Quest   201   Dennis Fegan [L]   Galveston Island YC   25:34:03   14   14  
14  
15  
73118   Forget Me Knot   199   Scott Schaunaman [L]   Watergate Marina   25:48:29   15   15  
15  
16  
68   Destiny   160   Marv Novak [M]   None   25:51:42   16   16  
16  
17  
245   Tranquility   194   Philip Beckett [L]   LYC   26:07:25   17   17  
17  
18  
372   Lotus   168   Jason Hoff [M]   none   26:07:32   18   18  
18  
19  
379   Moonlighter   201   Travis Smith [L]   B Y C   26:38:06   19   19  
19  
20  
61   Ad Astra   198   Michael Wilkinson [L]   Lavon Yacht Club   26:40:43   20   20  
20  
21  
3350   Finally   210   Teddy Strickland [O]   Watergate   27:02:53   21   21  
21  
22  
13977   Pas de Deux   195   Stan Obloy [L]   Seabrook Marina   27:44:39   22   22  
22  
23  
M46   Plankton   186   Douglas Schindler [M]   TASS   28:13:33   23   23  
23  
24  
A111   EGZS   213   Kevin Haines [N]   Watergate Yachting Center   28:36:36   24   24  
24  
25  
A132   Solitaire   190   Thomas Campbell [L]   Port Lavaca Yacht Club   34:39:04   25   25  
25  
26  
8   Dawntreader   237   Kat Harris [O]   none   NO TIME   47/DNC   47T  
26  
26  
6   Indian Summer   259   Pat Cunningham [O]   Lakewood   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
4017   Casa Caribe   224   Bill Hartzog [M]   NONE   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
A126   Taysa   223   Dennis Renner [O]   None   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
A129   Wishing Star   219   Ramon Sanchez [N]   Galveston Boat Club   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
Y50   Mermaid III   188   William Young [K]   Seabrook Leeward Offshore (SLO) Sailors   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
981   Curtis Spacek   207   Curtis Spacek [J]   none   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
484   Anchor Management   213   Steve Schlosser [J]   GBCA   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
119   Lady Sarah   204   William Howell [N]   Key Allegro Yacht Club   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
A120   Windship   207   Gary Watkins [J]   NONE   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
5027   Tabasco   158   Richard Wright [K]   None   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
25   Moonstruck   173   Darold Maxwell [K]   Lakewood Yacht Club   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
A121   JonNe'   177   Jon Siewers [J]   None   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
110   Whiffler   180   Steven Weinberg [K]   Lakewood   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
91   Liberte'   187   Craig Taylor [J]   Lakewood Yacht Club   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
A108   Morning Star   147   Richard Fisher [J]   Waterford   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
A133   Wild Thing   99   Brian DeWitt [M]   n/a   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
384   MiBonita   176   Tom Frankum [M]   GBCA   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
93   Just Imagine   153   Walter Miller [K]   None   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
26   Wave Dancer   153   Warren Trobaugh [M]   Kemah Marina   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
26  
423   Lost Texan   191   Michael White [L]   U.S. Sailing   NO TIME   47/DNF   47T  
26  
 



SOS-TEX (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 07, 2006 4:20:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
18086   Star Chaser   93   Kevin Box   GBCA   25:16:51   1   1  
1  
2  
51872   Syncopation   87   Jim Lane   Waterford   25:17:05   2   2  
2  
3  
490   Europa   141   Sylvain Carriere   GBCA   25:19:34   3   3  
3  
4  
141   Grand Cru   126   William Worsham   Port Arthur Yacht Club   26:11:52   4   4  
4  
5  
37   Jus CrewZen   233   James Dobbins   SOS-TEX   26:25:55   5   5  
5  
6  
175   Orion's Belt   105   Sam Ausmus III   GBCA   27:50:51   6   6  
6  
7  
777   Carioca   114   Jim Glenn Jr   None   NO TIME   8/DNF   8  
7  
 



Multihull (18 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, October 09, 2006 4:06:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
113   Ninnescah Flyer   48   Larry Greenwood [C]   Ninnescah Sailing Association   19:58:50   1   1  
1  
2  
164   Ranger   21   Bruce Jenevein [B]   Corinthian Sailing Club   20:04:35   2   2  
2  
3  
131   Blynken   51   David Yngve [C]   Galveston Boat Club   20:32:55   3   3  
3  
4  
51231   Trilobyte   -27   Sam Showalter [A]   Port Arthur Yacht Club   21:01:13   4   4  
4  
5  
11   Wiki Wiki IV   15   Joe Peine [B]   HYC   21:11:00   5   5  
5  
6  
276   Abandoned Assets   -51   Jim Van Fleet [A]   Austin Yacht Club   21:14:10   6   6  
6  
7  
215   Tribology   -22   Paul Horton [A]   CSA   21:27:03   7   7  
7  
8  
1200 GT   Thalia   -27   Anthony Townsend [A]   TOMA   21:39:47   8   8  
8  
9  
009   Nelda Ray   -48   Peter Pattullo [A]   Longview Yacht Club, Texas   21:49:16   9   9  
9  
10  
120   Weapon of Choice   21   Chris Parrish [B]   TOMA   21:55:42   10   10  
10  
11  
A42   LightSpeed   48   Alexander McDonald [C]   none   22:31:36   11   11  
11  
12  
140   Far Reach   21   Mark Meis [B]   Gulf Coast Sailing   22:54:31   12   12  
12  
13  
144   Itsatrip   21   Chris Croninger [B]   LCYC   23:13:29   13   13  
13  
14  
853   Vivace   163   Scott Weaver [C]   none   23:35:29   14   14  
14  
15  
12   Pioneer Point   141   John Pickell [C]   Waterford YC   26:53:32   15   15  
15  
16  
A114   Eliza Morgan   126   Edward Winckler [C]   None   27:05:10   16   16  
16  
17  
USA3501   Blue Moon   -300   Andy Green [A]   payc   32:11:49   17   17  
17  
18  
118   Overdo-WDR   21   John Novak [B]   none   NO TIME   19/DNC   19  
18  
 



ORC-Spin (35 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Wednesday, October 18, 2006 2:39:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
16   Soap Opera   96   Scott Self [C]   CLYTC   16:14:50   1   1  
1  
2  
77402   Hoss   0   Jeffrey Progelhof [C]   Rush Creek Yacht Club   16:15:29   2   2  
2  
3  
4070   Sabani   0   Jim Foster [D]   none   16:26:26   3   3  
3  
4  
32111   Passion   0   Steve Hastings [A]   CCYC   16:36:44   4   4  
4  
5  
181   Hamburg   0   Albrecht Goethe [A]   Lakewood Yacht Club   16:43:52   5   5  
5  
6  
30   KO Sailing   0   John Kolius [B]   Houston Yacht Club   16:48:09   6   6  
6  
7  
40306   Whistler II   0   Cran Fraser [D]   Lakewood Yacht Club   16:48:40   7   7  
7  
8  
5598T   Kenai   0   Chris Lewis [B]   GBCA   16:56:47   8   8  
8  
9  
gbr6098t   Mas Cerveza   36   Tony Hauglum [B]   Corpus Christi YC   16:58:09   9   9  
9  
10  
51105   Blue Max   78   Barry Brown [C]   CCYC   16:59:59   10   10  
10  
11  
10312   Danelaw   0   Roy Olsen [D]   GBCA   17:01:06   11   11  
11  
12  
332   Cotton Cutter   0   Stephen Hegyesi [D]   LYC   17:12:46   12   12  
12  
13  
98   Get Over It!   0   Chris Rousseau [C]   GSC   17:15:13   13   13  
13  
14  
657610   Sirly   0   John Barnett [D]   LYC   17:22:56   14   14  
14  
15  
44766   Rosalita   39   Jeffery Hart [A]   Port Aransas (island Moorings)   17:23:43   15   15  
15  
16  
77496   Wild Rover   0   Mike McGagh [C]   GBCA   17:23:52   16   16  
16  
17  
296   Stinger   0   Bee Bednar [C]   Houston Yacht Club   17:23:56   17   17  
17  
18  
246   Shared Watch   0   Jay Zittrer [D]   LYC   17:24:45   18   18  
18  
19  
A122   Easy Does It   0   Uzi Ozeri [D]   gbca   17:25:04   19   19  
19  
20  
35053   Coyote   33   Mike Naugher [A]   chandlers Landing   17:31:25   20   20  
20  
21  
42848   Nemo   63   Harris Knecht [B]   HYC   17:34:27   21   21  
21  
22  
12039   Aeolus   0   James Liston [A]   Houston Yacht Club   17:47:22   22   22  
22  
23  
42277   Fusion   84   Gregory Way [B]   HYC   17:52:24   23   23  
23  
24  
USA007   Parrot Tales   78   Larry Blankenhagen [B]   LYC   18:00:52   24   24  
24  
25  
1809   Antares   126   Doug Elmore [D]   GBCA   18:04:46   25   25  
25  
26  
46   Barbarella   0   Jim Blakewell [C]   Oklahoma City Boat Club   18:05:15   26   26  
26  
27  
48004   BLUE   0   Chuck/Coby/Ken Buckner/Knox/Womack [A]   HYC/LYC/TCYC   18:10:39   27   27  
27  
28  
52007   Tango   84   Paul Koeller [B]   HYC   18:12:56   28   28  
28  
29  
378   Flip-Flop   0   Keith Gray [C]   HYC   18:19:58   29   29  
29  
30  
USA 52295   Chinook   81   Brian Irvine [B]   Lakewood Yacht Club   18:32:19   30   30  
30  
31  
52506   Otra Vez   0   William Coates [B]   GBCA   18:37:44   31   31  
31  
32  
238   Surprise   69   Jim Bradley [A]   LYC   19:01:40   32   32  
32  
33  
50473   Captain Midnight   45   Don Kugle [A]   LYC   20:16:21   33   33  
33  
34  
usa 253   Vitesse   0   Jon Halbert [A]   None   NO TIME   36/DNC   36T  
34  
34  
USA-14   HYDRODYN-DNC   78   Marty Krafft [B]   HYC   NO TIME   36/DNC   36T  
34  
 



ORC-NonSpin (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 07, 2006 4:20:22 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
06   Parrot Eyes   0   Joe Watson [A]   LYC   17:59:44   1   1  
1  
2  
52107   Centurion   619   James Winton [A]   LYC   19:50:08   2   2  
2  
3  
334   Cache'   0   Robert L. Giles [A]   LYC   21:54:00   3   3  
3  
4  
191   Carpe Diem   0   Dottie Daniels [A]   Houston Yacht Club   NO TIME   8/DNF   8T  
4  
4  
28   Local Color   126   Michael Puig [A]   None   NO TIME   8/DNF   8T  
4  
4  
194   Sun-BB   152   Alan Reeve [A]   HYC   NO TIME   8/DNF   8T  
4  
4  
37   Blanca Luna   211   Tony Pizzuti [A]   GBCA   NO TIME   8/DNF   8T  
4  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network