Registrants For
30th ANNUAL SCITUATE JUNIOR REGATTA
Scituate Harbor Yacht Club

August 07-08, 2017
165 people have registered for this event

Club 420
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Patrick O'Neill
*
Ellie Collins
Scoundrel 81 Club 420
*, * Hingham Maritime
2. Veronica Smith
*
Olivia Wiatrowski
1007 Club 420
*, * Hyannis YC
3. Ian McCaffrey
*
Katy Benagh
1468 Club 420
*, * Quannapowitt YC
4. Zoe Grant
*
Hayley O'Brien
SBC 1 Club 420
*, * Satuit BC
5. Alex Goniatis
*
Caleb Lumbard
6380 Club 420
*, * Hingham Maritime
6. Matthew Lopes
*
Lilly Dipietro
6035 Club 420
*, * Wild Harbor YC
7. Cooper Grant
*
Lawrie Quinn
SBC 2 Club 420
*, * Satuit BC
8. Emily O'Connor
*
Ryan Obremski
Peach 1271 Club 420
*, * Hull YC
9. Jackson Tedeschi
*
Cameron Tedeschi
888 Club 420
*, * Hingham Maritime
10. Henri Richardson
*
Daniel O'Connor
Moose 2 Club 420
*, * Hulll YC
11. Andrew Smith
*
Michael Lengen
1L Club 420
*, * Satuit BC
12. Emma Stephens
*
Elise Wimberley
11111 Club 420
*, * Cohasset YC
13. Sam Dobens
*
Elizabeth Linsdell
8188 Club 420
*, * Duxbury Bay Maritime
14. Tom Rogers
*
Trent Hesselman
7744 Club 420
*, * Hingham YC
15. David Rome
*
Stephen Affanato
Flying Fish 3171 Club 420
*, * Wild Harbor YC
16. Abigail Murray
*
Amy Calnan
5402 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
17. Eli Murray
*
Ethan Baker
7754 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
18. Owen Egan
*
Paige Egan
CYC2 Club 420
*, * Chapoquoit YC
19. Rebecca Murray
*
Anya Healey
S06 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
20. Evan daSilva
*

[Pending]
1002 Club 420
*, * Hyannis YC
21. Hannah Fay
*

[Pending]
TBD Club 420
*, * Duxbury Bay Maritime
22. Gunnar Nee
*
Nate Thomas
1110 Club 420
*, * Cohasset YC
23. Jackson Parker
*
Owen Mullaney
S525 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
24. Charlie Kettlewell
*
Sam Gulachenski
1000 Club 420
*, * Hyannis YC
25. Lauren Roche
*
Lily Almeida
6 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
26. Maya Lytje
*
Maxwell Hall
Calamity Floating 1065 Club 420
*, * Community Boating-Boston
27. Claire Goldman
*
Caroline West
5059 Club 420
*, * Wild Harbor YC
28. Miya Preyer
*
Mercedes Escandon
2605 Club 420
*, * Metedeconk River YC
29. Max Katz-Christy
*
Nolan Cooper
Bucket Brigade 6810 Club 420
*, * Community Boating-Boston
30. Emma Burnham
*
Audrey Almeida
755 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
31. Zach Myers
*
Owen Myers
NA 7166 Club 420
*, * Chapoquoit YC
32. Liam Slane
*
Grace Gruber
6381 Club 420
*, * Hingham Maritime
33. Sergio Martinez
*
Luna Peary
8187 Club 420
*, * Duxbury Bay Maritime
34. Ethan Maxwell
*
Andrew Hoadley
88 Club 420
*, * Cohasset Sailing Club
35. Race Graff
*
Tindell Frick
Scituate BC 2 SBC 3 Club 420
*, * Scituate BC
36. Andrew Karalekas
*
Shea Morrissey
5 Club 420
*, * Hingham Maritime
37. Ellen Efstathiou
*
Grazi Vezza
1003 Club 420
*, * Hyannis YC
38. Tucker Moran
*
Dylan Moran
3455 Club 420
*, * Cohasset Sailing Club
39. Kate Rogers
*
Grace Taylor
7745 Club 420
*, * Hingham YC
40. Bradford Campbell
*
Isabella Rabeni
8189 Club 420
*, * Duxbury Bay Maritime
41. Zoe D'Onofrio
*
Greta Klein
SBC 4 21 Club 420
*, * Satuit BC
42. Olivia Demmin
*
Cy Kurd
NA 1008 Club 420
*, * Hyannis YC
43. Julia Brighton
*
Aidan Gilmartin
S514 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
44. Allen Sulc
*
Collin Holson
SHYC 420 S23 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
45. Quinn Brighton
*
Matthew Straub
S215 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
46. Zane Foster
*
Alex Tsicoulias
A Titanic 12 Club 420
*, * Community Boating-Boston
47. Helen Field
*
Erin Gillis
5168 Club 420
*, * Dennis YC
48. Maggie Burnham
*
Caroline Roche
4 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
49. Michael Murphy
*
Devon West
7753 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
50. Stephanie Robinson
*
Tasman Claridge
9 Club 420
*, * Hingham Maritime
51. Maxwell White
*
Michael Rohnstock
S402 Club 420
*, * Scituate Harbor YC
52. Lily Burtner
*
Grace Noonan
8190 Club 420
*, * Duxbury Bay Maritime
53. Aidan Connerly
*
Will Bryant
7747 Club 420
*, * Hingham YC
54. Sam Springer
*
Jack Gordon
796 Club 420
*, * Hull YC
55. Reese Harrison
*
Christian Pattavina
Who Cares 6818 Club 420
*, * Community Boating-Boston
56. C.J. Manning
*
Rosie Collins
15 Club 420
*, * Hingham Maritime
57. Devon Hartigan
*
Claire Taylor
tba 20161 Club 420
*, * Hingham Maritime
 


Optimist
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Ryan Begin
*

Optimistic 9045 Optimist
Blue
*, * Pleon YC
2. Trevor Buckeridge
*

ORCA 19991 Optimist
Blue
*, * Hingham YC
3. Brady Read
*

21599 Optimist
Blue
*, * Nantucket All-Island Race Team/NYC
4. Gavin Hudson
*

18701 Optimist
Blue
*, * Pleon YC
5. Collin Chamberlain
*

Sea J 19674 Optimist
Blue
*, * Plymouth YC
6. Pearse Dowd
*

Nike 21833 Optimist
Blue
*, * Pleon Yacht Club
7. Ted Richardson
*

John Deere 7411 Optimist
Blue
*, * Hull YC
8. Sloane Mullin
*

Opti 21311 Optimist
Blue
*, * Nantucket YC
9. Thayer Bernier
*

Riptide 14617 Optimist
Blue
*, * Cohasset YC
10. Lillian Vittone
*

21600 Optimist
Blue
*, * Nantucket All-Island Race Team/NYC
11. Robert Hodges-Falcone
*

Opti 0022 Optimist
Blue
*, * Hingham Maritime
12. Charlotte Hoover
*

Jolly Mon Sing 1212 Optimist
Blue
*, * Scituate Harbor YC
13. Jonnie Ciffolillo
*

21662 Optimist
Blue
*, * Beverly YC
14. Mary Costello
*

Faster Than Fast 9197 Optimist
Blue
*, * Scituate Harbor YC
15. Thomas Gaynor
*

PIRATE 14143 Optimist
Blue
*, * Plymouth Yacht Club
16. Ainsley West
*

Heffalump 20963 Optimist
Blue
*, * Scituate Harbor YC
17. Charlotte West
*

Purple Piranha 15451 Optimist
Blue
*, * Scituate Harbor YC
18. Dylan Balunas
*

22211 Optimist
Blue
*, * Pleon YC
19. Claire Murray
*

8525 Optimist
Blue
*, * Scituate Harbor YC
20. Owen Mayo
*

Sea ya 17987 Optimist
Blue
*, * Plymouth YC
21. William Gay
*

Kimberly F. Gay 20039 Optimist
Blue
*, * Hingham Maritime
22. Charlotte Ivimey
*

181 Optimist
Blue
*, * Cohasset YC
23. Andrew Nelson
*

Blue Magic 21095 Optimist
Blue
*, * Cohasset YC
24. Jack Homa
*

11877 Optimist
Blue
*, * Gators
25. Ainsley Allen
*

Argo 7858 Optimist
Blue
*, * Cohasset YC
26. Indya Mason
*

130541 Optimist
Blue
*, * Nantucket All-Island Race Team/GHYC
27. William Sichol
*

Will Power 13919 Optimist
Blue
*, * Hingham YC
28. Jackson Ivers
*

flap Jack 9208 Optimist
Blue
*, * Pleon YC
29. Jamie Tribble
*

20042 Optimist
Blue
*, * Duxbury Bay Maritime
30. Wilson Fox
*

17413 Optimist
Blue
*, * Hingham YC
31. Will Denker
*

EPIC 19348 Optimist
Blue
*, * Hingham YC
32. Ryan Bookman
*

12969 Optimist
Blue
*, * Pleon YC
33. Patience Gifford
*

21598 Optimist
Blue
*, * Nantucket YC
34. Max Westhoven
*

Optimistic 2 14234 Optimist
Blue
*, * Pleon YC
35. Matthew Murphy
*

The Flying Penguin 20849 Optimist
Blue
*, * Scituate Harbor YC
36. Sawyer Reed
*

11098 Optimist
Blue
*, * Hingham YC
37. Julia Gordon
*

Knot So Much 15863 Optimist
Blue
*, * Hull YC
38. Jack Springer
*

Moxie 5574 Optimist
Blue
*, * Hull YC
39. Eloise Goedkoop
*

12949 Optimist
Blue
*, * Pleon YC
40. Griffin Beaulieu
*

20048 Optimist
Red
*, * Hingham YC
41. Paige Joyce
*

Guppy 21111 Optimist
Red
*, * Plymouth YC
42. Lauren Joyce
*

Rejoyce 19413 Optimist
Red
*, * Plymouth Yacht Club
43. Madeline Chai
*

2002 Optimist
Red
*, * Nantucket All-Island Race Team/NCS
44. John Gaynor
*

HERMES 20586 Optimist
Red
*, * Plymouth YC
45. Madeline Koelbel
*

DBMS 10 20041 Optimist
Red
*, * Duxbury Bay Maritime
46. Danielle Koelbel
*

DBMS #7 USA 20037 Optimist
Red
*, * Duxbury Bay Maritime
47. Drew Mastovsky
*

14439 Optimist
Red
*, * Beverly YC
48. Andrew Engel
*

20605 Optimist
Red
*, * Hingham YC
49. Catherine Brennan
*

5 Optimist
Red
*, * Plymouth YC
50. Gavin Monaghan
*

11868 Optimist
Red
*, * Duxbury Bay Maritime
51. John Sargent
*

Wikiwiki Moku 9099 Optimist
Red
*, * Wild Harbor YC
52. Porter Bell
*

20949 Optimist
Red
*, * Hingham YC
53. Caitlin O'Connor
*

N/A 20667 Optimist
Red
*, * Wild Harbor YC
54. Daniel Kszystyniak
*

20044 Optimist
Red
*, * Duxbury Bay Maritiime
55. Jack Welburn
*

12458 Optimist
Red
*, * Stone Horse YC
56. Elinor West
*

14770 Optimist
Red
*, * Wild Harbor YC
57. Michael Cunniff
*

22241 Optimist
Red
*, * Pleon YC
58. Tiernan Burns
*

16307 Optimist
White
*, * Nantucket All-Island Race Team/NCS
59. Aydin Tiryaki
*

Nautilus 9219 Optimist
White
*, * Cohasset YC
60. Gerhardt Hoover
*

Shark Slayer 3111 Optimist
White
*, * Scituate Harbor YC
61. Nathan Askjaer
*

Gr888 Dane 21854 Optimist
White
*, * Cohasset YC
62. Lucca Antonietti
*

TBD 8005 Optimist
White
*, * Nantucket All-Island Race Team/NCS
63. Jack Spillane
*

Jackpot 19889 Optimist
White
*, * Gators
64. Nathaniel Mason
*

122934 Optimist
White
*, * Nantucket All-Island Race Team/GHYC
65. Libby Rogers
*

19777 Optimist
White
*, * Hingham YC
66. Sara Menesale
*

211 Optimist
White
*, * Hingham Maritime
67. Jane Ryan
*

Smiling Sailor 16803 Optimist
White
*, * Scituate Harbor YC
 


Optimist-Green
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Ian Smith
*

10287 Optimist-Green
*, * Hingham YC
2. Will Henle
*

Sea Raven 10726 Optimist-Green
*, * Cohasset YC
3. Avery Regan
*

Big Red 7229 Optimist-Green
*, * Cohasset YC
4. Hadley Reed
*

19464 Optimist-Green
*, * Hingham YC
5. Molly Flynn
*

Briny Breezes 6875 Optimist-Green
*, * Plymouth YC
6. Archie Ferguson
*

2003 Optimist-Green
*, * Nantucket All-Island Race Team/NCS
7. Isabella Sulc
*

Aunt Windy 19844 Optimist-Green
*, * Scituate Harbor YC
8. Mathilde Fowlkes
*

21860 Optimist-Green
*, * Nantucket YC
9. Alexander Sturdy
*

Shark Bite 11993 Optimist-Green
*, * Cohasset YC
10. Matthew Hines
*

1302 Optimist-Green
*, * Hingham Maritime
11. Hannah Smith
*

SBC 2 Optimist-Green
*, * Satuit BC
12. Nicolas Badia
*

wind thief 8051 Optimist-Green
*, * Cohasset YC
13. Jude Fraccalossi
*

PYC 1 Optimist-Green
*, * Plymouth YC
14. Owen Quinn
*

n/A SBC4 Optimist-Green
*, * Satuit BC
15. Diana Won
*

120037 Optimist-Green
*, * Hingham Maritime
16. Bella Mazzocco
*

SHYC Pram 10 Optimist-Green
*, * Scituate Harbor YC
17. Luke Mazzocco
*

SHYC Pram 10 Optimist-Green
*, * Scituate Harbor YC
18. Ainslie Schorr
*

21601 Optimist-Green
*, * Nantucket All-Island Race Team/NYC
19. Levi O'Duggan
*

C-Monkey 13528 Optimist-Green
*, * Hull YC
20. Maisie Schorr
*

2006 Optimist-Green
*, * Nantucket All-Island Race Team/NYC
21. Noelle Brighton
*

Sea Monster 16357 Optimist-Green
*, * Scituate Harbor YC
22. Owen Norris
*

O-No 21109 Optimist-Green
*, * Cohasset YC
23. Madison Quirk
*

Surf's Up 16730 Optimist-Green
*, * Scituate Harbor YC
24. Maxwell Day
*

Shark 5695 Optimist-Green
*, * Hull YC
25. Noah Rafferty
*

Noahs Ark 9557 Optimist-Green
*, * Cohasset YC
26. Finn Stenfors
*

Finn it to win it 4442 Optimist-Green
*, * Hull YC
27. Jackson Ketchen
*

Sun's Out Gun's Out 20609 Optimist-Green
*, * Cohasset YC
28. Summer Claridge
*

1304 Optimist-Green
*, * Hingham Maritime
29. Tanner Winslow
*

Fish in Ships 13032 Optimist-Green
*, * Hingham YC
30. Sam Ackerman
*

Riff Raft 13020 Optimist-Green
*, * Hingham YC
31. Connor Straub
*

3 Optimist-Green
*, * Scituate Harbor YC
32. Owen Hurley
*

1 Optimist-Green
*, * Hull YC
33. Andrew Shine
*

acela 131 Optimist-Green
*, * Hull YC
34. Travis Greenberg
*

Zippy G 22448 Optimist-Green
*, * Satuit BC
35. Annika McCanne
*

Knock'n'Puff 4079 Optimist-Green
*, * Cohasset YC
36. Bryn Graff
*

Dragon Fire 8682 Optimist-Green
*, * Scituate BC
37. Henry Buchleitner
*

Rebel boy 15832 Optimist-Green
*, * Hull YC
38. David Won
*

20038 Optimist-Green
*, * Hingham Maritime
39. Ryan Murray
*

Swashbuckler 14531 Optimist-Green
*, * Scituate Yacht Club
40. Ellie Hayes
*

11 Optimist-Green
*, * Scituate Harbor YC
41. Chase Van Ogtrop
*

Choo Choo NCS22 Optimist-Green
*, * Nantucket YC
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network