Registrants For
Annapolis to Miles River Race
Miles River Yacht Club

May 28, 2022
62 people have registered for this event

Cal 25
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. Lisa Finney Cambridge Yacht Club 1569 Fahrve Cal 25 / Cal / Cal 25 0
2. Leo Surla PRSA 1203 Harlequin Cal 25 / Jensen Marine / Cal 25 231
3. David Hoyt CBYRA 896 ZEPHYR Cal 25 / Jensen Marine / Cal 25 231
4. Barton Goldenberg SSC 478 Love Shack Cal 25 / Jensen / CAL25 231
5. Charles Husar AYC 1657 Chicken Little Cal 25 / Jensen Marine / CAL 25 234
 


CRCA A
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. David Dodson CBYRA 93679 Jahazi CRCA A / Bavaria / Bavaria 38 0.783
2. Jon Opert SCC USA 68120 Orion CRCA A / Hanse / 371 0.796
3. Sean Gallagher EYC 93176 Ippon CRCA A / X-Yachts / X-332 0.799
4. Ed Tracey / Tim Polk MRSA 83350 Incommunicado CRCA A / Omega / Omega 36 0.811
5. William (Bill) Morrison Miles River Yacht Club 61234 Finnesse CRCA A / Finn Flyer / 33R 0.848
6. Robert Foley Miles River Yacht Club 17 La Cinquieme CRCA A / J Boats / J99 0.867
7. Francis Albert PCRC USA 33 Resolute CRCA A / TPI / J 109 0.871
8. Dennis Glackin MRYC 93442 ReJoyce CRCA A / C&C / 115 0.876
 


CRCA CRUISER
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. Philip Maiese CRCA CS34 LEGACY NS CRCA CRUISER / Canadian Sail / CS34 0.72
2. Joshua Nealy none 823 Merlin CRCA CRUISER / Catalina / 42 Mk 2 0.722
3. Nick Simpson Miles River Yacht Club 218 Cordelia CRCA CRUISER / Ericson / 35 mk3 0.744
4. Paul Bellezza CYC 60850 Gotcha NS CRCA CRUISER / Beneteau / 36S7 0.781
5. James Fehrmann MRYC 61354 Characters CRCA CRUISER / Beneteau / Oceanis 46.1 0.849
6. Steven Toole Eastport Yacht Club 83470 Hot Pepper NS CRCA CRUISER / J-Boats / J/120 0.855
7. Richard Snow CBYRA 52654 Snow Day CRCA CRUISER / Salona / Sloop 0.865
 


J/105
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. Andrew Kennedy AYC 220 Bat IV J/105 / J-boat / J-105 0
2. Richard Hinds AYC 251 Breakaway J/105 / J boats / J 105 0
3. William Carruth EYC 252 Peregrine J/105 / Tillotson / J/105 0
4. David & Beth Scheidt AYC 250 Smoke n Oakum J/105 / TPI / J-105 0
5. Doug and Amy Stryker Eastport YC / Raritan YC USA 67 MAYHEM J/105 / J Boats / J105 0
6. John Kircher PRSA 407 Chessie J/105 / / J/105 0
7. Jon Slabaugh AYC 527 Firebrand J/105 / J Boats / J 105 0
8. Robert Mock EWYC 261 Unbridled J/105 / J / J 105 90
 


J/30
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. Heidi Frist EYC 203 Suzie Q J/30 / J Boat / J30 0
2. David Johnson CBYRA 63102 Avenger J/30 / J-Boats / J/30 0
3. Bruce Irvin EYC 33504 Shamrock J/30 / J/Boats / J/30 0
4. Dan Watson CBYRA 63300 Avita J/30 / Tillotson Pearson / J30 Sloop 144
 


Multihull
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. Jere Glover CMA 528 Gemini Multihull / Performance Cruising / Catamaran 0.77
2. Douglas Dykman CMA/AYC 27042 Temple of the Wind Multihull / Corsair / 31R 1.061
3. Tim Lyons CMA 001 Triple Threat Multihull / / 1.097
 


ORC 1
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. Kevin McNeil Annapolis Yacht club 40 Seabiscuit ORC 1 / Farr / Farr 30 1.1365
2. Stephen Hale EYC 04 Cookie Monster ORC 1 / Salona / 380 1.1458
3. Francis McGowan Eastport Yacht Club/CYCoP 61145 Querencia ORC 1 / X Yachts / X4.3 1.1555
4. Martin Roesch AYC USA 87 Galatea ORC 1 / Dufour / 45E 1.1642
5. Richard Born AYC / SCC 51120 WINDBORN ORC 1 / J / J/120 1.1679
6. David Poff CBYRA USA93377 MAGIC DRAGON ORC 1 / Beneteau / First 44.7 1.1724
7. Benedict Capuco AYC 38012 Zuul ORC 1 / Aerodyne / Aerodyne 38 1.1959
8. David Conlon SSA 7000 Victorine ORC 1 / Columbia / Columbia 32 1.2132
 


ORC 2
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. Pat and Amy Teeling CBYRA 83348 Blaze Star ORC 2 / Pearson / Flyer 0.9829
2. John and Kevin White Annapolis Yacht Club USA 38 ORC 2 / Abbott Boats / Abbott 33 1.0099
3. Keith Mayes HHSA USA 52324 Jubilee ORC 2 / Beneteau / First 36.7 1.0584
4. Tony/Celia Moynagh srsa 52983 ELVIS ORC 2 / Beneteau / 10R 1.0661
5. David van derSpuy AYC 93352 Kolohe ORC 2 / Beneteau / First36.6 1.0759
6. Steven Young US Patriot Sailing USA 51 PATRIOT VII ORC 2 / J Boats / J/109 1.091
7. Dan Lewis PCRC 369 Skoot ORC 2 / J/Boat / J/109 1.0956
 


ORC Cruiser
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. Michael Jewell EYC 156 Five oclock NS ORC Cruiser / O Day / 40 0.9154
2. Joseph Zebleckes eyc 60340 Anneliese NS ORC Cruiser / Beneteau / B-40 0.9352
3. Erik Halverson N/A 411 Miles to Go NS ORC Cruiser / Beneteau / Oceanis 41.1 0.9634
4. Paul Kaladas Eastport Yacht Club 9 Cloud Nine ORC Cruiser / Catalina / 275 S 0.9863
5. Rick Lober EYC 61473 Celerity ORC Cruiser / Beneteau / 473 1.1058
 


PHRF A
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. Bob Bennett Mikes River Yacht Club 60624 maƱana PHRF A / Tartan / Tartan 101 63
2. Trevor Trevor Carouge CYC 51682 Blur PHRF A / J Boat / J 105 75
3. Willem Roosenburg MRYC 262 unPhazeD PHRF A / Melges / Melges 24 90
4. Jacqueline McClaskey HHSA 50525 Cimarron PHRF A / J / /110 93
 


PHRF C
    Skipper Club Sail# Boat Name Fleet / Division Make/Model Rating Payment
1. Julianne DeGraw Fettus CHESSS 627627 Bennu PHRF C / Cherubini / Ketch 147
2. Nick Iliff SCC 3184 Alaris PHRF C / American BB / Block Island 40 153
3. Peter Rich SSA USA 4006 Buxton PHRF C / J Boats / J/24 174
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network