Registrants For
SPERRY TOP-SIDER MARBLEHEAD NOOD REGATTA
Hosted by Corinthian Yacht Club

July 28-31, 2011
169 people have registered for this event

Alerion Express 28(Sat & Sun)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. DeWitt Brown


Lumen Solare 77 Alerion Express 28(Sat & Sun)
Nahant, MA Nahant Dory Club
2. George Spiecker


Airtha 227 Alerion Express 28(Sat & Sun)
north hampton, nh piscataqua sailing association
3. John Ledbetter


Silkie 52 Alerion Express 28(Sat & Sun)
Manchester, MA Manchester Yacht Club
4. Jennie Aspinall


Tutta Mia 211 Alerion Express 28(Sat & Sun)
Marblehead, MA BYC
5. Mark King


Pastis 55 Alerion Express 28(Sat & Sun)
Boston, MA MHBC
 


Etchells(Thurs-Sun)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Sted Beckwith


DESTINY 988 Etchells(Thurs-Sun)
Pembroke, Ma none
2. Don Miller


Valkyrie 63 Etchells(Thurs-Sun)
North Reading, MA Boston Yacht Club
3. John Stitzer


USA 743 USA 743 Etchells(Thurs-Sun)
Boston, MA BSC
4. John Amendola


2 th' Max 1063 Etchells(Thurs-Sun)
Clinton, CT DIYC
5. Ron Thompson


GBR 1302 1302 Etchells(Thurs-Sun)
Greenwich, Connecticut Royal Thames YC, American YC
6. Rob Ferro


Hoffman 922 Etchells(Thurs-Sun)
Marblehead, MA cyc
7. Eugene Ho


HO,G 46 Etchells(Thurs-Sun)
Newton, MA Marblehead Boating Center
8. Paul Laflamme


The LostBoys 1069 Etchells(Thurs-Sun)
St-Lazare, Quebec Hudson Yacht Club
9. Ethan Doyle


1085 Etchells(Thurs-Sun)
new york, ny St Francis YC
10. Bob Meyer


USA 1071 1071 Etchells(Thurs-Sun)
Arlington, Ma Boston Yacht Club
11. Hugh Greville


Courageous USA 26 Etchells(Thurs-Sun)
Marblehead, MA Boston Yacht Club
12. Matt Lalumiere


Todd Lalumiere 1103 Etchells(Thurs-Sun)
Falmouth, ME Portland Yacht Club
13. Paul McLaughlin


Panache USA1061 Etchells(Thurs-Sun)
Marblehead, MA Corinthian Yacht Club
14. Allan Gray


Slim 1053 Etchells(Thurs-Sun)
south Lancaster, On Hudson Yacht Club
15. Russ Hancock


Sour Mash 1153 Etchells(Thurs-Sun)
Boston, MA Corinthian Yacht Club
16. Michael Jobin


Endorphin 664 Etchells(Thurs-Sun)
Boston, MA Boston Yacht Club
17. Michael Gavin


Clean Execution 1305 Etchells(Thurs-Sun)
Westport, CT Cedar Point YC
18. Mark Luckes


Perezoso 575 Etchells(Thurs-Sun)
Marblehead, MA Corinthian Yacht Club
19. Alan Kelly


Playmaker USA 1260 Etchells(Thurs-Sun)
Bethesda, MD Annapolis Yacht Club
20. Wade Edwards


Riva USA 1221 Etchells(Thurs-Sun)
Concord, MA Corinthian YC
21. Mark Toso


Hat Trick 1328 Etchells(Thurs-Sun)
Wenham, Ma Corinthian Yacht Club (MA)
22. Patricia Stadel


Crapshoot 1111 Etchells(Thurs-Sun)
San Diego, CA SDYC / CorYC
 


IOD(Thurs-Sun)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Richard Levine


Rythm 136 IOD(Thurs-Sun)
Salem, MA Dolphin YC
2. William Widnall


Javelin 130 IOD(Thurs-Sun)
Lexington, MA Eastern Yacht Club
3. Bob Lyons


Pompano 45 IOD(Thurs-Sun)
Tyngsboro, MA CYC
4. Herb Motley


Kungsornen 49 IOD(Thurs-Sun)
Nahant, MA Dol;phin Yacht Club, Marblehead
5. Greg Mancusi-Ungaro


ELEKTRA 2 IOD(Thurs-Sun)
Marblehead, MA EYC
6. Ian Morrison


Tango 16 IOD(Thurs-Sun)
Swampscott, MA Marblehead Yacht Club
7. Peter Stahle


Spirit 76 IOD(Thurs-Sun)
Georgetown, MA Corinthian YC
8. Matthew Emans


Small Hotel 33 IOD(Thurs-Sun)
Boston, MA Eastern Yacht Club
9. Timothy Dittrich


Sagacious 51 IOD(Thurs-Sun)
Swampscott, MA Corinthian Yacht Club, M'Head
10. Bruce Dyson


GYPSY 7 IOD(Thurs-Sun)
MARBLEHEAD, MA EASTERN YACHT CLUB
 


J/105(Fri-Sun)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Henry/Stewart Brauer/Neff


Scimitar USA 526 J/105(Fri-Sun)
Marblehead, MA Eastern
2. John Sledge


VMax 565 J/105(Fri-Sun)
marblehead, ma EYC
3. Andrew Kennedy


Bat IV 220 J/105(Fri-Sun)
Washington, DC Annapolis Yacht Club
4. Joerg Esdorn


Kincsem 324 J/105(Fri-Sun)
katonah, NY American/new York
5. Ken Bowden


Knotless 579 J/105(Fri-Sun)
Marblehead, MA Conrinthian
6. Mark Masur


Two Feathers 344 J/105(Fri-Sun)
Dallas, TX corinthian sailing club
7. Kevin Grainger


Gumption3 59 J/105(Fri-Sun)
rye, ny NYYC
8. Steve Hollis


Sirocco 51459 J/105(Fri-Sun)
Beverly, MA Jubilee
9. Ernie Hardy


Jaguar 102 J/105(Fri-Sun)
Winthrop, MA Cottage Park YC
10. Ken Colburn


GHOST 600 J/105(Fri-Sun)
Dover, MA New York/Boothbay Hbr/Southport ME
11. Jon/Mike/Robert Samel/Royer/Mann


Blown Away 398 J/105(Fri-Sun)
Andover, MA Jubilee Yacht Club
12. Fred DeNapoli


allegro semplicita 304 J/105(Fri-Sun)
Groveland, MA CYC
13. Brian Harrington


UPROAR 55 J/105(Fri-Sun)
hampton, nh PSA
14. William Gratrix


enerJ 415 J/105(Fri-Sun)
Marblehead, MA BYC
15. Brian Keane


Savasana 523 J/105(Fri-Sun)
Weston, MA Beverly Yacht Club
16. George & Rich Lowden & Hill


Darkhorse 50754 J/105(Fri-Sun)
Marblehead, Ma Eastern
17. Sean Doyle


Kestrel 629 J/105(Fri-Sun)
Cos Cob, CT American Yacht Club
18. Bill Lakenmacher


Radiance 649 J/105(Fri-Sun)
Houston, TX Lakewood Yacht Club
19. Matthew Pike


Got Qi? 317 J/105(Fri-Sun)
Hingham, MA Hingham Yacht Club
20. Peter and Doug Morgan


Steelaway 3 620 J/105(Fri-Sun)
Marblehead, MA BYC/EYC
21. Api Rudich


five HTP 96 J/105(Fri-Sun)
Charlestown, MA Eastern Yacht Club
22. Michael Mountford


Live Edge 267 J/105(Fri-Sun)
Toronto, Ontario RCYC
23. Warren Hudson


Eclipse 345 J/105(Fri-Sun)
Belmont, Ma. Jubilee Yacht Club
24. Bernard Girod


Rock & Roll 604 J/105(Fri-Sun)
Santa Barbara, CA Santa Barbara, CA
25. William Lynn


Shooting Star 444 J/105(Fri-Sun)
Marblehead, Massachusetts Eastern
26. Kevin Colcord


Circe's Cup 51306 J/105(Fri-Sun)
Marblehead, MA BYC/EYC
27. Charlie Garrard


Merlin 635 J/105(Fri-Sun)
Marblehead, MA BYC
28. Mark Lindquist


Sterling 456 J/105(Fri-Sun)
Kingston, MA Beverly Yacht Club
29. Vernon Polidoro


Vigilante 51563 J/105(Fri-Sun)
Marblehead, Massachusetts Boston YC / Eastern YC
30. Bill Zartler


Solaris 286 J/105(Fri-Sun)
Houston, Texas Lakewood Yacht Club
31. Steven J. Goldberg


Air Express 485 J/105(Fri-Sun)
Beverly, Ma Jubilee Yacht Club
 


J/24(Fri-Sun)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Martin Gallagher


Shifty 1359 J/24(Fri-Sun)
Scituate, MA Scituate
2. Caroline Ross


Lodon Calling 3916 J/24(Fri-Sun)
Arlington, MA Boston YC
3. John Wells


SheldonJ 4183 J/24(Fri-Sun)
Weston, MA Marblehead Yacht Club
4. John Denman


Airodoodle 2109 J/24(Fri-Sun)
Beverly, ma Jubilee Yacht Club
5. Frank McNamara


ZOT 4202 J/24(Fri-Sun)
Wenham, MA Boston YC
6. Christopher Follansbee


The Matrix 3703 J/24(Fri-Sun)
Portsmouth, N H Piscataqua Sailing Aossiation
7. Matthew Herbster


High Five USA 3760 J/24(Fri-Sun)
Beverly, MA Corinthian Yacht Club
8. Greg Williams


GraceUnderPressure 2805 J/24(Fri-Sun)
marblehead, MA Marblehead Boating Center
9. Ted Johnson


VitaminJ USA3525 J/24(Fri-Sun)
Salem, MA JYC
10. Mike Taber


XINGU 1587 J/24(Fri-Sun)
Marblehead, Ma BYC
11. George Anagnostopoulos


Asteri 1355 J/24(Fri-Sun)
Lowell, MA Boston Yacht Club
12. Christopher Clancy


Little Martha 4119 J/24(Fri-Sun)
Scituate, MA Scituate Harbor YC
 


J/30(Fri-Sun)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Ken Deyett


Jeroboam 496 J/30(Fri-Sun)
Chester, NH PSA, KPYC, MYC
2. Eric Cressy / Crawford


The Opera ain't over til the f 495 J/30(Fri-Sun)
marblehead, ma Eastern Yacht Club
3. Gregory Janney


Mallorca 32397 J/30(Fri-Sun)
Marblehead, Massachusetts Boston Yacht Club
4. Luke Buxton


Evelyn 23742 J/30(Fri-Sun)
salem, ma Palmers Cove
5. Jonathan Burt


Margay 41694 J/30(Fri-Sun)
Hingham, MA Hull YC
6. Jon Lacks


VIVA 31283 J/30(Fri-Sun)
Cohasset, MA Hull Yacht Club
 


Rhodes 19(Thurs-Sun)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Chris Small


Swing Room 1680 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Ipswich, MA MBC
2. Jim Lidington


The Present Dance 3194 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Needham, MA Sandy Bay (Rockport)
3. Pete/Evan Kaznoski/Cooke


Sundance 2648 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, Ma Corinthian
4. Ken Hallawell


Interlude 2435 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, MA Corinthian YC
5. Bruce Bolen


Q 1392 Rhodes 19(Thurs-Sun)
marblehead, mA eastern y c
6. Jeff Shoreman


McLovin 722 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, MA EYC
7. James Holley


Manikiki 3183 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Manchester, MA Manchester Sailing Association
8. Laurence Coffin


Thumpa 3273 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Westwood, MA Marblehead Yacht Club
9. Peter Frisch


Hall Pass 1210 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Swampscott, MA EYC
10. Michael / BJ Carpenter / Mansfield


You Sexy Thing! 2003 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Reading, MA Marblehead Yacht Club
11. Jan Paul Zonnenberg


Clewless 3299 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Salem, MA Corinthian Yacht Club
12. Stuart Boyd


Daft Eddy 1643 Rhodes 19(Thurs-Sun)
S. Hamilton, MA Jubilee Yacht Club
13. Jim Taylor


Jabberwock 1926 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, MA CYC
14. Rick Smyers


Sheerboom 892 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, MA EYC
15. Jennifer Aspinall


Overkill 1228 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, MA corinthian yc
16. Jerry Blouin


spot 123 Rhodes 19(Thurs-Sun)
marblehead, ma corinthian yc
17. Chris Hutchinson


Pastiche 1790 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, MA Eastern Yacht Club
18. Henry Peper


Chili 1819 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, MA Boston Yacht Club
19. Martha Martini


Il Prete Rosso 1466 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Beverly, MA Corinthian Yacht Club
20. Christopher Adam


Adam's Rib 1137 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, Massachusetts Corinthian YC
21. Jim/Charlie Raisides/Pendleton


Bight Me 1217 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, MA CYC/EYC
22. Joseph Fava


Dinner Out 1360 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Boston, MA Corinthian
23. Rick Berliner


Marjorie Ann 2590 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Malden, MA -
24. Kim Pandapas


Mo Hotta Mo Betta 982 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Marblehead, MA CYC
25. Rick Saunders


thrill seeker 3161 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Reading, ma none
26. Mike Lane


Woodstock 2585 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Middleton, MA CYC
27. Eckart Colsman


TAHOOT 2561 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Topsfield, MA CYC
28. Conway & Alex Felton


Seguin 1299 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Hamilton, Ma. Manchester Yacht Club
29. David Rubin


David Rose 2495 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Lexington, MA unaffiliated
30. William Heffernan


Sweep 2692 Rhodes 19(Thurs-Sun)
Dover, Ma Corinthian
 


Sonar(Fri-Sun)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Brent Larlee


Goat 480 Sonar(Fri-Sun)
Marblehead, MA Corinthian
2. Rick Doerr


Team Paradise USA 674 Sonar(Fri-Sun)
Clifton, N.J. Noroton YC
3. Dru Slattery


Perfect Timing 544 Sonar(Fri-Sun)
Marblehead, MA Eastern
4. Skip Shumway


For Sail USA 1 Sonar(Fri-Sun)
Rochester, NY Rochester YC
5. Tyler Doyle


564 Sonar(Fri-Sun)
Marblehead, MA Boston Yacht Club
6. Noel Clinard


Prophet 725 Sonar(Fri-Sun)
Richmond, VA FBYC
7. Eric Snavely


US-7-Pollycracker US 7 Sonar(Fri-Sun)
Rochester, NY Rochester Yacht Club
8. Pam Troyer


Saga 492 Sonar(Fri-Sun)
East Boston, MA marblehead sailing ctr.
9. David Franzel


Troll 439 Sonar(Fri-Sun)
Lexington, MA Boston Sailing Center
10. Rick Dominique


Fine Line 652 Sonar(Fri-Sun)
Carle Place, NY USMMA
11. Grant Mathews


Jambo 689 Sonar(Fri-Sun)
Melrose, MA Boston Sailing Center
12. William Critch


Lucky Dalmation 587 Sonar(Fri-Sun)
Nashua, NH Eastern YC
13. Zach Shapiro


Chill Factor 546 Sonar(Fri-Sun)
darien, CT Noroton
14. Larry Ehrhardt


Rallie 690 Sonar(Fri-Sun)
Marblehead, MA EYC
15. Tomas Hornos


Team Doyle 607 Sonar(Fri-Sun)
Marblehead, MA Eastern YC
16. Ramsay Hoguet


625 625 Sonar(Fri-Sun)
Marblehead, MA BYC
17. Michael Lucas


Tabasco 539 Sonar(Fri-Sun)
Midland Park, New Jersey Nyack Boat Club
18. Peter Dewolfe


(PD)2 374 Sonar(Fri-Sun)
Marblehead, Mass boston yc
19. Thomas Dailey


Kate 672 Sonar(Fri-Sun)
Marblehead, MA Kathryn Dailey
20. Sam Altreuter


Resonance 787 Sonar(Fri-Sun)
Marblehead, MA Eastern
21. Andrew Crocker


Back Seat Driver 425 Sonar(Fri-Sun)
Charlestown, MA Eastern
22. Connor Jesteadt


816 Sonar(Fri-Sun)
Kings Point, NY USMMA
23. David and Gretchen Curtis


MUMBO JUMBO 394 Sonar(Fri-Sun)
Marblehead, MA EYC
24. Sarah Sheldon


Shearwater 566 Sonar(Fri-Sun)
Brookline, MA Eastern Yacht Club
 


Town Class(Fri-Sun)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. John Doe


Not a real entry 111 Town Class(Fri-Sun)
Amherst, ONT Kingston YC
2. Don Yeaple


Wabi Sabi 2091 Town Class(Fri-Sun)
Marblehead, MA CYC
3. Jane R. Cooke


Aufblitzen 3 Town Class(Fri-Sun)
Marblehead, MA Corinthian
4. Peter Maitland


Jean 77 Town Class(Fri-Sun)
Salem, MA Marblehead Yacht Club
5. Bart Snow


NOLO 28 Town Class(Fri-Sun)
Salem, MA CYC
6. David Williams


Third Time's a Charm 2301 Town Class(Fri-Sun)
Salem, MA Marblehead Yacht Club
7. James H. Cooke


Elusive 00 Town Class(Fri-Sun)
Marblehead, MA Corinthian Yacht Club
8. William Larkin


Gone 2059 Town Class(Fri-Sun)
Marblehead, MA None
9. Joseph Venditti


Guido 1098 Town Class(Fri-Sun)
Warren, Rhode Island Town Class Association
10. Arthur Tip O'Neill


Frolic 2049 Town Class(Fri-Sun)
swampscott, MA Marblehead Yacht Club
 


Viper 640(Fri-Sun)
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Fletcher Boland


Business Time 52 Viper 640(Fri-Sun)
Somerville, MA Marblehead Boating Center
2. Kay VanValkenburgh


Lo.Qi 98 Viper 640(Fri-Sun)
Boston, MA none
3. Brian Barmmer


Adrenaline 92 Viper 640(Fri-Sun)
Braintree, MA Boston Yacht Club
4. Paul Zimmerman


Playstation 124 Viper 640(Fri-Sun)
Marblehead, MA Marblehead Boating Center
5. Justin Scott


Mambo Kings 54 Viper 640(Fri-Sun)
Greenwich, CT Royal Thames YC
6. Matt/Mark Rowlinson


Grendel CAN70 Viper 640(Fri-Sun)
London, ON Bronte Harbour YC
7. Barry Canton


Purplexed 83 Viper 640(Fri-Sun)
Boston, MA Marblehead Boating
8. Daniel Tucker


Rattler USA 050 Viper 640(Fri-Sun)
Marblehead, MA SAYC
9. Ben Steinberg


Mongoose 22 Viper 640(Fri-Sun)
Newport, RI none
10. Daan Goedkoop


Patched Up 39 Viper 640(Fri-Sun)
Marblehead, Ma EYC
11. Charles Goodrich


Viper 172 81 Viper 640(Fri-Sun)
Rowayton, CT Stamford Yacht Club
12. Cameron McKnight


Eclipse USA 163 Viper 640(Fri-Sun)
New York, NY Larchmont Yacht Club
13. Dawn Kozak


Double D 108 Viper 640(Fri-Sun)
Perth Amboy, NJ Raritan Yacht Club
14. Olaf Bleck


USA 56 56 Viper 640(Fri-Sun)
Chelsea, MA byr
15. Moise Solomon


3 Grins 18 Viper 640(Fri-Sun)
Chelmsford, MA MRMHSA
16. Jep Peacock


RUT ROW 110 Viper 640(Fri-Sun)
Newport, RI Newport YC
17. Chip Schwartz


Timi's Sun 45 Viper 640(Fri-Sun)
marblehead, ma Marblehead Boating Center
18. Joseph Healey


Live Wire 121 Viper 640(Fri-Sun)
Stormville, New York Noroton YC
19. Peter Beardsley


Vicious Panda 161 Viper 640(Fri-Sun)
New York, NY Larchmont YC
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network