Rigworks 2015 Summer's End Series
Southwestern Yacht Club |

Class 1 (2 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, September 17, 2015 12:52:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
69152   Stagound   -52   Alec Obersmidt [Class 1]   SWYC   1   1   1   [3/DNC]   3  
1  
2  
56600   Valkyrie   3   Andrew/Camile Rasdal [Class 1]   SDYC   [3/DNC]   2   2   3/DNC   7  
2  
 



Class 2 (7 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, September 17, 2015 12:52:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
46830   SuperFly   57   Erik Rogers [Class 2]   SDYC   1   1   1   [3]   3  
1  
2  
62   Jelani   45   James Wriston [Class 2]   SGYC   2   3   [5]   1   6T  
2  
3  
USA8   ABACUS   45   Timothy Chin [Class 2]   SGYC   [4]   2   2   2   6T  
3  
4  
7828   Audacious   54   Rick Day [Class 2]   SDYC   3   [5]   3   5   11  
4  
5  
56221   Expression Session   54   james kirkpatrick [Class 2]   SWYC / CRA   [6]   4   4   4   12  
5  
6  
43513   B'Quest   45   Keith Ericson [Class 2]   CRA   5   [7]   6   7   18  
6  
7  
51392   Excalibur   54   David Tarson [Class 2]   SGYC   [7]   6   7   6   19  
7  
 



Class 3 (18 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, September 17, 2015 12:52:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
97012   Menace XVII   69   Dennis Conner [Class 3]   SGYC   1   1   [2]   1   3  
1  
2  
77390   HOUN DAWG   66   Drew Niedringhaus [Class 3]   SGYC   3   [7]   1   2   6  
2  
3  
34   Ohana   65   Joe Markee [Class 3]   SDYC   4   2   5.5/TIE   [16/OCS]   11.5  
3  
4  
38747   Kodachrome   81   Jerry Twomey [Class 3]   CRA   5   4   5.5/TIE   [16/OCS]   14.5  
4  
5  
502   JIM   84   David Nolan [Class 3]   CRA   7   [9]   7   4   18  
5  
6  
97306   Shaka   69   David & Robin Basham [Class 3]   PLYC   6   5   9   [16/OCS]   20  
6  
7  
97670   Echo   75   Lindy Thomas [Class 3]   san Diego   [19/DNC]   6   4   16/OCS   26  
7  
8  
198   Geronimo   69   Steve Carter [Class 3]   CRA   10.5/TIE   [16]   11   5   26.5  
8  
9  
87819   Waterworks   84   Ray Pope [Class 3]   CRA   [19/DNC]   3   8   16/OCS   27  
9  
10  
42733   Maleficent   72   Stephane Richard [Class 3]   CRA   2   11   [19/DNC]   16/OCS   29  
10  
11  
56605   MOSH PIT   69   Matt & Ann Anderson [Class 3]   SWYC   [19/DNC]   8   3   19/DNC   30T  
11  
12  
16   Scaramouche   84   Patrick Farrell [Class 3]   LTYC   9   12   [13]   9/TIE   30.01T  
12  
13  
45007   Vanquish   75   Charles / Brenda Schmidt [Class 3]   CRA / Royal Malta YC   12.5/TIE   [17]   14   6   32.5  
13  
14  
97524   Minx   69   Dale Parshall [Class 3]   SWYC   10.5/TIE   13   10   [16/OCS]   33.5  
14  
15  
36764   Adeline   81   Robert Carlson [Class 3]   CRA   8   14   12   [19/DNC]   34  
15  
16  
60562   Precepts 2.4   75   Drew Belk [Class 3]   CRA/SDYC   12.5/TIE   10   [18/OCS]   16/OCS   38.5  
16  
17  
46462   Pegasus II   78   Paul Laikind [Class 3]   Laikind   14   15   15   [16/OCS]   44  
17  
18  
52760   Windsome   81   Robert & Rose Madruga [Class 3]   CRA   15   [19/DNF]   16   19/DNC   50  
18  
 



Class 4 (10 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, September 17, 2015 12:52:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
15799   Distraction   120   Don Laverty [Class 4]   SWYC   1   [4]   2   1   4  
1  
2  
87268   Blind Squirrel   120   William Posner [Class 4]   CRA   5   [7]   1   2   8  
2  
3  
97965   Broad Reach   114   Jay Sorensen [Class 4]   CRA   3   2   [7]   5   10T  
3  
4  
77394   Liberty   123   Randy Ames [Class 4]   SWYC   4   [6]   3   3   10T  
4  
5  
37600   Masquerade   120   Mick Moore [Class 4]   PLYC / SGYC   [6]   3   4   4   11  
5  
6  
46447   Sea Maiden   120   Carolyn/Sandra Sherman [Class 4]   SWYC   2   [11/DNC]   6   6   14  
6  
7  
77845   SCHOCK N AWE   120   Sal Ortiz [Class 4]   Cra   [7]   5   5   7   17  
7  
8  
391   CACHONDO   117   Neil Senturia [Class 4]   SDYC   [11/DNC]   1   11/DNC   11/DNC   23  
8  
9  
7421   Cocktail   120   Michael Rettie [Class 4]   Pewaukee and CRA   8   [10/DNF]   8   8   24  
9  
10  
32636   Ragazza   117   WIlliam Quealy [Class 4]   CRA   [11/DNC]   10/DNF   11/DNC   9   30  
10  
 



Class 5 (13 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Thursday, September 17, 2015 12:52:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
61277   Wani Racing   147   Karen Busch [Class 5]   SDYC   1   [2]   1   1   3  
1  
2  
USA 14   Allen Wench   132   Dennis Allen [Class 5]   sdyc   2   1   2   [3]   5  
2  
3  
77812   Spin Dr.   144   Paul Farrell [Class 5]   PLYC / CRA   [6]   3   4   2   9  
3  
4  
97628   FIASCO II   165   Joe Saad [Class 5]   CRA   3   [5]   3   4   10  
4  
5  
57789   Casamar   198   Dave Baer [Class 5]   SWYC   4   6   [7]   5   15T  
5  
6  
47200   BOLERO   150   ROY MUMMA [Class 5]   SDYC   5   4   [6]   6   15T  
6  
7  
56858   BRONCO   180   William Mason [Class 5]   NYCSD/CRA   7   [8]   5   8   20  
7  
8  
46698   Zig Zag   168   John Voigt [Class 5]   SDYC/CRA   [8]   7   8   7   22  
8  
9  
5118   Rughlentless   198   Robert Rugh [Class 5]   HIWM   11   11/DNF   [14/DNC]   9   31  
9  
10  
77250   Flying Colors   174   Brian Bohan [Class 5]   LPYC   10   9   [14/DNC]   14/DNC   33  
10  
11  
1542   INSPIRATION   144   Daniel Golembiewski [Class 5]   SDCatA/ Silver Gate YC   9   [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   37  
11  
12  
46844   Yankee Doc (SuperWet Racing Syndicate)   160   John Callery [Class 5]   SDYC   [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   14/DNC   42T  
12  
12  
52   Jane   183   Barrett Canfield [Class 5]   SDYC   [14/DNC]   14/DNC   14/DNC   14/DNC   42T  
12  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network