2016 NORTH AMERICAN CHAMPIONSHIP REGATTA
Coconut Grove Sailing Club | January 16-18, 2016

470s (33 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, January 18, 2016 4:26:03 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
USA 1   Stu McNAY/
Dave HUGHES  
US Sailing Team Sperry/    1   5   3   2   5   [7]   16  
1  
2  
BRA 177   Fernanda OLIVEIRA   CBVela   6   [7]   6   1   3   1   17  
2  
3  
GRE 1   Panagiotis MANTIS/
pavlos kagialis  
PSC/    9   1   5   [13]   1   8   24  
3  
4  
USA 88   Sydney BOLGER/
Carly Shevitz  
US Sailing Team Sperry/    5   [18]   11   4   8   16   44  
4  
5  
CHN 67   Zangjun XU/
WEI WANG  
CYA/    17   4   8   7   9   [34/BFD]   45  
5  
6  
CHN 1267   Hao LAN/
CHAO WANG  
CYA/    13   3   2   [21]   16   12   46T  
6  
7  
CAN 6   Jacob CHAPLIN-SAUNDERS/
Graeme Chaplin-Saunders  
RNSYS/ CYC/    8   6   9   6   [34/BFD]   17   46T  
7  
8  
CHN 616   Xiaomei XU/
Ping Zhang  
CYA/    11   [34/BFD]   7   18   11   3   50  
8  
9  
USA 1813   Wiley ROGERS/
Jack Parkin  
TCYC/LYC/Riverside Yacht Club/LISOT/    15   15   10   10   [21]   2   52  
9  
10  
USA 1806   Russell CLARIDA   Pequot Yacht Club   4   19   [28]   14   12   4   53  
10  
11  
AUT 3   Matthias Schmid/
Florian Reichstadler  
YCBb/    [34/DNF]   2   1   12   34/BFD   6   55T  
11  
12  
MEX 1   Jeronimo CERVANTES/
Ander BELAUSTEGUIGOITIA  
IZAR-LABALSA/    3   11   14   [28]   14   13   55T  
12  
13  
BEL 16   Corentin DEMANET/
Quinten LAUWERS  
BRYC/    12   16   17   [19]   2   9   56  
13  
14  
ESP 9   Onan BARREIROS/
Juan CURBELO CABRERA  
Real Club Náutico de Gran Canaria/    2   [34/BFD]   4   9   10   34/DNF   59  
14  
15  
AUT 437   David BARGEHR/
Lukas Maehr  
Yacht Club Bregenz/    [34/DNF]   8   12   15   20   5   60  
15  
16  
ISR 77   Tsuf ZAMET/
Stav Brokman  
Sdot-Yam Sailing Club/    10   14   22   8   [23]   11   65  
16  
17  
CHI 136   Andres Ducasse/
Francisco Ducasse  
CYA/    7   12   16   30   [34/BFD]   10   75T  
17  
18  
ESP 33   Marina GALLEGO   Club Nautic Sa Rapita   [34/DNF]   9   15   20   17   14   75T  
18  
19  
CHN 1221   Xiaoli WANG/
LIZHU HUANG  
CYA/    23   13   [24]   16   4   20   76  
19  
20  
ESP 14   Bàrbara CORNUDELLA RAVETLLAT/
Sara López Ravetllat  
Club Nautic el Balís/    14   [22]   19   11   18   19   81  
20  
21  
CHN 1   Shasha CHEN/
HAIYAN GAO  
CYA/    16   17   21   [23]   13   15   82  
21  
22  
AUS 9   Thomas KLEMENS/
Tim Hannah  
Sorrento S C B C/    26   10   23   3   [34/BFD]   23   85  
22  
23  
CHI 2   Nadja HORWITZ/
Sofia MIDDLETON  
CNP/    20   [34/BFD]   25   17   6   21   89  
23  
24  
AUS 99   Carrie Smith/
jaime ryan  
Fremantle Sailing Club/    19   20   18   22   [34/BFD]   18   97  
24  
25  
CAN 622   Allie SURRETTE/
Ali ten Hove  
RNSYS/    25   21   26   [31]   7   27   106  
25  
26  
POR 10   Joao VILLAS-BOAS/
Tomás Camelo  
Clube Naval de Cascais/    27   [34/BFD]   20   26   15   22   110  
26  
27  
SIN 12   Priscilla LOW/
Shu Xian Lee  
CWSS/    18   24   [29]   27   19   24   112  
27  
28  
SIN 11   Jovina CHOO/
Amanda Ng  
Constantwind sea sports/    21   23   [27]   25   22   25   116  
28  
29  
AUT 431   Lara VADLAU   KYCK   22   [34/DNS]   34/DNS   5   34/BFD   34/DNF   129  
29  
30  
ARG 7   Jonathan MARTINETTI/
John Birkett  
SYC-PLYC/    24   [34/BFD]   13   34/BFD   34/BFD   26   131  
30  
31  
ARG 6   Mercedes TRAVASCIO/
Delfina BELLAGIO  
YCA - CVB/    [34/DNF]   26   31   24   24   28   133  
31  
32  
USA 1814   Edward LEBENS/
Mike McBRIEN  
Seawanhaka Corinthian Yacht Club/    [34/DNF]   25   30   29   25   34/RET   143  
32  
33  
89   Sarah Michelle DESILVA   Chatham YC/Northeastern/
/
/   
[34/DNF]   34/DNS   34/DNS   34/DNS   34/DNS   34/DNF   170  
33  

I-420s (37 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, January 18, 2016 5:09:23 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
55116   Alex ABATE/
Marcus Abate  
Lakewood yacht Club/    2   [24]   4   11   5   1   23  
1  
2  
55918   Henry BURNES/
Peter Barron  
Wianno Yacht Club/    10   [15]   2   4   4   5   25  
2  
3  
55173   Shawn HARVEY/
James Westerberg  
Coral Reef Yacht Club/LISOT/    11   1   15   1   1   [19]   29T  
3  
4  
55873   Kathryn HALL/
Ashton Borcherding  
LISOT/ LISOT/Belle Haven Yacht Club   8   5   6   [20]   7   3   29T  
4  
5  
55900   Eduardo MINTZIAS/
Ariel Casaretto  
CRYC/LIMA/    3   7   7   17   3   [25]   37  
5  
6  
55317   Thomas RICE/
Walter Henry  
LIMA / Seawanhaka Corinthian Yacht Club/    1   13   [32]   12   16   2   44  
6  
7  
55876   Carmen COWLES/
Emma Cowles  
LISOT/Larchmont Yacht Club/ LISOT/Larchmont Yacht Club   9   [38/BFD]   3   15   8   15   50  
7  
8  
55494   Anna-Luisa BRAKMAN/
Grace Austin  
Noroton Yacht Club / Lisot/    [25]   9   12   24   2   4   51T  
8  
9  
55616   Madeleine RICE/
Kimmie Leonard  
LIMA / Seawanhaka Corinthian Yacht Club/    14   16   [19]   8   6   7   51T  
9  
10  
53629   Timothy DANILEK/
Pierce Ornstein  
Noroton YC/    [38/DNF]   11   9   2   9   23   54  
10  
11  
55988   Sam GAVULA/
Richard von Waldow  
Bay Head YC/LISOT/ PYC/LISOT   17   10   [22]   7   12   12   58  
11  
12  
55916   Emma KANETI/
Catherine Mollerus  
Larchmont YC/ Larchmont Yacht Club   16   4   8   25   [28]   10   63  
12  
13  
55917   Dylan ASCENCIOS/
Hunter Skinner  
Lakewood Yacht Club/ LISOT/    [38/DNF]   2   5   10   21   26   64  
13  
14  
55341   Eli BURNES/
Noble Reynoso  
Wianno Yacht Club/LISOT/    5   3   11   [26]   26   21   66  
14  
15  
55912   Emily HAIG/
Julia Zaleski  
LISOT/Little Egg Harbor Yacht Club/ STAMFORD YC - LISOT   19   12   [26]   3   11   22   67  
15  
16  
55617   Joseph HERMUS/
Christopher Byrnes  
Bellport Bay Yacht Club/LIMA/    [20]   14   18   18   10   8   68  
16  
17  
55147   AnaClare SOLE/
Sophia Sole  
Texas Corinthian Yacht Club/GCYSA/    23   8   1   21   [29]   16   69  
17  
18  
55447   Matt LOGUE/
Cameron Giblin  
Riverside Yacht Club/    6   6   16   [38/BFD]   17   28   73  
18  
19  
55999   Alyson TURNER/
virginia alex  
Chautauqau Lake Yacht Club/    7   [29]   13   13   25   17   75  
19  
20  
54067   Julia REYNOLDS/
Anne SIDAMON-ERISTOFF  
Pequot Yacht Club/LISOT/ POWYS/ LISOT   15   [22]   21   16   13   11   76  
20  
21  
55148   Ryan VITTIMBERGA/
Max Vittimberga  
LYC/CRYC/    13   21   [23]   9   19   18   80  
21  
22  
55146   Zane TINNELL/
Reese Guerriero  
corpus christi yacht club/    18   [27]   17   14   18   20   87  
22  
23  
53962   Jack JOHANSSON/
Ian Robinson  
CRYC/    [38/DNF]   18   24   6   15   30   93  
23  
24  
55143   Macey McCANN/
Lenox Butcher  
Texas Corinthian Yacht Club/    4   17   27   29   22   [32]   99  
24  
25  
55997   Connor MRAZ/
William MacDonald  
Chester Yacht Club/    21   [38/DNF]   14   30   23   14   102  
25  
26  
54629   Trevor BORNARTH/
Kathryn Bornarth  
Edward Teach Youth Sailing Association/LIMA/    26   25   [30]   5   24   29   109  
26  
27  
53964   Julian MARTIN/
Nico Martin  
Seabrook Sailing Club/ Royal Vancouver Yatch Club/    24   [31]   28   22   14   24   112  
27  
28  
55339   John MASTRANDREA/
Michael Mastrandrea  
Rochester Yacht Club/    22   19   25   [28]   20   27   113  
28  
29  
53900   Kyle MERGENTHALER/
Garrett Mergenthaler  
Lake Norman YC/ Lake Norman YC   [38/DNF]   20   34   27   31   9   121  
29  
30  
53963   James PAUL/
Nick Chisari  
Stamford YC/LISOT/ Sea Cliff YC / LISOT   [38/DNF]   38/BFD   10   32   30   13   123T  
30  
31  
55618   Alexandra MARES/
GiGi Arias  
Houston Yacht Club/GCYSA/    12   28   20   31   32   [35]   123T  
31  
32  
55296   Teagan CUNNINGHAM/
Meghan Gonzalez  
BLYC -- LISOT/    [38/DNF]   26   29   33   33   6   127  
32  
33  
54066   Sinead McMANUS/
Claudia Loiacono  
CRYC/LIMA/    [38/DNF]   30   31   19   27   31   138  
33  
34  
55621   Scott McKINNEY/
Jack Glenn  
Orient Yacht Club/LIMA/    [38/DNF]   23   35   34   35   33   160  
34  
35  
53337   Helen HORANGIC/
Theodora Horangic  
CRYC/LIMA/    [38/DNF]   38/BFD   33   23   34   34   162  
35  
36  
53691   Josh DOCHODA   SPYC   [38/DNC]   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   38/DNC   190T  
36  
36  
56027   Joshua TEMKO/
Alexandra Tillinghast  
DYSA/CCSC/American YC/LISOT/    [38/DNF]   38/DNS   38/DNS   38/DNS   38/DNS   38/DNS   190T  
36  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2016 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network