2016 USA Junior Olympic Sailing Festival—Michigan Championship
Macatawa Bay Junior Association & Macatawa Bay Yacht Club | October 08-09, 2016

Optimist Green (16 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Optimist (40 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 09, 2016 12:56:34 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
20480      Michael Kirkman [Red]   CSYC/DART   [3]   1   1   2   3   3   1   1   12  
1  
2  
16710      Peter Barnard [Blue]   Chicago Yacht Club   4   2   3   3   [9]   2   2   5   21  
2  
3  
10139      Douglas Cowan [Blue]   CSYC/DART   2   3   [41/OCS]   1   5   4   5   4   24  
3  
4  
20366   Bamboozal   Samuel Childers [Blue]   Columbia Yacht Club   6   4   5   8   1   8   9   [32]   41  
4  
5  
8883      Charles Gonzalez [Blue]   Grosse Pointe Yacht Club   5   [14]   9   13   8   5   6   2   48  
5  
6  
20572      Owen Bannasch [Blue]   Saugatuck   13   7   4   6   4   12   [29]   3   49  
6  
7  
21100      Conner Kirkman [Blue]   CSYC/DART   [15]   10   2   5   14   7   3   9   50  
7  
8  
20125      Henry Gonzalez [Red]   Grosse Pointe Yacht Club   1   6   [41/OCS]   4   12   1   13   15   52  
8  
9  
16291   Chuck Wagon   Charlie Allen [White]   Pewaukee Yacht Club   8   5   8   [20]   11   6   15   16   69  
9  
10  
7466      JC LaCerda Jones [Blue]   Pleon - Saugatuck Yacht Club   [22]   12   7   11   6   16   12   6   70  
10  
11  
22248      Reed Rasmussen [Red]   Chicago Yacht Club   11   18   11   7   7   [28]   4   17   75  
11  
12  
20841      Henry Scholz [Blue]   Lake Forest Sailing   9   8   12   15   2   17   [22]   13   76  
12  
13  
14594      gavin Webster [Blue]   CSYC/DART   16   9   10   18   [24]   22   7   14   96  
13  
14  
13573   Opti   Lauren Carron [White]   Crescent Sail Yacht Club   14   16   15   9   [25]   21   14   8   97  
14  
15  
20528      Charlie Gish [Blue]   Lake Forest   20   13   16   [22]   10   19   11   11   100  
15  
16  
15440   QB   Quentin Beyer [Blue]   Macatawa Bay Yacht Club   [24]   17   6   17   13   11   19   19   102  
16  
17  
20905      Christian Prendergast [Blue]   Chicago Yacht C   23   24   [25]   10   20   13   10   10   110  
17  
18  
21125   Opti   Anna Carron [Red]   Crescent Sail Yacht Club   7   11   [41/OCS]   14   41/DSQ   10   23   12   118  
18  
19  
9065      Emily Pytell [Red]   Crescent Sail Yacht Club   10   [41/DNS]   14   12   15   23   20   26   120  
19  
20  
18648   shark-a-tack   LJ Nykamp [White]   Macatawa Bay Yacht Club   17   20   13   19   17   15   [26]   21   122  
20  
21  
20193      Wyatt Harley [Red]   Columbia Yacht Club   21   15   17   [33]   16   9   25   20   123  
21  
22  
19901   Girl Power   Annie Samis [White]   Chicago Yacht Club   12   25   23   16   22   18   17   [33]   133  
22  
23  
12803      Ellie Groustra [Blue]   Gpyc   18   19   24   24   26   [27]   8   23   142  
23  
24  
18088      Logan Hoang [Blue]   Columbia yacht club   25   [41/DNS]   20   21   18   20   21   22   147  
24  
25  
18433   Optigone   Matthew Childers [White]   Columbia Yacht Club   19   21   18   28   21   [29]   24   29   160  
25  
26  
17150   The Fashionista   Deana Fedulova [White]   Chicago Yacht Club   [30]   22   22   25   19   26   18   30   162  
26  
27  
20712   Dragonfly   Emilia Rose [Blue]   chicago yacht club   26   30   [41/RET]   26   23   25   16   24   170  
27  
28  
19190   Dolphin Dreamer   Caitlin Derby [Blue]   Macatawa Bay Yacht Club   27   28   26   23   30   14   30   [34]   178  
28  
29  
9773      Braden Vogel [White]   Grosse Pointe Yacht Club   29   26   31   [41/RET]   41/RET   41/RET   27   7   202  
29  
30  
20748   OPTI   Will Turner [Blue]   GPYC   28   33   21   27   [41/RET]   41/DNS   38   18   206  
30  
31  
USA 279   Unladen Swallow   Emma Wagner [Red]   Nagawicka Lake Yacht Club   33   23   27   31   29   31   33   [37]   207  
31  
32  
21850   Wild Child   Madeline Torrey [White]   Chicago Yacht Club   35   29   29   29   28   24   [36]   35   209  
32  
33  
17853      avery baldwin [White]   chicago yacht club   32   31   30   30   27   30   32   [38]   212  
33  
34  
13151      Alexandra LaCerda-Jones [Blue]   Saugatuck Yacht Club   34   32   28   32   31   32   [37]   31   220  
34  
35  
16393   Need For Speed   Schuyler Boerema [Blue]   MBYC   36   27   19   [41/RET]   41/RET   41/RET   31   27   222  
35  
36  
14128   Independence   Charles Gallagher [White]   Chicago Yacht Club   38   [41/RET-BF]   41/RET   41/RET   41/RET   41/RET   28   28   258  
36  
37  
15215      Greta Traver [Blue]   Macatawa Bay   39   [41/DNF]   41/RET   41/RET   41/RET   41/RET   35   25   263  
37  
38  
15917      Amelia Traver [White]   Macatawa Bay   31   [41/RET-BF]   41/RET   41/RET   41/RET   41/RET   34   36   265  
38  
39  
2      MIKI SIMASKO [White]   NORTH STAR   37   [41/RET-BF]   41/RET   41/RET   41/RET   41/RET   40   39   280  
39  
40  
00973   B3   Keegan Beyer [White]   Macatawa Bay Yacht Club   40   [41/RET-BF]   41/RET   41/RET   41/RET   41/RET   39   40   283  
40  
 



420 (8 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 09, 2016 12:12:41 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
6965      Johnny Walton/
Jonathan Smith  
CSYC/ Crescent Sail Yacht Club   1   1   1   [2]   1   2   6  
1  
2  
2197   Riff Raft   Stephen Kowal-Besler/
Leah Bordo  
North Star Sail Club/ North Star Sail Club   [3]   3   2   1   2   1   9  
2  
3  
1057      Dominique DeLano/
Mitchell Irwin  
North Star Sail Club/ North Star Sail Club   2   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   4   3   27  
3  
4  
7520      Jared Falkner/
Jennifer Falkner  
NSSC/ NSSC   [9/DNC]   4   9/DNC   9/DNC   3   4   29  
4  
5  
6961   Chrisoline   Christiana Scheibner   Crescent Sail Yacht Club   [9/DNC]   2   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   38  
5  
6  
126      Ethan Sharp/
Ryan McGuire  
Olcott Yacht Club/ Olcott (NY) Yacht Club   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   45T  
6  
6  
TBD      Lily Wojcik   Columbia Yacht Club   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   45T  
6  
6  
TBD      Samuel Wojcik   Columbia Yacht Club   [9/DNC]   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   9/DNC   45T  
6  
 



420 High School division (14 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 09, 2016 12:19:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
80   Club 420   Connor Goulet/
Owen Steger  
GRYC/ Grand Rapids Yacht Club   1   1   1   1   [2]   1   5  
1  
2  
6250      Nicholas Tegel/
Ryan Mcfadden  
Lake Forest Sailing/ Lake forest sailing   [15/DSQ]   4   2   2   5   3   16  
2  
3  
7523      Billy Vogel/
Emma Turner  
GPYC/ GPYC   2   [7]   5   5   4   4   20  
3  
4  
3784   waterlillie   Eden Nykamp   Macatawa Bay Yacht Club   [15/DNC]   2   6   3   6   5   22  
4  
5  
7575      Abigail Shanley-Roberts/
Joe Goodzey  
Lake Forest Sailing/ Lake Forest Sailing   [15/DNC]   6   15/DNF   7   1   2   31  
5  
6  
6145      Ryan Gullang/
Liam Andersen  
Lake Forest Sailing/ Lake Forest Sailing   [15/DNC]   3   7   10   9   11   40  
6  
7  
308      Matthew Moores   Grosse Pointe Yacht club   [15/DSQ]   15/DSQ   3   4   12   8   42  
7  
8  
32-3784      Teddy Prokop/
Cameron McLellan  
Grosse Pointe Yacht Club/ Grosse Pointe North HS   [15/DNC]   15/DNC   4   6   11   10   46  
8  
9  
9   Lieke Schimmel Pennink   Spencer Glickson   Lake Forest Sailing   [15/DNC]   15/DNC   8   8   10   6   47T  
9  
10  
6520      Eva Paschke/
Luc Walz  
CSYC/ CSYC   [15/DSQ]   9   15/DNC   9   7   7   47T  
10  
11  
6020      Zachary Beyer/
Alden Gort  
Macatawa Bay Yacht Club/ Macatawa Bay Yacht Club   [15/DNC]   8   15/DNC   15/DNC   3   9   50  
11  
12  
5646      Dillon Hollingsworth/
James Sugrue  
Lake Forest Sailing/ Lake Forest SAiling   [15/DNC]   5   15/DNF   11   8   12   51  
12  
13  
9001      R.J. (Ronald) Sables   grosse pointe north high   [15/DNC]   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   75T  
13  
13  
9001      John Godoshian   Grosse Pointe Yacht Club   [15/DNC]   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   15/DNC   75T  
13  
 



Laser Radial (21 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 09, 2016 12:27:32 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
205447   Justin   Justin Lovell   Grand Rapids Yacht Club   1   4   5   3   [6]   1   14  
1  
2  
171634      Liam Walz   CSYC   3   [7]   2   4   1   5   15  
2  
3  
181109   Sir Capper IV   Jack Hemmelgarn   MBYC   [22/DSQ]   1   1   1   7   6   16  
3  
4  
203931   Sir Capper III   Benjamin Finkelstein   Grand Rapids Yacht Club   [8]   2   6   2   5   2   17  
4  
5  
196015      Andrew French   Rondeau Yacht Club   2   3   4   7   [11]   4   20  
5  
6  
196162      Dylan Cotter   Chicago Yacht Club   7   10   3   5   13   [14]   38  
6  
7  
198358      Sam Boehle   Macatawa Bay Yacht Club   4   8   [22/DNC]   22/DNC   2   8   44  
7  
8  
182769   Laser Beam   Douglas Wake   Sheboygan Youth Sailing Club   6   5   [22/DNC]   22/DNC   3   9   45  
8  
9  
187000   Sir Capper V   Chris Heideman   MBYC   5   6   [22/DNC]   22/DNC   4   11   48  
9  
10  
170073      Emmett Nevel   Chicago Yacht Club   11   12   8   8   14   [17]   53  
10  
11  
198683   Sprint 7   matthew koch   North star sail club   9   9   [22/DNC]   22/DNC   8   15   63  
11  
12  
166073      Blake Vander Kuyl   Macatawa Bay Yacht Club   [22/DNF]   22/DNC   7   6   18   16   69  
12  
13  
177001      John Huskin   Grosse Pointe North High School   10   13   [22/DNC]   22/DNC   12   13   70  
13  
14  
181281      Ryan Henderson   Sheridan S   12   11   [22/DNC]   22/DNC   17   10   72  
14  
15  
201261      Ryan Heitman   North Star Sail Club   13   [22/DNC]   22/DNC   22/DNC   9   12   78  
15  
16  
171028   Sir Capper VI   Spencer Todd   Grand Rapids Yacht Club   [22/DNC]   22/DNC   22/DNC   22/DNC   10   3   79  
16  
17  
206089   Unknown   Adam Weinkauf   Grosee Pointe North HS   [22/DNF]   22/DNC   22/DNC   22/DNC   16   7   89  
17  
18  
174962      AJ Brown   Sheridan Shore Yacht Club   [22/DNC]   22/DSQ   22/DNC   22/DNC   15   20   101  
18  
19  
88      Audrey Whitaker   CSYC   [22/DNC]   22/DNC   22/DNF   22/DNC   20   18   104T  
19  
20  
180145      william street   North Star Sail Club   [22/DNC]   22/DNC   22/DNC   22/DNC   19   19   104T  
20  
21  
183843      Lars Osell   Sheboygan Youth Sailing Club   [22/DNC]   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   22/DNC   110  
21  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network