Laser Masters Florida Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | February 02-04, 2018

Laser (53 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 04, 2018 3:37:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
207143   Ernesto Rodriguez [Master]   Miami Sailing center   1   2   1   [11]   1   1   6   16  
1  
2  
210686   Ari Barshi [Grand Master]   Cabarete   6   3   2   4   [9]   9   24   29  
2  
3  
212872   Dave Chapin [Grand Master]   LESC   8   [54/UFD]   9   5   6   5   33   38  
3  
4  
208838   Mike Matan [Master]   RYA   7   6   [12]   10   2   4   29   39  
4  
5  
212128   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport   23   [54/UFD]   6   1   3   3   36   41  
5  
6  
212867   David Hiebert [Master]   USSCMC/FWBC   [16]   8   5   2   7   11   33   43  
6  
7  
203609   Roman Plutenko [Master]   Chicago   2   7   3   12   12   [16]   36   46  
7  
8  
210690   Robert Hallawell [Master]   YCYC   10   5   10   6   [16]   10   41   51  
8  
9  
208837   Michael Hicks [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   4   [19]   7   8   15   15   49   54  
9  
10  
213145   Chris Ellyatt [Grand Master]   Queen Mary SC   [22]   11   8   9   13   8   49   54  
10  
11  
210677   Andy Roy [Grand Master]   SSC   20   1   [50/BFD]   15   10   6   52   57  
11  
12  
204098   Scott Ferguson [Grand Master]   Sail Newport   13   12   [51/BFD]   29.5/TIE   4   2   60.5   65.505  
12  
13  
210335   Daniel Neri [Grand Master]   Sail Newport   14   9   25   7   [51/BFD]   13   68   73  
13  
14  
212868   Patrick Wachholz [Master]   BYC   [35]   16   17   3   20   12   68   78  
14  
15  
167136   Emilio Castelli [Grand Master]   Richmond YC   9   14   22   21   11   [24]   77   82  
15  
16  
207153   Jonathan Phillips [Master]   Severn Sailing Association   [28]   20   20   13   5   14   72   82  
16  
17  
195708   Doug Peckover [Great Grand Master]   NOMAD   12   13   16   19.5/TIE   [52/BFD]   26   86.5   86.5  
17  
18  
175881   James Jacob [Grand Master]   SSA/413   26   10   [36]   25   14   17   92   97  
18  
19  
205472   Lawrence Mcgrath [Master]   Riverside Yacht Club   24   24   4   [29.5/TIE]   18   18   88   98.01  
19  
20  
182787   Scott Pakenham [Apprentice Master]   Island Heights Yacht Club/Newport Fleet 413   [21]   17   15   17   17   20   86   101  
20  
21  
212116   William Dickey [Master]   Rowayton YC   3   [32]   24   16   26   29   98   108  
21  
22  
173988   Jorge Abreu [Great Grand Master]   pbsc   [41]   29   23   27   23   7   109   109  
22  
23  
175948   Allan Clark [Grand Master]   jericho   19   4   13   19.5/TIE   [54/DNC]   54/DNC   109.5   114.505  
23  
24  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   [37]   25   21   14   31   28   119   119  
24  
25  
170345   Rob Bowden [Master]   JIYC   27   [34]   11   23   25   25   111   121  
25  
26  
160929   Philippe Dormoy [Grand Master]   Beaconsfield Yacht Club BYC   32   [40]   35   22   8   22   119   124  
26  
27  
208840   Bruce Clifford [Grand Master]   Water Rats Sailing Club   11   22   28   28   30   [31]   119   124  
27  
28  
210648   David Hillmyer [Apprentice Master]   Marianas Yacht Club   [33]   26   27   18   21   21   113   128  
28  
29  
183856   Sean Guinness [Master]   KYC   5   27   [34]   26   29   34   121   131  
29  
30  
199572   Tom Derecktor [Grand Master]   Ida Lewis (Fleet 413)   25   21   29   31   [32]   23   129   134  
30  
31  
199937   Len Guenther [Grand Master]   Fishing Bay YC   18   28   32   [54/DNC]   27   36   141   146  
31  
32  
208029   Carsten Steenberg [Grand Master]   Kollegewidgwok Yacht Club   [39]   38   33   34   19   19   143   148  
32  
33  
195496   Hank Thorburn [Grand Master]   MYA   29   [37]   19   33   33   30   144   149  
33  
34  
210780   Federico Engelhard [Master]   C.N.A   17   33   31   32   [38]   33   146   156  
34  
35  
199804   Jeff Beckwith [Master]   Cedar Point   40   18   [41]   35   22   32   147   157  
35  
36  
199552   Don Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach YC   [51]   30   30   36   28   35   159   159  
36  
37  
212125   Mike Hecky [Grand Master]   Brant Beach   38   31   18   24   [54/DNC]   54/DNC   165   170  
37  
38  
175529   Paul Wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   [47]   41   40   40   24   27   172   172  
38  
39  
208839   Peter Vessella [Grand Master]   StFYC   34   15   14   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   171   176  
39  
40  
194540   Buzzy Heausler [Grand Master]   Davis Island Yacht Club   30   23   26   39   [54/DNC]   54/DNC   172   177  
40  
41  
170719   Nabeel Alsalam [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Assoc   15   49   47   [54/DNC]   40   40   191   191  
41  
42  
210113   Carey Jones [Master]   michigan sailing club   36   35   37   [54/DNC]   35   39   182   192  
42  
43  
209369   John Surguy [Master]   Atlantic Highlands YC   [42]   36   39   37   36   38   186   196  
43  
44  
211825   Terence Britton [Master]   KYC   [45]   44   38   38   37   37   194   204  
44  
45  
173996   Bill McKenzie [Great Grand Master]   PBSC   46   50   42   42   34   [54/RET]   214   214  
45  
46  
176985   Bill Watters [Grand Master]   Brant Beach yacht Club   52   45   46   43   39   [54/RET]   225   230  
46  
47  
199912   Tim Landt [Grand Master]   none   31   46   49/BFD   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   234   239  
47  
48  
209387   Mitch Polgar [Apprentice Master]   Chicago Corinthian YC   50   39   43   41   [54/DNC]   54/DNC   227   242  
48  
49  
176108   Armand Candea [Apprentice Master]   Armand Candea   43   43   48   44   [54/DNC]   54/DNC   232   247  
49  
50  
170336   Alan Barton [Master]   JIYC   44   47   44   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   243   253  
50  
51  
197594   Stephen Aguilar [Grand Master]   Lake Washington sailing club.   48   48   45   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   249   254  
51  
52  
196117   Juan Gaitan [Grand Master]   LESC   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   54/DNC   41   54/RET   257   262  
52  
53  
173258   Matt Lynch [Master]   Severn Sailing Association   49   42   [54/DNS]   54/DNC   54/DNC   54/DNC   253   263  
53  
 



Laser Radial (33 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 04, 2018 3:37:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
193301   Paul Clifford [Grand Master]   Westwood   [7]   6   1   5   1   3   16   21  
1  
2  
200133   Nigel Heath [Master]   Water Rat Sailing Club   [19]   1   8   1   4   2   16   26  
2  
3  
208764   Doug Seeman [Great Grand Master]   WSC   1   5   [12]   3   12   8   29   29  
3  
4  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   2   [13]   7   9   5   11   34   34  
4  
5  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   4   11   3   [15]   11   6   35   35  
5  
6  
184454   Hal Gilreath [Grand Master]   Florida   3   3   10   4   [16]   15   35   40  
6  
7  
171628   Ken Swetka [Grand Master]   Crescent Sail YC   9   2   [11]   10   10   7   38   43  
7  
8  
196023   Bob Tan [Grand Master]   SSA   [22]   10   9   7   7   9   42   47  
8  
9  
211640   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   [18]   14   4   13   8   10   49   49  
9  
10  
212132   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   15   9   [16]   11   6   4   45   50  
10  
11  
211541   Amnon Gitelson [Great Grand Master]   cpyc   [23]   4   13   12   17   12   58   58  
11  
12  
207150   William Lawson [Grand Master]   SSA   13   12   [15]   6   9   13   53   58  
12  
13  
206154   Monica Wilson [Master]   usscmc   8   7   [17]   8   13   17   53   63  
13  
14  
213393   Jorge Smolar [Grand Master]   CNSE   [17]   15   6   16   14   14   65   70  
14  
15  
210143   Jean Yves Fillion [Grand Master]   American YC   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   2   2   1   73   78  
15  
16  
199327   John Purdy [Grand Master]   Willamette Sailing Club   11   18   2   14   [34/DNC]   34/DNC   79   84  
16  
17  
208107   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   20   [22]   14   18   15   18   85   85  
17  
18  
199142   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City YC   6   21   28   [34/DNC]   18   21   94   94  
18  
19  
193965   James Knab [Grand Master]   Rehoboth Bay SA   12   20   18   23   [24]   22   95   100  
19  
20  
153006   Sandy Westphal [Grand Master]   SSA   5   23   22   [34/DNC]   25   24   99   104  
20  
21  
206577   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   [27]   16   27   20   22   20   105   105  
21  
22  
205512   Adam Glass [Grand Master]   Severn Sailing Association   [30]   24   20   22   21   16   103   108  
22  
23  
199400   Christina Persson [Apprentice Master]   Lauderdale yacht club   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   17   3   5   93   108  
23  
24  
203955   Dorian Haldeman [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   16   [26]   25   19   20   19   99   114  
24  
25  
159785   Jon Deutsch [Apprentice Master]   Fishing Bay Yacht Club   21   8   5   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   102   117  
25  
26  
209625   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club & STC   14   17   19   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   118   118T  
26  
27  
180536   Steven Cofer [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   [28]   27   21   24   23   23   118   118T  
27  
28  
182928   Francisco Abriani [Apprentice Master]   PRSA   26   [30]   24   21   19   25   115   130  
28  
29  
205445   Natalya Gontcharova [Apprentice Master]   cpyc   10   19   29   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   126   141  
29  
30  
189710   Samuel Owings [Great Grand Master]   RHYC   29   29   23   [34/DNC]   34/RET   34/RET   149   149  
30  
31  
194118   Keith Barron [Grand Master]   PRSA   25   25   26   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   144   149  
31  
32  
186519   Christine M Potts [Apprentice Master]   SSA   24   28   30   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   150   165  
32  
33  
191967   Jeffrey Moore [Master]   SMSA   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   170   180  
33  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network