Laser Masters Florida Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | February 02-04, 2018in

Laser Radial (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 04, 2018 3:37:29 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Apprentice+Master (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
199400   Christina Persson [Apprentice Master]   Lauderdale yacht club   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   17   3   5   93   108  
1  
2  
203955   Dorian Haldeman [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   16   [26]   25   19   20   19   99   114  
2  
3  
159785   Jon Deutsch [Apprentice Master]   Fishing Bay Yacht Club   21   8   5   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   102   117  
3  
4  
182928   Francisco Abriani [Apprentice Master]   PRSA   26   [30]   24   21   19   25   115   130  
4  
5  
205445   Natalya Gontcharova [Apprentice Master]   cpyc   10   19   29   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   126   141  
5  
6  
186519   Christine M Potts [Apprentice Master]   SSA   24   28   30   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   150   165  
6  
 



Division: Grand+Master (13 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
193301   Paul Clifford [Grand Master]   Westwood   [7]   6   1   5   1   3   16   21  
1  
2  
184454   Hal Gilreath [Grand Master]   Florida   3   3   10   4   [16]   15   35   40  
2  
3  
171628   Ken Swetka [Grand Master]   Crescent Sail YC   9   2   [11]   10   10   7   38   43  
3  
4  
196023   Bob Tan [Grand Master]   SSA   [22]   10   9   7   7   9   42   47  
4  
5  
212132   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   15   9   [16]   11   6   4   45   50  
5  
6  
207150   William Lawson [Grand Master]   SSA   13   12   [15]   6   9   13   53   58  
6  
7  
213393   Jorge Smolar [Grand Master]   CNSE   [17]   15   6   16   14   14   65   70  
7  
8  
210143   Jean Yves Fillion [Grand Master]   American YC   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   2   2   1   73   78  
8  
9  
199327   John Purdy [Grand Master]   Willamette Sailing Club   11   18   2   14   [34/DNC]   34/DNC   79   84  
9  
10  
193965   James Knab [Grand Master]   Rehoboth Bay SA   12   20   18   23   [24]   22   95   100  
10  
11  
153006   Sandy Westphal [Grand Master]   SSA   5   23   22   [34/DNC]   25   24   99   104  
11  
12  
205512   Adam Glass [Grand Master]   Severn Sailing Association   [30]   24   20   22   21   16   103   108  
12  
13  
194118   Keith Barron [Grand Master]   PRSA   25   25   26   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   144   149  
13  
 



Division: Great+Grand+Master (11 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
208764   Doug Seeman [Great Grand Master]   WSC   1   5   [12]   3   12   8   29   29  
1  
2  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   2   [13]   7   9   5   11   34   34  
2  
3  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   4   11   3   [15]   11   6   35   35  
3  
4  
211640   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   [18]   14   4   13   8   10   49   49  
4  
5  
211541   Amnon Gitelson [Great Grand Master]   cpyc   [23]   4   13   12   17   12   58   58  
5  
6  
208107   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   20   [22]   14   18   15   18   85   85  
6  
7  
199142   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City YC   6   21   28   [34/DNC]   18   21   94   94  
7  
8  
206577   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   [27]   16   27   20   22   20   105   105  
8  
9  
209625   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club & STC   14   17   19   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   118   118T  
9  
10  
180536   Steven Cofer [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   [28]   27   21   24   23   23   118   118T  
10  
11  
189710   Samuel Owings [Great Grand Master]   RHYC   29   29   23   [34/DNC]   34/RET   34/RET   149   149  
11  
 



Division: Master (3 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
200133   Nigel Heath [Master]   Water Rat Sailing Club   [19]   1   8   1   4   2   16   26  
1  
2  
206154   Monica Wilson [Master]   usscmc   8   7   [17]   8   13   17   53   63  
2  
3  
191967   Jeffrey Moore [Master]   SMSA   [34/DNC]   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   34/DNC   170   180  
3  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network