Laser Masters Florida Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | February 02-04, 2018in

Laser (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, February 04, 2018 3:37:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Apprentice+Master (4 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
182787   Scott Pakenham [Apprentice Master]   Island Heights Yacht Club/Newport Fleet 413   [21]   17   15   17   17   20   86   101  
1  
2  
210648   David Hillmyer [Apprentice Master]   Marianas Yacht Club   [33]   26   27   18   21   21   113   128  
2  
3  
209387   Mitch Polgar [Apprentice Master]   Chicago Corinthian YC   50   39   43   41   [54/DNC]   54/DNC   227   242  
3  
4  
176108   Armand Candea [Apprentice Master]   Armand Candea   43   43   48   44   [54/DNC]   54/DNC   232   247  
4  
 



Division: Grand+Master (24 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
210686   Ari Barshi [Grand Master]   Cabarete   6   3   2   4   [9]   9   24   29  
1  
2  
212872   Dave Chapin [Grand Master]   LESC   8   [54/UFD]   9   5   6   5   33   38  
2  
3  
212128   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport   23   [54/UFD]   6   1   3   3   36   41  
3  
4  
208837   Michael Hicks [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   4   [19]   7   8   15   15   49   54  
4  
5  
213145   Chris Ellyatt [Grand Master]   Queen Mary SC   [22]   11   8   9   13   8   49   54  
5  
6  
210677   Andy Roy [Grand Master]   SSC   20   1   [50/BFD]   15   10   6   52   57  
6  
7  
204098   Scott Ferguson [Grand Master]   Sail Newport   13   12   [51/BFD]   29.5/TIE   4   2   60.5   65.505  
7  
8  
210335   Daniel Neri [Grand Master]   Sail Newport   14   9   25   7   [51/BFD]   13   68   73  
8  
9  
167136   Emilio Castelli [Grand Master]   Richmond YC   9   14   22   21   11   [24]   77   82  
9  
10  
175881   James Jacob [Grand Master]   SSA/413   26   10   [36]   25   14   17   92   97  
10  
11  
175948   Allan Clark [Grand Master]   jericho   19   4   13   19.5/TIE   [54/DNC]   54/DNC   109.5   114.505  
11  
12  
160929   Philippe Dormoy [Grand Master]   Beaconsfield Yacht Club BYC   32   [40]   35   22   8   22   119   124  
12  
13  
208840   Bruce Clifford [Grand Master]   Water Rats Sailing Club   11   22   28   28   30   [31]   119   124  
13  
14  
199572   Tom Derecktor [Grand Master]   Ida Lewis (Fleet 413)   25   21   29   31   [32]   23   129   134  
14  
15  
199937   Len Guenther [Grand Master]   Fishing Bay YC   18   28   32   [54/DNC]   27   36   141   146  
15  
16  
208029   Carsten Steenberg [Grand Master]   Kollegewidgwok Yacht Club   [39]   38   33   34   19   19   143   148  
16  
17  
195496   Hank Thorburn [Grand Master]   MYA   29   [37]   19   33   33   30   144   149  
17  
18  
212125   Mike Hecky [Grand Master]   Brant Beach   38   31   18   24   [54/DNC]   54/DNC   165   170  
18  
19  
208839   Peter Vessella [Grand Master]   StFYC   34   15   14   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   171   176  
19  
20  
194540   Buzzy Heausler [Grand Master]   Davis Island Yacht Club   30   23   26   39   [54/DNC]   54/DNC   172   177  
20  
21  
176985   Bill Watters [Grand Master]   Brant Beach yacht Club   52   45   46   43   39   [54/RET]   225   230  
21  
22  
199912   Tim Landt [Grand Master]   none   31   46   49/BFD   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   234   239  
22  
23  
197594   Stephen Aguilar [Grand Master]   Lake Washington sailing club.   48   48   45   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   249   254  
23  
24  
196117   Juan Gaitan [Grand Master]   LESC   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   54/DNC   41   54/RET   257   262  
24  
 



Division: Great+Grand+Master (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
195708   Doug Peckover [Great Grand Master]   NOMAD   12   13   16   19.5/TIE   [52/BFD]   26   86.5   86.5  
1  
2  
173988   Jorge Abreu [Great Grand Master]   pbsc   [41]   29   23   27   23   7   109   109  
2  
3  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   [37]   25   21   14   31   28   119   119  
3  
4  
199552   Don Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach YC   [51]   30   30   36   28   35   159   159  
4  
5  
175529   Paul Wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   [47]   41   40   40   24   27   172   172  
5  
6  
170719   Nabeel Alsalam [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Assoc   15   49   47   [54/DNC]   40   40   191   191  
6  
7  
173996   Bill McKenzie [Great Grand Master]   PBSC   46   50   42   42   34   [54/RET]   214   214  
7  
 



Division: Master (18 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
207143   Ernesto Rodriguez [Master]   Miami Sailing center   1   2   1   [11]   1   1   6   16  
1  
2  
208838   Mike Matan [Master]   RYA   7   6   [12]   10   2   4   29   39  
2  
3  
212867   David Hiebert [Master]   USSCMC/FWBC   [16]   8   5   2   7   11   33   43  
3  
4  
203609   Roman Plutenko [Master]   Chicago   2   7   3   12   12   [16]   36   46  
4  
5  
210690   Robert Hallawell [Master]   YCYC   10   5   10   6   [16]   10   41   51  
5  
6  
212868   Patrick Wachholz [Master]   BYC   [35]   16   17   3   20   12   68   78  
6  
7  
207153   Jonathan Phillips [Master]   Severn Sailing Association   [28]   20   20   13   5   14   72   82  
7  
8  
205472   Lawrence Mcgrath [Master]   Riverside Yacht Club   24   24   4   [29.5/TIE]   18   18   88   98.01  
8  
9  
212116   William Dickey [Master]   Rowayton YC   3   [32]   24   16   26   29   98   108  
9  
10  
170345   Rob Bowden [Master]   JIYC   27   [34]   11   23   25   25   111   121  
10  
11  
183856   Sean Guinness [Master]   KYC   5   27   [34]   26   29   34   121   131  
11  
12  
210780   Federico Engelhard [Master]   C.N.A   17   33   31   32   [38]   33   146   156  
12  
13  
199804   Jeff Beckwith [Master]   Cedar Point   40   18   [41]   35   22   32   147   157  
13  
14  
210113   Carey Jones [Master]   michigan sailing club   36   35   37   [54/DNC]   35   39   182   192  
14  
15  
209369   John Surguy [Master]   Atlantic Highlands YC   [42]   36   39   37   36   38   186   196  
15  
16  
211825   Terence Britton [Master]   KYC   [45]   44   38   38   37   37   194   204  
16  
17  
170336   Alan Barton [Master]   JIYC   44   47   44   [54/DNC]   54/DNC   54/DNC   243   253  
17  
18  
173258   Matt Lynch [Master]   Severn Sailing Association   49   42   [54/DNS]   54/DNC   54/DNC   54/DNC   253   263  
18  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network