Registrants For
Sarasota One Design Midwinters

March 16-18, 2018
101 people have registered for this event

Albacore
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Paul Clifford
Paul Clifford
Monica Wilson
Monica Wilson
Fire and Ice 8184 Albacore
Toronto, ON Westwood
2. Chris Gorton
Chris Gorton
Norman Rubin
6701 Albacore
Greenville, South Carolina North Toronto Sailing Club
3. Barney Harris


8258 Albacore
Arlington, VA prsa
4. Michael Heinsdorf

Lizzie Ellis
Etude 8125 Albacore
Washington, DC PRSA
5. Marty Minot
Marty Minot
Jordan Minot
Tonno Veloce' 7971 Albacore
Saint Michaels, MD Miles River YC
 


E Scow
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. david atkinson
david atkinson
Bob Blomquist
Laurel Crum
no ego sf4 E Scow
clear lake, Iowa sarasota sailing squadron
2. Jim Barr


Nauteygarl I 26 E Scow
Sarasota, FL Sss
3. Sean Bradley

Jarrett Lynn
Ryan Bradley
Smoke MC-2 E Scow
Point Pleasant, NJ Metedeconk River YC
4. Robert Cole

Marie McKee
Pete Weir
David Cameron
Encore SF-9 E Scow
Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
5. Christopher Creighton
Chris Creighton

Reverie MA10 E Scow
Bemus Point, NY Chautauqua Lake YC
6. Mont Echols
Anna Lee Mayo

Wilder NO-1 / NO-1 E Scow
New Orleans, LA SYC
7. Richard Elsishans
Richard Elsishans
Phyllis Elsishans
SF-3 E Scow
Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
8. John Gallick
Bill Cottsworth

Hang Ten 22 / 22 E Scow
North Port, FL Sarasota Sailiing Squadron
9. Mark Grinder
Mark Grinder

Sweet Thing SF5 E Scow
Orchard Park, NY Sarasota Sailing Squadron
10. Bill Kimbell
Kenny Silvestri, Phil Maiese
Phil Maiese
kenneth SILVESTRI
John Sparling
BollesE SF 6 E Scow
Longboat Key, FL SSS
11. Jeff Nicholas


Z-3 E Scow
Clear Lake, IA Clear Lake Yacht Club
12. Mark Schneider

Lucinda Schneider
Clint Neuman
Benjamin Kelly
Checkmate LE66 E Scow
Moorestown, NJ LEHYC
13. Ted Weihe


Picardy SF2 E Scow
Sarasota, FL Sarasota Sailing Squadron
 


F18
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Dan Borg


F18 CAN 018 F18
Mississauga, ON Water Rats
2. Anderson Brunsvold

Nick Lovisa
Butter 1952 F18
Sarasota, FL Sarasota Youth Sailing
3. Kurt Korte


197 F18
Roscoe, IL CRAW
4. Dan Maxwell


Nacra 18 infusion USA 1936 F18
Bradenton, FL sarasota sailing squadron
5. Sandra Tartaglino

Andrew Pimental
162 F18
Tiverton, RI NENSA
6. Charles Tomeo


1899 F18
Bradenton, FL Sarasota sailing squadron
7. jim zellmer
joe valante

hobie21 21 F18
Sarasota, FL sss
 


RS Aero
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Peter Barton


Beatrix 2209 RS Aero
, Lymington Town SC, UK
2. Tony Corkell
Tony Corkell

US17388 Corkell / 1738 RS Aero
Cary, NC Carolina Sailing Club
3. Sean Fidler


RS Aero Charter Unknown / 2121 RS Aero
Brighton, MI Crystal Lake Yacht Club, Frankfort, MI
4. Marc Jacobi
Marc Jacobi

2276 RS Aero
Norwalk, CT Cedar Point YC
5. Jim Myers


RS Aero 9- Satisfaction TBD / 2122 RS Aero
Warwick, RI WHYC
6. robert patterson


Tivoli3 Aero / 2404 RS Aero
Melbourne, Florida Melbourne YC
7. Gregory Popp


Aerostar 1610 RS Aero
Ormond Beach, FL Halifax Sailing Association
8. David Solnick


5 RS Aero
New York, NY Sebago
9. Melissa Solnick


1424 RS Aero
New York, NY Fraglia Vela Riva
10. Derek Stow


2278 RS Aero
Tiverton, RI Massapoag YC
11. Madhavan Thirumalai


Bombay Girl 1810 RS Aero
New Canaan, CT Cedar Point Yacht Club
12. Simeon Thomas


2275 RS Aero
Salida, CO Denver Sailing Association
13. Karl Thorne


9 RS Aero
, Lymington Town SC
14. Shawn Zabriskie


2 RS Aero
Knoxville, MD SSA
 


Viper 640
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Nick Amendola
Will Felder Patrick Gavin-Brynes

Entourage 60 / 260 Viper 640
Naples, FL CCYC
2. Peter Beardsley

Simon Karstoft Jensen
Nicky Manson
Great Scott! 269 Viper 640
Brooklyn, NY Larchmont YC
3. Brad Boston


Jackpot 235 Viper 640
Point Edward, ON Sarnia Yacht Club
4. Jonathan Colarusso
Sarah Schaill
Sarah Schaill
Trap Queen USA 188 Viper 640
Charleston, SC CofCYC
5. Cole Constantineau
Eleni Asimacopoulos
Eleni Asimacopoulos
Jacob Vick
Patched Up 39 Viper 640
Cambridge, MA Community Boating Inc.
6. Deborah Deazs Wilusz
Deborah Deats-Wilusz
Craig Wilusz
George Hambleton
Gulf Performance Sailing 285 Viper 640
Fort Walton Beach, FL FWYC, BBSC, SSS
7. Marcus Eagan

Andrew Eagan
Jackson Benvenutti
Cajun underwriting 263 Viper 640
Mandeville, LA Bay waveland Yacht Club
8. geoffrey ewenson
Mary Ewenson
mary Ewenson
tyler bjorn
Terminally Pretty usa 248 Viper 640
Annapolis, MD EYC AYC Storm Trysail
9. Cameron Farrah
*

Strategery IX 134 Viper 640
*, * Fwyc
10. Robert Harrison
Robert Harrison
Paul Beaudry
SlingShot 286 Viper 640
Niceville, FL FWYC
11. Brian Harrison
Hugh Hawkins Eddie Adams
Hugh Hawkins
Eddie Adams
246 246 Viper 640
Shalimar, FL GYC
12. Joe Healey


Bada Boom 252 Viper 640
Stormville, NY Noroton Yacht Club
13. Matthew Hebert


Porkchop 166 Viper 640
Brookline, MA Community Boating Inc.
14. Peter Ill


Caterpillar 277 Viper 640
Virginia Beach, Virginia Hampton Yacht Club
15. Jonah Kember

Dave Kember
Alexander Byczko
USA 58 Viper 640
Sarnia, Ontario Sarnia Yacht Club
16. ken Kleinschrodt


'Merica 255 Viper 640
Mobile, AL Buccaneer Yacht Club
17. Valdek Kwasniewski


Hi Five 164 Viper 640
Sarasota, FL SSS
18. Thomas Loutrel
Thomas Loutrel
Karl Schute
Thomas Loutrel
Choppy Seas 221 Viper 640
CHARLESTON, SC Charleston Yacht Club
19. Robert Matthews

Edward Padin
Trey Brazill
Basilisk 162 Viper 640
Hoboken, NJ Larchmont Yacht Club
20. Jonathan Nye


My Safe Space 264 Viper 640
Old Greenwich, CT Indian Harbor Yacht Club
21. Van Sheppard
Nora Hoffer

Wadjet 211 Viper 640
Ottawa, ON Nepean Sailing Club
22. Kay VanValkenburgh


Lo.Qi 98 Viper 640
Boston, MA Marbleheat Boating Center
23. Nick Ward


Proper Villain 165 Viper 640
Port Huron, MI PHYC
24. Travis Yates
Mike Meighan

Sidewinder 244 Viper 640
Sarasota, FL Yates
 


VX One
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Sandra Askew


FJ 178 / usa 178 VX One
Salt Lake City, UT NYYC
2. Brian Bennett
Brian Bennett

Cosmic Thing 171 / USA 171 VX One
Portsmouth, RI Sail Newport
3. David Bolyard, Jr
Collin Ross
Collin Ross
nemesis 150 / 150 VX One
Mandeville, LA Pontchartrain Yacht Club
4. Jerry Callahan

Brian Zimmerman
Magic Bus 205 / USA 205 VX One
Sullivan's Island, SC Carolina YC
5. Scott Collinson

David Jarvis
Onethirtytwo 132 VX One
Toronto, ON Royal Canadian YC
6. Paul Currie


Wild deuces 222 / 222 VX One
Estero, FL Rcyc
7. Jeff Eiber


Calvin Ball 175 / 175 VX One
Cleveland, OH Edgewater Yacht Club
8. Christian Koppernaes


Victory 153 / 160 VX One
Beaufort, SC BYSC
9. David Koski

Greg Koski
K2 197 / 197 VX One
Cleveland, OH Edgewater Yacht Club
10. William Lydens

Elliot Lee
232 / USA 232 VX One
Aurora, CO MBYC
11. Ian Maccini
Ian Maccini

Blue Lobster 240 / 240 VX One
Jamestown, RI Sail Newport
12. Paul Murphy

Will Vary
The Sea Bin Project 103 / 103 VX One
Annapolis, MD Storm Trysail Club
13. Michael Norris

Christina Norris
Flash Rider 185 / 185 VX One
Holland, MI Macatawa Bay Yacht Club
14. Sam Padnos

Josh Padnos
TWD 188 / 188 VX One
Holland, MI Macatawa Bay Yacht Club
15. Jim Pearson


Slippery 241 / CAN241 VX One
Wheatley, ON SYC
16. Timothy Pitts
Pitts/hanley

Cruzan Rhode 116 / 116 VX One
Miami, FL St Croix yacht club
17. John Potter
David Guggenheim
David Guggenheim
VX one 187 / 187 VX One
Savannah, GA Beaufort Yacht club
18. Justin Quigg

Nick Cleary
Character 3.0 176 / 176 VX One
Toronto, ON Royal Canadian Yacht Club
19. Will Van Cleef


VX 154 154 / 154 VX One
Johns Island, SC OYC
20. John Zelli
John Zelli

Free Energy 140 / 140 VX One
Cleveland, OH Edgewater Yacht Club
 


Windmill
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Tye Belcher
Sea Scouts
Camille Dodson
Sea Scouts II 4205 Windmill
Saint Petersburg, FL Boca Ciega Yacht Club
2. Ethan Bixby

Trudy Bixby
Another Silly Rabbit 5700 Windmill
St. Petersburg, FL SPYC
3. Colin Browning


Bella 5252 / 5252 Windmill
Tampa, FL N/A
4. Allen Chauvenet

Christina Chauvenet
Beauty & The Beast 5586 Windmill
Arlington, VA Rock Hall YC
5. Larry Christian

Allie Sponar
Dave 5319 Windmill
Deerfield, NH Massabesic Yacht Club
6. Phillip Durand

Kaitlin Durand
Caliente KA452XP / 5399 Windmill
Shawnee, KS Jacomo Sailing Club
7. Lon Ethington

Lon Ethington
Pig Headed 5070 Windmill
Saint Petersburg, FL St Petersburg yacht club
8. Jake Fath
Lisa Fath
Lisa Fath
Elvis 4028 Windmill
Palmetto, Fl MRPF
9. PATRICK HUNTLEY

Janet Huntley
Graffiti 5707 Windmill
Erie, PA Erie Yacht Club
10. nathaniel plant

sheila plant
chunky monkey 5701 Windmill
Saint Petersburg, FL St. Pete. Sailing Center
11. Stuart Proctor

Sarah Proctor
5404 5404 Windmill
Baltimore, MD Downtown Sailing Center
12. Lin Robson
Lin Robson

Sojourner 5706 Windmill
St. Pete Beach, FL SPSC
13. Parker Schuler
Sea Scouts
Talib Moran
Sea Scouts I 4049 Windmill
Saint Petersburg, FL Boca Ciega Yacht Club
14. Ralph Sponar

Sandy Sponar
Go Blue N/a / 5060 Windmill
Pasadena, MD Rockhall Yacht Club
15. Alan Taylor
Alan Taylor
Joel Blade
Hurricane 4051 Windmill
Greensboro, NC Lake Townsend Yacht Club
16. james watson

Keara Watson
5271 Windmill
gloucester, MA CCA
17. Timothy Weibel

Joseph Weibel
Scorpion 5703 Windmill
Erie, PA Erie Yacht Club
18. Rob Woithe
*
Bob Woithe
Kraken Waketh 4481 Windmill
*, * Bradenton Yacht Club
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network