30th Annual Lakewood Yacht Club Harvest Moon Regatta® and Sailathon
Lakewood Yacht Club | October 13-16, 2016

Withdrew Prior to Start (5 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club  1  Total Pos
1  
1145   Nachtwacht   105   Thomas Caskey    Lakewood yacht club   1   1  
1  
2  
110   Restless   0   Robin Rice    WYC   2   2  
2  
3  
183   T-REX   132   fred soward    none   3   3  
3  
4  
39   Lady Daphne   175   Douglas Ottens    HYC   4   4  
4  
5  
436   Free Spirit   212   Jeff Hirsch    GBCA   5   5  
5  
 



Multihull (20 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
64   Flight Simulator   18   Tom Reese [B]   Youngstown Yacht Club   12:03:55   1   1  
1  
2  
002   Chaton Noir   138   John Scherer [C]   Waterford YC   12:45:17   2   2  
2  
3  
40133   Linda O   51   John King [B]   TOMA   12:56:34   3   3  
3  
4  
A394   Brie   123   Chris Block
Mike Fisher [C]  
Austin Yacht Club   12:58:38   4   4  
4  
5  
009   Nelda Ray   -45   Peter Pattullo [A]   Longview Yacht Club   13:10:34   5   5  
5  
6  
5855   JEDICCO   147   Fred Pounds [C]   LYC   13:40:46   6   6  
6  
7  
30   Tritium   45   Steve Frick
Steve Frick [B]  
Austin Yacht Club   13:45:05   7   7  
7  
8  
273   Condor   -60   Chris Croninger [A]   LCYC   13:45:23   8   8  
8  
9  
51231   Trilobyte   -24   Russ Myers [A]   Port Arthur Yacht Club   13:49:13   9   9  
9  
10  
A32   Josephine   45   William Pack
William Pack [B]  
Island Moorings   13:54:32   10   10  
10  
11  
129   Gimme Samoa   -12   John Williams [A]   RYC   14:04:05   11   11  
11  
12  
853   Vivace   159   Scott Weaver [C]   Scott Weaver   14:14:01   12   12  
12  
13  
276   Abandoned Assets   -51   Bo Kersey [A]   Austin Yacht Club   14:23:56   13   13  
13  
14  
215   Tribology   -24   Doug Casey [A]   Austin Yacht Club   14:24:49   14   14  
14  
15  
22   CatNap   129   Richard Wheeler
Sam Huisman [C]  
HYC   14:32:12   15   15  
15  
16  
8   Pachuco   39   William Loving [B]   None   14:33:40   16   16  
16  
17  
A270   Double Vision   174   Brad Kaylor [C]   no   14:37:26   17   17  
17  
18  
44   Folie A Deux   144   Gary Vaughan [C]   Waterford Yacht Club   16:06:08   18   18  
18  
19  
A45   Nauti-Cat   168   Richard Griffin [C]   None   20:55:27   19   19  
19  
20  
563   Ellie Jane   177   Joel Turner
Stephanie Turner [C]  
Watergate   NO TIME   21/DNF   21  
20  
 



Cruising Poleless Spinnaker (15 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
415   Bev 'n Jo   120   Charles Herpich
None [A]  
Lakewood   14:27:55   1   1  
1  
2  
60184   Moondance   150   Randy Pike [B]   LYC   14:56:42   2   2  
2  
3  
158   Force Majeure   126   John Lehman
Brad Scott [A]  
none   15:06:36   3   3  
3  
4  
83   Karma   96   Alan Moore [A]   GBCA   15:22:43   4   4  
4  
5  
111   Fiddler   147   Taylor Smith [B]   Lakewood   15:28:52   5   5  
5  
6  
319   Back on Tack   152   Craig Yakel
Angela Reed [B]  
TMCA   15:47:31   6   6  
6  
7  
40860   Tomfoolery II   114   Tom Meeh [A]   gbca   15:56:37   7   7  
7  
8  
27   Soy Un Gatito JPB   123   Bob Brindley
Bob Brindley [A]  
Bowling Green State University Sailing Team   15:58:00   8   8  
8  
9  
1326   le Fay   138   Erik Jansson
Erik Jansson [B]  
none   16:05:24   9   9  
9  
10  
46   Makan Angin   126   Jill Hughes [A]   LYC   16:06:46   10   10  
10  
11  
99   Orion   135   David Popken [B]   None   16:16:23   11   11  
11  
12  
270   Quiet Flight   144   Andy LeRoy [B]   Waterford YC   16:21:19   12   12  
12  
13  
121   Topaz   141   Tom Frankum [B]   Lakewood Yacht Club   16:28:11   13   13  
13  
14  
A28   Rodeless Traveler   144   Paul Britton
Paul Britton [B]  
Sail Ventures USA   16:54:04   14   14  
14  
15  
h31   Sunshine   234   Michael Sylvers [B]   Watergate   17:58:08   15   15  
15  
 



Cruising Non-Spin (14 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
455   EDELWEISS   119   Ted Greak [M]   LYC   13:33:50   1   1  
1  
2  
60187   Sea Nymph   146   Joan van Ravenswaay
Bill van R. [N]  
Houston Yacht Club   15:59:23   2   2  
2  
3  
42   Paradise   133   Andrew Bahr [N]   Lake worth Sailing Club   16:02:28   3   3  
3  
4  
14641   Bianca   169   Marc Bruderer [O]   none   16:02:29   4   4  
4  
5  
110   Renegade   183   Bill Hoffman
Carolyn [O]  
TMCA   16:14:55   5   5  
5  
6  
380   Resolute   130   chris parrish [M]   TMCA   16:23:49   6   6  
6  
7  
174   No Le Hace   144   Aaron Gladish
Aaron Gladish [N]  
None   16:29:41   7   7  
7  
8  
101   Athena   174   John Swanson [O]   GBCA   16:38:26   8   8  
8  
9  
H41   Surface Interval   154   Craig Gaines [O]   Portofino Harbour   16:41:16   9   9  
9  
10  
91699   Docket   127   Eric Lipper [M]   Seabrook   17:08:12   10   10  
10  
11  
168   Osprey   93   Walter Barnett [M]   GBCA   17:28:36   11   11  
11  
12  
A31   Nora Marie   250   Stephen Caughron
Elise DiNuzzo [O]  
Harborwalk   17:46:09   12   12  
12  
13  
102   Escapade   126   Lonny Doss [M]   Lake Charles Yacht Club   18:31:01   13   13  
13  
14  
50   Attitude of Gratitude   140   Larry Lawyer [N]   Lakewood   20:52:49   14   14  
14  
 



Cruising Non-Spin Classic Canvas (38 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 11:03:22 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
M45   Tropic Breeze   155   John E. Jones
Patricia A. Jones [G]  
Blue Dolphin   14:17:34   1   1  
1  
2  
35   Tropical Impulse   135   Kevin Tyrrell
Kevin Tyrrell [E]  
LYC   14:47:53   2   2  
2  
3  
21335   Firewater   143   Walter Horton [F]   GBCA   14:56:44   3   3  
3  
4  
41749   SSTV Gremlin   148   Rob Freas [F]   Sea Scouts, BSA / LYC   14:57:26   4   4  
4  
5  
31456   Ibis   127   Thomas Goldsbury
Thomas Goldsbury [E]  
GBCA   14:59:39   5   5  
5  
6  
45   DagEli   155   Dag Calafell II [H B&R]   Waterford YC   15:02:14   6   6  
6  
7  
1945   Gypsy Soul   213   William King [L]   Island Moorings   15:25:28   7   7  
7  
8  
A36   Shell Seaker   168   David Glascock [I]   HYC, TMCA, GBCA   15:33:50   8   8  
8  
9  
19A   The Gail Mary   138   Daniel Knierien [H B&R]   Optima Marine   15:38:38   9   9  
9  
10  
376   Moonlighter   204   Travis Smith [L]   Brazosport Yacht Club   15:41:56   10   10  
10  
11  
466   Relentless   147   Lucy Newman
Lucy Newman [F]  
South Coast Sailing Club   15:46:49   11   11  
11  
12  
432   Knot Guilty   158   Robert Scardino
Betsy Scardino [G]  
Waterford Yacht Club   15:47:28   12   12  
12  
13  
655   Royal Crescent   139   Robert Crosby [F]   LYC   15:50:57   13   13  
13  
14  
53   Astarte   139   Cheryl Morvillo [F]   TASS   15:51:20   14   14  
14  
15  
3600   Moonlight Serenade   162   Charles Sharp
South Coast Sailing Adventures South Coast Sailing Adventures [H B&R]  
None   16:01:49   15   15  
15  
16  
125   Point of Beginning   179   Doug Catenaci [J]   Waterford Yacht Club   16:01:51   16   16  
16  
17  
133   Stellar of Course   174   Ronald Eddleman
Ronald Eddleman [I]  
GBCA, TMCA   16:03:45   17   17  
17  
18  
472   Breezing Up   195   William Howze
Nick Stepp [L]  
Nonsuch   16:06:33   18   18  
18  
19  
52846   Susanne B   164   D Slack [I]   Houston Yacht Club   16:09:46   19   19  
19  
20  
828   Sanctuary   192   Mike Tyson II [J]   HYC   16:16:34   20   20  
20  
21  
760   Island Time   139   Jimmy Jones [F]   PHYC, TMCA   16:16:50   21   21  
21  
22  
3371   Sea Gypsy   181   Bill Jenko
Bill Jenko [J]  
GBCA/TMCA   16:29:02   22   22  
22  
23  
84   Dram Buoy   193   Peter Larabee [L]   Waterford Yacht Club   16:31:41   23   23  
23  
24  
38109   Wandering Star   140   Thomas Sherrill Jr
Steven Sherrill [H B&R]  
GBCA, TMCA, PHYC   16:32:52   24   24  
24  
25  
165   Mischief   164   Nancy Welch
John Welch [I]  
TMCA, TASS, GBCA   16:39:40   25   25  
25  
26  
16   Rapide   145   Don Pearson
Barbara Pearson [F]  
Waterford Harbor   16:42:53   26   26  
26  
27  
427   Ketchup   198   mike baker [H B&R]   watergate   16:59:59   27   27  
27  
28  
306   Josephine   128   Joe Powers [E]   HYC   17:01:21   28   28  
28  
29  
53   Barefoot Shoes   118   James Coe
Kat Coe [E]  
TMCA   17:11:38   29   29  
29  
30  
777A   Mary Jane   158   Mike Wilkinson
Mike Wilkinson [G]  
LYC   17:15:09   30   30  
30  
31  
A40   Carioca   157   Evan Macaluso
Renato Varella [G]  
Sail Ventures USA   17:26:13   31   31  
31  
32  
55   Gemini   190   James Hammond
Charles Scott [J]  
United States Power Squadrons   17:35:08   32   32  
32  
33  
208A   Lady Melinda   178   Terry Hollar [J]   South Shore   17:38:00   33   33  
33  
34  
162   Tara Shell   151   David Cathcart [H B&R]   WYH   17:46:01   34   34  
34  
35  
37   Blanca Luna   214   Mark Zimmerman [L]   None   17:53:30   35   35  
35  
36  
243   Two J Birds   163   R Michael Glass
South Coast Sailing Adventures South Coast Sailing Adventures [I]  
None   17:58:16   36   36  
36  
37  
044   Wine Knot   142   Robert Best
Sharon Hinojos [F]  
LYC   18:15:06   37   37  
37  
38  
1   Nauti Girl   96   Shannon Hicks [E]   Watergate   18:58:46   38   38  
38  
 



Cruising Non-Spin Cutter (7 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
24   Cimboco   199   Phil Pierce [D]   None   14:02:55   1   1  
1  
2  
86   Company   217   Dave Miller [D]   SYC   15:08:22   2   2  
2  
3  
41   Homers' Odyssey   155   Jason Anderson [D]   None   15:47:14   3   3  
3  
4  
302   windship   217   GARY WATKINS [D]   none   16:01:15   4   4  
4  
5  
A44   No Wahalla   186   John Bartges [D]   Waterford   16:20:19   5   5  
5  
6  
A34   Stardust   216   E Wayne Alderman
Linda Alderman [D]  
GBCA Watergate   17:49:24   6   6  
6  
7  
045   Texas Gypsea   224   Arthur Boos
Athena Barrett [D]  
GBCA   NO TIME   8/DNF   8  
7  
 



Cruising Non-Spin Ketch (5 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Monday, October 17, 2016 5:46:44 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
1068   Liberty   220   David Gohlke
David Gohlke [K]  
none   13:39:41   1   1  
1  
2  
17   Patriot   201   Carl Drechsel [K]   LYC   13:43:36   2   2  
2  
3  
144   Morning Star   235   John Gross [K]   HYC   14:19:21   3   3  
3  
4  
Y50   Mermaid III   208   William Young
William Young [K]  
Seabrook Shipyard   16:42:35   4   4  
4  
5  
2   Salsa 2   171   Loren Cadenhead [K]   Galveston Community Sailing   18:05:54   5   5  
5  
 



Cruising PHRF Non-Spin (9 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
17   GOOD NEWS   126   Ashley Walker
Ashley Walker [B]  
LYC   14:26:00   1   1  
1  
2  
334   Cache'   97   Robert Giles [A]   LYC   15:04:40   2   2  
2  
3  
001   Other Woman   137   Brantly Minor
Brantly Minor [B]  
GBCA   15:27:37   3   3  
3  
4  
US 1237   felicity   133   gerald lawrie [B]   TCYC   15:34:40   4   4  
4  
5  
32   Moonlight Shadow   111   Richard Fawcett [A]   LYC   15:41:16   5   5  
5  
6  
1152   SEUTE DEERN   129   Hans Knickrehm [B]   LYC   16:14:21   6   6  
6  
7  
312   Esperanza II   151   PAUL MAGNINI
Paul Magnini [B]  
BYC   16:22:13   7   7  
7  
8  
51338   Musica   48   Kylie Schischka
Cliff Haddox [A]  
B Sailing   16:47:28   8   8  
8  
9  
A46   Estuary One   118   Elliott Bouillion [A]   none   18:08:42   9   9  
9  
 



PHRF Spin (11 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Saturday, October 15, 2016 8:13:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
52   Sodalis   168   Jim Demarest [B]   LYC   12:59:57   1   1  
1  
2  
11899   BANJO GIRL   171   jay zittrer
Noah Zittrer, Asher Zittrer [B]  
Lakewood Yacht Club   13:10:13   2   2  
2  
3  
A122   Easy Does It   90   Uzi Ozeri
Uzi Ozeri [A]  
LYC   14:04:52   3   3  
3  
4  
45   Figaro   96   Gerhard Wittich [A]   LYC   14:09:30   4   4  
4  
5  
77932   LickitySplit   96   Corey Harding [A]   BYC   14:22:43   5   5  
5  
6  
007   Parrot Tales   81   Larry Blankenhagen [A]   Lakewood Yacht Club   14:57:54   6   6  
6  
7  
40645   Texas Ranger II   126   Chuck Wielchowsky
Ross Birdsong [B]  
HYC / GBCA   15:21:09   7   7  
7  
8  
42570   Phoenix   126   David Atkinson
Karen Penrose [B]  
HYC/GBCA   15:55:08   8   8  
8  
9  
202   Concussion   99   Jason Seibert
Rhiana Ireland [A]  
R2AK, GBCA   16:13:55   9   9  
9  
10  
584   Big D   126   Jim Foster [B]   GBCA   NO TIME   12/DNF   12T  
10  
10  
7288   Encore   90   Sawnie McEntire
John B. McEntire [A]  
Watergate Marina   NO TIME   12/DNF   12T  
10  
 



ORC Club Spinnaker Bacardi Fleet (21 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, October 21, 2016 12:37:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
624   Vici   0   John Barnett [B]   Lakewood YC   10:08:42   1   1  
1  
2  
12039   AEOLUS   0   James Liston [A]   Houston YC, GBCA   10:13:03   2   2  
2  
3  
23   Veloce   0   Josh Richline
Jim Collins [B]  
Corpus Christi Yacht Club   10:16:49   3   3  
3  
4  
296   Stinger   0   J B Bednar
Kevin Bednar [B]  
LYC/GBCA   10:29:09   4   4  
4  
5  
USA74   Second Star   0   J.D. Hill [A]   LYC   10:29:52   5   5  
5  
6  
430   Kinderspel2   0   John Bell [B]   CCYC   10:31:23   6   6  
6  
7  
398   Flyer   0   Ben Miller [C]   GBAC   10:37:09   7   7  
7  
8  
40306   WHISTLER II   0   John Fraser
Deane Fraser [C]  
Lakewood Yacht Club   10:38:38   8   8  
8  
9  
93270   Señor Moment   0   Jeffrey Progelhof [B]   RCYC/HYC   10:40:06   9   9  
9  
10  
51709   Hamburg II   0   Albrecht Goethe [A]   LYC   10:45:35   10   10  
10  
11  
135   Happy Ending   0   O.J. Young [C]   LYC   10:50:35   11   11  
11  
12  
10312   Danelaw   0   Roy Olsen [C]   GBCA   10:53:38   12   12  
12  
13  
75   Gold Rush   0   Gregory Way [A]   LYC   11:00:24   13   13  
13  
14  
53   SolAire   0   Chris Haas [C]   GBCA   11:02:03   14   14  
14  
15  
35008   Deja Vu   0   Jeff Kitterman
Jeff D Kitterman [A]  
GBCA   11:08:51   15   15  
15  
16  
307   Good Leif   0   Hedda Kukla
Mike Montgomery [C]  
BDYC   11:10:18   16   16  
16  
17  
45   Harm's Way   0   Andy Wescoat [A]   GBCA   11:17:05   17   17  
17  
18  
46864   Joyride   0   Greg A Casamayor [A]   GBCA   11:17:46   18   18  
18  
19  
32111   Passion   0   Steve Hastings [A]   CCYC   11:37:09   19   19  
19  
20  
158   Stampede   0   Mark Gardner [B]   grand lake sailing club   11:44:03   20   20  
20  
21  
46   Barbarella   0   Jim Blakewell [B]   Oklahoma City Boat Club   11:51:03   21   21  
21  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network