Laser Masters Florida Championship for the Jack Swenson Memorial Trophy
Palm Beach Sailing Club | March 08-10, 2019

Laser (44 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 10, 2019 1:11:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
212873   Ernesto Rodriguez [Master]   NA   1   1   1   1   1   1   1   [2]   7   21  
1  
2  
212128   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport / Fleet 413   4   [9]   2   7   2   5   2   4   26   33  
2  
3  
212867   David Hiebert [Master]   USSCMC/FWBC   2   3   4   4   5   6   [13]   6   30   44  
3  
4  
208838   Mike Matan [Grand Master]   RYA   8   2   5   10   6   [11]   9   1   41   48  
4  
5  
212872   Dave Chapin [Grand Master]   LESC   6   6   9   5   7   4   [11]   5   42   49  
5  
6  
187994   Ari Barshi [Grand Master]   Cabarete   5   14   7   [16]   9   9   3   12   59   66  
6  
7  
166906   Ray Davies [Master]   Club de Vela de Agua Rata   3   19   8   [21]   8   2   5   7   52   66  
7  
8  
195867   Tim Law [Grand Master]   Salcombe   15   5   [17]   11   14   12   8   9   74   81  
8  
9  
209075   Gord Welsh [Apprentice Master]   Stony Lake Yacht Club   10   13   12   2   [18]   8   7   13   65   86  
9  
10  
212868   Patrick Wachholz [Master]   BYC   9   7   3   14   12   14   14   [16]   73   87  
10  
11  
173988   Jorge Abreu [Great Grand Master]   Avela   21   21   16   13   [28]   10   6   3   90   90  
11  
12  
191910   Ryan Eric Minth [Master]   Ryan Eric Minth   13   10   6   6   10   13   25   [45/DNS]   83   97  
12  
13  
203609   Roman Plutenko [Master]   Chicago   12   16   13   9   13   [19]   4   17   84   98  
13  
14  
210690   Robert Hallawell [Master]   USSCMC   17   11   24   19   3   3   [45/DNS]   8   85   99  
14  
15  
193348   Dave Wells [Grand Master]   Rothesay Yacht Club   [29]   22   15   3   16   16   12   10   94   101  
15  
16  
211972   Stefan Nordstrom [Master]   Royal Yacht Club of Gothenburg   7   4   10   22   4   7   [45/DNS]   45/DNS   99   113  
16  
17  
182787   Scott Pakenham [Master]   Laser Fleet 413, IHYC, Sail Newport   24   8   18   8   15   [27]   15   19   107   121  
17  
18  
167136   Emilio Castelli [Grand Master]   Richmond YC   14   15   21   12   19   18   18   [23]   117   124  
18  
19  
214415   Chris Ellyatt [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   16   12   19   [45/RET]   22   21   21   14   125   132  
19  
20  
209265   Michael Hicks [Great Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   26   27   [31]   24   11   15   10   21   134   134  
20  
21  
214441   Mark Bethwaite [Great Grand Master]   Double Bay Sailing Club   27   [28]   26   15   25   23   16   11   143   143  
21  
22  
214141   Roberto Bini [Grand Master]   Vela Club Campione del Garda   25   17   11   [27]   21   20   20   26   140   147  
22  
23  
175881   James Jacob [Grand Master]   SSA   11   18   25   [30]   20   25   27   22   148   155  
23  
24  
212116   William Dickey [Master]   PBSC   18   26   [28]   23   24   17   17   18   143   157  
24  
25  
210631   Donald Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach YC   20   20   22   26   [33]   31   19   20   158   158  
25  
26  
198013   Craig Berleme [Grand Master]   LCYC   23   23   14   28   [34]   32   22   15   157   164  
26  
27  
207315   Markus Ochs [Grand Master]   WSV Doordirjvers   22   25   20   17   17   24   [45/DNS]   45/DNS   170   177  
27  
28  
203944   James Stanley [Grand Master]   SHYC/USSMC   [28]   24   27   18   27   26   26   25   173   180  
28  
29  
208840   Bruce Clifford [Grand Master]   Water Rats Sailing Club   30   32   30   [33]   23   22   23   28   188   195  
29  
30  
158670   Ron Thompson [Grand Master]   HYC   19   29   23   32   29   30   [45/DNS]   45/DNS   207   214  
30  
31  
171314   Pete Trachy [Apprentice Master]   Richmond Yacht Club   [35]   31   29   35   26   28   24   27   200   221  
31  
32  
175529   Paul Wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   33   35   [45/RET]   25   35   35   28   31   222   222  
32  
33  
199937   Len Guenther [Grand Master]   Fishing Bay YC   32   30   33   [34]   31   34   30   29   219   226  
33  
34  
195496   Hank Thorburn [Grand Master]   MYA   [45/DNS]   45/DNS   45/DNS   20   32   29   29   24   224   231  
34  
35  
195478   Mike Moore [Grand Master]   Diego Garcia Yacht Club   36   34   32   29   30   36   32   [45/DNS]   229   236  
35  
36  
170719   Nabeel Alsalam [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   39   37   34   39   39   [45/RET]   33   32   253   253  
36  
37  
184447   Thomas Homberger [Master]   PBSC   34   36   35   36   [40]   37   34   30   242   256  
37  
38  
209387   Mitch Polgar [Apprentice Master]   Chicago Corinthian YC   31   33   [45/RET]   31   36   33   31   45/DNS   240   261  
38  
39  
8   Frank Hennessy [Grand Master]   Laser Fleet 413, Sail Newport   38   38   36   [40]   38   38   36   34   258   265  
39  
40  
173996   Bill McKenzie [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   [45/RET]   45/RET   45/RET   38   37   39   35   33   272   272  
40  
41  
197594   Stephen Aguilar [Grand Master]   Lake Washington sailing club   37   [45/RET]   45/DNS   37   41   45/RET   45/DNS   45/DNS   295   302  
41  
42  
212866   Tim Landt [Grand Master]   SPYC   [45/DNS]   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   315   322  
42  
42  
189788   Matthew Doherty [Grand Master]   cpyc   [45/DNS]   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   315   322  
42  
42  
201214   Joseph Hidalgo [Grand Master]   Severa Sailing Association   [45/RET]   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   45/DNS   315   322  
42  
 



Laser Radial (24 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, March 10, 2019 1:11:51 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
193301   Paul Clifford [Grand Master]   Westwood   2   [10]   6   2   5   2   2   1   20   27  
1  
2  
162427   Christine Neville [Apprentice Master]   Sail Newport   1   1   1   1   [2]   1   1   2   8   29  
2  
3  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   5   2   4   3   4   [14]   13   3   34   34  
3  
4  
179495   Jamie Carter [Apprentice Master]   Portland Yacht Club   4   5   3   [7]   1   3   3   4   23   44  
4  
5  
171628   Ken Swetka [Grand Master]   Crescent Sail YC   3   7   [9]   8   3   6   7   9   43   50  
5  
6  
211596   Bob Tan [Grand Master]   ssa   [13]   4   2   9   11   4   6   8   44   51  
6  
7  
212132   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   [14]   3   5   12   10   9   4   7   50   57  
7  
8  
211640   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   12   9   [16]   6   12   7   5   11   62   62  
8  
9  
183856   Sean Guinness [Master]   KYC   8   6   8   5   6   13   [14]   5   51   65  
9  
10  
211514   Amnon Gitelson [Great Grand Master]   cpyc   11   [13]   13   10   9   5   9   13   70   70  
10  
11  
177661   Dixon Pearce [Grand Master]   Surf City YC   6   15   11   4   7   10   10   [16]   63   70  
11  
12  
184454   Hal Gilreath [Grand Master]   Florida   7   12   10   [17]   8   8   11   12   68   75  
12  
13  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   [19]   14   17   15   13   12   12   10   93   93  
13  
14  
208107   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   10   [21]   21   20   16   15   8   6   96   96T  
14  
15  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   9   8   7   11   [25/DNS]   11   25/DNF   25/DNS   96   96T  
15  
16  
199142   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City YC   15   11   12   14   [18]   17   16   15   100   100  
16  
17  
180536   Steven Cofer [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   [20]   19   15   18   15   18   17   14   116   116  
17  
18  
185863   Julie Stewart [Master]   SHYC/USSMC   18   [20]   14   16   14   16   15   17   110   124  
18  
19  
193965   Jim Knab [Grand Master]   Rehoboth Bay SA   16   16   18   13   19   19   18   [20]   119   126  
19  
20  
40215   Stephen Kosacz [Great Grand Master]   Piscataqua Sailing Association   17   17   19   19   17   [22]   21   18   128   128  
20  
21  
194610   Keith Barron [Grand Master]   Potomac River Sailing Association   [25/DNF]   22   20   21   20   20   20   19   142   149  
21  
22  
1881188   Jim Irwin [Great Grand Master]   riverton yc   [25/DNS]   25/RET   22   22   21   21   19   21   151   151  
22  
23  
212124   Stanton Smith [Grand Master]   Severn Sailing Association   [25/RET]   25/DNS   25/RET   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   175   182  
23  
24  
205445   Natalya Gontcharova [Master]   CPYC   [25/RET]   18   25/RET   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   168   182  
24  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network