Chatham Yacht Club 2018 Regatta
Chatham Yacht Club | August 04-05, 2018

Optimist Green (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 05, 2018 11:39:58 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (23 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
15452   Finlay Sullivan   Chatham Yacht Club   [8]   1   2   2   2   1   8  
1  
2  
13539   Madison Macomber   Chatham Yacht Club   [10]   3   4   3   1   4   15  
2  
3  
20784   James Grainger/
James Grainger  
Chatham Yacht Club/    1   2   3   7   [8]   7   20  
3  
4  
19620   Olivia Hecht   CYC   2   4   1   8   6   [10]   21  
4  
5  
19885   Sam Bartlett   Chatham Yacht Club   7   6   5   1   5   [9]   24  
5  
6  
5473   Charlie Crowell   Orleans Yacht Club   5   5   [27/DNS]   9   3   5   27  
6  
7  
16   Karin Adamo   SHYC   3   7   [27/DNS]   11   17   18   56  
7  
8  
14575   Erin Flaherty   Orleans Yacht Club   [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   5   7   3   69  
8  
9  
21241   Avery Quake   Stage Harbor Yacht Club   [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   4   4   12   74  
9  
10  
15296   Simon Blood   Orleans Yacht Club   6   [27/DNS]   27/DNS   15   14   15   77  
10  
11  
18810   Sophie Dart   Chatham Yacht Club   [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   12   11   2   79  
11  
12  
12101   Max Wesp   CYC   11   [27/DNS]   27/DNS   6   19   17   80  
12  
13  
13553   Amy Byler   CYC   [27/DNS]   27/DNF   27/DNS   14   9   8   85  
13  
14  
20497   Paige Fenton   SHYC   [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   17   10   6   87  
14  
15  
5463   Julian Tinmouth   Orleans Yacht Club   9   [27/DNS]   27/DNS   20   16   19   91  
15  
16  
21068   Jamie Eslick   Chatham Yacht Club   [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   13   12   14   93  
16  
17  
10   Florence Carlson/
Florence Carlson  
Stage Harbor Yacht Club/    [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   10   13   21   98T  
17  
18  
14960   Eliza Kuechle/
Eliza Kuechle  
Orleans Yacht Club/    [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   18   15   11   98T  
18  
19  
14942   Audra Navey/
Audra Navey
Audra Navey  
Orleans Yacht Club/
/   
[27/DNS]   27/DNS   27/DNS   19   18   16   107  
19  
20  
8228   Hannah Macomber/
Hannah Macomber  
Chatham Yacht Club/    [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   22   21   13   110T  
20  
21  
15328   Olivia Swensrud/
Olivia Swensrud  
Orleans Yacht Club/    [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   16   20   20   110T  
21  
22  
USA 22578   Harrison Kintz   Chatham Yacht Club   4   [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   27/DNS   27/DNS   112  
22  
23  
13537   Trey Lapinski   Chatham Yacht Club   [27/DNS]   27/DNS   27/DNS   21   22   27/DNF   124  
23  
 



Optimist Championship (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 05, 2018 11:56:55 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
13889   Julia Scipione [Blue]   Chatham Yacht Club   5   4   6   4   5   6   7   [11]   7   44  
1  
2  
19471   Sarah Lenox [Blue]   Chatham Yacht Club   7   8   4   8   4   4   [14]   3   8   46  
2  
3  
21607   Chad Bartlett [Blue]   Chatham Yacht Club   9   5   5   5   7   5   6   10   [12]   52  
3  
4  
11053   Conor Donahue [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   8   [9]   7   7   6   7   8   7   5   55  
4  
5  
13050   Tyler Quake [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   6   6   9   10   9   9   9   [13]   9   67  
5  
6  
16015   Jack Brogan [Blue]   Stage Harbor Yacht Club, Chatham, MA   13   7   12   11   10   10   [16]   8   14   85  
6  
7  
120037   Sara Menesale [Blue]   Hingham maritime   15   14   10   [21/DNS]   21/DNS   21/DNS   10   5   13   109  
7  
8  
2374   Sean Smith [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   [21/DNS]   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   11   12   10   138  
8  
9  
20107   Jacob Carlson [Blue]   Stage Harbor Yacht Club   [21/DNS]   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   17   16   17   155  
9  
 



Division: Red (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
16887   Cody Lamoreux [Red]   Chatham Yacht Club   2   [3]   3   1   1   3   1   2   1   14  
1  
2  
13554   Cailyn Murphy [Red]   Chatham Yacht Club   1   1   1   2   2   2   3   [4]   4   16T  
2  
3  
12924   Tucker Lamoreux [Red]   Chatham Yacht Club   [4]   2   2   3   3   1   2   1   2   16T  
3  
4  
7797   Zoe Maggioni [Red]   CYC   11   12   8   9   8   12   [15]   9   3   72  
4  
5  
20038   Robert Hodges-Falcone [Red]   Hingham Maritime Center   10   11   11   12   12   8   12   [17]   16   92  
5  
6  
2373   Catherine Walker [Red]   SHYC   14   [21/DNS]   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   13   6   6   123  
6  
 



Division: White (2 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
22253   Brooke Bartlett [White]   Chatham Yacht Club   3   10   13   6   11   11   5   14   [15]   73  
1  
2  
19884   Alex Wesp [White]   CYC   12   13   14   13   13   13   4   [15]   11   93  
2  
 



Sunfish (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 05, 2018 12:01:21 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (9 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
36   Blair Gatewood   Chatham Yacht Club   [2]   2   1   2   2   7  
1  
2  
502   George McHorney   CYC   3   3   3   4   [5]   13  
2  
3  
17   Anne Sampson   Chatham Yacht Club   4   [11/DNF]   11/DNS   1   1   17  
3  
4  
60616   Marty Rich   CYC   6   [11/DNF]   5   3   4   18  
4  
5  
7   Kevin Byler/
Kevin Byler  
CYC/    5   5   2   [8]   8   20  
5  
6  
125   Hannah Carlisle/
Lucy Grant  
Chatham Yacht Club/    [7]   4   4   7   7   22  
6  
7  
1   Ryan McHorney   CYC   1   1   [11/DNS]   11/DNS   10/DNS   23  
7  
8  
25   Hugh Sampson   Chatham Yacht Club   8   [11/DNS]   11/DNS   5   3   27  
8  
9  
9399   dick drury   cyc   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   6   6   34  
9  
 



Jr. Sunfish (under 16) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 05, 2018 12:01:54 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (2 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8   Karina Lamoreux/
Mimoh Lee  
Chatham Yacht Club/    [3/DNS]   3/DNS   1   1   1   6  
1  
2  
8670   Julia Szymanski/
Sally Wray  
Chatham Yacht Club/    1   [3/DNS]   3/DNF   2   2   8  
2  
 



Baybirds (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 05, 2018 12:03:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (4 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
18   Peter Melcher   Pleasant Bay Camp   [2]   2   1   1   1   5  
1  
2  
31   Charles Melcher   Pleasant Bay Camp   1   1   [2]   2   2   6  
2  
3  
88   Naoto Inoue/
Alden Coldrieck  
Arundel Yacht Club/    3   3   [5/DNS]   3   3   12  
3  
4  
44   Robin Treese/
Helen Kelsey  
Namequoit Sailing Association/    4   4   3   [5/DNS]   5/DNS   16  
4  
 



14-foot Catboats (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 05, 2018 12:05:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (10 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
246   Jessica Scipione/
Doug Scipione  
Chatham Yacht Club/    1   1   1   [5]   2   5  
1  
2  
265   peter mcclennen   CYC   2   2   3   1   [11/DNS]   8  
2  
3  
ap/tanbark   Tony Davis   none   9   [11/DNS]   2   2   1   14  
3  
4  
4   Alice Ronty   Chatham Yacht Club   6   5   [11/DNS]   3   3   17  
4  
5  
229   martin smith/
bill shipley  
Chatham Yacht Club/    5   8   [11/DNS]   7   5   25  
5  
6  
221   Ann Carson/
none Unknown  
CYC/    7   4   [11/DNS]   4   11/DNS   26  
6  
7  
CYC 33   Bonnie Rosenthal/
Scott Doyle  
CYC/    4   3   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   29  
7  
8  
3 white   Robin Davis/
Joe Capalano  
Lenox/    3   6   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   31  
8  
9  
848   Christina Cohen/
Julie Dillon
Nancy Ries  
CYC/
/   
[11/DNS]   11/DNS   11/DNS   6   4   32  
9  
10  
186   Dolly Howell   Chatham Yacht Club   8   7   [11/DNS]   11/DNS   11/DNS   37  
10  
 



Beetle Cats (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 05, 2018 12:10:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (6 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
E6   Carolyn Paczkowska/
Annemarie Paczkowski  
Chatham Yacht Club/    1   1   1   4   7  
1  
2  
E43   Catherine Taylor/
Sue Geremia  
Chatham Yacht Club/    4   3   3   3   13  
2  
3  
5   Barbara Shipley/
Paul Lamoreux
Karen Taylor  
Chatham Yacht Club/
/   
5   2   5   2   14  
3  
4  
2281   Phil Robbins/
Steven Robbins  
CYC/    7/DNS   7/DNS   2   1   17T  
4  
5  
16   Marshall Bartlett/
Nikki Bartlett  
Chatham Yacht Club/    2   4   4   7/DNS   17T  
5  
6  
40   Dorothy Cary/
Cary Anne Kane  
CYC/    3   5   6   5   19  
6  
 



420s (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 05, 2018 12:26:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (28 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
6457   Ellen Fuller/
Connor Blanchet  
Chatham Yacht Club/    [3]   1   1   1   1   3   2   9  
1  
2  
8443   Ryan Goldstein/
Hank Bailey  
Chatham Yacht Club/    1   2   3   [5]   4   4   1   15  
2  
3  
6927   Hayden Earl/
Cathrine Shakin  
SHYC/    [18]   4   2   2   2   2   5   17  
3  
4  
8442   William Bailey/
Jack Szymanski  
Chatham Yacht Club/    2   6   4   3   3   8   [9]   26  
4  
5  
8080   Joshua Dillon/
Tess Adams  
WDYC/    5   5   5   4   [6]   6   4   29  
5  
6  
8168   Will Lucy/
Henry Hearle  
Stage Harbor Yacht Club/    6   3   6   6   5   [11]   7   33  
6  
7  
8169   Drew Donahue/
Shep Hearbe  
Stage Harbor Yacht Club/    7   [12]   8   9   9   5   8   46  
7  
8  
8081   Walter Sullivan/
Ryan FitzMaurice
Ryan FitzMaurice  
West Dennis Yacht Club/
/   
[21]   10   14   7   11   1   6   49  
8  
9  
7689   Jack Lenox/
sophie Maggioni  
CYC/    9   8   7   13   10   [19]   10   57  
9  
10  
369   Will Hurd/
Chris Johnson  
West Dennis YC/    14   7   [16]   8   12   15   15   71  
10  
11  
6456   Schuyler Bartlett/
Grace Gunsalus  
Chatham Yacht Club/    4   9   [36/DNS]   36/DNF   8   12   3   72  
11  
12  
8167   Ashley Quinn/
Maggie Forger  
Stage Harbor Yacht Club/    12   13   9   [36/DNS]   36/DNS   13   14   97  
12  
13  
7034   Benjamin Siegel/
Tori Boglio  
Orleans/    11   15   10   [36/DNS]   36/DNS   16   11   99  
13  
14  
1464   Zachary Earnshaw/
Kasey Dillon  
WDYC/    [36/DNS]   36/DNS   36/DNS   10   7   9   16   114  
14  
15  
7032   Victoria Booth/
Madlyn Ward  
Orleans Yacht Club/    10   14   [36/DNF]   36/DNS   36/DNS   10   13   119  
15  
16  
7035   Maizie Bartlett/
Caroline Keeffe-Jones  
Orleans Yacht Club/    15   [36/DNS]   17   36/DNS   36/DNS   7   12   123  
16  
17  
7184   Ned Scudamore/
Ryan Smith  
Stage Harbor Yacht Club/    8   11   [36/DNF]   36/DNS   36/DNS   20   19   130  
17  
18  
5082   Max Reitshamer/
Olli Weismann  
Orleans Yacht Club/    17   [36/DNS]   13   36/DNS   36/DNS   17   22   141  
18  
19  
6909   Montana Bailey/
Emma Champlin  
Namequoit Sailing Association/    13   [36/DNS]   12   11   36/DNS   36/DNS   36/DNS   144  
19  
20  
5085   karis whitcomb   orleans yacht club/
/
/   
16   [36/DNS]   11   36/DNS   36/DNS   23   26   148  
20  
21  
4437   Chloe Chapel/
Luke Budd  
CCSC/    19   [36/DNS]   36/DNS   36/DNS   36/DNS   18   21   166  
21  
22  
7061   Coco Fitzmaurice/
Amelia Gassner  
CYC/    20   [36/DNF]   36/DNS   36/DNS   36/DNS   22   20   170  
22  
23  
N9   Nick Johnson/
Giuseppe Boglione  
Namequoit Sailing Association/    [36/DNS]   36/DNS   15   12   36/DNS   36/DNS   36/DNS   171  
23  
24  
6911   Connor Davidson/
Samuel Mazzarese  
Cape Cod Sea Camps/    [36/RET]   36/DNS   36/DNS   36/DNS   36/DNS   14   17   175  
24  
25  
5083   Hudson Poor/
Liam Deighton  
Orleans Yacht Club/    [36/DNF]   36/DNS   36/DNS   36/DNS   36/DNS   21   18   183  
25  
26  
7039   Parker Keeffe-Jones/
Santiago Pastor  
Orleans Yacht Club/    [36/DNS]   36/DNS   36/DNS   36/DNS   36/DNS   24   23   191  
26  
27  
5084   Sergio Maldacker/
Jack Cleary  
Orleans Yacht Club/    [36/DNS]   36/DNF   36/DNS   36/DNS   36/DNS   25   25   194  
27  
28  
C81   Connor Preston/
Elle Fran kston  
Cape Cod Sea Camps/    [36/RET]   36/DNS   36/DNS   36/DNS   36/DNS   36/DNS   24   204  
28  
 



Lasers full (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 05, 2018 12:12:50 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (3 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
209655   Harris Padegs   CYC   [3]   1   1   1   1   1   1   1   7  
1  
2  
133929   Nathaniel Hammatt   CYC   1   [3]   2   2   2   2   2   3   14  
2  
3  
198368   Jack Melcher   Pleasant Bay Camp   2   2   3   [4/DNS]   4/DNS   3   3   2   19  
3  
 



Flying Scots (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 05, 2018 12:29:42 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (8 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
2   Ted Dickson/
Meredith Dart
Katie Dickson  
OYC/
/   
1   1   [4]   1   1   2   6  
1  
2  
5   Brian Mitchell/
Connor McAvoy
Jonathan Noys  
Stone Horse/
/   
2   2   1   [5]   3   3   11  
2  
3  
3   Peter Eastman/
Helen Field
John Field  
Barnstable YC/
/   
3   [6]   2   2   4   4   15  
3  
4  
4   NATALIE COLEMAN-FULLER/
Allison Coleman
Julila Fuller  
Chatham YC/
/   
[10/DNS]   4   10/DNS   3   2   1   20  
4  
5  
1   Michael Mazulis/
Chuck Winans
Eddie Goggin  
Pleasant Bay Community Boating/
/   
4   [10/DNS]   3   6   7   6   26  
5  
6  
6   Annie Lubin/
Alex Angelopoulos
Sarah Blake  
Pleasant Bay Community Boating/
/   
6   [10/DNS]   10/DNS   4   5   5   30T  
6  
7  
12   Abby Lenox/
Hope Alto
Charlotte Seymour  
CYC/
/   
[10/DNS]   5   5   7   6   7   30T  
7  
8  
8   Matthew McCutcheon/
Thomas Sykes
Eli Seiser  
Pleasant Bay Community Boating/
/   
5   3   6   [9/DSQ]   9/DSQ   9/DSQ   32  
8  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network