2019 Laser Pacific Coast Championships
Bellingham Yacht Club | September 21-22, 2019

Laser (23 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 22, 2019 4:45:21 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
208391   Ian Elliott    Royal Victoria Yacht Club   1   2   1   [4]   1   1   1   1   8  
1  
2  
216254   Matthew Stranaghan    WVYC   2   6   4   [12]   3   2   2   3   22  
2  
3  
203653   Tony Martin    JSCA   3   1   2   2   7   5   [11]   9   29T  
3  
4  
200129   Max Doane    Port Madison YC/Seattle YC   4   3   3   1   5   6   [7]   7   29T  
4  
5  
170802   Charles Fulmer    Seattle Laser Fleet   8   7   [16]   6   2   3   3   2   31  
5  
6  
194288   David Fagen    CBSA   5   5   8   [10]   4   4   4   4   34  
6  
7  
210692   Jay Leon    SYC / CYC   9   4   5   [14]   8   9   6   10   51  
7  
8  
209072   Mark Ross    CYC Seattle   10   8   17   [20]   9   7   8   5   64  
8  
9  
189805   Liam Quinlan    Jericho Sailing Centre   13   11   13   [17]   11   10   9   6   73  
9  
10  
208764   Douglas Seeman    WSC   7   14   7   13   13   11   10   [15]   75  
10  
11  
175068   Zachary Cooper    Port Madison Yacht Club   15   12   6   3   16   13   17   [24/DNS]   82  
11  
12  
195943   David Anthes    SSC   14   13   15   16   [19]   12   5   8   83T  
12  
13  
17115   Erik Skeel    UW Sailing Team   12   [16]   9   7   14   14   14   13   83T  
13  
14  
175145   Axel Stordahl    Narrows Race Team   [19]   15   10   8   17   19   19   12   100  
14  
15  
208070   JORGE L YANEZ DEL CASTILLO    JSCA   6   [24/OCS]   11   9   6   24/DNS   24/DNS   24/DNS   104  
15  
16  
206170   Cooper Hand    SYC   17   10   12   21   10   17   18   [24/DNS]   105  
16  
17  
199186   Darren Redies    Surrey Sailing Club   18   [24/OCS]   14   19   18   16   13   11   109  
17  
18  
214559   Forster Buttery    RVYC   16   17   [24/OCS]   22   12   18   12   17   114  
18  
19  
208045   Steve Vurno    Orcas Island Yacht Club   11   9   18   11   [24/DNS]   24/DNS   24/DNS   24/DNS   121  
19  
20  
171158   River Iannaccone    n/a   20   18   19   18   15   [24/DNS]   16   16   122  
20  
21  
192100   Niko Twilla    WWU Sailing Team   21   [24/DNF]   24/DNS   15   24/DNS   15   15   14   128  
21  
22  
200378   Andriy Kanyuka    JSCA   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   5   24/DNS   8   24/DNS   24/DNS   133  
22  
23  
181250   Sebastien Laleau    Willamette Sailing Club   [24/DNC]   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNC   24/DNC   168  
23  
 



Laser Radial (41 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, September 22, 2019 4:51:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
213897   Maura Dewey    RVYC   3   1   1   3   2   [4]   2   12  
1  
2  
175948   Allan Clark    Royal Vancouver   4   [42/BFD]   4   2   1   2   1   14  
2  
3  
208049   Hanne Weaver    Seattle Yacht Club, Royal Vancouver Yacht Club   1   2   [10]   5   3   1   3   15  
3  
4  
197054   Cameron Holland    RVYC   6   [15]   6   4   8   3   9   36  
4  
5  
216339   Luke Vincent    RVicYC   7   9   [17]   6   6   6   6   40  
5  
6  
214652   Fraser Buck    RVYC   5   4   [21]   14   7   9   4   43  
6  
7  
18   Erik Anderson    Sail Sand Point / CYC   8   7   [18]   9   13   11   7   55  
7  
8  
200138   Ethyn Ko    RVYC   13   3   7   8   15   [18]   11   57  
8  
9  
182002   Benjamin Humer    Hollyburn Sailing Club   [42/OCS]   8   9   11   12   7   13   60  
9  
10  
198045   Peter Woytkowiak    JSC   15   12   [42/DNF]   10   9   8   8   62  
10  
11  
210626   Kelley Poole    RVicYC   9   18   2   17   10   [20]   14   70T  
11  
12  
208820   Sammy Farkas    SYC/BYC   11   13   19   7   [24]   10   10   70T  
12  
13  
197177   Luke Ramsay    Royal Vancouver Yacht Club   2   [42/BFD]   3   1   5   42/DNF   42/DNS   95  
13  
14  
210105   Benjamin Daniel    Royal Victoria Yacht Club   16   19   14   18   11   19   [20]   97T  
14  
15  
199999   Dane Petrakis    seattle yacht club   19   20   13   15   18   [22]   12   97T  
15  
16  
210172   Natalie Serbousek    SYC/BYC   14   [26]   5   19   22   24   16   100  
16  
17  
194474   Bob Ennenberg    Jericho Sailing Centre   12   23   [24]   21   14   13   18   101T  
17  
18  
213878   Trevor Davis    Royal Victoria YC   17   21   [42/OCS]   13   16   17   17   101T  
18  
19  
195952   Tanja Smutny    JSCA   24   [34]   16   22   17   12   15   106  
19  
20  
214585   TIm Mendham    Royal Vancouver YC   [42/OCS]   28   11   12   19   16   21   107  
20  
21  
175236   Dayne Hall    Narrows Race Team   10   22   26   [27]   21   14   19   112  
21  
22  
206165   Emma Powell    Bellingham Yacht Club   18   5   20   [24]   23   23   24   113  
22  
23  
206057   Tim Murphy    Jsca   [42/DNC]   42/DNC   42/DNC   16   4   5   5   114  
23  
24  
172473   Barrett Lhamon    PMYC   22   10   23   [31]   27   25   23   130  
24  
25  
191537   Casey Pickett    Willamette Sailing Club   25   17   15   [30]   29   27   22   135  
25  
26  
210707   Marina West    Friday Harbor   23   11   27   25   28   26   [29]   140  
26  
27  
198658   Corbin Torralba    Narrows Race Team   30   [42/BFD]   30   20   20   15   26   141  
27  
28  
214552   Chase Custodinho    RVYC   21   30   [33]   26   25   21   27   150  
28  
29  
210621   Thomas Kraak    CYC/ABYC   27   24   [42/OCS]   28   30   29   28   166  
29  
30  
146   Finn Bohan    RVYC   31   35   22   23   32   [42/DNF]   25   168  
30  
31  
214550   Cruz Custodinho    Royal Vancouver YC   29   6   8   [42/DNC]   42/DNS   42/DNS   42/DNS   169  
31  
32  
161986   Blake Bundesmann    Mt. Baker Sailing Team   [35]   25   32   34   33   28   30   182  
32  
33  
214644   Bryce Stanger    Royal Vancouver Yacht Club   28   29   25   32   31   [42/DNS]   42/DNS   187  
33  
34  
210702   Jack Carroll    SYC   20   31   12   [42/DNF]   42/DNS   42/DNS   42/DNS   189  
34  
35  
199919   Jacek Suski    JSCA   26   27   [42/DNF]   29   26   42/DNS   42/DNS   192  
35  
36  
210107   Sarah Sherley    Mount Baker Rowing and Sailing Center   37   16   34   33   [42/DNF]   42/DNS   31   193  
36  
37  
208071   Cailin Tucker    Orcas Island Yacht Club   32   14   28   [42/DNC]   42/DNS   42/DNC   42/DNC   200  
37  
38  
208048   Kai Vurno    Orcas Island Yacht Club   33   32   29   [42/DNC]   42/DNS   42/DNS   42/DNS   220  
38  
39  
182899   Nicholas Chesemore    Mount Baker   38   33   31   [42/DNF]   42/DNF   42/DNS   42/DNS   228  
39  
40  
156528   Nico Konyk    Mount Baker   36   36   35   [42/DNF]   42/DNS   42/DNS   42/DNS   233  
40  
41  
208057   Garry Cotter    Squamish Yacht Club   34   37   [42/DNF]   42/DNF   42/DNS   42/DNS   42/DNS   239  
41  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network