DIYC Full Moon Series 2019-20
DIYC |

Spinnaker (37 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, November 18, 2019 1:25:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
27   Whiplash   75   David Clement    DIYC   00:47:52   1   1  
1  
2  
457   Rogue   75   Bob Kroetsch    DIYC   00:48:52   2   2  
2  
3  
USA 180   Volpe   12   George Haynie    DIYC   00:51:27   3   3  
3  
4  
020   Fawkes   174   Kevin Holmberg    DIYC   00:51:42   4   4  
4  
5  
41186   Junior   123   Frank Selph, Jr.    DIYC   00:52:04   5   5  
5  
6  
155   Raptor   81   Steven Lewis    DIYC   00:53:09   6   6  
6  
7  
48   Rocket   72   Tarry Grimsdale    DIYC   00:53:14   7   7  
7  
8  
7170   Volcano   111   Donald Rychel    DIYC   00:53:19   8   8  
8  
9  
83198   Fire & Ice   81   George Cussins    DIYC   00:55:10   9   9  
9  
10  
93   Breezin Bayou   72   Stephen Mitcham    DIYC   00:56:45   10   10  
10  
11  
USA1858   Sabotage   171   Nate Vilardebo
Ben Givens  
DIYC   01:01:32   11   11  
11  
12  
30   Dr Bligh   132   Michael Maher
John Lackey  
DIYC   01:01:33   12   12  
12  
13  
39511   Wired   42   Stefan Achilles
Siggi Brocks  
DIYC   01:03:18   13   13  
13  
14  
532   Mojo   177   Martha Bone
Bob Touton  
DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
23556   Therapy   138   Rene BEN-Avraham    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
2217   Pigs in Hiding   171   Bill Wingrove    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
397   Hot Mess   111   Rob Britts    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
282   Privateer   132   Chris Jones    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
069   Shambhala   12   JA Booker    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
97925   Fully Involved   135   Steve Vincent    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
19   TIGRESS   117   Ed Peters
Scott Peters  
TSS   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
17   Yellow Tail   171   Katie Nelson    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
83170   ALPHADOG   60   Gordon Latrobe    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
40177   Bay Wolf   132   John Brennan    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
40787   Meltemi   132   Alexander Korakis    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
46453   Chip's All In   54   Chip Merlin
Brian Malone  
SPYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
11   son of A Sailor   111   Todd Saunders    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
799   Angel of Harlem   171   Robby Brown
Mark Liebel  
DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
3203   Kraken   171   Jeffrey Siewert
James Guarnieri  
DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
88   88   117   David Ciesla    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
241   Tenacity   132   Kenneth Hardy    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
39526   No Limit   42   Neal Burns
Martin Zonnenberg  
DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
208   Dark Horse   111   Greiner Hobbs
Robert Hobbs  
DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
747   Mal de Mer   156   g Richard Karran    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
83242   Tampa Girl   54   William Terry    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
734   Alliance B   108   Tom Barry    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
14  
151   Long Shot   12   John Poulson    DIYC   NO TIME   39/DNC   39T  
14  
 



Non-Spinnaker (27 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, November 18, 2019 1:25:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
4951   First Wind   184   Art Cupps    DIYC   00:49:22   1   1  
1  
2  
283   Komus   241   Rusty Shenk
Todd Gartrell; Jim Stewart; Matt Venture; Jessie Brasier  
DIYC   00:52:33   2   2  
2  
3  
244   Chamamé   141   Tim Rutherford    DIYC   00:54:25   3   3  
3  
4  
22268   Emotional Rescue   141   David Coffee    DIYC   00:56:45   4   4  
4  
5  
53275   Wings   215   Mike Danielson    DIYC   00:58:15   5   5  
5  
6  
21   Satori   102   Bill Van Emburg    USSA   00:59:52   6   6  
6  
7  
5690   Satisfaction   229   Finn Walling    DIYC   01:03:32   7   7  
7  
8  
124   Mazel   232   Jason Baruch    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
50   Starchaser   210   Raymond MacGrogan    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
60   Lucky Tiger   219   Bob Meyer
Jackie Meyer  
DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
633   Puffin   232   Sharon Anderson    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
050   Sentimental Over You   174   Craig Cameron    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
M32   Bella   227   Kathy Walsh    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
6058   Dulcinea   232   Clay Morris    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
H100   Another Road   174   Tim Ruman    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
3844   Karma   187   Reg Aitken
Susan Aitken  
DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
511   Abracadabra   180   Emily Reed
Doug Roberts  
DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
10863   impulse   204   Robert Abberger
Steven Lewis  
DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
77   Gypsy   280   Stephen Brooks    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
5226   Rag Doll   250   Jack Whitwam
Steven Lewis  
DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
335   Wild Thing   190   Chris Toro
Pat Figley  
DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
41263   TARA   0   Nathaniel Pariseau    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
99   Volant II   202   John Gifford    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
10225   Long Gone   161   Phil Waller    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
97   WTFlyer   153   Daphne Ullman
James Bostick  
DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
5166   Windarra   202   Chuck Hendrick    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
8  
185   Seasearcher   214   Bob Riding    DIYC   NO TIME   28/DNC   28T  
8  
 



Racer-Cruiser (10 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Monday, November 18, 2019 1:25:53 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
60740   Sacred Cow   78   Dave German    DIYC   00:47:20   1   1  
1  
2  
8484   Liquid Time   117   Ed Ruark
Gail Heausler  
DIYC   00:49:24   2   2  
2  
3  
005   REVENGE   132   Lee Burstiner    DIYC and TSS   00:50:13   3   3  
3  
4  
43620   Wing-it   126   Mike Doyle
Lesa Doyle  
DIYC   00:51:18   4   4  
4  
5  
291   Blue Moon   102   Bob Crawford
Nancy Baird  
DIYC   NO TIME   11/DNC   11T  
5  
5  
70   Matou   168   Craig Stanley    DIYC   NO TIME   11/DNC   11T  
5  
5  
007   Esperanza   138   Ralph Stoddard
Dragos Zanchi  
DIYC   NO TIME   11/DNC   11T  
5  
5  
1   Blue Heron   103   Russell Hoadley    DIYC   NO TIME   11/DNC   11T  
5  
5  
42696   NO WAY JOSE   72   Jose Suarezhoyos    DIYC   NO TIME   11/DNC   11T  
5  
5  
21004   Eagles Wings   174   William Cooper    DIYC   NO TIME   11/DNC   11T  
5  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network