81st ANNUAL ONE DESIGN REGATTA AND CAPITAL DISTRICT FLYING SCOT CHAMPIONSHIPS
Fishing Bay Yacht Club | August 08-09, 2020

J70 (5 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 1:18:24 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
USA356   Inconceivable   TEAM BUHL
Jay, Ben, Mary Catherine, Ian  
Fishing Bay Yacht Club   2   3   1   1   1   2   3   13  
1  
2  
99   Nostalgia   Lud Kimbrough    FBYC   1   1   4   2   2   4   1   15  
2  
3  
88   Altitude   Odell Tuttle
Lara Tuttle  
FBYC   6/DNS   2   2   3   3   1   2   19  
3  
4  
605   Hotty Toddy   Shaun Thaxter
Shaun Thaxter  
RRYC   3   6/DNF   3   4   4   3   4   27  
4  
5  
46   Bad Decisions   Clark Dennison
Clark Dennison  
FBYC   6/DNS   6/DNS   6/DNS   6/DNS   6/DNC   6/DNS   6/DNS   42  
5  
 



420 (5 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 1:33:26 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
8832      Walker Angus
Mason Chapman Jr.  
FBYC   1   1   1   2   2   1   1   1   1   11  
1  
2  
3196      Mae Wallace Angus
Kathryn Angus  
FBYC   2   2   2   1   1   3   3   2   2   18  
2  
3  
8923   No Name   Georgia Wensell
Charlotte Staas  
FBYC   3   3   3   3   3   4   2   3   3   27  
3  
4  
8090      Maddie Murphy
Clara Murphy  
NYCC   5   4   5   4   4   2   5   4   4   37  
4  
5  
196      Anne-Kinsey Wash
Alivia Patterson, Crew  
FYBC   4   5   4   5   5   5   4   5   5   42  
5  
 



Flying Scot (17 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 1:08:28 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
6192   Salty   Tyler Andrews    Deep Creek Yacht Racing Association   2   1   1   2   1   7  
1  
2  
5971   Mojo   Charlie Buckner    Carolina Sailing Club   4   3   6   8/ZFP   2   23  
2  
3  
5341   Lucky Dog   John Wake
Sharonna  
FBYC   3   2   7   1   11   24  
3  
4  
6125      Dave Rink    LNYC   1   8   2   7   10   28  
4  
5  
6151   Box Office   Kate Gomes    GRSA   9   6   5   5   6   31  
5  
6  
4765   Grey(t) Scot(t)   Joe Nelson    FBYC   15   5   8   3   5   36T  
6  
7  
6139      David Safirstein
Tim Porter  
LNYC   7   4   8/ZFP   8   9   36T  
7  
8  
3875   Alive & Kicking   Chris Cookson    Greater Richmond Sailing Association   5   11   3   10   8   37  
8  
9  
5201   Goshawk   Glenn Oxford
Thomas Richardson  
RRYC   8   7   12   6   7   40  
9  
10  
3320   Sea Gull   Philip Webb    FBYC   15/ZFP   12   10   9   4   50  
10  
11  
5447   solas   Richard PETERSON
Ginger Kinsey Peterson  
FBYC   12   13   9   18/DSQ   3   55T  
11  
12  
4971   Triple P   Peter Patnaude
Robert Perera  
Hampton Yacht Club   6   9   11   14   15   55T  
12  
13  
4638   Black Dog   John Lumsden
Mike Schmidt  
FBYC   10   10   18/RET-AF   11   12   61  
13  
14  
4256   Spray   Ronald Jenkins    FBYC   18/DNS   14   13   12   13   70  
14  
15  
4104   Controlled CHAOS   Peter Cookson    GRSA   14   15   14   15   14   72  
15  
16  
5047      John Gastright    n/a   13   16   18/DNS   13   16   76  
16  
17  
5790   Etcetera   Tracy Schwarzschild    FBYC   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   18/DNS   90  
17  
 



Laser (20 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 1:33:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
186146   Aciona   Vir Menon    HYC   1   1   1   1   4   2   4   14  
1  
2  
175881      James Jacob    SSA   4   2   3   3   1   3   1   17  
2  
3  
194620      Alex Jacob    NYCC   2   3   2   5   3   1   3   19  
3  
4  
200622      Luke Hayes    FBYC   3   7   5   2   7   11   2   37  
4  
5  
152940   Socially Distant   Robert Whittemore
Robert Whittemore  
Fishing Bay YC   8   4   6   6   10   4   5   43  
5  
6  
209333      Britt Cortina    hyc   5   6   4   4   8   7   10   44  
6  
7  
194278      Keith Goodwin    None   6   9   7   8   6   10   8   54  
7  
8  
169587   NA   David Earl Hanna    HYC   9   13   11   11   2   6   6   58  
8  
9  
50005      Christopher Pfrang    HYC   14   8   13   9   5   5   15   69  
9  
10  
211515   Boat   Michael Toms    Fishing Bay YC   21/DNS   5   9   7   12   9   9   72  
10  
11  
204771   pew   Trip Ivey    n   13   11   10   12   11   8   13   78  
11  
12  
130448   Renovatio   John Kren    GRSA   11   12   21/DNF   21/DNS   9   12   11   97  
12  
13  
203751   None   Frank Patch jr    CCV (Cruising club of Virginia)   21/DNS   14   15   14   13   13   12   102  
13  
14  
204415   AMF   Britt Drake    MRYC , FBYC , Laser Fleet 12   12   10   8   10   21/DNS   21/DNS   21/DNS   103  
14  
15  
157552   Light Smoke   William Murphy    FBYC   7   16   12   13   21/DNS   21/DNS   21/DNS   111T  
15  
16  
183823   N/A   David Joshua Hanna    Guest   15   17   14   16   21/DNS   21/DNS   7   111T  
16  
17  
200144   Dixie Rocket   alain vincey
alain vincey  
Fishing Bay Yacht Club   10   15   17   15   21/DNS   21/DNS   21/DNS   120  
17  
18  
88   Ke’alani   Eric Taylor    None   21/DNS   18   16   21/DNS   21/DNS   14   14   125  
18  
19  
199918      David Hartman
David R Hartman  
nOMAD   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   147T  
19  
19  
184603   DVL   Bradshaw Squires    FBYC   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   21/DNS   147T  
19  
 



Laser Radial (19 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 1:32:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
216696      Kyle Pfrang    HYC   2   4   3   4   1   1   5   2   2   24  
1  
2  
216725      Andrew Ciszewski    Fishing Bay Yacht Club   6   3   1   1   3   7   2   1   1   25  
2  
3  
162201   Swaze Express   Nathan Smith    HYC   5   1   5   3   4   6   3   9   3   39  
3  
4  
215478   none   Joshua Bendura    FBYC   1   2   2   2   5   2   20/OCS   3   5   42  
4  
5  
177329      Gannon Troutman    FBYC   4   5   7   6   6   8   4   8   4   52  
5  
6  
166915      Henry Ciszewski    Fishing Bay Yacht Club   10   6   4   20/OCS   2   13   1   7   6   69  
6  
7  
177693      Harrison Thomson    NYCC   9   7   8   9   7   12   8   4   10   74  
7  
8  
197129      Logan Hayes    FBYC   8   8   12   5   12   3   9   12   9   78  
8  
9  
191980      Joshua Almany    FBYC   7   9   10   7   9   9   7   13   8   79  
9  
10  
188841      Baylor Goldthwaite    Fishing Bay Yacht Club   11   11   9   10   11   5   10   6   11   84  
10  
11  
183917A      Bo Angus    FBYC   14   14   14   13   8   4   6   5   14   92  
11  
12  
199916   Lir   Maggie Campbell    HYC   13   12   13   8   10   10   12   11   13   102  
12  
13  
197618      Blake Goodwin
Blake Goodwin  
HYC   3   10   11   20/OCS   15   11   11   10   12   103  
13  
14  
203629   laser Radial   Morey Levy
Morey Levy  
FBYC   12   13   6   11   13   15   15   14   7   106  
14  
15  
200368      Noah Wensell    FBYC   15   15   15   12   16   14   14   15   15   131  
15  
16  
197111      William Sutten    FBYC   17   17   17   14   17   16   13   16   16   143  
16  
17  
183917B      Chase Utley    FBYC   16   16   16   20/DNF   14   17   16   20/OCS   20/OCS   155  
17  
18  
888      Guy Franklin    FBYC   20/DNS   20/DNS   20/DNS   20/DNS   20/DNS   18   20/OCS   17   17   172  
18  
19  
195431      Benjamin “Ren” Moody    FBYC   20/DNS   20/DNS   20/DNS   20/DNS   20/DNS   20/DNS   20/DNS   20/DNS   20/DNS   180  
19  
 



Typhoon (2 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 1:32:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Optimist Red (3 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 1:34:56 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
22455      Leila Pfrang    HRRT   1   1   1   1   1   1   1   1   1   9  
1  
2  
18948      Owen MacWilliams    Annapolis Yacht Club   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   36T  
2  
2  
22667      Christopher Draper
Nicholas Draper  
Annapolis Yacht Club   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   4/DNS   36T  
2  
 



Optimist White (1 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 1:35:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
11880      sebastian angus    FBYC   1   1   1   1   1   1   1   1   1   9  
1  
 



Optimist Blue (6 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 1:36:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
7444      James Allgeier    NYCC/HRRT   3   1   1   2   2   1   1   1   2   14  
1  
2  
20662      Amelon Rule    HRRT   2   3   2   1   1   2   2   2   1   16  
2  
3  
22739      Justinas Petkauskas    Fishing Bay Yacht Club   1   2   3   3   3   3   3   3   3   24  
3  
4  
19147   Wild Hare   Cal King
Randolph King  
FBYC   4   7/OCS   4   4   4   5   4   4   4   40  
4  
5  
12181      Mary Patterson    FBYC   5   4   5   5   5   4   5   5   5   43  
5  
6  
23030      Daniel Draper
Nicholas Draper  
Annapolis Yacht Club   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   7/DNS   63  
6  
 



Optimist Green (7 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 12:09:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
GBR6510   Wazz   Arthur Pattison    FBYC / Itchenor Sailing Club   1   3   1   1   1   3   2   1   4   4   21  
1  
2  
20007      Andrew Allgeier    NYCC   4   2   3   3   3   2   1   4   1   5   28  
2  
3  
9287      Jackson McGrady    NYCC   3   5   4   4   2   1   4   2   2   2   29  
3  
4  
18207      Stephen Utley    FBYC   2   1   2   6   5   5   5   6   3   1   36  
4  
5  
0000   N/A   Aidan Ministri    FBYC   5   4   5   2   4   4   3   5   5   3   40  
5  
6  
ANT3   Nutty   Alice Pattison    Itchenor Sailing Club / FBYC   6   6   6   5   8/DNS   8/DNS   6   3   6   6   60  
6  
7  
1792   Pikachu Master   Jack Rule    NYCC   7   8/DNF   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   7   7   8/DNS   8/DNS   77  
7  
 



Hampton (7 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, August 09, 2020 1:22:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
727   Super G III   Latane Montague    FBYC   1   1   1   1   3   2   2   11  
1  
2  
730   White Lightning   Jackson Montague    FBYC   2   2   2   2   2   4   1   15  
2  
3  
725   Blaze   Gordon Stokes    norfolk yacht country club   8/DNS   3   3   3   1   1   3   22  
3  
4  
708   Aphrodite   Ann Stokes
Ann Stokes  
NYCC   8/DNS   4   4   4   5   3   5   33  
4  
5  
716   Club   Charles Lollar    Norfolk YC   8/DNS   5   5   5   4   5   4   36  
5  
6  
726   Firefly   Steve Kistler    PRSA   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   56T  
6  
6  
713   Smokin   Will Roberts    HYC   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   8/DNS   56T  
6  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network