2021 Sunfish US Masters Championship
Rochester Canoe Club |

Sunfish (54 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 10, 2021 1:14:19 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
81559   81559   Mike Ingham [Master]   Rochester Canoe Club/ Sarasota Sailing Squadron   2   2   [4]   4   4   1   4   17  
1  
2  
1717   Six Different Ways   Paul-Jon Patin [Master]   Sayville YC   3   1   3   2   11   [13]   2   22  
2  
3  
59541      Richard Chapman [Master]   Lake Bluff   1   8   5   9   1   3   [11]   27  
3  
4  
11   Vision Quest   Doug Kaukeinen [Master]   Rochester Canoe Club   [9]   6   1   5   9   9   1   31  
4  
5  
78829      Dan Norton [Master]   Devils Lake   [14]   5   2   12   8   4   5   36  
5  
6  
40725   Lucy   John Fonseca [Master]   Sail Newport   4   4   15   [19]   2   2   10   37  
6  
7  
84939      Eric Gesner [Grand Master]   Rochester Canoe Club   [54/DNF]   9   6   1   5   14   3   38  
7  
8  
60673      Mark Weider [Grand Master]   Rochester Canoe Club   11   12   8   3   [15]   7   13   54  
8  
9  
6   6   Dom Simonetti [Master]   Canandaigua Yacht Club   6   10   9   6   [18]   18   9   58  
9  
10  
81603      Erich Estes [Apprentice Master]   Rochester Canoe Club   7   3   7   16   22   5   [24]   60  
10  
11  
80788      Greg Eiffert [Grand Master]   Paupack sailing club   12   [16]   16   8   7   12   7   62  
11  
12  
76356      RONALD MCHENRY [Great Grand Master]   Pymatuntng Sailing Club   [22]   15   11   11   6   16   8   67  
12  
13  
4909      Josh Kerst [Master]   North Cape Yacht Club   15   7   10   7   19   [22]   15   73  
13  
14  
49615      Chris Williams [Grand Master]   Brant Beach and Cooper River YCs   10   25   13   10   3   15   [26]   76  
14  
15  
81135      Mary Ellen Brown [Master]   Rochester Canoe Club, Sarasota Sailing Squadron   18   20   [26]   15   10   21   6   90  
15  
16  
81898      Don Stehle [Master]   Rochester Canoe Club   5   13   14   22   21   20   [51/DNF]   95  
16  
17  
55273   Chiquita   Geoff Stucke [Apprentice Master]   Wequaquet Lake YC   30   11   12   21   [33]   8   18   100  
17  
18  
4875   portents of Fun   Paul Dierze [Grand Master]   Topsfield Yacht Club   17   17   17   23   [28]   19   17   110  
18  
19  
81568   Regnad II   Betsy Davis [Grand Master]   Lavallette Yacht Club   20   18   23   17   13   26   [27]   117  
19  
20  
4830      Nancy Jaywork [Grand Master]   RBSA   23   [31]   22   13   14   23   28   123T  
20  
21  
4752      James Knab [Grand Master]   Rehoboth Bay SA   21   22   20   [29]   16   24   20   123T  
21  
22  
6676      John Barrere [Great Grand Master]   Rehoboth Bay Sailing Assn   29   [36]   25   25   23   11   12   125  
22  
23  
79064   Carpe Diem   Ralph Simpson [Grand Master]   Rochester Canoe Club   8   14   21   [55/DNS]   30   44   21   138T  
23  
24  
28777      William Dexter [Grand Master]   Rochester Canoe Club   28   21   18   14   24   33   [41]   138T  
24  
25  
426      Dan Blasdell [Grand Master]   Rochester Canoe Club   [31]   27   29   20   20   27   16   139  
25  
26  
3922      Jon Williams [Master]   LDYC   43   47/OCS   19   [55/DNS]   12   6   14   141  
26  
27  
80367      George Sechrist [Senior Grand Master]   Blackbeard Sailing Club/FHYC   [37]   23   28   30   35   10   22   148  
27  
28  
81264      Chip Toth [Grand Master]   Canandaigua Yacht Club   13   30   24   31   27   29   [44]   154T  
28  
29  
78394      David Michals [Grand Master]   Lake BLuff Yacht Club   19   19   [31]   27   29   31   29   154T  
29  
30  
78819   Sisiphyian Red   Richard Skeen [Grand Master]   Deer Lake   16   24   33   26   [39]   34   33   166  
30  
31  
81602   1, 2, many   George Braddon [Master]   RCC   24   32   [45/OCS]   32   37   28   19   172  
31  
32  
77731   Habanero   Jim Gindling [Master]   Seneca Yacht Club   49   [55/DNC]   55/DNC   18   17   17   23   179  
32  
33  
88810      Judy Lazo [Great Grand Master]   Cooper River Yacht Club   36   [39]   34   24   26   25   38   183  
33  
34  
79187      Laurence Mass [Master]   Carolina Yacht Club   35   26   30   38   25   [40]   34   188  
34  
35  
25775      Lanse Toth [Grand Master]   Canandaigua YC   27   28   38   [39]   36   39   32   200  
35  
36  
010   Right corner pocket   J P Mann [Great Grand Master]   Quannapowitt Yacht Club   26   38   27   28   [47]   41   42   202  
36  
37  
81984      Marius Satas [Grand Master]   LBYC   25   29   39   44   [46]   35   39   211  
37  
38  
81653      Joshua Gear [Grand Master]   Agamenticus Yacht Club   34   33   40   36   [43]   37   36   216  
38  
39  
60063      Judy Gesner [Master]   Rochester Canoe Club   40   [55/DNC]   55/DNC   33   32   32   25   217  
39  
40  
80764      Kevin Kearney [Great Grand Master]   Toms River YC   [45]   42   36   37   42   36   30   223  
40  
41  
75417      Tom Katterheinrich [Grand Master]   St Marys Boat Club   [46]   43   32   35   34   42   40   226  
41  
42  
1      Michael Troxler [Apprentice Master]   Deer Lake Club, NJ   42   35   35   41   41   [45]   37   231  
42  
43  
81065      Tim Hammer [Master]   Rochester Canoe Club   33   34   42   34   44   [48]   48   235  
43  
44  
79407   Recalculating   Donald Fritz [Great Grand Master]   Jolly Roger Sailing Club   39   47/DNF   [55/DNC]   40   31   46   35   238  
44  
45  
79386      John Powers [Master]   RCC   41   37   41   43   [48]   43   43   248  
45  
46  
78557      Michael A Stratton [Great Grand Master]   Hueston Sailing   54/DNF   [55/DNC]   55/DNC   46   40   30   31   256T  
46  
47  
52853      Christopher Connelly [Apprentice Master]   Rochester Canoe Club   38   [55/DNC]   55/DNC   42   38   38   45   256T  
47  
48  
79650      Denis Wettlaufer [Grand Master]   US Sailing   32   41   [55/DNC]   45   45   50   46   259  
48  
49  
81667      Robert Schaap [Master]   Highland Lakes Country Club   44   44   37   [55/DNS]   55/DNS   55/DNS   55/DNC   290  
49  
50  
81185   Go For It   William Sanderson [Grand Master]   Mohican Sailing Club   47   [55/DNC]   55/DNC   47   50   49   47   295  
50  
51  
40445      Scott Cramer [Master]   QLYRC   48   40   43   [55/DNS]   55/DNS   55/DNS   55/DNC   296  
51  
52  
78199   Frayed Knot   Andrew Heyer [Master]   Rochester Canoe Club   54/DNF   [55/DNC]   55/DNC   48   49   47   49   302  
52  
53  
1955      Arthur Haggerty [Grand Master]   Lake Bluff Yacht Club   54/DNF   [55/DNC]   55/DNC   55/DNS   55/DNS   55/DNS   55/DNC   329  
53  
54  
27316      Mike Kerman [Grand Master]   Halifax Sailing Association   [55/DNC]   55/DNC   55/DNC   55/DNS   55/DNS   55/DNS   55/DNC   330  
54  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network