Jazz Cup 2021
South Beach Yacht Club/Benicia Yacht Club | September 04, 2021

Overall (60 boats) (top)
Series Standing - 1 race scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, September 05, 2021 4:16:48 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Rating Skipper Yacht Club Corrected  1  Total Pos
1  
T650   Flightrisk   102   Ben Landon [O-Sport Boat+PHRF]   Richmond Yacht Club   05:49:27   1   1  
1  
2  
2394   Downtown Uproar   168   Darren Cumming [E-Spinnaker+PHRF]   None   05:54:51   2   2  
2  
3  
18245   Chesapeake   168   James Fair
James A Fair [E-Spinnaker+PHRF]  
Berkeley Yacht Club   05:56:11   3   3  
3  
4  
5044   Tchoupitoulas   234   Steven Meyers
Steven Meyers [E-Spinnaker+PHRF]  
SSS   05:56:30   4   4  
4  
5  
1210   Goose   180   Mike Kastrop
Lorianna Kastrop [E-Spinnaker+PHRF][X-JC]  
South Beach Yacht Club   05:58:43   5   5  
5  
6  
119   E Ticket   117   Noble Griswold [G-Spinnaker+PHRF][X-JC]   Benicia Yacht Club   06:00:24   6   6  
6  
7  
3113   Arcadia   123   Gordie Nash [G-Spinnaker+PHRF]   ryc   06:01:47   7   7  
7  
8  
71   Topper II   150   Conrad Holbrook [F-Spinnaker+PHRF]   RYC   06:02:22   8   8  
8  
9  
USA 17   MADMEN   36   Dorian McKelvy [H-Spinnaker+PHRF]   St. Francis Yacht Club   06:02:29   9   9  
9  
10  
28312   HIGHLIGHTER   144   William Hackel
William Hackel [F-Spinnaker+PHRF][X-JC]  
South Beach Yacht Club   06:03:19   10   10  
10  
11  
Sp1   Seremade   93   Hank Easom [G-Spinnaker+PHRF]   Sfyc   06:04:38   11   11  
11  
12  
18151   Bloom county   90   Elliott James
Elliott D James [G-Spinnaker+PHRF]  
Sfyc   06:05:21   12   12  
12  
13  
1383   Crew's Nest   147   Ray Irvine [F-Spinnaker+PHRF][X-JC]   SBYC   06:05:23   13   13  
13  
14  
48   Hang 20   129   Lori Tewksbury
Lori Tewksbury [F-Spinnaker+PHRF]  
RYC/BYC   06:07:34   14   14  
14  
15  
35   Hare-y Pits   126   Michele Sumpton
Erik Menzel [O-Sport Boat+PHRF]  
RYC   06:07:54   15   15  
15  
16  
4782   Hot Water   168   Anthony Jacuzzi [E-Spinnaker+PHRF]   RYC   06:10:10   16   16  
16  
17  
F310   Pelagic   144   Musto Gunan
musto gunan [F-Spinnaker+PHRF]  
sequoia yacht club   06:10:14   17   17  
17  
18  
40428   Ergo   129   Chris Gage
Chris Gage [F-Spinnaker+PHRF]  
sss   06:11:02   18   18  
18  
19  
41279   Blue Martini   126   Robert Mathews [F-Spinnaker+PHRF]   PCYC   06:12:20   19   19  
19  
20  
208   Nuckelavee   27   Mark Kennedy
Pearl Prisco [O-Sport Boat+PHRF][X-JC]  
South Beach Yacht Club   06:12:37   20   20  
20  
21  
28528   Jarlen   72   Robert Bloom [H-Spinnaker+PHRF]   SYC   06:12:45   21   21  
21  
22  
7   Joy Ride   99   Cindy Evans [G-Spinnaker+PHRF]   RYC   06:13:38   22   22  
22  
23  
420   Luna Sea   144   Dan Knox [F-Spinnaker+PHRF][X-JC]   SBYC   06:13:52   25   25  
23  
24  
67572   Sirocco   126   Bill Davidson
Jonathan Ferro [F-Spinnaker+PHRF][X-JC]  
SBYC   06:13:48   25.5/TIE   25.5T  
24  
24  
179   Strange Magic   180   Mark Werder
Carl Werder [E-Spinnaker+PHRF]  
Richmond Yacht Club   06:13:48   25.5/TIE   25.5T  
24  
25  
38022   Sea Star   114   Robert Walden [G-Spinnaker+PHRF]   RYA   06:14:00   26   26  
25  
26  
CAN 9   Nice Rack   63   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff [O-Sport Boat+PHRF]   Encinal YC   06:14:01   27   27  
26  
27  
717   Rufless   84   Rufus Sjoberg [O-Sport Boat+PHRF]   RYC   06:14:37   28   28  
27  
28  
30980   Ahi   114   Andy Newell [G-Spinnaker+PHRF]   Richmond, Berkeley   06:15:54   29   29  
28  
29  
USA 221   6 PAC   114   Steve Cameron [O-Sport Boat+PHRF]   Richmond Yacht Club   06:16:44   30   30  
29  
30  
97866   Schock Full O Nuts   75   Jennifer Thornton
Jennifer Thornton [G-Spinnaker+PHRF]  
Vallejo Yacht Club   06:17:34   31   31  
30  
31  
311   Solace   165   Robert Swenson
Ruggero pergher [E-Spinnaker+PHRF][X-JC]  
South Beach Yacht Club   06:18:03   32   32  
31  
32  
58484   Kuda Wuda   75   Craig Page [G-Spinnaker+PHRF]   SFYC   06:19:17   33   33  
32  
33  
18723   Quila   141   John Dillow
John Dillow [F-Spinnaker+PHRF]  
SSS   06:20:42   34   34  
33  
34  
38103   Psycho Tiller II   63   James Goldberg
Lana Chang [H-Spinnaker+PHRF]  
   06:24:21   35   35  
34  
35  
197   Flying Fish   99   Galan Smith Jr [G-Spinnaker+PHRF]   OYC   06:24:36   36   36  
35  
36  
63336   WarWhoop   144   Chuck Hooper [F-Spinnaker+PHRF]   SSA SSS   06:26:51   37   37  
36  
37  
37005   Wildcard   27   Nicholas Grebe [H-Spinnaker+PHRF][X-JC]   Benicia Yacht Club   06:26:52   38   38  
37  
38  
28735   Savoir Faire   90   Paul Osborn
Paul Osborn [G-Spinnaker+PHRF][X-JC]  
SBYC   06:29:35   39   39  
38  
39  
23   Optimism   78   Trey Guinn [G-Spinnaker+PHRF][X-JC]   South Beach Yacht Club   06:29:51   40   40  
39  
40  
43   Sacagawea   141   Ryan Floyd [F-Spinnaker+PHRF][X-JC]   SBYC   06:29:52   41   41  
40  
41  
46595   Family Hour ... TNG   48   Bilafer Family [O-Sport Boat+PHRF]   RYC   06:31:29   42   42  
41  
42  
Sapphire   Soleil de la Mer   174   George Kuniholm [E-Spinnaker+PHRF]   Bel Marin Keys Yacht Club   06:36:05   43   43  
42  
43  
45   Bella   123   Aidan Collins [D-Non-Spinnaker+PHRF]   MYC   06:45:04   44   44  
43  
44  
20   khimaira   -9   Mark Zimmer [U-Multi Hull+PHRF]   anyyc   06:49:31   45   45  
44  
45  
38112   ADENTURE   141   Steven Strunk [D-Non-Spinnaker+PHRF]   Vallejo Yacht Club   06:57:37   46   46  
45  
46  
HK08   HAMMER   -63   Jonathan Hunt [U-Multi Hull+PHRF]   BAMA   07:00:06   47   47  
46  
47  
38130   Ventana   60   Jim Lussier [H-Spinnaker+PHRF]   StFYC   07:05:07   60   60  
47  
48  
155   Sail la Vie   234   Dan Carnahan [E-Spinnaker+PHRF][X-JC]   Benicia Yacht Club   NO TIME   61/DNF   61T  
48  
48  
306   Pipe Dream   180   Michael Pope [E-Spinnaker+PHRF]   Alameda Yacht Club   NO TIME   61/DNF   61T  
48  
48  
1562   Mischief Managed   204   David Montgomery
Sara Montgomery [E-Spinnaker+PHRF]  
Scuttlebutt   07:26:07   61/RET-BF   61T  
48  
48  
6697   Bella Luna   144   Robert DaPrato
Robert M. DaPrato [D-Non-Spinnaker+PHRF]  
Presidio Yacht Club   NO TIME   61/DNF   61T  
48  
48  
41385   WIKD   48   Scott Selover [H-Spinnaker+PHRF][X-JC]   SBYC   NO TIME   61/DNF   61T  
48  
48  
28174   Playpen2   198   Stephen Dale
Stephen Dale [E-Spinnaker+PHRF][X-JC]  
Benicia Yacht Club   NO TIME   61/DNF   61T  
48  
48  
9045   JetStream   63   Daniel Alvarez [O-Sport Boat+PHRF]   Encinal Yacht Club   NO TIME   61/DNC   61T  
48  
48  
67   Shenanigans   129   Bill Moore
Elaine Moore [F-Spinnaker+PHRF]  
San Francisco Yacht Club   NO TIME   61/DNC   61T  
48  
48  
52715   Black Swan   90   Greg Spencer [D-Non-Spinnaker+PHRF][X-JC]   Benicia Yacht   07:31:07   61/RET-BF   61T  
48  
48  
35131   True Norse   126   Cindi Gillette
Mitch Kessler [D-Non-Spinnaker+PHRF][X-JC]  
Benicia Yacht Club   NO TIME   61/DNF   61T  
48  
48  
White sails-No    l'attitude   60   Ron Tosch [H-Spinnaker+PHRF][X-JC]   byc   NO TIME   61/DNF   61T  
48  
48  
620   Grinnin' Bear   180   John Tennyson [D-Non-Spinnaker+PHRF][X-JC]   South Beach YC   NO TIME   61/DNC   61T  
48  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network