Fall Dinghy & Olympic Classes Regatta
St. Francis Yacht Club | October 23-24, 2010

49er (8 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:46:04 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
1054   Jonathan Goldsberry    SFYC   1   1   4   6  
1  
2  
USA 1071   Alex Bishop    Easport Tavern yachting Squadron   2   2   3   7  
2  
3  
1108   Jesse Kirkland    RBYC/NHYC   5   3   1   9T  
3  
4  
1139   Joey Pasquali    stfyc   3   4   2   9T  
4  
5  
826   Cooper Dressler    Coronado YC/Santa Cruz YC   4   6   5   15  
5  
6  
321   Finn & Alek - TeamNilsen Nilsen    St. Francis Yacht Club   6   7   6   19  
6  
7  
142   Maxwell Fraser    RYC/SCYC   7   5   9/DNF   21  
7  
8  
USA139   Skip Mccormack    Sfyc   8   8   7   23  
8  
 



420 (7 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:34:13 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
11   Joe Farned    PYSF   2   1   3  
1  
2  
PYSF 1   Nicolas Delfino    PYSF   1   3   4  
2  
3  
5180   Jack Barton    SFYC   5   2   7  
3  
4  
2073   Kyra Bergsund    San Francisco Yacht Club   3   5   8T  
4  
5  
2077   Graham Gooding    san francisco Yacht club   4   4   8T  
5  
6  
1869   Kennedy Placek    SFYC   8/DNF   8/DNF   16T  
6  
6  
350   Lauren Orloff    PYSF   8/DNF   8/DNF   16T  
6  
 



5O5 (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, October 27, 2010 1:13:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
8762   Howie Hamlin    NHYC   1   1   4   6  
1  
2  
8714   Mike Martin    Newport Harbor Yacht Club   4   2   1   7  
2  
3  
9002   Mike Holt    Santa Cruz YC   3   4   2   9  
3  
4  
8681   Stuart Park    TISC   2   5   3   10  
4  
5  
7875   Jeff Miller    Richmond YC   7   3   6   16T  
5  
6  
8878   AJ Crane    St Francis   5   6   5   16T  
6  
7  
8965   Hasso Plattner    StFYC   6   7   7   20  
7  
8  
8829   Eben Russell    Santa Cruz Yacht Club   8   8   8   24  
8  
9  
8937   Tim Murphy    TISC   9   9   9   27  
9  
10  
8680   Jason Bright    SFYC   10   10   12/DNF   32  
10  
 



D-One (6 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, October 27, 2010 1:13:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Finn (11 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:06:02 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
60   Iain Woolward    none   2   1   1   4  
1  
2  
74   Henry Sprague    US Finn Association   1   2   2   5  
2  
3  
POL 691   Andre Skarka    YKP-San Francisko   4   3   3   10  
3  
4  
1213   Andras Nady    Andras Nady   5   4   4   13  
4  
5  
USA 33   Richard Stouffer    EYC   3   12/DNS   12/DNS   27  
5  
6  
USA 777   Peter Aschwanden    ENCINAL YACHT CLUB   6   12/DNS   12/DNS   30  
6  
7  
35   Stephen Hutchison    Persona Non Gratis   12/DNS   12/DNS   12/DNS   36T  
7  
7  
81   Garth Page    SFYC   12/DNS   12/DNS   12/DNS   36T  
7  
7  
32   Charles Heimler    Finn Club California   12/DNS   12/DNS   12/DNS   36T  
7  
7  
0000   Brad Nieuwstad    scyc   12/DNS   12/DNS   12/DNS   36T  
7  
7  
USA 11   Robert Carlen    CPYC/EYC   12/DNS   12/DNS   12/DNS   36T  
7  
 



Flying Dutchman (6 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:47:36 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
1444   Buzz Ballenger    SCYC   1   2   1   4  
1  
2  
1   Zhenya Kirueshkin-Stepanoff    Santa Cruz YC, Bay View Boat Club   2   1   2   5  
2  
3  
USA 88   Mike Meszaros    Inverness YC   3   3   7/DNS   13  
3  
4  
17   henry nieuwstad    SCYC   7/DNS   7/DNS   7/DNS   21T  
4  
4  
h96   Saul Schumsky    cal sailing club   7/DNS   7/DNS   7/DNS   21T  
4  
4  
US 1451   Jean Jimenez    JJ YC KSJC   7/DNS   7/DNS   7/DNS   21T  
4  
 



Laser 4.7 (13 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 24, 2010 2:16:00 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
166848   Haley Kardek    Encinal   1   5   1   7  
1  
2  
155581   Lola Bushnell    San Francisco Yacht Club   5   1   5   11  
2  
3  
6   Kyle Larsen    PYSF/ San Francisco Yacht Club/ Sequoia Yacht Club   8   2   2   12  
3  
4  
172450   Will Cefali    SFYC   3   3   7   13  
4  
5  
189813   Lindsey Baab    StFYC/SFYC/PYSF   4   4   8   16  
5  
6  
42   Joe Carter    StFYC/RYC   2   8   9   19  
6  
7  
3   Calum Finlayson    PYSF   9   9   4   22  
7  
8  
3912   Sterling Dreyer    RYC/JLAC   7   10   6   23  
8  
9  
15076   Lawson Willard    SFYC   15/DNS   6   3   24T  
9  
10  
1   Michael Tan    San Francisco Yacht Club   6   7   11   24T  
10  
11  
3844   Francesca Dana    St. Francis   15/DNS   11   10   36  
11  
12  
TBD   Markus Suorsa    San Francisco Yacht Club/Sequoia Yacht Club   15/DNS   15/DNS   15/DNS   45T  
12  
12  
??   Madeleine Pont    PYSF   15/DNS   15/DNS   15/DNS   45T  
12  
 



Laser Radial (10 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 24, 2010 12:03:43 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
164370   Christine Neville    Malletts Bay Boat Club   1   3   1   5  
1  
2  
189739   Kaitlyn Baab    StFYC   3   1   2   6  
2  
3  
2201   John-Bernard Duler    St Francis Yacht Club   2   5   3   10  
3  
4  
183013   David Wyllie    PMYC   5   2   4   11  
4  
5  
196139   Christy Usher    St. Francis Yacht Club   4   6   5   15  
5  
6  
9740   Richard Leland    Butte Sailing Club   6   4   7   17  
6  
7  
1   Travis Cottle    PYSF   7   7   6   20  
7  
8  
174236   Jacques Kerrest    Palo Alto   11/DNF   11/DNS   11/DNS   33T  
8  
8  
166835   Andrew Godfrey    EYC   11/DNS   11/DNS   11/DNS   33T  
8  
8  
177184   Nicklas Gardner    EYC   11/DNS   11/DNS   11/DNS   33T  
8  
 



Laser Standard (23 boats) (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, October 24, 2010 11:43:34 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
171314   Stephen Bourdow    Sequoia YC   4   2   1   7T  
1  
2  
183898   Charlie Buckingham    NHYC   2   1   4   7T  
2  
3  
176124   Peter Phelan    Santa Cruz Yacht Club   5   3   2   10  
3  
4  
182870   Drake Jensen    Richmond Yacht Club   1   9   5   15  
4  
5  
153021   Chris Boome    StFYC   11   6   3   20T  
5  
6  
9   Tracy Usher    St Francis Yacht Club   6   7   7   20T  
6  
7  
190284   Michael Schmid    Wayzata Yacht Club   8   5   9   22  
7  
8  
180483   David Lapier    none   12   4   8   24  
8  
9  
176097   Todd Jackson    None   3   18   11   32  
9  
10  
188709   jon andron    st. francis   9   14   12   35  
10  
11  
187794   Alexander Symes    StFYC   18   13   6   37  
11  
12  
5948   Ryan Nelson    West Marine Rigging   15   11   14   40  
12  
13  
179426   Stephen Orosz    MBYH   17   12   13   42  
13  
14  
173666   Mike Bishop    StFYC   19   15   10   44T  
14  
15  
138204   Simon Bell    RYC   13   16   15   44T  
15  
16  
180081   Mehmet Sevinc    St Francis YC   14   8   26/DNS   48  
16  
17  
152211   Packy Davis    stfyc   7   17   26/DNS   50  
17  
18  
75463   Luther Strayer    Barnstable YC   16   19   16   51  
18  
19  
155477   Will Lowe    Richmond Yacht Club   26/DNS   10   17   53  
19  
20  
173687   Tom Burden    SSS   10   24/DNS   26/DNS   60  
20  
21  
184434   Rick Raduziner    Tahoe Yacht Club   26/DNS   24/DNS   18   68  
21  
22  
171638   Nick Burke    RYC   26/DNS   24/DNS   26/DNS   76T  
22  
22  
196813   Buff Wendt    n/a   26/DNS   24/DNS   26/DNS   76T  
22  
 



Weta (11 boats) (top)
Series Standing - 2 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Saturday, October 23, 2010 6:56:07 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2  Total Pos
1  
373   David Anderson    Singlehanded Sailing Society   4   1   5T  
1  
2  
375   David Berntsen    RYC   1   4   5T  
2  
3  
376   Gordon Lyon    None   2   6   8  
3  
4  
272   Stephan Sonnenschein    Sausalio   6   3   9  
4  
5  
394   Jonathan Weston    Lake Lanier Sailing Club   3   7   10T  
5  
6  
154   Dean Anderson    Richmond Yacht Club   5   5   10T  
6  
7  
320   George Slater    SBYC   12/DNS   2   14  
7  
8  
270   Ken Johnson    BAMA   12/DNS   8   20  
8  
9  
377   Yann Bertaud / Karen Lorentson    none   12/DNS   12/DNS   24T  
9  
9  
147   Robert Shirley    Ventura Sailing Club   12/DNS   12/DNS   24T  
9  
9  
148   Christopher Harvey    BAMA   12/DNS   12/DNS   24T  
9  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network