Registrants For
2019 60th Annual Midlands Regatta
Columbia Sailing Club

November 01-03, 2019
152 people have registered for this event

420 Non-Spin
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Jasper Fun
*

4 420 Non-Spin
*, * JIYC
2. Rohan Patel
*

Columbia SC Charter 3 420 Non-Spin
*, * LNYC
3. John Cole McGee
*

Columbia SC Charter 2 420 Non-Spin
*, * LNYC
4. Danielle Ketner
*

Columbia SC Charter 1 420 Non-Spin
*, * LNYC
 


Laser
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Eli Putnam


205512 Laser
[Apprentice Master]
Appling, GA ASC
2. Marcus Moehlman


Melges 24 184364 Laser
[Apprentice Master]
Evans, GA ASC
3. Dan Bagnoni


Super Funk 851 Laser
[Apprentice Master]
Evans, Georgia Augusta Sailing Club
4. Chris Duer


Evil Duer 155269 Laser
[Apprentice Master]
Beaufort, SC BYSC
5. Thomas Smith


205393 Laser
[Open]
Wilmington, NC Carolina YC - NC
6. Jason Rucker


Old Yeller 5972 Laser
[Master]
Moncks Corner, SC CofC Sailing Association
7. Stanley Hassinger


21 Laser
[Apprentice Master]
Chapin, SC Columbia Sailing Club
8. Robert Key


205389 Laser
[Grand Master]
Columbia, SOUTH CAROLINA CSC
9. Alasdair Mcgregor


none 97658 Laser
[Grand Master]
Apex, NC csc
10. Peyton Hassinger


172022 Laser
[Apprentice Master]
Columbia, SC CSC
11. Raymonf Flynn


Laserray 180543 Laser
[Great Grand Master]
Cary, NC CSC NC
12. Devin McKim


Hootin’ Annie 160968 Laser
[Apprentice Master]
Raleigh, NC CYC 1853
13. Rob Nason


201321 Laser
[Grand Master]
Wilmington, NC CYC NC
14. Daniel Birmingham


The Katrina 196288 Laser
[Open]
Kure Beach, NC Fuquay Springs Yacht Club
15. Robert Bowden


My Time for 50 and over... 170345 Laser
[Master]
Charleston, SC JIYC
16. TJ O'Brien


Shaken Not Stirred 189774 Laser
[Open]
Alafaya, FL Lake Norman Yacht Club
17. john fragakis


208570 Laser
[Great Grand Master]
Winston-Salem, NC lake townsend
18. Robert Burke


182958 Laser
[Grand Master]
Berkeley Lake, GA LLSC
19. Nevin Williams


Wilt 175550 Laser
[Junior]
Charlotte, NC LNYC
20. Barry Stevens


200618 Laser
[Great Grand Master]
Cornelius, NC LNYC
21. Kril Yakovenko
*

194477 Laser
[Junior]
*, * LNYC
22. Hank Wolfe
*

The Fire Hydrant 11 Laser
[Junior]
*, * LNYC
23. William gilden


201212 Laser
[Grand Master]
Chester, SC NA
24. Brian Gilcher


210876 Laser
[Grand Master]
Satellite Beach, FL NOMAD
25. Finn Hassing


208107 Laser
[Great Grand Master]
Hickory, NC ODC
26. Conor Byrne


TBC Laser
[Open]
Columbia, SC Royal St George Yacht Club
27. Clay Mobley


159815 Laser
[Master]
Savannah, GA Savannah Yacht Club
28. Charles Usher


195600 Laser
[Grand Master]
Savannah, GA Savannah Yacht Club
29. Eric Norman


175410 Laser
[Apprentice Master]
HILTON HEAD ISLAND, SC South Carolina Yacht Club
30. Shane Sablotsky


5142 Laser
[Apprentice Master]
CHARLESTON, SC Staniel Cay Yacht Club
31. John Hughes


194290 Laser
[Master]
Savannah, GA Woodstork Sailing
 


Laser 4.7
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Garner Mobley
*

Ark Royal 158957 Laser 4.7
[Junior]
*, * Savannah Yacht Club
 


Laser Radial
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Myles Wilson
*

True Blue AUS 196445 Laser Radial
[Junior]
*, * Adelaide Sailing Club
2. Alex Bagnoni
*

180070 Laser Radial
[Junior]
*, * Augusta Sailing Club
3. Reid poteet
*

205512 Laser Radial
[Junior]
*, * Augusta Sailing Club
4. Kaitlyn Bagnoni
*

190477 Laser Radial
[Junior]
*, * Augusta Sailing Club
5. Gaines Johnson
*

Laser 189776 Laser Radial
[Junior]
*, * Augusta Sailing Club
6. Benjamin Smith
*

212604 Laser Radial
[Junior]
*, * Carolina YC - NC
7. Andrew Ettlemyer
*

187866 Laser Radial
[Junior]
*, * Columbia Sailing Club
8. Jacob Usher
*

169487 Laser Radial
[Junior]
*, * CYC 1853
9. Ben Usher
*

181339 Laser Radial
[Junior]
*, * CYC 1853
10. Tavia Smith
*

163980 Laser Radial
[Junior]
*, * CYC-NC
11. Danny Diederich
*

176060 Laser Radial
[Junior]
*, * CYC-NC
12. Ashton Loring


178558 Laser Radial
[Master]
charleston, South Carolina JIYC
13. david loring


Shaka 210788 Laser Radial
[Master]
charleston, SC JIYC
14. Kate Zurinksas
*

Laser Girl 29 Laser Radial
[Junior]
*, * Lake Lanier SC
15. Parker Thran
*

178530 Laser Radial
[Junior]
*, * LLSC
16. Rylie Cataldo
*

181646 Laser Radial
[Junior]
*, * LNYC
17. Reagan Cataldo
*

168458 Laser Radial
[Junior]
*, * LNYC
18. Murphy Olson
*

Sonic Death Monkey 16429 Laser Radial
[Junior]
*, * LNYC
19. John Rhodes
*

Intimidator 148432 Laser Radial
[Junior]
*, * LNYC
20. Tyler Williams
*

Boat 164382 Laser Radial
[Junior]
*, * LNYC
21. Addison Jones
*

144344 Laser Radial
[Junior]
*, * Pensacola Yacht Club
22. William Tebrake
*

164293 Laser Radial
[Junior]
*, * South Carolina Yacht Club
 


Lightning
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Ryan Smoker


14728 Lightning
Columbia, SC Columbia Sailing Club
2. John Sawyer


Soul Sister III 15605 Lightning
Wilmington, NC CYC NC
3. Briggs Monteith


Crazy Horse 14930 Lightning
Wadmalaw Island, SC PBL#3
4. Paul Whitesides


3 12957 Lightning
Charleston, SC SMCSA
5. William T Jones Jr


14688 Lightning
Yonges Island, SC YIYC
 


MC Scow
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Tommy Kasperski


I'm Fired Up 1212 MC Scow
Columbia, SC Lake Murray Sailing Club
2. Dmitriy Yakovenko


1568 MC Scow
Sherrills Ford, NC LNYC
 


Open Bic
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Jackson McMullen
*

9205 Open Bic
U13
*, * Augusta Sailing Club
2. Hailey Bagnoni
*

9167 Open Bic
U13
*, * Augusta Sailing Club
3. Oliver Putnam
*

9249 Open Bic
u13
*, * Augusta Sailing Club
4. Grant Dietert
*

7591 Open Bic
u13
*, * Augusta Sailing Club
5. brody poteet
*

9133 Open Bic
U13
*, * Augusta Sailing Club
6. Katelyn Dietert
*

9203 Open Bic
u13
*, * Augusta Sailing Club
7. cannon poteet
*

7324 Open Bic
U13
*, * Augusta Sailing Club
8. James Fabian
*

10065 Open Bic
Open
*, * Beaufort Yacht and Sailing Club
9. Bradley Fabian
*

9089 Open Bic
U13
*, * Beaufort Yacht and Sailing Club
10. Dane Turner
*

8975 Open Bic
U13
*, * BYSC
11. Brighton Turner
*

7505 Open Bic
U13
*, * BYSC
12. Lawton Harper
*

9518 Open Bic
Open
*, * Carolina Yacht Club-SC
13. Colby BRADEN
*

9638 Open Bic
Open
*, * Columbia Sailing Club
14. Anna Kate Horton
*

9634 Open Bic
Open
*, * Columbia Sailing Club
15. Aaron Sawyer
*

9667 Open Bic
Open
*, * Columbia Sailing Club
16. Karis Easler
*

9647 Open Bic
Open
*, * Columbia Sailing Club
17. Ella Durst
*

1117 Open Bic
Open
*, * Habcaw
18. May Durst
*

8224 Open Bic
U13
*, * Hobcaw
19. Noah Dailey
*

8379 Open Bic
U13
*, * James Island Yacht Club
20. Molly Aiken Loring
*

Bacon 8292 Open Bic
Open
*, * JIYC
21. Jackson Fisher
*

Open Skiff 9438 Open Bic
U13
*, * JIYC
22. Oscar Oberle
*

9489 Open Bic
Open
*, * JIYC
23. Felix Hagar
*

10174 Open Bic
Open
*, * JIYC Jr Sailing Team
 


Optimist
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Lachlan Duer
*

Squirt 16321 Optimist
White
*, * BYSC/DDT
2. Griffin McCoy
*

3794 Optimist
Blue
*, * Carolina Yacht Club
3. Cecelia Stewart
*

18608 Optimist
Blue
*, * Columbia Sailing Club
4. Shawn Li
*

22914 Optimist
Blue
*, * Columbia Sailing Club
5. Logan Mosley
*

LOLOMO 10795 Optimist
White
*, * Columbia Sailing Club
6. Catherine Jowers
*

14231 Optimist
Blue
*, * Columbia Sailing Club
7. Scott Thomas
*

14157 Optimist
Blue
*, * Columbia Sailing Club
8. Petra Humphrey
*

20252 Optimist
Blue
*, * CYC 1853
9. Robin Diederich
*

Boomerang 20781 Optimist
White
*, * CYC-NC
10. Samuel Sablotsky
*

Copasetic 21954 Optimist
Blue
*, * Hobcaw Yacht Club
11. Gresham Kinard
*

Meaux Jeaux 13265 Optimist
Blue
*, * Hobcaw Yacht Club
12. Thomas Weil
*

19927 Optimist
Blue
*, * HYC
13. Will Bryant
*

Boat with no name 15744 Optimist
Blue
*, * Lake Lanier Sailing Club
14. Indiana Olson
*

Oy Vey 20745 Optimist
White
*, * LNYC
15. Tre Cataldo
*

10403 Optimist
Blue
*, * LNYC
16. Richard Ford
*

22448 Optimist
White
*, * SCYC
17. Jackson Flynn
*

21781 Optimist
White
*, * South Carolina Yacht club
18. Sawyer Norman
*

16362 Optimist
White
*, * South Carolina Yacht Club
19. wyatt Norman
*

22442 Optimist
Blue
*, * South Carolina Yacht Club
20. Hannah Wright
*

8643 Optimist
White
*, * South Carolina Yacht Club
21. Liam McIntosh
*

22301 Optimist
Blue
*, * South Carolina Yacht Club
22. Bode Snider
*

22449 Optimist
Blue
*, * South Carolina Yacht Club / DDT
 


Optimist Green
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Mack Carson
*

20788 Optimist Green
*, * Carolina Yacht Club
2. Carlisle Janney
*

20790 Optimist Green
*, * Carolina Yacht Club
3. Ryden Jarvis
*

the flash 0 Optimist Green
*, * Carolina Yatch Club
4. Baileymarie Swain
*

13837 Optimist Green
*, * Columbia Sailing Club
5. Reagan Draper
*

13908 Optimist Green
*, * CSC
6. Gavin Crowell
*

20787 Optimist Green
*, * CYC
7. Cadence Cataldo
*

Shake it off 28 Optimist Green
*, * LNYC
8. Kirill Siletskiy
*

tba 5 Optimist Green
*, * SCYC
9. Kennedy Ford
*

2 Optimist Green
*, * SCYC
 


Sunfish
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. John Helman


383 Sunfish
Augusta, GA AugustaSailingClub
2. David Phillips


81139 Sunfish
Cayce, SC Columbia Sailing Club
3. Tommy Smith


4774 Sunfish
Charleston, SC Columbia Sailing Club
4. Rich Horton


81455 Sunfish
Columbia, SC Columbia Sailing Club
5. Crawford Milling


39556 Sunfish
Columbia, SC Columbia Sailing Club
6. Christopher Ward


Baller 43711 Sunfish
Lexington, SC Columbia Sailing Club
7. John Young


80588 Sunfish
Columbia, SC Columbia Sailing Club
8. David Krausz


81526 Sunfish
Columbia, SC CSC
9. Andrew Clarkson


31533 Sunfish
Columbia, SC CSC
10. David Usher


1202 Sunfish
Wilmington, NC CYC 1853
11. Sonya Dean


4821 Sunfish
Raleigh, NC HISC
12. Alexander Dean


4319 Sunfish
Raleigh, NC HISC
13. Matthew McCoy


4836 Sunfish
Wilmington, NC Hope Town Sailing Club
14. Scott Elliott


MaryRae 81492 Sunfish
Littleton, North Carolina Lake Gaston
15. Mark Evans


4824 Sunfish
Winston-Salem, NC LNYC
16. Michael Szabo


80802 Sunfish
Lexington, SC N/A
17. David Hanselman


4839 Sunfish
Eagle river, Wisconsin None
18. Marc DeLoach


3675 Sunfish
Mt Pleasant, South Carolina none
19. George Sechrist


80367 Sunfish
New Bern, NC ODC
20. Tom Katterheinrich


75417 Sunfish
New Knoxville, OH St. Marys Boat Club
 


Vanguard 15
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. martine Zurinskas


V15 MOM 194 Vanguard 15
Alpharetta, GA Lake Lanier SC
2. Jason Blair


The BlairWitch Project 526 Vanguard 15
Terrell, NC Lake Norman Yacht Club
3. Paul DiMarco


The Flying Wasp 572 Vanguard 15
Mooresville, NC Lake Norman Yacht Club
4. Jaime Espinosa


Sea Señor II 1506 Vanguard 15
Stanley, NC Lake Norman Yacht Club
5. John Butine


Just Chillin' 879 Vanguard 15
Charlotte, NC Lake Norman Yacht Club
6. Joseph Aspland


854 Vanguard 15
Raleigh, NC LNYC
7. Scott Olson


What happened 984 Vanguard 15
Terrell, NC LNYC
8. Rick Cataldo


12 Monkeys 1657 Vanguard 15
Mooresville, NC LNYC
9. Allison Binkley


Flow 980 Vanguard 15
Carrboro, NC LNYC
10. Kenneth (BJ) Jones


Safety Third 1487 Vanguard 15
Mooresville, NC LNYC
 


Y-Flyer
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Bob Turner


2639 Y-Flyer
Pawleys Island, SC BYSC
2. Amber Phillips


Magic4 2634 Y-Flyer
Gilbert, SC Na
3. Henry McCray


Warrior Wabbit 2759 Y-Flyer
Kiawah, SC Sea Island Yacht Club
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network