Registrants For
2019 60th Annual Midlands Regatta
Columbia Sailing Club

November 01-03, 2019
152 people have registered for this event

420 Non-Spin
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Danielle Ketner
*

Columbia SC Charter 1 420 Non-Spin
*, * LNYC
2. John Cole McGee
*

Columbia SC Charter 2 420 Non-Spin
*, * LNYC
3. Rohan Patel
*

Columbia SC Charter 3 420 Non-Spin
*, * LNYC
4. Jasper Fun
*

4 420 Non-Spin
*, * JIYC
 


Laser
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Conor Byrne


TBC Laser
[Open]
Columbia, SC Royal St George Yacht Club
2. Hank Wolfe
*

The Fire Hydrant 11 Laser
[Junior]
*, * LNYC
3. Stanley Hassinger


21 Laser
[Apprentice Master]
Chapin, SC Columbia Sailing Club
4. Dan Bagnoni


Super Funk 851 Laser
[Apprentice Master]
Evans, Georgia Augusta Sailing Club
5. Shane Sablotsky


5142 Laser
[Apprentice Master]
CHARLESTON, SC Staniel Cay Yacht Club
6. Jason Rucker


Old Yeller 5972 Laser
[Master]
Moncks Corner, SC CofC Sailing Association
7. Alasdair Mcgregor


none 97658 Laser
[Grand Master]
Apex, NC csc
8. Chris Duer


Evil Duer 155269 Laser
[Apprentice Master]
Beaufort, SC BYSC
9. Clay Mobley


159815 Laser
[Master]
Savannah, GA Savannah Yacht Club
10. Devin McKim


Hootin’ Annie 160968 Laser
[Apprentice Master]
Raleigh, NC CYC 1853
11. Robert Bowden


My Time for 50 and over... 170345 Laser
[Master]
Charleston, SC JIYC
12. Peyton Hassinger


172022 Laser
[Apprentice Master]
Columbia, SC CSC
13. Eric Norman


175410 Laser
[Apprentice Master]
HILTON HEAD ISLAND, SC South Carolina Yacht Club
14. Nevin Williams


Wilt 175550 Laser
[Junior]
Charlotte, NC LNYC
15. Raymonf Flynn


Laserray 180543 Laser
[Great Grand Master]
Cary, NC CSC NC
16. Robert Burke


182958 Laser
[Grand Master]
Berkeley Lake, GA LLSC
17. Marcus Moehlman


Melges 24 184364 Laser
[Apprentice Master]
Evans, GA ASC
18. TJ O'Brien


Shaken Not Stirred 189774 Laser
[Open]
Alafaya, FL Lake Norman Yacht Club
19. John Hughes


194290 Laser
[Master]
Savannah, GA Woodstork Sailing
20. Kril Yakovenko
*

194477 Laser
[Junior]
*, * LNYC
21. Charles Usher


195600 Laser
[Grand Master]
Savannah, GA Savannah Yacht Club
22. Daniel Birmingham


The Katrina 196288 Laser
[Open]
Kure Beach, NC Fuquay Springs Yacht Club
23. Barry Stevens


200618 Laser
[Great Grand Master]
Cornelius, NC LNYC
24. William gilden


201212 Laser
[Grand Master]
Chester, SC NA
25. Rob Nason


201321 Laser
[Grand Master]
Wilmington, NC CYC NC
26. Robert Key


205389 Laser
[Grand Master]
Columbia, SOUTH CAROLINA CSC
27. Thomas Smith


205393 Laser
[Open]
Wilmington, NC Carolina YC - NC
28. Eli Putnam


205512 Laser
[Apprentice Master]
Appling, GA ASC
29. Finn Hassing


208107 Laser
[Great Grand Master]
Hickory, NC ODC
30. john fragakis


208570 Laser
[Great Grand Master]
Winston-Salem, NC lake townsend
31. Brian Gilcher


210876 Laser
[Grand Master]
Satellite Beach, FL NOMAD
 


Laser 4.7
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Garner Mobley
*

Ark Royal 158957 Laser 4.7
[Junior]
*, * Savannah Yacht Club
 


Laser Radial
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Kate Zurinksas
*

Laser Girl 29 Laser Radial
[Junior]
*, * Lake Lanier SC
2. Murphy Olson
*

Sonic Death Monkey 16429 Laser Radial
[Junior]
*, * LNYC
3. Addison Jones
*

144344 Laser Radial
[Junior]
*, * Pensacola Yacht Club
4. John Rhodes
*

Intimidator 148432 Laser Radial
[Junior]
*, * LNYC
5. Tavia Smith
*

163980 Laser Radial
[Junior]
*, * CYC-NC
6. William Tebrake
*

164293 Laser Radial
[Junior]
*, * South Carolina Yacht Club
7. Tyler Williams
*

Boat 164382 Laser Radial
[Junior]
*, * LNYC
8. Reagan Cataldo
*

168458 Laser Radial
[Junior]
*, * LNYC
9. Jacob Usher
*

169487 Laser Radial
[Junior]
*, * CYC 1853
10. Danny Diederich
*

176060 Laser Radial
[Junior]
*, * CYC-NC
11. Parker Thran
*

178530 Laser Radial
[Junior]
*, * LLSC
12. Ashton Loring


178558 Laser Radial
[Master]
charleston, South Carolina JIYC
13. Alex Bagnoni
*

180070 Laser Radial
[Junior]
*, * Augusta Sailing Club
14. Ben Usher
*

181339 Laser Radial
[Junior]
*, * CYC 1853
15. Rylie Cataldo
*

181646 Laser Radial
[Junior]
*, * LNYC
16. Andrew Ettlemyer
*

187866 Laser Radial
[Junior]
*, * Columbia Sailing Club
17. Gaines Johnson
*

Laser 189776 Laser Radial
[Junior]
*, * Augusta Sailing Club
18. Kaitlyn Bagnoni
*

190477 Laser Radial
[Junior]
*, * Augusta Sailing Club
19. Myles Wilson
*

True Blue AUS 196445 Laser Radial
[Junior]
*, * Adelaide Sailing Club
20. Reid poteet
*

205512 Laser Radial
[Junior]
*, * Augusta Sailing Club
21. david loring


Shaka 210788 Laser Radial
[Master]
charleston, SC JIYC
22. Benjamin Smith
*

212604 Laser Radial
[Junior]
*, * Carolina YC - NC
 


Lightning
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Paul Whitesides


3 12957 Lightning
Charleston, SC SMCSA
2. William T Jones Jr


14688 Lightning
Yonges Island, SC YIYC
3. Ryan Smoker


14728 Lightning
Columbia, SC Columbia Sailing Club
4. Briggs Monteith


Crazy Horse 14930 Lightning
Wadmalaw Island, SC PBL#3
5. John Sawyer


Soul Sister III 15605 Lightning
Wilmington, NC CYC NC
 


MC Scow
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Tommy Kasperski


I'm Fired Up 1212 MC Scow
Columbia, SC Lake Murray Sailing Club
2. Dmitriy Yakovenko


1568 MC Scow
Sherrills Ford, NC LNYC
 


Open Bic
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Ella Durst
*

1117 Open Bic
Open
*, * Habcaw
2. cannon poteet
*

7324 Open Bic
U13
*, * Augusta Sailing Club
3. Brighton Turner
*

7505 Open Bic
U13
*, * BYSC
4. Grant Dietert
*

7591 Open Bic
u13
*, * Augusta Sailing Club
5. May Durst
*

8224 Open Bic
U13
*, * Hobcaw
6. Molly Aiken Loring
*

Bacon 8292 Open Bic
Open
*, * JIYC
7. Noah Dailey
*

8379 Open Bic
U13
*, * James Island Yacht Club
8. Dane Turner
*

8975 Open Bic
U13
*, * BYSC
9. Bradley Fabian
*

9089 Open Bic
U13
*, * Beaufort Yacht and Sailing Club
10. brody poteet
*

9133 Open Bic
U13
*, * Augusta Sailing Club
11. Hailey Bagnoni
*

9167 Open Bic
U13
*, * Augusta Sailing Club
12. Katelyn Dietert
*

9203 Open Bic
u13
*, * Augusta Sailing Club
13. Jackson McMullen
*

9205 Open Bic
U13
*, * Augusta Sailing Club
14. Oliver Putnam
*

9249 Open Bic
u13
*, * Augusta Sailing Club
15. Jackson Fisher
*

Open Skiff 9438 Open Bic
U13
*, * JIYC
16. Oscar Oberle
*

9489 Open Bic
Open
*, * JIYC
17. Lawton Harper
*

9518 Open Bic
Open
*, * Carolina Yacht Club-SC
18. Anna Kate Horton
*

9634 Open Bic
Open
*, * Columbia Sailing Club
19. Colby BRADEN
*

9638 Open Bic
Open
*, * Columbia Sailing Club
20. Karis Easler
*

9647 Open Bic
Open
*, * Columbia Sailing Club
21. Aaron Sawyer
*

9667 Open Bic
Open
*, * Columbia Sailing Club
22. James Fabian
*

10065 Open Bic
Open
*, * Beaufort Yacht and Sailing Club
23. Felix Hagar
*

10174 Open Bic
Open
*, * JIYC Jr Sailing Team
 


Optimist
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Griffin McCoy
*

3794 Optimist
Blue
*, * Carolina Yacht Club
2. Hannah Wright
*

8643 Optimist
White
*, * South Carolina Yacht Club
3. Tre Cataldo
*

10403 Optimist
Blue
*, * LNYC
4. Logan Mosley
*

LOLOMO 10795 Optimist
White
*, * Columbia Sailing Club
5. Gresham Kinard
*

Meaux Jeaux 13265 Optimist
Blue
*, * Hobcaw Yacht Club
6. Scott Thomas
*

14157 Optimist
Blue
*, * Columbia Sailing Club
7. Catherine Jowers
*

14231 Optimist
Blue
*, * Columbia Sailing Club
8. Will Bryant
*

Boat with no name 15744 Optimist
Blue
*, * Lake Lanier Sailing Club
9. Lachlan Duer
*

Squirt 16321 Optimist
White
*, * BYSC/DDT
10. Sawyer Norman
*

16362 Optimist
White
*, * South Carolina Yacht Club
11. Cecelia Stewart
*

18608 Optimist
Blue
*, * Columbia Sailing Club
12. Thomas Weil
*

19927 Optimist
Blue
*, * HYC
13. Petra Humphrey
*

20252 Optimist
Blue
*, * CYC 1853
14. Indiana Olson
*

Oy Vey 20745 Optimist
White
*, * LNYC
15. Robin Diederich
*

Boomerang 20781 Optimist
White
*, * CYC-NC
16. Jackson Flynn
*

21781 Optimist
White
*, * South Carolina Yacht club
17. Samuel Sablotsky
*

Copasetic 21954 Optimist
Blue
*, * Hobcaw Yacht Club
18. Liam McIntosh
*

22301 Optimist
Blue
*, * South Carolina Yacht Club
19. wyatt Norman
*

22442 Optimist
Blue
*, * South Carolina Yacht Club
20. Richard Ford
*

22448 Optimist
White
*, * SCYC
21. Bode Snider
*

22449 Optimist
Blue
*, * South Carolina Yacht Club / DDT
22. Shawn Li
*

22914 Optimist
Blue
*, * Columbia Sailing Club
 


Optimist Green
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Ryden Jarvis
*

the flash 0 Optimist Green
*, * Carolina Yatch Club
2. Kennedy Ford
*

2 Optimist Green
*, * SCYC
3. Kirill Siletskiy
*

tba 5 Optimist Green
*, * SCYC
4. Cadence Cataldo
*

Shake it off 28 Optimist Green
*, * LNYC
5. Baileymarie Swain
*

13837 Optimist Green
*, * Columbia Sailing Club
6. Reagan Draper
*

13908 Optimist Green
*, * CSC
7. Gavin Crowell
*

20787 Optimist Green
*, * CYC
8. Mack Carson
*

20788 Optimist Green
*, * Carolina Yacht Club
9. Carlisle Janney
*

20790 Optimist Green
*, * Carolina Yacht Club
 


Sunfish
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. John Helman


383 Sunfish
Augusta, GA AugustaSailingClub
2. David Usher


1202 Sunfish
Wilmington, NC CYC 1853
3. Marc DeLoach


3675 Sunfish
Mt Pleasant, South Carolina none
4. Alexander Dean


4319 Sunfish
Raleigh, NC HISC
5. Tommy Smith


4774 Sunfish
Charleston, SC Columbia Sailing Club
6. Sonya Dean


4821 Sunfish
Raleigh, NC HISC
7. Mark Evans


4824 Sunfish
Winston-Salem, NC LNYC
8. Matthew McCoy


4836 Sunfish
Wilmington, NC Hope Town Sailing Club
9. David Hanselman


4839 Sunfish
Eagle river, Wisconsin None
10. Andrew Clarkson


31533 Sunfish
Columbia, SC CSC
11. Crawford Milling


39556 Sunfish
Columbia, SC Columbia Sailing Club
12. Christopher Ward


Baller 43711 Sunfish
Lexington, SC Columbia Sailing Club
13. Tom Katterheinrich


75417 Sunfish
New Knoxville, OH St. Marys Boat Club
14. George Sechrist


80367 Sunfish
New Bern, NC ODC
15. John Young


80588 Sunfish
Columbia, SC Columbia Sailing Club
16. Michael Szabo


80802 Sunfish
Lexington, SC N/A
17. David Phillips


81139 Sunfish
Cayce, SC Columbia Sailing Club
18. Rich Horton


81455 Sunfish
Columbia, SC Columbia Sailing Club
19. Scott Elliott


MaryRae 81492 Sunfish
Littleton, North Carolina Lake Gaston
20. David Krausz


81526 Sunfish
Columbia, SC CSC
 


Vanguard 15
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. martine Zurinskas


V15 MOM 194 Vanguard 15
Alpharetta, GA Lake Lanier SC
2. Jason Blair


The BlairWitch Project 526 Vanguard 15
Terrell, NC Lake Norman Yacht Club
3. Paul DiMarco


The Flying Wasp 572 Vanguard 15
Mooresville, NC Lake Norman Yacht Club
4. Joseph Aspland


854 Vanguard 15
Raleigh, NC LNYC
5. John Butine


Just Chillin' 879 Vanguard 15
Charlotte, NC Lake Norman Yacht Club
6. Allison Binkley


Flow 980 Vanguard 15
Carrboro, NC LNYC
7. Scott Olson


What happened 984 Vanguard 15
Terrell, NC LNYC
8. Kenneth (BJ) Jones


Safety Third 1487 Vanguard 15
Mooresville, NC LNYC
9. Jaime Espinosa


Sea Señor II 1506 Vanguard 15
Stanley, NC Lake Norman Yacht Club
10. Rick Cataldo


12 Monkeys 1657 Vanguard 15
Mooresville, NC LNYC
 


Y-Flyer
    Skipper Boat Name Bow#/Sail# Class Hometown Yacht Club Payment
1. Amber Phillips


Magic4 2634 Y-Flyer
Gilbert, SC Na
2. Bob Turner


2639 Y-Flyer
Pawleys Island, SC BYSC
3. Henry McCray


Warrior Wabbit 2759 Y-Flyer
Kiawah, SC Sea Island Yacht Club
 


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network