Northeast Junior Olympic Sailing Festival
SailMaine | July 15-16, 2014

Optimist Green (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 15, 2014 3:27:21 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (13 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
21088   Hadley Guthrie   BPYC   1   1   7   1   10  
1  
2  
15   Samantha Maynard   Agamenticus Yacht Club   4   2   2   3   11  
2  
3  
10505   Calvin May   Agamenticus Yacht Club   3   6   1   4   14T  
3  
4  
19880   Eliza Hodgkins   BPYC   2   4   3   5   14T  
4  
5  
17855   Ashley St Louis   Orr's Bailey Yacht Club   6   3   6   2   17  
5  
6  
6   Caroline Lawrence   Harraseeket Yacht Club   8   5   5   9   27  
6  
7  
10853   Samuel Yankee   Harraseeket Yacht Club   5   8   9   7   29  
7  
8  
14753   John O'Rourke   Agamenticus Yacht Club   9   7   4   14/DNF   34  
8  
9  
12339   Joey Lodato   Harraseeket Yacht Club   11   11   8   8   38  
9  
10  
11   Sophia Newton   Agamenticus Yacht Club   12   10   11   6   39  
10  
11  
9967   William A Brownie   OBIYC   7   12   14/DNS   14/DNS   47T  
11  
12  
20406   Morgan Reilly   CCIA   10   9   14/DNS   14/DNF   47T  
12  
13  
1234   Jack Glutting-Gilsdorf   unh community sailing   14/DNF   13   10   14/DNF   51  
13  

Optimist RWB (top)
Series Standing - 3 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Thursday, July 17, 2014 12:32:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (28 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
17977   Kate Gilman [Blue]   FAST   9   5   15   29  
1  
2  
20056   James Brouder [Blue]   Portland Yacht Club   3   8   20   31  
2  
3  
19972   Patrick Daly [Blue]   Camden Yacht Club   25   4   4   33  
3  
4  
20326   Jacob Selian [Blue]   Harraseeket YC   20   16   3   39  
4  
5  
15321   Jack Theberge [Blue]   OBYC   12   7   21   40  
5  
6  
20142   Nathan Selian [Blue]   Harraseeket YC   7   17   22   46  
6  
7  
11042   Benjamin Rooks [Blue]   Portland Yacht Club   19   23   5   47  
7  
8  
8   ryan Russell [Blue]   BHYC   32   9   9   50T  
8  
9  
4015   Christopher Wack [Blue]   Camden Yacht Club   24   14   12   50T  
9  
10  
18374   Emmarose van der Veen [Blue]   Boothbay Harbor Yacht Club   22   15   13   50T  
10  
11  
14986   Mac Callahan [Blue]   Orr's Bailey Island YC   27   13   11   51  
11  
12  
10566   Bryce Jacobs [Blue]   Southport Yacht Club   10   21   23   54  
12  
13  
6215   james Knowlton [Blue]   buck's harbor yacht club   6   20   40   66  
13  
14  
4066   Ethan Andrus [Blue]   CYC   30   29   10   69T  
14  
15  
82922   Max Moore [Blue]   Camden Yacht Club   29   26   14   69T  
15  
16  
17808   Hanna McKellar [Blue]   Camden Yacht Club   15   38   17   70  
16  
17  
18252   Leo Terry [Blue]   Castine Yacht Club   17   28   30   75  
17  
18  
18221   Milena Kitterman [Blue]   Castine Yacht Club   16   37   35   88  
18  
19  
19148   Marcus Goodbody [Blue]   portland yacht club   40   25   24   89  
19  
20  
18220   sylas oberting [Blue]   Castine Yacht Club   31   32   28   91  
20  
21  
10823   Ian Henderson [Blue]   Camden Yacht Club   33   36   25   94T  
21  
22  
1998   Tia Freund [Blue]   Southport Yacht Club   28   30   36   94T  
22  
23  
19352   Miles Berry [Blue]   CCIA   36   34   32   102  
23  
24  
20112   Tessa Lippmann [Blue]   UNH Sailing   39   39   27   105T  
24  
25  
19937   Eliza Strout [Blue]   CAYSP   37   31   37   105T  
25  
26  
02914   sam mason [Blue]   c.c.i.a. south bristol me   38   33   34   105T  
26  
27  
18482   Maggie Musgrove [Blue]   Castine Yacht Club   35   40   38   113  
27  
28  
18385   Isabel Lieser [Blue]   castine yacht club   41   35   41   117  
28  

Division: Red (10 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
9298   Andrew Turley [Red]   Southport Yacht Club   1   2   1   4  
1  
2  
18308   Hayden Van Alstine [Red]   Portland Yacht Club   2   1   6   9  
2  
3  
20551   Grace Gear [Red]   Agamenticus Yacht Club   5   3   2   10  
3  
4  
9823   Hattie Slayton [Red]   KYC   13   10   7   30  
4  
5  
141   Blake Erhard [Red]   Southport Yacht Club   8   6   19   33  
5  
6  
18665   Dane Phippen [Red]   Southport Yacht Club   11   11   16   38  
6  
7  
25   Samuel Keyes [Red]   KYC   21   12   8   41  
7  
8  
20416   Connor Reilly [Red]   CCIA   18   19   33   70T  
8  
9  
10243   Charlie mason [Red]   c.c.i.a. south bristol me   23   18   29   70T  
9  
10  
19195   Markus Russell [Red]   BHYC   26   24   31   81  
10  

Division: White (3 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3  Total Pos
1  
18898   Gavin Sanborn [White]   Portland Yacht Club   4   22   18   44  
1  
2  
4061   Alexandra Worms [White]   Camden Yacht Club   34   27   26   87  
2  
3  
18679   Charles Apolinsky [White]   Southport   14   41   39   94  
3  

Laser (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 15, 2014 8:35:49 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
178592   Cameron Loncoski   Sail Maine   2   1   2   2   7  
1  
2  
161045   Caleb Robinson   SailMaine   1   5   6   1   13T  
2  
3  
165146   Gregory Corsello   Sailmaine   3   3   4   3   13T  
3  
4  
155207   Ethan Merrill   SailMaine   5   7   3   4   19  
4  
5  
170811   Nikolas Liolios   UNH   6   4   1   9   20  
5  
6  
101194   Cooper Siepert   SailMaine   8   2   9   6   25  
6  
7  
183839   Elliott Gear   Agamenticus Yacht Club   4   9   10   5   28  
7  
8  
180497   Nicholas Cushman   Sail Maine   9   6   7   7   29  
8  
9  
7   Kate Homet   UNH Community Sailing Centre   7   10   8   8   33  
9  
10  
146983   Dan Morse   SailMaine   11   8   5   10   34  
10  
11  
162519   Sam Lippmann   UNH Sailing   10   11   11   13   45  
11  
12  
165037   Wyatt Mozingo   Agamenticus Yacht Club   12   13   13   11   49  
12  
13  
151738   Samantha Gaudette   Agamenticus YC- York Harbor ME   14   14   12   12   52  
13  
14  
18   Parker Wyatt   SailMaine   13   12   14   14   53  
14  

C420 (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Tuesday, July 15, 2014 7:07:37 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (36 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
4115   Clifford Gilman/
Richard Gilman  
Kittery Point Yacht Club/ KPYC   2   2   3   4   11  
1  
2  
4716   Audrey Morin/
Sandy Heilshorn  
Portland Yacht Club/ Portland Yacht Club   3   8   2   1   14  
2  
3  
6212   Griffin Primeau/
Carolina Jimemdz  
Harraseeket Yacht Club/ harraseeket yacht club   14   1   1   3   19  
3  
4  
4725   Grace Mooradian/
Ava Haag  
Portland Yacht Club/ Portland Yacht Club   4   10   4   2   20  
4  
5  
6906   Ben Palmer/
Eric Heilshorn  
Portland Yacht Club Maine/ PYC   10   3   8   6   27  
5  
6  
1302   Maximilian Freund/
Jennifer Killian  
SYC/ Southport Yacht Club   5   7   5   20   37  
6  
7  
6211   Joey Chomyn/
Emma Goldberg-Courtney  
Harraseeket Yacht Club/ Harraseeket Yacht Club   11   9   9   9   38  
7  
8  
1301   Nuala Spillane/
Annie Britton  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   16   5   7   12   40  
8  
9  
7544   Harrison Barfield/
Peter Kittredge  
Biddeford Pool Yacht Club/ Biddeford Pool Yacht Club   8   19   6   8   41  
9  
10  
1305   David Turley/
Madison Gaudette  
Southport Yacht Club/ Southport Yacht Club   1   4   23   16   44T  
10  
11  
1303   Sally Apolinsky/
Tessa Houston  
Southport Yacht Club/ Southport yacht club   7   13   17   7   44T  
11  
12  
7199   Sierra Fahrman/
Elizabeth Babcock  
Portland Yacht Club/ Portland Yacht Club   17   15   10   5   47  
12  
13  
7446   Aidan Clark/
Caleb Gray  
BHYC/ Boothbay Harbor Yacht Club   9   6   11   24   50  
13  
14  
6806   Cecily Page/
Anna Villano  
KYC/ KYC   6   17   24   14   61T  
14  
15  
2919   Katherine Bertolini/
Madison Lavigne  
Agamenticus Yachty Club/ Agamenticus Yacht Club   18   14   14   15   61T  
15  
16  
6612   Joe Ricca/
Peter Mitchell  
KBIA (Kennebunk Beach Improvement Association)/ KBIA (Kennebunk Beach Improvement Association)   25   20   13   10   68  
16  
17  
5718   Connor Ratcliff/
Chris Booher  
MDICSC/ MDICSC   12   25   12   21   70  
17  
18  
6905TbD   Ethan Brouder/
George Holt  
Portland Yacht Club/ Portlant Yacht Club   15   26   20   11   72  
18  
19  
6807   Lincoln Herrington/
Jackson Lardner  
KYC/ KYC   24   21   15   13   73  
19  
20  
6805   Karina Steenberg/
Clover Slagle  
Kollegewidgwok Yacht Club/ Kollegewidgwok Yacht Club   29   11   26   17   83T  
20  
21  
VH188   Jack Northrop/
Pierce Wood  
Agamenticus Yacht Club/ agamenticus yacht clue   13   23   21   26   83T  
21  
22  
2017   Connor Prisby/
Annabelle Weiser  
TEIA/ TEIA   21   24   16   23   84T  
22  
23  
111   Liam Robinson/
Luke Weiser  
TEIA/ TEIA   19   18   22   25   84T  
23  
24  
7438   Jax van der Veen/
Matthew McCuskey  
Boothbay Harbor Yacht Club/ Boothbay Harbor Yacht Club   22   12   27   30   91  
24  
25  
6215   Timothy Siemen/
Emmett Smith  
Harraseeket Yacht Club/ HYC   20   16   28   28   92  
25  
26  
6804   Avery Reynolds/
Nathaniel Keyes  
KYC/ KYC   30   22   19   27   98  
26  
27  
3822   Anita Wray/
Emma Strong  
MDI Community Sailing/ MDI Community Sailing   23   27   30   22   102  
27  
28  
51   Hillary Umphrey/
Duncan Umphrey  
Biddeford Pool Yacht Club/ Biddeford Pool Yacht Club   26   33   25   19   103  
28  
29  
6214   Ashley Arruda/
Carly Siemen  
Harraseeket Yatch Club/ HYC   36   32   18   18   104  
29  
30  
1891   Anna Parker/
Alice Kenny  
TEIA/ TEIA   35   29   29   29   122  
30  
31  
5648   Haaris Bjotvedt/
Nailah Bjotvedt  
Biddeford Pool Yacht Club/ Biddeford Pool Yacht Club   28   28   34   36   126  
31  
32  
4720   Mason Saltz/
Christian Rowe  
SailMaine/ OYC   33   30   32   33   128  
32  
33  
4442   Olivia Jarvis   AYC   34   31   33   32   130  
33  
34  
1151   Connor Dillon   Orrs Bailey   27   34   36   35   132T  
34  
35  
832   Pippa Hodgkins/
Elizabeth Eames  
BPYC/ BPYC   31   36   31   34   132T  
35  
36  
2914   Laura Hoy/
Olivia Jarvis  
AYC/ Agamenticus Yacht Club   32   35   35   31   133  
36  

Notes
- Scoring System is RRS Low Point 2013-2016
- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by US SAILING Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2009 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta Network