2020 Laser Masters Midwinters East
US Sailing Center - Martin County | February 04-07, 2020

Laser (50 boats) (top)
Series Standing - 11 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, February 07, 2020 12:20:06 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
212128   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport / Fleet 413   3   4   2   3   1   1   [51/BFD]   4   1   3   3   25   35  
1  
2  
209075   Gord Welsh [Apprentice Master]   Stony Lake Yacht Club   1   2   [7]   1   4   2   1   3   2   7   1   24   54  
2  
3  
215009   Peter Vessella [Grand Master]   Saint Francis   5   5   8   6   6   5   6   8   5   12   [51/DNF]   66   76  
3  
4  
210690   Robert Hallawell [Master]   USSCMC   6   3   4   4   7   13   3   2   6   [17]   15   63   83  
4  
5  
212872   Dave Chapin [Grand Master]   LESC   9   [16]   5   12   3   9   5   13   10   1   7   74   84  
5  
6  
195867   Tim Law [Grand Master]   Salcombe yacht club   10   8   3   [14]   10   11   11   6   8   6   5   78   88  
6  
7  
213323   Wolfgang Gerz [Great Grand Master]   SVW   8   6   9   13   17   4   10   [26]   11   8   4   90   90  
7  
8  
212867   David Hiebert [Master]   USSCMC/FWBC   7   1   6   7   8   6   8   11   3   15   [51/UFD]   72   92  
8  
9  
213699   Alan Davis [Grand Master]   Oxford Sailing Club   12   10   11   5   14   8   [51/BFD]   12   4   11   2   89   99  
9  
10  
193348   Dave Wells [Grand Master]   Rothesay YC   23   [24]   13   8   16   16   9   1   9   5   8   108   118  
10  
11  
216299   Patrick Wachholz [Master]   BYC   21   12   10   10   9   7   4   5   [51/BFD]   4   19   101   121  
11  
12  
209265   Michael Hicks [Great Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   16   11   12   9   5   12   [51/BFD]   16   7   16   18   122   122  
12  
13  
208391   Ian Elliott [Apprentice Master]   Royal Victoria Yacht Club, SALSA   2   23   1   2   2   3   2   [51/BFD]   14   2   51/UFD   102   132  
13  
14  
214415   Chris Ellyatt [Grand Master]   Queen Mary SC   17   17   14   18   13   21   7   15   [51/BFD]   21   16   159   169  
14  
15  
194620   James Jacob [Grand Master]   SSA   13   20   20   16   19   15   19   10   18   [22]   21   171   181  
15  
16  
212934   Mark Bear [Grand Master]   New Bedford Yacht Club/ Sail Newport   15   9   19   23   [51/BFD]   33   13   14   13   19   14   172   182  
16  
17  
194033   Will Donaldson [Master]   Sail Newport   25   13   17   17   26   14   14   [51/BFD]   22   10   9   167   187  
17  
18  
180088   Jorge Abreu [Great Grand Master]   Avela   [40]   30   28   15   22   19   15   7   16   13   28   193   193  
18  
19  
190449   Dave Penfield [Great Grand Master]   Hyannis Yacht Club   31   7   34   38   24   30   16   9   [51/BFD]   18   10   217   217  
19  
20  
217350   Greg Tawaststjerna [Grand Master]   NYYC & PBSC   26   19   21   32   12   10   [51/BFD]   17   12   9   51/DNF   209   219  
20  
21  
830533   Charles Stanley [Grand Master]   Cedar Point YC   4   31   18   11   20   17   [51/BFD]   25   51/BFD-DNE   28   6   211   221  
21  
22  
210648   David Hillmyer [Master]   Sarasota Sailing Squadron   27   28   26   19   15   20   12   24   [51/BFD]   20   12   203   223  
22  
23  
210323   Scott Pakenham [Master]   Laser Fleet 413, IHYC, Sail Newport   28   32   29   20   11   24   [51/BFD]   19   17   26   22   228   248  
23  
24  
188095   David Schoene [Grand Master]   Severn Sailing Association   30   25   23   22   25   22   26   22   19   [43]   26   240   250  
24  
25  
205386   phil paxton [Great Grand Master]   CYC   29   42   27   21   [51/BFD]   32   24   21   25   14   25   260   260  
25  
26  
209082   Michael Hooper [Grand Master]   Calgary Yacht Club   22   [37]   33   34   18   36   25   18   24   30   11   251   261  
26  
27  
125090   Chris Boome [Great Grand Master]   SSC   20   18   25   35   32   25   31   [51/DNF]   27   29   23   265   265  
27  
28  
212116   William Dickey [Master]   PBSC   44   27   16   25   23   29   22   [51/BFD]   20   27   13   246   266  
28  
29  
214922   Rick Wood [Grand Master]   USSCMC   [39]   21   35   29   27   28   28   23   15   34   17   257   267  
29  
30  
213463   Guy Noble [Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   11   26   32   [51/DNF]   21   26   21   27   51/BFD   24   20   259   269  
30  
31  
216332   Philippe Dormoy [Grand Master]   Beaconsfield Yacht Club   [51/BFD]   22   15   31   35   23   18   20   51/BFD   35   29   279   289  
31  
32  
211825   Terence Britton [Grand Master]   KYC   32   36   [43]   26   30   27   20   29   26   32   24   282   292  
32  
33  
210631   Donald Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach YC   18   33   40   27   41   18   23   30   23   [44]   41   294   294  
33  
34  
209712   Wayne Colahan [Grand Master]   USSCMC   19   15   30   33   34   34   29   34   [51/BFD]   39   27   294   304  
34  
35  
158670   Ron Thompson [Grand Master]   *   24   29   24   36   28   35   17   33   [51/DNF]   33   36   295   305  
35  
36  
194540   Buzzy Heausler [Grand Master]   BWYC   14   35   22   37   33   41   32   28   [51/DNF]   31   30   303   313  
36  
37  
199937   Len Guenther [Grand Master]   Fishing Bay YC   34   14   31   24   29   31   [51/DNF]   51/DNF   51/DNF   23   31   319   329  
37  
38  
189137   Jim Campbell [Grand Master]   Calgary Yacht Club   [47]   46   38   30   38   38   27   32   21   40   32   342   352  
38  
39  
195478   Mike Moore [Grand Master]   Diego Garcia Yacht Club   38   44   42   41   42   37   30   31   [51/DNF]   37   40   382   392  
39  
40  
213877   David Elliott [Great Grand Master]   Calgary Yacht Club   41   45   44   44   36   [51/DNF]   33   51/BFD   28   36   35   393   393  
40  
41  
216553   Nabeel Alsalam [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   35   41   41   39   37   39   [51/DNF]   51/DNF   51/DNF   25   37   396   396  
41  
42  
213965   Mike Colbert [Master]   ssa   37   43   45   45   39   [51/DNF]   34   36   29   45   39   392   412  
42  
43  
148392   Erik Langendal [Apprentice Master]   Shelter Island   33   38   36   28   31   40   [51/DNF]   51/DNF   51/DNF   47   33   388   418  
43  
44  
194567   Timothy Millhiser [Great Grand Master]   Madison Beach Club   42   40   37   46   43   [51/DNF]   51/DNF   51/DNF   51/DNF   41   34   436   436  
44  
45  
197564   William Mulloy [Grand Master]   Calgary Yacht Club   46   48   46   42   40   42   35   [51/DNF]   51/DNF   38   38   426   436  
45  
46  
173996   Bill MCKENZIE [Great Grand Master]   PBSC   43   39   47   43   [51/DNF]   51/DNF   36   35   51/DNF   42   51/DNF   438   438  
46  
47  
183779   Robert Weiss [Grand Master]   **   45   47   39   40   44   43   [51/DNF]   51/DNF   51/DNF   46   51/DNF   457   467  
47  
48  
166047   John Dawson-Edwards [Great Grand Master]   Castaways Sailing Club   36   34   [51/DNF]   51/DNF   51/DNF   51/DNF   51/DNF   51/DNF   51/DNF   51/DNF   51/DNF   478   478  
48  
49  
200405   edward john [Great Grand Master]   severn sailing association   [51/DNS]   49   48   51/DNF   51/DNF   51/DNF   51/DNF   51/DNF   51/DNF   51/DNF   51/DNF   505   505  
49  
50  
156631   Eric Johnson [Grand Master]   Severn Sailing Association   [51/DNC]   51/DNC   51/DNC   51/DNC   51/DNC   51/DNC   51/DNC   51/DNC   51/DNC   51/DNC   51/DNC   510   520  
50  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network