Laser Masters Midweek Madness
Palm Beach Sailing Club |

Laser (42 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Wednesday, February 16, 2011 2:08:20 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
199138   John MacCausland [Master]   Cooper River YC   3   1   2   [11]   2   1   1   10   22  
1  
2  
187978   Vilhelm Roberts [Master]   Lauderdale Yacht Club   [13]   2   1   1   1   4   4   13   25  
2  
3  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   [10]   5   6   5   3   2   6   27   27  
3  
4  
183898   charlie buckingham [Master]   NHYC   5   4   3   10   4   [13]   2   28   40  
4  
5  
198661   Bill Symes [Grand Master]   Willamette Sailing Club   1   8   5   [13]   13   11   5   43   49  
5  
6  
179465   Ched Proctor [Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   [12]   7   7   4   10   5   11   44   50  
6  
7  
182280   Otto Strandvig [Master]   Polyteknisk   2   [19]   11   2   5   12   12   44   56  
7  
8  
194253   David Hartman [Great Grand Master]   na   8   6   9   6   24   [25]   19   72   72  
8  
9  
196023   Bob Tan [Master]   Bob Tan   [26]   3   17   12   14   7   7   60   72  
9  
10  
195428   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Hbr Beach Club   16   23   8   8   11   16   [26]   82   82  
10  
11  
199139   Mike Hecky [Master]   Riverton YC   6   9   [25]   7   15   14   20   71   83  
11  
12  
195425   Peter Shope [Master]   Sail Newport   4   [43/OCS]   4   43/OCS   7   3   13   74   86  
12  
13  
29190   Carsten Jungclaussen [Master]   OSV   9   12   10   16   12   [21]   16   75   87  
13  
14  
177383   Jay Vann [Apprentice Master]   n/a   14   20   12   15   [23]   6   8   75   93  
14  
15  
154095   Luis Barrios [Grand Master]   Club de Vela La Peña   18   [33]   21   22   6   8   17   92   98  
15  
16  
173988   Jorge Abreu [Grand Master]   Cabarete Sailing Center   20   [32]   15   3   8   23   24   93   99  
16  
17  
189749   Chris Vann [Grand Master]   Niantic Bay Yacht Club   7   18   18   24   [39]   9   22   98   104  
17  
18  
199142   Newt Wattis [Great Grand Master]   Surf City Yacht Club   24   [27]   16   23   17   26   3   109   109  
18  
19  
191963   David Hillmyer [Apprentice Master]   Sarasota Sailing Squadron   17   11   22   14   20   [24]   9   93   111  
19  
20  
189701   Jack Pearce [Great Grand Master]   Barrie Yacht Club   [40]   22   19   19   25   15   14   114   114  
20  
21  
175529   Paul Wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   11   [38]   28   21   18   18   29   125   125  
21  
22  
176985   Donald Hahl [Grand Master]   Brant Beach YC   21   13   [33]   18   27   10   30   119   125  
22  
23  
190435   Halsey Bullen [Great Grand Master]   Cedar Point Yacht Club   [30]   14   20   20   29   28   21   132   132  
23  
24  
161100   David Frazier [Grand Master]   FBYC Essex CT   [42]   21   13   9   42   32   10   127   133  
24  
25  
181113   Len Guenther [Master]   Fishing Bay YC   [29]   28   23   26   9   20   18   124   136  
25  
26  
174236   Jacques Kerrest [Great Grand Master]   McLean   [38]   15   31   34   26   17   27   150   150  
26  
27  
177134   John Coffey [Grand Master]   Milford Yacht Club   31   10   27   25   [34]   29   23   145   151  
27  
28  
189774   Finn Hassing [Great Grand Master]   Oriental Dinghy Club   33   17   [37]   37   16   35   28   166   166  
28  
29  
133827   Eric Aker [Grand Master]   NA   27   24   24   [43/DNF]   21   30   34   160   166  
29  
30  
170052   Gerry Giffin [Master]   Chester Yacht Club   15   25   32   31   19   [37]   33   155   167  
30  
31  
181839   Michelle Davis [Apprentice Master]   Coconut Grove Sailing Center   28   30   [39]   17   32   27   15   149   167  
31  
32  
42647   Darren Cooke [Apprentice Master]   Fort Walton YC   22   29   14   [43/OCS]   30   19   37   151   169  
32  
33  
189713   Jean-Pierre Kiekens [Master]   Venture Sailing Pointe-Claire   19   26   29   29   35   [36]   31   169   181  
33  
34  
158648   Robert Voeller [Master]   USSCMC   32   16   [41]   30   33   40   25   176   188  
34  
35  
178857   Adam Glass [Grand Master]   Severn Sailing Association   [37]   31   34   28   31   33   36   193   199  
35  
36  
191911   edward rickard [Great Grand Master]   cedar point yc   34   [39]   35   33   22   38   38   200   200  
36  
37  
105583   James Stanley [Master]   Outer HarbourCentreboardClub   23   35   36   32   [40]   31   32   189   201  
37  
38  
177021   Britt Drake [Great Grand Master]   Maurice River Yacht Club   36   34   38   36   37   22   [43/DNF]   203   203  
38  
39  
166118   William Shirley [Master]   DimSum Racing Tean   25   37   26   [38]   36   34   35   193   205  
39  
40  
66444   David M. Nichols [Great Grand Master]   Columbia Sailing Club   39   40   40   27   28   [41]   40   214   214  
40  
41  
193290   Hollis Caffee [Great Grand Master]   none   [41]   36   30   35   38   39   39   217   217  
41  
42  
156522   robert d. peckham [Master]   flotilla   35   [43/OCS]   42   43/OCS   41   42   43/DNF   246   258  
42  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2020 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network