Junior Olympic Sailing Festival
Rochester Yacht Club | July 29-31, 2016in

Optimist Green (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 10:43:13 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (7 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total Pos
1  
17730   Ava Wohlleber   Youngstown Yacht Club   [2]   1   1   2   2   1   1   2   1   1   12  
1  
2  
14197   Benjamin Orbach   Willow Bank Yacht Club   [4]   2   4   1   1   2   4   3   2   2   21  
2  
3  
8372   Steven Werner   RYC   1   [3]   2   3   3   3   3   1   3   3   22  
3  
4  
15779   Ella Thibault   Olcott Yacht Club   3   4   3   4   4   4   2   [9/DNF]   9/DNF   4   37  
4  
5  
12   Nick Pepe   rochester yacht club   5   5   [9/DNF]   5   5   5   9/DNF   4   4   5   47  
5  
6  
13451   Amelia Richter   Ryc   [9/DNF]   7   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   5   9/DNF   6   72  
6  
7  
100   Juliana Lanz   RYC   6   6   [9/DNF]   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   9/DNF   7   73  
7  
 



Optimist (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 11:51:03 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: Blue (18 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
14400   Jessi Avila-Shah [Blue]   Youngstown Yacht Club   4   3   1   4   [14]   2   1   1   16  
1  
2  
152329   Emily Rohan [Blue]   Sbjsa   8   5   [9]   3   4   3   4   2   29  
2  
3  
19746   Willem Light-Olson [Blue]   Willow Bank Yacht Club   3   6   4   [15]   5   6   6   4   34  
3  
4  
3134   Tyler Primeau [Blue]   junior sailing program   5   9   6   8   3   14   [17]   11   56  
4  
5  
8646   David Concannon [Blue]   Henderson Harbor Water Sports Program   14   11   [17]   14   9   8   5   8   69  
5  
6  
16813   Adam Strobridge [Blue]   SBJSA   17   15   10   7   11   [21]   13   6   79  
6  
7  
152374   Cylas Doyle [Blue]   Sodus Bay   19   [29/DNS]   12   6   7   19   14   12   89T  
7  
8  
USA 571   Ellie Torrisi [Blue]   SCC   16   14   14   11   8   16   10   [18]   89T  
8  
9  
19277   Ryan Gelston [Blue]   Skaneateles Country Club   12   13   18   9   [29/DNS]   15   15   15   97  
9  
10  
95960   MADISON MEINCKE [Blue]   OLCOTT YACHT CLUB   13   17   11   13   [29/DNS]   22   21   7   104  
10  
11  
11837   Marguerite Bowen [Blue]   RYC   [29/DNS]   10   7   29/DNS   29/DNS   13   9   21   118  
11  
12  
19998   Emma Steinberg [Blue]   Willow Bank Yacht Club   [29/DNS]   20   20   29/DNF   29/DNS   20   16   20   154  
12  
13  
1   Zachary Patterson [Blue]   Genesee Yacht Club   18   19   19   [29/DNS]   29/DNS   25   27   22   159  
13  
14  
17721   Claire Lewis [Blue]   Olcott Yacht Club   [29/DNS]   29/RET   29/RET   29/DNS   29/DNS   12   7   25   160  
14  
15  
17124   Caitlin Barry [Blue]   Youngstown Yact Club   10   18   [29/RET]   29/DNS   29/DNS   26   24   29/DNS   165  
15  
16  
19361   Jake Germain [Blue]   Willow Bank   [29/DNS]   29/RET   29/RET   29/DNS   29/DNS   17   19   29/DNF   181  
16  
17  
13303   Maxine Palmerton [Blue]   YYC   [29/DNS]   29/RET   29/RET   29/DNS   29/DNS   27   25   19   187  
17  
18  
101   Josefina Leit [Blue]   RYC   [29/DNS]   29/DNS   29/DNS   29/DNS   29/DNS   29/DNF   29/DNS   29/DNS   203  
18  
 



Division: Red (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
10946   Brent Penwarden [Red]   RYC   1   2   2   1   1   4   2   [10]   13  
1  
2  
1173   Benjamin Supron [Red]   Ithaca yacht Club   2   1   3   5   [12]   1   3   5   20  
2  
3  
19260   Kenneth Byrne [Red]   Skaneateles Country Club   6   8   8   10   6   5   12   [13]   55  
3  
4  
12033   Elena Ashnault [Red]   Sodus Bay Junior Sailing Association   20   12   13   [29/DNF]   10   10   20   14   99  
4  
5  
2002   Christopher Stevens [Red]   Willow Bank Yacht Club   21   [29/DNS]   29/RET   29/DNS   29/DNS   18   18   24   168  
5  
 



Division: White (5 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
BAH177   Delaney Goodfellow [White]   RYC   [9]   4   5   2   2   7   8   3   31  
1  
2  
8615   Kevin Concannon [White]   Henderson Harbor Water Sports Program   7   7   15   12   [29/DNS]   9   22   16   88  
2  
3  
6   Isabella Mendoza Cabezas [White]   rochester yacht club   11   16   16   16   13   [23]   11   9   92  
3  
4  
15680   Layla Altobelli [White]   Rochester Yacht Club   22   [29/RET]   29/RET   29/DNS   29/DNS   11   23   17   160  
4  
5  
9010   Connor Farrell [White]   Olcott Yacht Club   15   [29/RET]   29/RET   29/DNS   29/DNS   24   26   23   175  
5  
 



Laser Radial (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 11:30:53 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (12 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
176270   Ian Marshall   Willow Bank Yacht Club   2   [3]   1   1   2   2   1   1   10  
1  
2  
190170   Aidan Goldfarb   RYC   1   1   2   2   1.5/RDG   [3]   2   3   12.5  
2  
3  
209721   Gavin Bloom   Rochester Yacht Club   3   2   3   [4]   1   4   3   2   18  
3  
4  
173975   Tristan Altobelli   Rochester Yacht Club   4   4   4   3   4   1   [6]   4   24  
4  
5  
187676   Elizabeth Wolaver   HHYC   5   [6]   5   5   3   5   4   5   32  
5  
6  
187690   John Henry Light-Olson   Willow Bank Yacht Club   6   5   6   6   8   [9]   5   6   42  
6  
7  
BAH3   Maclean Goodfellow   RYC   8   7   7   7   6   7   7   [9]   49  
7  
8  
209701   Siri Schantz   Hoover Sailing Club   7   8   [9]   9   7   6   8   7   52  
8  
9  
2   Gregory Paiement   SBJSA   9   9   8   8   5   [10]   9   8   56  
9  
10  
192872   Imani Hawman   SBJSA   [10]   10   10   10   9   8   10   10   67  
10  
11  
1   Sam Draeger   SBJSA   [13/RET]   13/DNS   11   11   10   11   11   11   78  
11  
12  
129296   Rhys Daunton   Rochester YC   [13/RET]   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   13/DNS   91  
12  
 



Laser Full (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 12:50:45 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (2 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
187761   Matthew Galbraith   Buffalo Yacht Club   1   1   1   1   1   1   1   [2]   7  
1  
2  
145207   George McAllister   Olcott Yacht Club   2   [3/DNS]   3/DNF   3/DNS   3/DNS   2   2   1   16  
2  
 



C420 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 11:28:15 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (15 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
126   Ethan Sharp/
Ryan McGuire  
Olcott YC/ Olcott   1   1   1   1   1   [5]   3   1   9  
1  
2  
113   Sean Kilcullen/
Kevin King  
Olcott Yacht Club/ Olcott Yacht Club   [6]   2   2   2   2   4   2   2   16  
2  
3  
9PAS   Vivian Sokmensuer/
Frances Anne VanderMeer  
Ithaca Yacht Club/ Ithaca Yacht Club   3   [6]   3   3   3   1   4   3   20  
3  
4  
12PAS   Emily Pelliccia/
Madelyn Kuo  
Ithaca Yacht Club/ Ithaca Yacht Club   2   3   4   4   4   2   [8]   4   23  
4  
5  
1X   Eamon Colbert-Auble/
Donovan Kuo  
Ithaca Yacht Club/ Ithaca Yacht Club   7   4   [9]   7   8   7   1   5   39  
5  
6  
0023   Colton Kubiniec/
Isaac Walburger  
Willow Bank Yacht Club/ Willow Bank Yacht Club   10   9   5   6   [16/DNS]   3   7   8   48T  
6  
7  
4508   Ben Stevens/
Will Harrington  
Willow Bank Yacht Club/ Willow Bank Yacht Club   5   [16/OCS]   10   10   6   6   5   6   48T  
7  
8  
6210   Guy Germain/
John Frega  
Willow Bank Yacht Club/ Willowbank Yacht Club   4   8   8   5   5   9   11   [16/DNS]   50  
8  
9  
110   Madelin Adams/
Sharidan (Furniss) Hathaway  
Olcott Yacht Club/ Olcott Yacht Club   9   5   7   8   9   [10]   10   7   55  
9  
10  
1337   bobby dodge   sbjsa   [12]   7   6   12   7   12   6   9   59  
10  
11  
7241   Alexandra Lamb/
Matt Parnell  
Cuba Lake Yacht Club, New York/ CubaLake Yacht Club   8   10   [11]   11   10   8   9   11   67  
11  
12  
7292   Katie Parnell/
Chas Williams  
Cuba Lake Yacht Club/ Cuba Lake Yacht Club   11   11   [12]   9   11   11   12   10   75  
12  
13  
7301   lauren parnell/
Sydney Lamb  
cuba lake yacht club/ Cuba Yacht Club   [16/DNS]   16/DNS   16/DNS   16/DNS   16/DNS   13   13   16/DNS   106  
13  
14  
3618   Olivia Corasaniti/
Katelyn Sanzone  
Willow Bank Yacht Club/ Willow Bank Yacht Club   [16/DNS]   16/DNS   16/DNS   16/DNS   16/DNS   14   14   16/RET   108  
14  
15  
5900   Jaeden Kempisty/
Brandon Moore  
Crescent Yacht Club/ Crescent Yacht Club   [16/DNS]   16/DNS   16/DNS   16/DNS   16/DNS   16/DNS   16/DNS   16/DNS   112  
15  
 



BIC (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 12:18:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (14 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
6611   Charlie Robinson   Buffalo Canoe Club   [2]   1   1   2   1   1   1   7  
1  
2  
7326   Joe Marynowski   BCC   1   [6]   2   1   2   2   4   12  
2  
3  
5910   Maddie Ray   Buffalo Canoe Club   3   3   3   [4]   3   3   3   18  
3  
4  
2607   Adeline Perez   Buffalo Canoe Club   5   2   5   3   [6]   6   2   23  
4  
5  
6242   Kathryn Eagan   Buffalo Canoe Club   6   5   4   5   [8]   5   5   30  
5  
6  
5721   Sophia Shulzhenko   Buffalo Canoe Club   4   4   6   [15/DNS]   9   7   6   36  
6  
7  
6608   Henry Richards   Buffalo Canoe Club   8   [15/RET]   15/RET   15/DNS   4   4   7   53  
7  
8  
5912   Keller Waldron   Buffalo Canoe Club   11   7   [15/RET]   15/DNS   5   8   8   54  
8  
9  
7436   Finn Balbach   Buffalo Canoe Club   10   [15/RET]   15/RET   15/DNS   10   10   9   69  
9  
10  
7026   Charlie Marynowski   BCC   9   [15/RET]   15/RET   15/DNS   7   9   15/DNF   70  
10  
11  
7430   Rowland ( Richards   Buffalo Canoe Club   7   [15/RET]   15/RET   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   82  
11  
12  
5575   Mary Perez   Buffalo Canoe Club   [15/DNS]   15/RET   15/RET   15/DNS   11   15/RET   15/RET   86  
12  
13  
6609   Eliza Young   Buffalo Canoe Club   [15/DNS]   15/RET   15/RET   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   90T  
13  
13  
5373   Grant Perrigo   Cuba lake yacht club   [15/DNS]   15/RET   15/RET   15/DNS   15/DNS   15/DNS   15/DNS   90T  
13  
 



spinC420 (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, July 31, 2016 12:41:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Division: (24 boats)
Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
7   Colin Ray/
  
Buffalo Canoe Club/    1   3   1   2   1   [4]   1   4   13  
1  
2  
6995   Abi Light/
Sylvie Studier  
Ithaca Yacht Club/ Ithaca Yacht Club   4   2   3   1   3   2   2   [6]   17  
2  
3  
6963   Jack Carminati/
Madi Reynolds  
Youngstown Yacht Club/ Youngstown Yacht Club   2   1   [7]   7   5   3   4   2   24  
3  
4  
6877   Bridget Lawless/
Sarah Chew  
RYC/ RYC   5   5   2   17   [25/DNS]   5   3   1   38T  
4  
5  
6964   Grace Cannon/
Sydney Adams  
Youngstown Yacht Club/ Youngstown Yacht Club   3   4   8   4   4   6   [9]   9   38T  
5  
6  
7788   Aidan Young/
Garrett Grenaur  
Buffalo Canoe Clube/ Buffalo Canoe Club   7   6   5   5   2   9   [12]   12   46  
6  
7  
7677   John Rogers/
JOSEPH MECENAS  
ITHACA YAGHT CLUB/ ITHACA YAGHT CLUB   [11]   9   6   3   9   7   7   7   48  
7  
8  
6492   Miranda Burford/
Victoria Burford  
YYC/ YYC   8   [12]   9   6   7   8   6   5   49  
8  
9  
6495   Max Balanevsky/
Sam Balanevsky  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club   6   10   4   [25/DNF]   25/DNS   1   13   3   62  
9  
10  
898   Evan Wetzel/
Sam McClintic  
Skaneateles/ Skaneateles   10   7   10   8   8   10   [17]   10   63  
10  
11  
4108   Ian Down/
Ethan Weldon  
Skaneateles Country Club/ Skaneateles Country Club   9   8   [25/OCS]   12   6   12   8   11   66  
11  
12  
7288   Sean Hollowell/
Courtney Wilday  
Cuba Lake Yacht Club/ Cuba Lake Yacht Club   12   11   11   10   10   [14]   11   14   79  
12  
13  
1173   Evan Campbell/
David Meisenzahl  
Sodus Bay Junior Sailing Association/ Sodus Bay Yacht Club   13   13   12   16   11   15   5   [25/DSQ]   85  
13  
14  
7190   braeden krzesinski Bommaraju/
hugo Tudor Price  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club   15   20   17   9   [25/DNF]   11   14   13   99  
14  
15  
6876   Kyle Flaherty/
Emily Davis  
RYC/ Ryc   17   [18]   16   13   12   16   15   16   105  
15  
16  
2551   Connor Phipps/
Will Santos  
Rochester Yacht Club/ Rochester Yacht Club   18   17   14   11   [25/DNS]   19   16   20   115  
16  
17  
6878   Erin Szuromi/
Aiden Leit  
RYC/ RYC   19   16   15   15   14   [22]   21   18   118  
17  
18  
8414   Anneliese Schall   Buffalo Canoe Club   14   14   [25/DNF]   25/DNF   25/DNS   13   18   15   124  
18  
19  
58   Amelia Jones/
Lucas Balbach  
Buffalo Canoe Club/ Buffalo Canoe Club   [25/RET]   19   25/OCS   14   13   17   20   17   125  
19  
20  
3   Johanna Schenk/
Camille VanderMeer  
Ithaca Yacht Club/ Ithaca Yacht Club   16   [25/DNF]   25/DNS   25/DNS   25/DNS   18   10   8   127  
20  
21  
2098   Erica Byrne/
Kyle Weldon  
Skaneateles Country Club/ Skaneateles country club   20   15   13   [25/DNF]   25/DNS   20   22   21   136  
21  
22  
6881   Ben Tudor Price   Buffalo Canoe Club   21   [25/DNF]   25/DNS   25/DNS   25/DNS   21   19   19   155  
22  
23  
3114   Joel Penfield/
Louisa Morrow  
Skaneateles Country Club/ Skaneateles   [25/RET]   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   175T  
23  
23  
2376   Kaylie Byrnes/
Ema Davis  
Henderson Harbor Water Sports Programs/ Henderson Harbor Water Sports Programs   [25/DNS]   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   25/DNS   175T  
23  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2013-2016

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network