2018 Junior Olympic Sailing Festival
Baltimore County Sailing Center | July 11-13, 2018

Optimist Green (22 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 13, 2018 1:28:14 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
22667   Double Trouble   Christopher Draper   Annapolis Yacht Club   1   1   [3]   3   1   6  
1  
2  
6154   Mayhem   Mason Cook   Annapolis Yacht Club   2   3   [9]   5   2   12  
2  
3  
19258      Nicholas Tollefson   AYC   6   2   7   1   [12]   16  
3  
4  
17424   Gael Force   Conor Mastromarco   AYC   [22/TLE]   9   1   4   3   17  
4  
5  
16186      Jake Beaver   SSA   8   6   2   [15]   6   22  
5  
6  
11842      Samuel Rogers   TAYC   5   7   4   [11]   9   25  
6  
7  
11630      Thomas Christiansen   MRYC   [22/TLE]   4   6   13   7   30  
7  
8  
1331      E.J. Brody   TAYC   [22/TLE]   5   11   7   8   31  
8  
9  
19552   Poseidon   Robbie Herzog   Tred Avon Yacht Club   3   11   20   [22]   5   39T  
9  
10  
14931      Ben Gendell   AYC   9   8   [16]   8   14   39T  
10  
11  
9411   Kabaam   Philip Thompson   Annapolis YC   [22/TLE]   12   5   10   13   40  
11  
12  
12352      Michael Werblow   AYC   [22/TLE]   10   13   2   18   43T  
12  
13  
15624      David Rogers   TAYC   4   18   [19]   17   4   43T  
13  
14  
8794      Will Mohler   AYC   [22/TLE]   13   15   6   11   45  
14  
15  
11862      Sam Noble   MRYC   [22/TLE]   16   8   9   15   48  
15  
16  
11643      Richard Wilmer   Annapolis YC   7   [22]   10   19   21/TLE   57  
16  
17  
15811      Grayson Gibbons-Neff   TAYC   [22/TLE]   14   21   14   10   59  
17  
18  
15222   Neptune   Eli Waltz   SSA   [22/TLE]   17   12   12   20/TLE   61  
18  
19  
7448   Jackpot   Jack Callahan   Tred Avon Yacht Club   [22/TLE]   15   14   18   16   63  
19  
20  
2413      Jesse Bird   Annapolis Yacht Club   [22/TLE]   19   18   20   17   74  
20  
21  
12203   Cookie   Benedict Dyer   Miles River Yacht Club   [22/TLE]   20   17   16   22/TLE   75  
21  
22  
18664      Charlotte Hugo   AYC   22/TLE   21   22   21   [23/DNS]   86  
22  
 



Optimist (48 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 13, 2018 1:55:38 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
21552      Dylan Paglee [Red]   AYC   2   3   1   2   [11]   8  
1  
2  
15924      Willem DeSimone [Red]   Tred Avon Yacht Club   1   4   3   [17]   1   9  
2  
3  
21433      William Wrightson [Red]   TAYC/AYC   3   1   [6]   4   6   14  
3  
4  
14888   ORCA   R. Patrick Gallagheer [Blue]   TAYC   8   2   4   5   [14]   19T  
4  
5  
18100      Walker Angus [Red]   FBYC   4   7   [10]   6   2   19T  
5  
6  
21260   Opti   Audrey Permenter [Blue]   Norfolk Yacht and Country Club   7   5   5   [19]   8   25  
6  
7  
20380      Reed McAllister [Red]   Fbyc   6   9   [15]   9   3   27  
7  
8  
18948      Owen MacWilliams [Blue]   SSA   5   15   2   8   [17]   30  
8  
9  
8080   Knot Today   Nathan Jensen [Red]   NERYC   12   12   [13]   11   4   39  
9  
10  
18361      Liam Edgell [Blue]   TAYC   20   [27]   7   3   10   40  
10  
11  
6887   Wizard   Nathan Finkelstein [White]   SSA   9   8   [29]   7   18   42  
11  
12  
20616   Seaglass   Ava Arepally [Red]   TAYC   16   6   [37]   1   24   47  
12  
13  
10586   Spice   Jamie Cottage [Red]   North East River Yacht Club   11   11   19   [25]   7   48  
13  
14  
15299      William Lindsley [Blue]   SSA   13   [36]   11   24   5   53  
14  
15  
18706      Will Donald [Red]   AYC   10   10   [25]   16   19   55  
15  
16  
19788      Beylen Gode [Blue]   AYC   [29]   17   17   13   13   60  
16  
17  
15765      Julia Kozlowski [Blue]   BCSC   27   13   8   15   [34]   63  
17  
18  
20615   Black Squirrel   Matthew Periconi [Blue]   TAYC   25   23   [26]   14   9   71  
18  
19  
10436      Henry Ciszewski [Blue]   fishing Bay Yacht Club   [23]   14   16   22   21   73T  
19  
20  
19279   Sea jordan   luca webb [Blue]   NERYC   19   16   18   [20]   20   73T  
20  
21  
5848   Star Lord   Isabela Hillmann [Red]   Miles River Yacht Club   15   26   23   10   [40]   74T  
21  
22  
7424      John Tilton [Red]   SSA   28   19   12   [29]   15   74T  
22  
23  
16575      Owen Bott [Blue]   Baltimore County Sailing Center   21   20   14   21   [28]   76  
23  
24  
19416      Ashton Perkins [White]   SSA   17   28   9   [39]   39   93  
24  
25  
21073      Luca DeSimone [Blue]   Tred Avon Yacht Club   22   29   30   [32]   16   97  
25  
26  
21294   shark bait   Lilliana webb [Red]   NERYC   32   21   [34]   23   22   98  
26  
27  
19067   Sea Bird   Hartley Cooper [White]   Tred Avon YC   [41]   39   20   12   29   100  
27  
28  
20537   Neverland   Nicholas Savage [Red]   GIYS   30   25   [39]   36   12   103T  
28  
29  
18369   EZ Breezy   Michael Yost [Blue]   MRYC   14   18   [43]   30   41   103T  
29  
30  
11556   Rogue Wave   Graydon Dinsel [Red]   NERYC   [34]   24   27   26   26   103T  
30  
31  
USA 9927      Blake Goodwin [Red]   HYC   35   37   24   18   [42]   114  
31  
32  
20369      Robbie Wilmer [Blue]   Annapolis YC   18   [46]   33   33   31   115  
32  
33  
14365   Table Goat   Cam Brewer [Blue]   Fishing Bay Yacht Club   39   [44]   22   35   23   119  
33  
34  
261      Patrick Tis [Red]   Bcsc   31   34   21   [41]   38   124  
34  
35  
13790   A   Avery Bald [Blue]   Annapolis Yacht Club   37   35   28   [38]   25   125  
35  
36  
20628      Meredith Werblow [Blue]   AYC   33   30   35   [37]   30   128  
36  
37  
15345   Dyer Straits   Vincent Dyer [Blue]   Miles River Yacht Club   36   32   36   27   [46]   131  
37  
38  
18241      Graham Richards [Red]   TAYC   26   31   40   [49/OCS]   35   132  
38  
39  
18432      Grace McDonnell [Red]   GIYS   [45]   40   38   31   27   136T  
39  
40  
6914      Nathan Richards [Blue]   TAYC   [43]   33   32   28   43   136T  
40  
41  
9564      Robert "Henry" Mullikin [Blue]   Miles River Yacht Club   24   41   [44]   44   37   146  
41  
42  
18046      Maggie Mohler [Blue]   Annapolis Yacht club   42   22   41   43   [44]   148  
42  
43  
12448   Sea Salt   Alders Kulynych-Irvin [Blue]   Annapolis Yacht Club   [47]   38   45   34   33   150  
43  
44  
4562   Opti   Molly Jethwa [Blue]   GIYC   40   42   [47]   42   36   160  
44  
45  
5723      Grace Hamilton [Red]   Miles River Yacht Club   46   45   31   [49/DNS]   47   169T  
45  
46  
714      Charlotte Brody [Blue]   TAYC   38   43   42   46   [48]   169T  
46  
47  
20770      Trey Burman [Blue]   SSA   [48]   47   46   45   32   170  
47  
48  
1615      Marcus Kozlowski [White]   BCSC   44   [49/DNF]   49/DNF   40   45   178  
48  
 



Laser Radial (38 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 13, 2018 2:20:54 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
208760      Jordan Bendura   FBYC   [9]   6   1   5   1   13  
1  
2  
187959   Laser   David Manley   TAYC   3   3   6   [7]   2   14  
2  
3  
209620      Robby Meek   Severn Sailing   [12]   4   3   4   7   18  
3  
4  
189783      Ian Street   FBYC   [11]   1   7   11   4   23  
4  
5  
180050   Rosanne Rosannadana   Xavier Shattuck   SSA   [16]   2   2   8   13   25  
5  
6  
185509      Jack Grace   SSA   1   12   5   9   [18]   27  
6  
7  
184618   laser   Charles Anderson   SSA / WRSC   6   10   8   [14]   6   30  
7  
8  
142498      Jack McKenna   FBYC/HYC   4   [25]   13   6   8   31  
8  
9  
205404      Britt Cortina   FBYC   7   7   12   [23]   9   35  
9  
10  
132669      William McCollum   AYC   2   13   [17]   15   10   40  
10  
11  
158770      Alex Adams   AYC   8   [30]   23   2   11   44  
11  
12  
212633      David Grace   SSA   17   19   [20]   10   3   49  
12  
13  
166915   crazy eyes   andrew Ciszewski   fishing Bay Yacht Club   13   20   19   1   [36]   53  
13  
14  
6      Jack McDonnell   GIYS   20   18   4   [33]   12   54  
14  
15  
187173   Dauntless   MORGAN ESSEX   NERYC   26   [28]   24   3   5   58T  
15  
16  
203629      Morey Levy   Fbyc   15   17   10   16   [27]   58T  
16  
17  
199180      Colin Ward   TAYC   [23]   8   22   13   16   59T  
17  
18  
208101      Andrew Witter   TAYC   19   9   9   22   [26]   59T  
18  
19  
205406      Philip Ralph   TAYC   18   5   18   [25]   19   60T  
19  
20  
206094   GPYC Laser   Billy Vogel   Big Blue Sailing Academy   10   11   15   24   [25]   60T  
20  
21  
4848      Ian Ronald   NERYC   [21]   15   14   18   15   62  
21  
22  
182425      Sarah Grace   SSA   14   [26]   11   17   21   63  
22  
23  
195431      Benjamin Moody   FByC   5   16   27   28   [35]   76  
23  
24  
190238      Joshua Bendura   FBYC   22   [31]   26   12   20   80T  
24  
25  
201217   Laser Radial   Jennifer Permenter   Big Blue Sailing Academy   [39/DNF]   14   25   19   22   80T  
25  
26  
178575      Madi Norris   TAYC   31   24   16   26   [33]   97  
26  
27  
153375      noah Macielag   rhyc   24   27   [33]   27   24   102  
27  
28  
191980      Joshua Almany   FBYC   27   [36]   29   32   17   105  
28  
29  
187327      paul Trudell   Big Blue Sailing NYCC   35   23   [36]   21   28   107  
29  
30  
186755      Lydia Sweeney   Big Blue Sailing Academy   34   32   28   [39/DNF]   14   108  
30  
31  
185431   Knot Karyn   Kiki Harris   NERYC   29   33   [34]   20   30   112T  
31  
32  
155335      Chase Brewer   Fishing Bay Yacht Club   25   34   [35]   30   23   112T  
32  
33  
142480      Charlotte Elaine Patterson   FBYC   [33]   21   31   29   32   113  
33  
34  
200368   Nightwing   Evelyn Wensell   FBYC   32   22   [39/DNF]   31   31   116T  
34  
35  
No #      Hayden Gibbons-Neff   TAYC   28   29   30   [35]   29   116T  
35  
36  
185969      Ronny Weed   AYC   30   [35]   21   34   34   119  
36  
37  
211538      Gavin Bogdan   NERYC   [39/DNS]   39/DNS   32   39/DNS   39/DNS   149  
37  
38  
170331      Magnus Weissenberger   GIYS   [39/DNS]   39/DNS   39/DNS   39/DNS   39/DNS   156  
38  
 



C420 (21 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, July 13, 2018 12:57:09 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
3738      Olivia Sowa/
Lucy Paskoff  
NERYC/ NERYC   1   1   3   1   [4]   1   7  
1  
2  
5825   C 420   Iain Shand/
Lachlan Hooper  
NERYC/ NERYC   6   5   1   2   1   [16]   15  
2  
3  
3733      Marguerite Lejeune/
Wade Anthony  
Rock Hall Yacht Club/ Rock Hall Yacht Club   4   3   [5]   3   2   4   16  
3  
4  
7289   N/a   skylor sweet/
isabella webb  
NERYC/ NERYC   5   2   2   4   [9]   5   18T  
4  
5  
1805      Daniel Unangst/
Elizabeth Cottage  
North East River Yacht Club/ North East River Yacht Club   2   4   4   [6]   5   3   18T  
5  
6  
3196      Mae Wallace Angus/
Lucas Casati  
FBYC/ FBYC   3   6   6   7   7   [9]   29  
6  
7  
AYC6      Andrew Tollefson/
Jon Jon Weed  
AYC/ AYC   7   10   9   9   [14]   2   37  
7  
8  
BCSC4   C420   William Dryer/
Thomas Krulak  
Baltimore County Sailing Center/ Baltimore County Sailing Center   [22/DSQ]   7   7   8   15   7   44T  
8  
9  
13196      John Thomas Mason/
Eleanor Patterson  
FBYC/ FBYC   9   11   8   [12]   8   8   44T  
9  
10  
6392      Blake Vogel/
Raam Fox  
SSA/ SSA   8   15   13   [17]   3   14   53T  
10  
11  
2   2   Reese Meyers/
Hailey Austin  
Baltimore County Sailing Center/ Baltimore County Sailing Center   14   [16]   14   13   6   6   53T  
11  
12  
8      Olivia Yazigi/
Conner Sciullo  
Baltimore County Sailing Center/ Baltimore County Sailing Center   12   8   11   11   [16]   11/TLE   53T  
12  
13  
5525      Morgan Carew/
Cole Semans  
SSA/ Severn Sailing Association   [16]   9   16   10   11   10   56  
13  
14  
7288      Connor Vogel/
Malcolm Morris-Berlin  
SSA/ SSA   11   12   10   [15]   12   15   60  
14  
15  
6987      Tad Clifton/
SarahGrace Clifton  
SSA/ SSA   17   18   17   5   10   [19]   67T  
15  
16  
7579      Nicole Witter/
William Hunter  
TAYC/ TAYC   10   13   15   [18]   17   12   67T  
16  
17  
7704      Nolan Corson/
Walker Seamense  
DENISE CORSON/ Severn Sailing Asscociation   13   14   12   16   13   [18]   68  
17  
18  
BCSC1      Marina Dryer/
Charlotte Bott  
Baltimore County Sailing Center/ Baltimore County Sailing Center   20   17   18   14   [22/RET]   17   86  
18  
19  
4768   41   Chiara Kalinski/
Sarah Rosa  
TAYC/ TAYC   18   19   [22/DNF]   20   18   13   88  
19  
20  
4769      Joshua Sambrano/
Dylan Callahan  
TAYC/ TAYC   19   [20]   19   19   19   20   96  
20  
21  
AYC#   AYC   Corbin Voorhees   AYC   15   [22/DNS]   22/DNS   22/DNS   22/DNS   22/DNS   103  
21  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2018 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network