Laser Masters Midwinters
US Sailing Center - Martin County | March 12-15, 2019

Laser (55 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, March 15, 2019 11:39:32 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
204098   Scott Ferguson [Grand Master]   CYC Jamestown, RI   1   7   1   5   1   2   2   [12]   8   9   36   45  
1  
2  
212128   Peter Shope [Grand Master]   Sail Newport / Fleet 413   8   [56/BFD]   3   1   2   1   6   14   10   5   50   59  
2  
3  
166906   Ray Davies [Master]   Waterratten zeilclub   2   4   13   6   [34]   3   8   7   9   8   60   78  
3  
4  
212867   David Hiebert [Master]   USSCMC/FWBC   17   10   6   9   5   7   5   [20]   1   4   64   82  
4  
5  
187994   Ari Barshi [Grand Master]   ari@caribwind.com   5   [56/BFD]   10   3   6   10   15   13   5   7   74   83  
5  
6  
209075   Gord Welsh [Apprentice Master]   Stony Lake Yacht Club   3   [56/BFD]   4   2   4   8   10   8   6   11   56   83  
6  
7  
210690   Robert Hallawell [Master]   USSCMC   4   1   5   4   3   6   9   19   [25]   18   69   87  
7  
8  
211972   Stefan Nordstrom [Master]   Royal Yacht Club of Gothenburg   7   3   12   10   9   [18]   12   15   7   6   81   99  
8  
9  
212872   Dave Chapin [Grand Master]   LESC   19   [56/BFD]   8   25   14   13   3   6   2   2   92   101  
9  
10  
GBR 195867   Tim Law [Grand Master]   Salcombe Yacht Club   10   2   9   14   12   9   13   [16]   14   14   97   106  
10  
11  
210544   Peter Vessella [Grand Master]   Saint Francis YC   15   [56/BFD]   56/DNF   8   7   5   1   4   4   10   110   119  
11  
12  
203609   Roman Plutenko [Master]   Chicago   6   13   14   19   17   17   11   [21]   3   3   103   121  
12  
13  
208838   Mike Matan [Grand Master]   RYA   13   6   11   12   11   12   7   25   27   [31]   124   133  
13  
14  
191910 USA   Ryan Eric Minth [Master]   C-VANE   9   5   7   21   16   25   32   [33]   20   1   136   154  
14  
15  
209265   Michael Hicks [Great Grand Master]   Queen Mary Sailing Club   25   16   23   16   20   20   17   2   [33]   29   168   168  
15  
16  
212868   Patrick Wachholz [Master]   BYC   11   [56/BFD]   2   7   8   56/OCS   4   31   19   13   151   169  
16  
17  
212116   William Dickey [Master]   PBSC   [37]   11   21   27   28   29   18   1   12   15   162   180  
17  
18  
194033   Will Donaldson [Master]   Sail Newport   12   [56/BFD]   16   28   13   4   14   17   11   56/BFD   171   189  
18  
19  
213965   Scott Williamson [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   14   8   22   15   15   14   20   32   22   [56/BFD]   162   189  
19  
20  
214415   Chris Ellyat [Grand Master]   Queen Mary Yacht CLub   24   [56/BFD]   18   26   26   11   22   5   21   35   188   197  
20  
21  
167136   Emilio Castelli [Grand Master]   Richmond YC   16   17   [28]   20   21   23   19   26   26   22   190   199  
21  
22  
208840   Bruce Clifford [Grand Master]   Water Rats Sailing Club   21   22   26   23   [37]   27   24   3   28   24   198   207  
22  
23  
182787   SCOTT PAKENHAM [Master]   Laser Fleet 413, IHYC, Sail Newport   [48]   9   37   30   18   24   21   9   34   25   207   225  
23  
24  
199978   Chris van Rossem [Master]   Water Rat Sailing Club   20   [56/BFD]   15   18   25   35   34   23   23   20   213   231  
24  
25  
214922   Rick wood [Grand Master]   NYACK Boat CLub   27   15   [40]   13   36   16   30   37   24   28   226   235  
25  
26  
173988   Jorge Abreu [Great Grand Master]   Avela   18   24   20   17   10   36   37   [47]   42   40   244   244  
26  
27  
160929   Philippe DORMOY [Grand Master]   BYC   33   12   24   [44]   23   32   25   34   38   23   244   253  
27  
28  
212934   Mark Bear [Grand Master]   New Bedford Yacht Club, Laser Fleet 413   23   [56/BFD]   19   32   24   30   23   24   16   56/BFD   247   256  
28  
29  
184116   Derek Fernon [Master]   Williamson’s Laser Sqadron   29   19   32   38   19   44   [56/BFD]   22   15   21   239   257  
29  
30  
ITA 214141   Roberto Bini [Grand Master]   Vela Club Campione del Garda   32   [56/BFD]   17   45   56/OCS   28   16   28   18   12   252   261  
30  
31  
209073   Britt Hughes [Grand Master]   Cedar Point   40   26   [56/BFD]   35   33   31   40   18   13   17   253   262  
31  
32  
203944   James Stanley [Grand Master]   SHYC/USSMC   28   14   30   36   39   15   36   [42]   35   26   259   268  
32  
33  
214441   Mark Bethwaite [Great Grand Master]   Double Bay Sailing Club   26   23   [56/BFD]   31   56/OCS   26   56/BFD   10   36   16   280   280  
33  
34  
195496   Hank Thorburn [Grand Master]   MYA   41   18   25   22   30   [56/DNF]   35   29   45   27   272   281  
34  
35  
175529   paul wurtzebach [Great Grand Master]   chicago corinthian   [49]   31   29   37   32   19   28   39   31   41   287   287  
35  
36  
171314   Pete Trachy [Apprentice Master]   Richmond Yacht Club   22   21   [56/BFD]   33   29   22   31   30   17   56/BFD   261   288  
36  
37  
210631   Donald Hahl [Great Grand Master]   Brant Beach YC   45   [56/BFD]   38   29   22   21   39   40   29   34   297   297  
37  
38  
209076   Steve Phillips [Master]   S. Muskoka SC   31   33   39   11   27   33   45   36   [47]   33   288   306  
38  
39  
198013   Craig Berleme [Grand Master]   NOMAD   44   30   33   [46]   31   37   29   11   46   38   299   308  
39  
40  
211825   Terence Britton [Grand Master]   Kollegewidgwok Yacht Club   39   29   [46]   41   35   41   33   35   32   19   304   313  
40  
41  
189788   MATTHEW Doherty [Grand Master]   cpyc   [43]   28   36   39   43   39   41   27   30   37   320   329  
41  
42  
173953   Peter Hansen [Grand Master]   USSCMC   38   35   [45]   43   42   34   26   41   37   30   326   335  
42  
43  
195478   Mike Moore [Grand Master]   Diego Garcia Yacht Club   35   36   41   40   41   40   42   38   [44]   32   345   354  
43  
44  
175881   James Jacob [Grand Master]   SSA   42   20   35   34   38   [56/DNF]   27   56/DNF   56/DNF   56/DNF   364   373  
44  
45  
158670   Ron Thompson [Grand Master]   HYC   30   25   27   [56/DNF]   56/DNF   56/DNF   38   50   48   36   366   375  
45  
46  
173996   Bill McKenzie [Great Grand Master]   Palm Beach Sailing Club   46   37   47   42   45   42   [49]   49   43   43   394   394  
46  
47  
199937   Len Guenther [Grand Master]   Fishing Bay YC   36   34   31   [56/DNF]   56/DNF   56/DNF   43   44   40   45   385   394  
47  
48  
170719   Nabeel Alsalam [Great Grand Master]   Potomac River Sailing Association   [50]   32   44   47   44   43   47   48   49   42   396   396  
48  
49  
196117   Juan Gaitan [Grand Master]   LESC   47   38   42   [56/DNF]   40   38   44   45   41   56/BFD   391   400  
49  
50  
197121   Scott Salter [Master]   SSA   34   27   34   24   [56/DNF]   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNF   399   417  
50  
51  
212595   Michael Goldfarb [Grand Master]   CYC Seattle   [56/DNF]   56/BFD   43   56/DNF   56/DNF   56/DNF   46   43   39   39   434   443  
51  
52  
197594   Stephen Aguilar [Grand Master]   Lake Washington Sailing Club   51   39   [56/DNF]   56/DNF   56/DNF   56/DNF   48   46   50   44   446   455  
52  
53  
200405   edward john [Great Grand Master]   severn sailing   52   40   [56/DNF]   56/DNF   56/DNF   45   50   51   51   56/DNF   457   457  
53  
54  
201214   JOSEPH HIDALGO [Grand Master]   Severa Sailing Association   [56/DNF]   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNF   56/DNF   46   494   503  
54  
55  
203616   tim marshall [Junior]   Beaconsfield Yacht Club   [56/DNC]   56/DNC   56/DNC   56/DNC   56/DNC   56/DNC   56/DNC   56/DNC   56/DNC   56/DNC   504   504  
55  
 



Laser Radial (32 boats) (top)
Series Standing - 10 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Friday, March 15, 2019 11:55:28 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10  Total W/ Masters Handicap Pos
1  
211596   Bob Tan [Grand Master]   SSA   6   2   [8]   4   2   5   1   4   4   3   31   40  
1  
2  
214620   David Waiting [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   4   1   1   1   1   1   2   [11]   3   2   16   43  
2  
3  
183856   Sean Guinness [Master]   KYC   1   3   4   3   3   3   3   7   5   [8]   32   50  
3  
4  
189811   Peter Seidenberg [Great Grand Master]   Sail Newport   7   6   3   7   5   13   13   [14]   8   1   63   63  
4  
5  
185917   Leigh Savage [Grand Master]   Crescent Sail YC   [33/OCS]   4   11   2   6   4   5   9   9   7   57   66  
5  
6  
161100   David Frazier [Great Grand Master]   FBYC Essex CT   9   11   6   5   11   11   10   5   11   [23]   79   79  
6  
7  
206154   monica wilson [Master]   usscmc   8   8   14   12   8   [15]   4   1   1   5   61   79  
7  
8  
171628   Ken Swetka [Grand Master]   Crescent Sail YC   3   9   15   10   23   8   [33/RET-AF]   2   2   6   78   87  
8  
9  
210660   Walt Spevak [Grand Master]   StFYC, Okoboji YC   18   15   2   6   7   2   11   [21]   13   14   88   97  
9  
10  
212132   Rob Hodson [Grand Master]   WSC   15   5   9   22   10   12   9   8   6   [24]   96   105  
10  
11  
211514   AMNON GITELSON [Great Grand Master]   cpyc   14   13   7   [20]   17   10   8   13   16   12   110   110  
11  
12  
185518   Hal Gilreath [Grand Master]   Florida   2   10   5   8   4   9   [33/DNF]   33/DNF   33/DNF   4   108   117  
12  
13  
208107   Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   17   [22]   12   11   16   7   21   12   12   16   124   124  
13  
14  
177661   Dixon Pearce [Grand Master]   Surf City YC   [33/OCS]   7   10   13   19   6   12   17   7   33/DNF   124   133  
14  
15  
199916   David Hartman [Great Grand Master]   NOMAD   5   14   [33/DNF]   9   9   14   16   33/DNF   17   18   135   135  
15  
16  
185863   Julie Stewart [Master]   SHYC/USSMC   [27]   24   24   17   15   18   6   3   15   10   132   150  
16  
17  
199142   Newton Wattis [Great Grand Master]   Surf City YC   16   16   21   14   18   16   19   20   [25]   13   153   153  
17  
18  
40215   Stephen Kosacz [Great Grand Master]   Piscataqua Sailing Association   22   20   13   16   13   17   24   [25]   22   19   166   166  
18  
19  
210668   Jay Winberg [Great Grand Master]   Corinthian Yacht Club   10   [25]   20   19   21   21   22   15   24   21   173   173  
19  
20  
206135   Natalie Burls [Apprentice Master]   Severn Sailing Association   12   [27]   18   15   14   19   20   22   18   9   147   174  
20  
21  
211640   Lindsay Hewitt [Great Grand Master]   Cold Spring Harbor Beach Club   11   12   17   [33/DNF]   33/DNF   33/DNF   15   10   14   33/DNF   178   178  
21  
22  
180536   Steven Cofer [Great Grand Master]   Severn Sailing Association   23   19   19   21   20   22   23   16   [26]   26   189   189  
22  
23  
170313   Robert Voeller [Grand Master]   USSCMC   26   23   [33/DNF]   18   12   20   26   18   20   22   185   194  
23  
24  
1881188   jim irwin [Great Grand Master]   riverton yc   20   26   [33/DNS]   33/DNF   33/DNF   33/DNF   14   6   23   11   199   199  
24  
25  
193965   Jim Knab [Grand Master]   Rehoboth Bay SA   13   21   22   [33/DNF]   33/DNF   33/DNF   7   23   21   20   193   202  
25  
26  
205445   Natalya Gontcharova [Master]   CPYC   25   18   16   [33/DNF]   33/DNF   33/DNF   17   19   10   25   196   214  
26  
27  
194610   Keith Barron [Grand Master]   Potomac River Sailing Association   24   28   25   [33/DNF]   33/DNF   33/DNF   18   24   19   15   219   228  
27  
28  
212124   Stanton Smith [Grand Master]   Severn Sailing Association   21   17   [33/DNS]   33/DNF   33/DNF   33/DNF   25   26   27   17   232   241  
28  
29  
139027   Ryan Bennett [Apprentice Master]   MLC   19   [29]   23   23   22   23   28   28   29   27   222   249  
29  
30  
176087   Victoria Gibb [Great Grand Master]   Glenmar Sailing Association   28   [33/DNF]   33/DNF   33/DNF   33/DNF   33/DNF   33/DNF   33/DNF   33/DNF   33/DNF   292   292  
30  
31  
171880   Steven Schwartz [Great Grand Master]   Coconut Grove Sailing Club   [33/DNF]   33/DNF   33/DNC   33/DNF   33/DNF   33/DNF   33/DNF   33/DNF   33/DNF   29   293   293  
31  
32  
121238   Martha Coolidge [Master]   Kollegewidgewok yacht club   [33/OCS]   33/DNF   33/DNF   33/DNC   33/DNC   33/DNC   27   27   28   28   275   293  
32  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network