World Duck Championship 2019
Mantoloking Yacht Club | August 23, 2019

Duckboats (68 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Friday, August 23, 2019 3:23:18 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
BH45   Double Duck A   Colleen OBrien [Senior]   BHYC   5   3   3   1   2   14  
1  
2  
BH47   Duck Duck Goose   Michael OBrien [Senior]   BHYC   10   1   1   3   3   18  
2  
3  
BH5   Double Duck B   Michaela OBrien [Senior]   BHYC   8   6   2   2   1   19T  
3  
4  
176   Heather's Duck   Peter Commette [Senior]   Mantoloking/Lauderdale YC   2   2   4   4   7   19T  
4  
5  
TS2   Tuck Duck   Brooke Schmelz [Senior]   Surf City Yacht Club   3   4   8   9   11   35  
5  
6  
M8   Sarah Duckhardt   Glen Dickson [Senior]   Bay Head Yacht Club   4   5   9   15   4   37  
6  
7  
BH8   Shimmer   Russ Lucas [Senior]   BHYC   1   9   13   7   10   40  
7  
8  
BH117   Mighty Duck   Carolyn Corbet [Senior]   BHYC   11   12   5   10   9   47  
8  
9  
66   Duck Vader   Matt Goetting [Senior]   BHYC Sailorcise   9   7   14   8   13   51  
9  
10  
T37   Blind Duck   James Kopack [Junior]   Toms River Yacht Club   7   13   15   16   5   56  
10  
11  
LC1   Duck Tale   Henry OBrien [Group]   Mantoloking   13   10   12   11   12   58  
11  
12  
M62   Yard Bird   Chris Schon [Senior]   MCYC   12   11   17   5   14   59  
12  
13  
OC7      Brendan Hogan [Group]   OCC   14   8   16   6   22   66  
13  
14  
M6   Rose   Peter Wright [Senior]   MYC   17   16   6   17   15   71  
14  
15  
86   Vendetta   Tyler Lamm [Junior]   TRYC   24   17   10   13   8   72  
15  
16  
LA71   Ivy   dave slavinski [Senior]   Lavallette Yacht Club   19   15   7   19   16   76  
16  
17  
BH29   The Thing   Charlie/Teddy/Thacher Mckenzie/Brown [Group]   Bay Head   6   14   11   29   31   91  
17  
18  
MC8   Quack Pearl   Seamus carolan [Group]   Metedeconk Yacht Club   25   28   25   14   6   98  
18  
19  
M16   Mako   Andrew Lamm [Junior]   Tryc   21   27   18   20   23   109  
19  
20  
TS3   Lewiston   Will Cornell [Senior]   Surf City Yacht Club   23   23   26   18   21   111  
20  
21  
5   Wise quack   Margaret Rux [Senior]   Mantoloking   18   21   23   43   24   129T  
21  
22  
MR4   Lucky Duck   Matthew Laufer [Junior]   Manasquan River YC   22   19   27   23   38   129T  
22  
23  
MC1   MC 1   Jules Buckowski [Group]   Metedeconk Yacht Club   15   52   19   24   25   135  
23  
24  
181   Lucky Duck   Stuart Van Winkle [Group]   SSYC   16   24   36   22   43   141  
24  
25  
674   Duck or Bump   William Kernan [Junior]   Manasquan River YC   33   18   28   30   34   143  
25  
26  
T8   Ocypode   Nancy Crabbe [Junior]   MYC   26   25   33   25   35   144  
26  
27  
53   Big Ben   Delaney Dittenhofer [Junior]   Ocean Gate Yacht Club   37   20   37   26   27   147  
27  
28  
SA4      William Meade [Junior]   SAYC   29   35   39   28   17   148  
28  
29  
HILL13   QUACKMIRE   Brendan Safka [Senior]   Mantoloking   38   29   24   36   29   156  
29  
30  
BD1   Woody   Jack Pentony [Group]   Beachwood Yacht Club   45   26   29   31   26   157  
30  
31  
OG542      Jack Leahy [Senior]   OGYC   69/DNF   22   30   12   36   169  
31  
32  
T1   Green Wing   Taylor/Ella Sipe/Demand [Group]   Toms River Yacht Club   30   34   21   37   48   170  
32  
33  
TS1   Calcasieu   Luke Pennisi [Junior]   Surf City Yacht Club   27   69/DNF   32   27   20   175  
33  
34  
MC2   Lenape Papoose   Eric Wagner (Group) [Group]   Metedeconk   42   30   54   35   18   179T  
34  
35  
204   Godspeed   St. Simon's Church (Chris Barrett) [Senior]   Mantoloking   34   50   22   45   28   179T  
35  
36  
MC268   Butt Quack   owen carolan [Group]   Metedeconk Yacht Club   32   54   20   50   30   186  
36  
37  
TRSS   Delux Duck   Marion Crabbe [Junior]   TRSS   20   47   34   48   44   193  
37  
38  
M191   kerr plunk   Piper Walsh [GROUP]   Mantoloking Yacht Club   48   33   48   39   32   200  
38  
39  
MA33      Bridger Espinosa [Group]   MYC   31   42   69/DNF   21   41   204  
39  
40  
T11   Mighty Duck   Kinney Glass [Senior]   Rocking the Boat   35   31   41   33   69/DNF   209  
40  
41  
MR1   Jemmima Puddle Duck   Kellen Drawbaugh [Junior]   Manasquan River YC   47   43   45   41   39   215  
41  
42  
MR3   Daisy   Lucas Bonner [Junior]   Manasquan River YC   28   51   35   52   50   216  
42  
43  
IH1   IHYC   Island Heights Yacht Club Jrs [Group]   I.H.Y.C.   53   41   40   40   51   225  
43  
44  
OS3   MC 2   Liam Preyer [Group]   Metedeconk Yacht Club   59   39   51   32   47   228T  
44  
45  
BH12      Matt McKenzie [Senior]   Mantoloking YC   46   40   47   42   53   228T  
45  
46  
HILL15   Fowl Play   Bryant Jara [Senior]   Rocking the Boat   43   45   42   47   56   233  
46  
47  
50   LADY JANE   bob stroub [Senior]   TRSS   55   37   43   49   52   236T  
47  
48  
OG1      Aidan Sharpe [Junior]   OGYC   40   49   61   46   40   236T  
48  
49  
SA5      Rich Nunn [Senior]   SAYC   69/DNF   53   50   51   19   242  
49  
50  
MA22      Walker Lapham [Group]   MYC   41   69/DNF   52   44   42   248  
50  
51  
103   Pepper   Cooper Naseef [Group]   MYC   44   69/DNF   53   34   49   249  
51  
52  
PC14   Speedwell   Tessa Buckowski [Group]   Metedeconk Yacht Club   39   69/DNF   55   54   33   250  
52  
53  
SA1      Jeff Miller [Senior]   SAYC   36   46   57   55   58   252  
53  
54  
PB17   DUCK SOUP   John O'Leary [Group]   Pine Beach Yacht Club   52   69/DNF   46   38   55   260  
54  
55  
L5      Madeline Dolan [Junior]   LYC   51   38   56   69/DNF   54   268  
55  
56  
MR2   Quick Quack   Robert Sherman [Senior]   Manasquan River YC   50   32   49   69/DNF   69/DNF   269  
56  
57  
L2      Emily Tierney [Group]   LYC   58   56   59   53   46   272  
57  
58  
222   Ducktastic   Will Elia [Senior]   Mantoloking Yacht Club   69/DNF   36   31   69/DNF   69/DNF   274  
58  
59  
pbhs1   Garnet Gull   Jason Boekholt [Junior]   none   56   44   38   69/DNF   69/DNF   276  
59  
60  
PB101   MALLARD   Sonja Krajewski [Group]   Pine Beach Yacht Club   54   69/DNF   69/DNF   57   37   286  
60  
61  
407   Miss Doreen   Carl Hanks [Senior]   Manasquan River YC   57   48   44   69/DNF   69/DNF   287  
61  
62  
OG7      Megan Sharpe [Junior]   Ocean Gate Yacht Club   69/DNF   57   60   58   45   289  
62  
63  
SA3   Quick Quack   Anthony Schiano [Junior]   SAYC   69/DNF   55   58   69/DNF   69/DNF   320  
63  
64  
HRCS      Leo Martinez ( Group Entry - Hudson Rive [Group]   Hudson River Community Sailing   69/DNF   69/DNF   69/DNF   59   57   323  
64  
65  
S1   Quackers   SPYC Juniors [Group]   Seaside Park   49   69/DNF   69/DNF   69/DNF   69/DNF   325  
65  
66  
SA2      Cailean Connolly [Junior]   SAYC   69/DNF   69/DNF   69/DNF   56   69/DNF   332  
66  
67  
ASF   Mallard   Kathy Seifert    Alexandria Seaport Foundation   69/DNF   69/DNF   69/DNF   69/DNF   69/DNF   345T  
67  
67  
M21   FireQuacker   Carolyn D'Alessandro [Group]   MYC   69/DNF   69/DNF   69/DNF   69/DNF   69/DNF   345T  
67  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network