2019 Thistle Great Lakes Championship
The Cleveland Yachting Club | June 29-30, 2019

Thistle (47 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 30, 2019 3:48:35 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
4027   Woke up feeling dangerous   Ben France    Edgewater YC   2   1   7   12   5   5   32  
1  
2  
1784      Jesse Shedden    N/A   7   13   5   1   13   6   45  
2  
3  
3954   Elmer's Glue   Chris Wilson    Seneca Yacht Club   13   9   19   7   7   3   58  
3  
4  
4043   Bone Broke   Doug Kaukeinen    Rochester Canoe Club   1   6   24   9   17   4   61  
4  
5  
3896   Affirmative Action   Aaron Holland    Seneca Yacht Club   8   14   2   14   21   8   67  
5  
6  
4005   4005   Lee Sackett    EYC   21   8   8   28   2   1   68  
6  
7  
3704   JES   Ron Sherry    Crescent Sail Yacht Club   15   16   10   8   9   11   69  
7  
8  
3990   Happy Family   Stuart Fisher    Hoover Sailing Club   12   21   1   17   8   12/TLE   71  
8  
9  
3854   Shameless   Andrew Gallagher    Mentor Harbor Yacht Club   48/OCS   12   27   3   11   2   103  
9  
10  
3859   Shadows   Frederick Bauer    The Cleveland Yachting Club   9   11   29   29   20   9   107  
10  
11  
3678   Oh Stanley!   William Lawson    Severn Sailing Association   26   25   13   35   12   7   118  
11  
12  
3945   Bananawind   Jack Finefrock    Berlin Yacht Club   18   5   17   27   4   48/DNC   119T  
12  
13  
3993   Afflicted   Brad Russell    LNYC   11   7   12   22   19   48/DNC   119T  
13  
14  
2354   Full Metal Jacket   Brent Barbehenn    Cooper River YC   4   19   30   16   3   48/DNC   120  
14  
15  
3838      Chris Holzaepfel    LYC   20   15   4   4   31   48/DNC   122  
15  
16  
3903   Emmy Lou   Conor Ruppen    BYC   5   18   18   13   22   48/DNC   124  
16  
17  
4046   Ghost Pepper   Brian Joyce    Cedar Point Yacht Club   16   2   15   25   24   48/DNC   130  
17  
18  
3893   Pirate Radio   Steve Lavender    Hoover Sailing Club   28   17   28   2   15   48/DNC   138  
18  
19  
3764   Your Mom   Elizabeth Barker    Vermilion Boat Club   25   3   23   20   25   48/DNC   144T  
19  
20  
376   Amnesia   Wayne Pignolet    Sandpoint Sailing Association   6   22   35   23   10   48/DNF   144T  
20  
21  
1911   Die Rote Boot   Jack Harris    THE Cleveland Yachting Club   34   24   40   21   16   12/TLE   147  
21  
22  
3687   MOOOO COW   Adam Gilbertson    Edgewater Yacht Club   10   27   38   33   33   10   151  
22  
23  
1   Paukie   Christopher Klotz    St. Petersburg Sailing Center   36   20   34   11   6   48/DNC   155  
23  
24  
3144   Gandalf   Will Weible    The Cleveland Yachting Club   19   28   21   26   18   48/DNC   160  
24  
25  
3944   Thunder   Thor Krembel    Crescent Sail Yacht Club   35   10   20   19   34   48/DNC   166  
25  
26  
4024   Ellie   Everett Baker    Seneca Yacht Ckub   23   29   3   30   35   48/DNC   168  
26  
27  
3766   Barracuda   Ethan Taylor    North Cape Yacht Club   43   48/UFD   41   15   14   12/TLE   173  
27  
28  
4003   Hot Tub   Mike McBride /
Kimberly Pasley
Noah Porschart  
Hoover Sailing Club/
/   
27   23   25   24   27   48/DNC   174  
28  
29  
3799   Touch of Grey   Jack Hunger /
Alex Whipple
Max Lopez  
San Francisco Yacht Club/
/   
14   48/UFD   37   32   1   48/DNF   180  
29  
30  
4053   Kevin Arrow   Kevin Arrow    IBYC   22   4   11   48/DNC   48/DNC   48/DNC   181  
30  
31  
3943   Blew Eyes   Mike Delaney    NEYC   48/DSQ   31   22   6   29   48/DNC   184  
31  
32  
3862   Claymore   Bryn Clark    Otsego Sailing Club   33   48/UFD   32   10   23   48/DNC   194  
32  
33  
3744   de'ja vu   Edwin Duckworth /
warren duckworth
john duckworth  
berlin yacht club/
/   
30   32   26   31   30   48/DNC   197  
33  
34  
1055   The Sled   Mike Lovett    Bay Boat Club   29   36   44   5   36   48/DNC   198  
34  
35  
4028   Proper Villianz   Craig Koschalk    North Cape Yacht Club   3   48/UFD   9   48/DNC   48/DNC   48/DNC   204  
35  
36  
1853   Peregrine   Matt Kreuzkamp    Housatonic Boat Club   31   48/UFD   16   34   28   48/DNC   205  
36  
37  
3551   SuettShop   Robert Mansuetto    The Cleveland Yachting Club   37   35   33   18   37   48/DNF   208  
37  
38  
3875   Wombmates Racing   John Shockey    Vermilion Boat Club   17   48/UFD   6   48/DNC   48/DNC   48/DNC   215  
38  
39  
2503      Margot Dugan    Cleveland Yacht Club   39   34   31   37   32   48/DNF   221  
39  
40  
3720   Circulate   Riley McLaughlin    Mentor Harbor Yacht Club   42   26   42   38   26   48/DNC   222  
40  
41  
3433   The Black Pearl   Corinne Sackett       38   30   14   48/DNC   48/DNC   48/DNC   226  
41  
42  
3905      Peter Frissell    NCYC   24   33   39   48/DNC   48/DNC   48/DNC   240  
42  
43  
3738      Neal Reeves    Crescent   40   37   48/DNF   39   39   48/DNC   251  
43  
44  
3555   Rhea Nicholas   Rhea Nicholas    Rhea Nicholas   32   48/DNF   45/TLE   40   40   48/DNF   253  
44  
45  
2770      Ashlin Fegen    Put-in-Bay Yacht Club   44   48/UFD   43   36   38   48/DNC   257  
45  
46  
3035      Bronislaw Gober    WIM Cleveland   41   38   36   48/DNC   48/DNC   48/DNC   259  
46  
47  
3890   Alma & Louise   Thomas Hubbell    Hoover Sailing Club   48/DNC   48/DNC   48/DNC   48/DNC   48/DNC   48/DNC   288  
47  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network