2019 60th Annual Midlands Regatta
Columbia Sailing Club | November 01-03, 2019

Optimist Green (9 boats) (top)
Series Standing - 7 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 10:43:54 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7  Total Pos
1  
20788      Mack Carson    Carolina Yacht Club   1   1   1   [3]   2   1   3   9  
1  
2  
20790      Carlisle Janney    Carolina Yacht Club   3   [4]   2   1   3   2   1   12  
2  
3  
20787      Gavin Crowell    CYC   2   2   4   4   1   4   [5]   17  
3  
4  
5   tba   Kirill Siletskiy    SCYC   4   3   5   5   4   [6]   2   23  
4  
5  
0   the flash   Ryden Jarvis    Carolina Yatch Club   [6]   5   3   2   5   5   4   24  
5  
6  
2      Kennedy Ford    SCYC   7   7   6   7   6   3   [8]   36  
6  
7  
13837      Baileymarie Swain    Columbia Sailing Club   8   6   [10/DNS]   6   10/DNS   10/DNS   6   46  
7  
8  
28   Shake it off   Cadence Cataldo    LNYC   5   [10/DNS]   10/DNS   10/DNS   10/DNS   7   7   49  
8  
9  
13908      Reagan Draper    CSC   [10/DNF]   10/DNF   10/DNF   10/DNS   10/DNS   10/DNS   10/DNS   60  
9  
 



Optimist (22 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 11:13:02 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
22442      wyatt Norman [Blue]   South Carolina Yacht Club   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
22449      Bode Snider [Blue]   South Carolina Yacht Club / DDT   5   3   2   7   6   23  
2  
3  
16321   Squirt   Lachlan Duer [White]   BYSC/DDT   11   2   4   3   13   33  
3  
4  
15744   Boat with no name   Will Bryant [Blue]   Lake Lanier Sailing Club   14   6   3   2   10   35T  
4  
5  
22301      Liam McIntosh [Blue]   South Carolina Yacht Club   13   7   5   8   2   35T  
5  
6  
22914      Shawn Li [Blue]   Columbia Sailing Club   6   5   10   9   5   35T  
6  
7  
13265   Meaux Jeaux   Gresham Kinard [Blue]   Hobcaw Yacht Club   10   9   9   6   3   37  
7  
8  
3794      Griffin McCoy [Blue]   Carolina Yacht Club   9   8   14   4   4   39  
8  
9  
14231      Catherine Jowers [Blue]   Columbia Sailing Club   4   10   7   16   8   45  
9  
10  
22448      Richard Ford [White]   SCYC   3   13   8   11   16   51  
10  
11  
20252      Petra Humphrey [Blue]   CYC 1853   12   4   6   12   20   54  
11  
12  
10403      Tre Cataldo [Blue]   LNYC   7   12   13   17   7   56  
12  
13  
21954   Copasetic   Samuel Sablotsky [Blue]   Hobcaw Yacht Club   8   11   15   13   17   64  
13  
14  
10795   LOLOMO   Logan Mosley [White]   Columbia Sailing Club   2   14   16   18   15   65  
14  
15  
19927      Thomas Weil [Blue]   HYC   21   16   11   10   9   67  
15  
16  
14157      Scott Thomas [Blue]   Columbia Sailing Club   15   19   20   15   11   80  
16  
17  
18608      Cecelia Stewart [Blue]   Columbia Sailing Club   19   20   17   14   12   82  
17  
18  
20781   Boomerang   Robin Diederich [White]   CYC-NC   20   15   12   19   21   87  
18  
19  
16362      Sawyer Norman [White]   South Carolina Yacht Club   23/DNS   23/DNS   23/DNS   5   14   88  
19  
20  
20745   Oy Vey   Indiana Olson [White]   LNYC   17   17   18   20   18   90  
20  
21  
21781      Jackson Flynn [White]   South Carolina Yacht club   18   18   19   21   22   98  
21  
22  
8643      Hannah Wright [White]   South Carolina Yacht Club   16   23/DSQ   21   22   19   101  
22  
 



Sunfish (20 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:55:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
75417      Tom Katterheinrich    St. Marys Boat Club   2   4   1   4   11  
1  
2  
81492   MaryRae   Scott Elliott    Lake Gaston   1   1   10   7   19  
2  
3  
4319      Alexander Dean    HISC   9   5   3   6   23  
3  
4  
4821      Sonya Dean    HISC   6   11   7   2   26  
4  
5  
80367      George Sechrist    ODC   10   2   5   10   27T  
5  
6  
80588      John Young    Columbia Sailing Club   4   8   12   3   27T  
6  
7  
3675      Marc DeLoach    none   11   3   4   9   27T  
7  
8  
81526      David Krausz    CSC   13   7   8   1   29  
8  
9  
39556      Crawford Milling    Columbia Sailing Club   3   6   15   8   32  
9  
10  
80802      Michael Szabo    N/A   5   15/TLE   2   11   33  
10  
11  
4836      Matthew McCoy    Hope Town Sailing Club   12   9   6   13   40  
11  
12  
31533      Andrew Clarkson    CSC   15   10   9   12   46  
12  
13  
4824      Mark Evans    LNYC   14   12   16   5   47  
13  
14  
1202      David Usher    CYC 1853   8   13   11   21/UFD   53  
14  
15  
383      John Helman    AugustaSailingClub   7   15/TLE   17   21/DNC   60  
15  
16  
4839      David Hanselman    None   21/DNC   15/TLE   14   14   64  
16  
17  
81455      Rich Horton    Columbia Sailing Club   16   15/TLE   13   21/UFD   65  
17  
18  
43711   Baller   Christopher Ward    Columbia Sailing Club   17   15/TLE   21/DNS   21/DNC   74  
18  
19  
4774      Tommy Smith    Columbia Sailing Club   21/DNC   21/DNS   21/DNS   21/DNC   84T  
19  
19  
81139      David Phillips    Columbia Sailing Club   21/DNC   21/DNS   21/DNS   21/DNC   84T  
19  
 



420 Non-Spin (4 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:07:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
2   Columbia SC Charter   John Cole McGee    LNYC   1   [4]   1   1   1   2   6  
1  
2  
3   Columbia SC Charter   Rohan Patel    LNYC   2   1   2   [3]   2   3   10  
2  
3  
1   Columbia SC Charter   Danielle Ketner    LNYC   [3]   2   3   2   3   1   11  
3  
4  
4      Jasper Fun    JIYC   4   3   4   [5/DNC]   5/DNC   5/DNC   21  
4  
 



Laser (31 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:55:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
182958      Robert Burke [Grand Master]   LLSC   4   1   6   2   13T  
1  
2  
170345   My Time for 50 and over...   Robert Bowden [Master]   JIYC   1   2   4   6   13T  
2  
3  
21      Stanley Hassinger [Apprentice Master]   Columbia Sailing Club   3   8   3   1   15  
3  
4  
205393      Thomas Smith [Open]   Carolina YC - NC   8   7   2   5   22  
4  
5  
196288   The Katrina   Daniel Birmingham [Open]   Fuquay Springs Yacht Club   6   14   1   3   24  
5  
6  
205389      Robert Key [Grand Master]   CSC   2   11   12   4   29  
6  
7  
208107      Finn Hassing [Great Grand Master]   ODC   5   9   10   17   41  
7  
8  
201212      William gilden [Grand Master]   NA   13   12   7   14   46  
8  
9  
172022      Peyton Hassinger [Apprentice Master]   CSC   7   15   17   10   49  
9  
10  
195600      Charles Usher [Grand Master]   Savannah Yacht Club   10   6   8   32/UFD   56  
10  
11  
205512      Eli Putnam [Apprentice Master]   ASC   17   3   5   32/UFD   57T  
11  
12  
210876      Brian Gilcher [Grand Master]   NOMAD   11   5   9   32/UFD   57T  
12  
13  
180543   Laserray   Raymonf Flynn [Great Grand Master]   CSC NC   15   20   13   9   57T  
13  
14  
184364   Melges 24   Marcus Moehlman [Apprentice Master]   ASC   9   4   16   32/DNC   61  
14  
15  
189774   Shaken Not Stirred   TJ O'Brien [Open]   Lake Norman Yacht Club   23   10   15   16   64  
15  
16  
194290      John Hughes [Master]   Woodstork Sailing   19   18   18   12   67T  
16  
17  
5142      Shane Sablotsky [Apprentice Master]   Staniel Cay Yacht Club   14   21   19   13   67T  
17  
18  
97658   none   Alasdair Mcgregor [Grand Master]   csc   28   17   21   8   74  
18  
19  
194477      Kril Yakovenko [Junior]   LNYC   21   23   14   20   78T  
19  
20  
155269   Evil Duer   Chris Duer [Apprentice Master]   BYSC   18   19   22   19   78T  
20  
21  
175410      Eric Norman [Apprentice Master]   South Carolina Yacht Club   12   16   20   32/DNC   80T  
21  
22  
208570      john fragakis [Great Grand Master]   lake townsend   16   22   24   18   80T  
22  
23  
TBC      Conor Byrne [Open]   Royal St George Yacht Club   32/DNC   32/DNC   11   7   82  
23  
24  
159815      Clay Mobley [Master]   Savannah Yacht Club   22   25   23   15   85  
24  
25  
851   Super Funk   Dan Bagnoni [Apprentice Master]   Augusta Sailing Club   25   27   25   11   88  
25  
26  
11   The Fire Hydrant   Hank Wolfe [Junior]   LNYC   20   13   32/DNS   32/DNC   97  
26  
27  
201321      Rob Nason [Grand Master]   CYC NC   24   24   32/DNS   32/DNC   112  
27  
28  
175550   Wilt   Nevin Williams [Junior]   LNYC   26   26   32/DNF   32/DNC   116  
28  
29  
160968   Hootin’ Annie   Devin McKim [Apprentice Master]   CYC 1853   27   32/DNF   32/DNC   32/DNC   123  
29  
30  
200618      Barry Stevens [Great Grand Master]   LNYC   32/DNC   32/DNC   32/DNS   32/DNC   128T  
30  
30  
5972   Old Yeller   Jason Rucker [Master]   CofC Sailing Association   32/DNC   32/DNC   32/DNS   32/DNC   128T  
30  
 



Laser Radial (22 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:55:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
212604      Benjamin Smith [Junior]   Carolina YC - NC   2   3   4   5   14  
1  
2  
164293      William Tebrake [Junior]   South Carolina Yacht Club   3   4   5   10   22T  
2  
3  
AUS 196445   True Blue   Myles Wilson [Junior]   Adelaide Sailing Club   5   8   3   6   22T  
3  
4  
144344      Addison Jones [Junior]   Pensacola Yacht Club   8   5   9   2   24  
4  
5  
181339      Ben Usher [Junior]   CYC 1853   9   2   6   8   25  
5  
6  
210788   Shaka   david loring [Master]   JIYC   1   1   23/DNS   1   26  
6  
7  
169487      Jacob Usher [Junior]   CYC 1853   7   11   2   9   29  
7  
8  
178558      Ashton Loring [Master]   JIYC   4   14   13   3   34  
8  
9  
180070      Alex Bagnoni [Junior]   Augusta Sailing Club   16   10   7   4   37  
9  
10  
176060      Danny Diederich [Junior]   CYC-NC   10   23/OCS   1   7   41  
10  
11  
29   Laser Girl   Kate Zurinksas [Junior]   Lake Lanier SC   11   7   12   12   42  
11  
12  
178530      Parker Thran [Junior]   LLSC   6   17   11   15   49  
12  
13  
148432   Intimidator   John Rhodes [Junior]   LNYC   14   6   23/DSQ   11   54T  
13  
14  
190477      Kaitlyn Bagnoni [Junior]   Augusta Sailing Club   12   18   10   14   54T  
14  
15  
163980      Tavia Smith [Junior]   CYC-NC   13   12   8   23/UFD   56  
15  
16  
16429   Sonic Death Monkey   Murphy Olson [Junior]   LNYC   15   9   14   23/DNC   61T  
16  
17  
189776   Laser   Gaines Johnson [Junior]   Augusta Sailing Club   17   15   16/TLE   13   61T  
17  
18  
168458      Reagan Cataldo [Junior]   LNYC   23/DNC   16   23/DNF   16   78  
18  
19  
181646      Rylie Cataldo [Junior]   LNYC   23/DNC   13   23/DNF   23/DNC   82  
19  
20  
205512      Reid poteet [Junior]   Augusta Sailing Club   18   23/DNC   23/DNF   23/DNC   87  
20  
21  
164382   Boat   Tyler Williams [Junior]   LNYC   23/DNC   23/DNC   23/DNS   23/DNC   92T  
21  
21  
187866      Andrew Ettlemyer [Junior]   Columbia Sailing Club   23/DNC   23/DNC   23/DNC   23/DNC   92T  
21  
 



Laser 4.7 (1 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:55:08 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
158957   Ark Royal   Garner Mobley [Junior]   Savannah Yacht Club   1   1   1   2/DNC   5  
1  
 



Lightning (5 boats) (top)
Series Standing - 4 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:08:05 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4  Total Pos
1  
12957   3   Paul Whitesides    SMCSA   2   1   1   1   5  
1  
2  
15605   Soul Sister III   John Sawyer    CYC NC   1   2   2   2   7  
2  
3  
14930   Crazy Horse   Briggs Monteith    PBL#3   3   5   3   3   14  
3  
4  
14688      William T Jones Jr    YIYC   4   3   4   4   15  
4  
5  
14728      Ryan Smoker    Columbia Sailing Club   5   4   5   5   19  
5  
 



Open Bic (23 boats) (top)
Series Standing - 5 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 11:10:41 AM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5  Total Pos
1  
8975      Dane Turner [U13]   BYSC   1   3   3   1   1   9  
1  
2  
10174      Felix Hagar [Open]   JIYC Jr Sailing Team   2   1   1   5   2   11  
2  
3  
9489      Oscar Oberle [Open]   JIYC   8   2   2   4   3   19  
3  
4  
9518      Lawton Harper [Open]   Carolina Yacht Club-SC   3   6   5   3   6   23  
4  
5  
8292   Bacon   Molly Aiken Loring [Open]   JIYC   6   5   4   2   7   24  
5  
6  
9089      Bradley Fabian [U13]   Beaufort Yacht and Sailing Club   4   4   9   7   8   32  
6  
7  
10065      James Fabian [Open]   Beaufort Yacht and Sailing Club   7   10   6   6   4   33  
7  
8  
8379      Noah Dailey [U13]   James Island Yacht Club   5   8   7   11   5   36  
8  
9  
9167      Hailey Bagnoni [U13]   Augusta Sailing Club   12   14   8   10   10   54  
9  
10  
1117      Ella Durst [Open]   Habcaw   13   11   11   9   12   56  
10  
11  
9438   Open Skiff   Jackson Fisher [U13]   JIYC   14   16   13   8   9   60  
11  
12  
9249      Oliver Putnam [u13]   Augusta Sailing Club   10   9   12   12   24/DNF   67  
12  
13  
9133      brody poteet [U13]   Augusta Sailing Club   15   19   19   13   13   79  
13  
14  
9634      Anna Kate Horton [Open]   Columbia Sailing Club   19   7   15   24/DNS   24/DNS   89  
14  
15  
7324      cannon poteet [U13]   Augusta Sailing Club   20   13   10   24/DNS   24/DNS   91  
15  
16  
9638      Colby BRADEN [Open]   Columbia Sailing Club   11   18   16   24/DNS   24/DNS   93T  
16  
17  
8224      May Durst [U13]   Hobcaw   16   12   17   24/DNS   24/DNS   93T  
17  
18  
9203      Katelyn Dietert [u13]   Augusta Sailing Club   17   15   14   24/DNF   24/DNS   94  
18  
19  
9205      Jackson McMullen [U13]   Augusta Sailing Club   9   24/DSQ   18   24/DNS   24/DNS   99  
19  
20  
9667      Aaron Sawyer [Open]   Columbia Sailing Club   24/DNS   24/DNS   24/DNS   24/DNF   11   107  
20  
21  
9647      Karis Easler [Open]   Columbia Sailing Club   24/DSQ   17   24/DSQ   24/DNC   24/DNC   113  
21  
22  
7591      Grant Dietert [u13]   Augusta Sailing Club   18   24/DNF   24/DNS   24/DNS   24/DNS   114  
22  
23  
7505      Brighton Turner [U13]   BYSC   24/DNF   24/DNS   24/DNS   24/DNC   24/DNC   120  
23  
 



Y-Flyer (3 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:07:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
2759   Warrior Wabbit   Henry McCray    Sea Island Yacht Club   [4/DNS]   4/DNS   1   1   4/DNS   4/DNC   14  
1  
2  
2634   Magic4   Amber Phillips    Na   [4/DNS]   4/DNS   2   4/DNC   4/DNC   4/DNC   18  
2  
3  
2639      Bob Turner    BYSC   [4/DNC]   4/DNC   4/DNC   4/DNC   4/DNC   4/DNC   20  
3  
 



Vanguard 15 (10 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:07:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
1487   Safety Third   Kenneth (BJ) Jones    LNYC   [3]   1   1   1   1   3   7  
1  
2  
854      Joseph Aspland    LNYC   2   2   2   2   [6]   6   14  
2  
3  
194   V15 MOM   martine Zurinskas    Lake Lanier SC   1   [6]   3   6   4   1   15  
3  
4  
984   What happened   Scott Olson    LNYC   4   3   4   3   [5]   2   16  
4  
5  
879   Just Chillin'   John Butine    Lake Norman Yacht Club   [6]   5   5   4   2   4   20  
5  
6  
980   Flow   Allison Binkley    LNYC   5   4   [6]   5   3   5   22  
6  
7  
526   The BlairWitch Project   Jason Blair    Lake Norman Yacht Club   8   7   8   7   [9]   7   37  
7  
8  
1506   Sea Señor II   Jaime Espinosa    Lake Norman Yacht Club   [9]   8   7   9   7   9   40  
8  
9  
1657   12 Monkeys   Rick Cataldo    LNYC   7   9   9   8   8   [10]   41  
9  
10  
572   The Flying Wasp   Paul DiMarco    Lake Norman Yacht Club   10   10   [11/DNS]   10   10   8   48  
10  
 



MC Scow (2 boats) (top)
Series Standing - 6 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, November 03, 2019 12:07:01 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6  Total Pos
1  
1568      Dmitriy Yakovenko    LNYC   [1]   1   1   1   1   1   5  
1  
2  
1212   I'm Fired Up   Tommy Kasperski    Lake Murray Sailing Club   [3/DNC]   3/DNC   3/DNC   3/DNC   3/DNC   3/DNC   15  
2  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2017-2020.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2019 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network