Melges 15 Winter Series Event 3
Sarasota Sailing Squadron | March 24-27, 2022

Melges 15 (64 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, March 27, 2022 7:00:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
4   Harry Melges [Open Division]   Lake Geneva Yacht Club   2   1   1   3   1   1   1   3   [65/DNS]   13  
1  
2  
66   Eddie Cox and Molly Ziegler [Open Division]   Lake Geneva Yacht Club   1   3   2   1   [65/RET]   2   6   1   1   17  
2  
3  
86   Emily Haig
John Haig [Open Division - Female]  
LEHYC   5   4   4   4   6   9   3   [16]   4   39  
3  
4  
171   Scott Barbano [Open Division]   Brant Beach Yacht Club   8   6   11   5   10   3   [13]   2   2   47  
4  
5  
I 52   Joshua Lacroix
Will Huerth [Open Division]  
LGYC   3   8   9   6   3   [13]   9   6   7   51  
5  
6  
224   Travis Odenbach [Open Division]   Rochester Yacht Club   11   [16]   3   15   9   12   2   5   9   66  
6  
7  
143   James O'Gwen and Aidan Cunningham
Chris O'Gwen [Youth]  
Seaside Park Yacht Club   4   7   19   24   [25]   8   4   14   3   83  
7  
8  
281   Dwight Greenhouse [Open Division]   American Yacht Club   9   2   15   [37]   11   5   8   29   8   87  
8  
9  
144   George Sipel [Master]   North Cape Yacht Club   13   12   [34]   7   20   18   5   9   5   89  
9  
10  
295   Sara Morgan Watters and Jennifer Calhoun [Open Division - Female]   Tred Avon Yacht Club   [32]   10   16   14   24   17   7   10   6   104  
10  
11  
219   Mike Schroff and Emily Shanly-Roberts
Emily Shandley Roberts [Open Division]  
Chicago Corinthian Yacht Club   10   9   5   11   30   20   16   [32]   10   111  
11  
12  
45   Finn Burdick [Youth]   Lake Geneva Yacht Club   12   [30]   23   22   4   6   12   28   12   119  
12  
13  
257   Michael Faugust [Master]   SSS/Ephraim YC   [35]   14   10   27   13   7   26   4   22   123  
13  
14  
134   Walter Lenhard [Master]   LEHYC   16   22   7   9   12   31   14   [35]   13   124  
14  
15  
59   James and Ashley Byrne [Open Division]   Shore Acres Yacht Club / Lake Hopatcong Yacht Club   17   29   8   [65/UFD]   19   11   23   12   14   133  
15  
16  
276   Brian Simkins
Allison [Master]  
Centerport Yacht Club   7   [36]   6   36   5   22   21   8   30   135  
16  
17  
155   Dave and Donna Hillmyer [Open Division]   Sarasota Sailing Squadron   6   15   32   16   7   24   25   [37]   17   142  
17  
18  
300   John McGlynn [Open Division]   LEHYC   14   17   28   25   16   4   19   23   [31]   146  
18  
19  
8   Rudi Arntson
Allison Weinbecker [Open Division]  
Tahoe Yacht Club   29   11   [31]   10   17   15   28   25   15   150  
19  
20  
166   Kate Cox [Open Division - Female]   White Bear sailing school   [56]   44   24   13   2   23   11   20   19   156T  
20  
21  
146   Lara Dallman-Weiss and Willy Crary [Open Division - Female]   White Bear YC, New York YC   24   26   22   12   8   16   [30]   27   21   156T  
21  
22  
176   Sydney Stoldt
Teddy Stoldt [Youth]  
Little Egg Harbor YC   31   34   38   2   15   19   15   15   [43]   169  
22  
23  
274   David Sedgwick [Grand Master]   East Coast Sailboats   19   35   14   20   [40]   35   17   24   11   175  
23  
24  
15   Ian Solum
Annika Ekholm [Open Division]  
Minnetonka Yacht Club   25   25   [42]   28   31   21   10   22   18   180  
24  
25  
262   John Amendola
Nick Amendola [Master]  
Sarasota Sailing Squadron   26   33   29   18   35   [40]   22   7   20   190  
25  
26  
159   Anna Regan [Youth - Female]   Minnetonka Yacht Club   22   20   12   40   [54]   52   20   13   23   202  
26  
27  
297   Rob Britts [Open Division]   DIYC   23   5   27   26   28   14   18   [65/DNS]   65/DNS   206  
27  
28  
236   Maija Andert
Anna Andert [Youth - Female]  
SPYC   21   24   43   31   18   30   [44]   34   16   217  
28  
29  
252   Tyler Amspacher [Open Division]   Brant Beach Yacht Club   28   46   17   19   43   29   [48]   11   38   231  
29  
30  
259   Bob Findlay and Jennifer Cregar [Master]   Sarasota Sailing Squadron   57   [60]   48   8   27   10   37   17   32   236  
30  
31  
148   Kevin Alcock [Grand Master]   LGYC   43   41   30   23   22   33   [51]   21   26   239  
31  
32  
152   David Kiss [Youth]   Pewaukee Yacht Club   41   21   41   33   [46]   26   38   18   24   242  
32  
33  
226   Jeff Sullivan
Bethany Sullivan [Open Division]  
Rochester Yacht Club   20   13   46   29   [47]   32   34   33   36   243T  
33  
34  
221   Billy Farmer [Open Division]   Rochester Yacht Club   33   [39]   21   38   26   25   27   36   37   243T  
34  
35  
13   Lance and Alyssa Thomas [Open Division]   Sarasota Sailing Squadron   [44]   19   25   30   37   28   39   40   27   245  
35  
36  
85   Oliver Gray
Jordan Gray [Youth]  
Lake Geneva   42   27   36   21   39   38   35   30   [44]   268  
36  
37  
95   Bill Lieber [Open Division]   Pewaukee Yacht Club   18   38   18   44   32   [54]   47   31   41   269  
37  
38  
147   Andy Camarda
Andy Camarda [Open Division]  
Chicago Corinthian YC   27   28   39   39   29   49   40   [65/UFD]   25   276  
38  
39  
242   Carrie Camarda [Open Division]   Chicago Corinthian yacht club   45   [47]   13   45   23   42   24   44   46   282  
39  
40  
25   Maria Castle [Youth - Female]   Oshkosh Yacht Club   36   23   49   [65/DNS]   41   37   41   26   35   288  
40  
41  
145   Conor Hayes
Dan Jolda [Open Division]  
Winnipesaukee Yacht Club   37   45   20   49   [52]   48   36   19   40   294T  
41  
42  
167   Mark and Dylan Gorman [Master]   SSS   30   [53]   45   41   42   36   32   39   29   294T  
42  
43  
215   John Schellenbach
Marci Grunert [Open Division]  
Chicago Corinthian Yacht Club   40   31   [55]   17   14   55   49   49   45   300  
43  
44  
222   Rich Horton
Amanda Horton [Open Division]  
Columbia Sailing Club   49   [50]   33   34   36   45   29   38   39   303  
44  
45  
232   Will Van Cleef [Master]   BYSC   15   18   26   32   44   41   [65/DNS]   65/DNS   65/DNS   306  
45  
46  
101   Dirk Richter [Open Division]   Union Sailing Club   53   43   53   42   45   27   33   [65/UFD]   28   324  
46  
47  
131   Jon Mann [Open Division]   NYCC   50   52   44   [65/UFD]   33   65/NSC   31   41   42   358  
47  
48  
7   Timothy Cole [Grand Master]   Little Egg Harbor Yacht Club, Beach Haven NJ   34   [56]   37   47   49   50   46   48   52   363  
48  
49  
286   Robert Wheler
Margie Wheler [Master]  
Ojibway Club, Pointe au Baril   [65/DNF]   32   52   43   53   47   57   54   34   372  
49  
50  
169   Thomas Roop [Master]   Grand Traverse Yacht Club   39   57   47   [65/UFD]   38   44   52   46   51   374  
50  
51  
158   Chris Fretz and Henry Richter [Open Division]   LEHYC   46   37   35   50   48   34   [65/DNS]   65/DNS   65/DNS   380  
51  
52  
266   Rob Hudson de Tarnowsky [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   55   48   54   46   21   [56]   54   50   53   381  
52  
53  
88   Michael Sigel [Master]   Minnetonka Yacht Club   48   [55]   50   48   50   43   53   52   47   391  
53  
54  
3   Jeff Nicholas [Grand Master]   Clear Lake Yacht Club   [65/UFD]   42   40   65/DNS   65/DNS   65/DNS   50   42   33   402  
54  
55  
140   Richard Wagner [Grand Master]   Little Egg Harbor   47   40   [65/UFD]   65/UFD   55   39   56   47   57   406  
55  
56  
11   Marie McKee and Michelle Lee [Mega Master - Female]   SSS   [65/RET]   65/DNS   65/DNS   54   34   53   42   51   48   412  
56  
57  
22   Chris Chadwick
Tom Murray [Master]  
Severn Sailing Association   52   58   [60]   52   51   46   45   56   54   414  
57  
58  
55   Bob Scribner [Grand Master ]   Union Sailing Club   59   [61]   51   51   58   58   43   43   56   419  
58  
59  
291   John VanZee
Al McInally [Grand Master]  
Sarasota Sailing Squadron   38   49   56   35   [65/RET]   57   65/DNS   65/DNS   65/DNS   430  
59  
60  
120   Ted Weihe [Mega Master]   Sarasota Sailing Squadron   51   [59]   57   53   56   51   58   55   50   431  
60  
61  
243   Rene Ward [Master]   LLSC   60   [62]   61   55   57   60   59   45   49   446  
61  
62  
150   Piper Laing
Craig Laing [Youth - Female]  
Minnetonka Yacht Club   58   54   59   57   60   [62]   55   57   55   455  
62  
63  
290   Hartmut Peters [Master]   East Coast Sailboats   54   51   58   56   59   61   60   [65/DNS]   65/DNS   464  
63  
64  
154   Herb Larrabee [Mega Master]   SSS   [65/NSC]   63   65/DNS   58   61   59   61   53   65/DNS   485  
64  
 



ZZ Other (11 boats) (top)
Series Standing - 0 races scored

Information is final.
Regatta results last updated: Sunday, March 27, 2022 7:00:59 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club Total Pos
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is final.


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network