Sunfish North American Championship
Lake Norman Yacht Club | June 09-13, 2021

Sunfish (84 boats) (top)
Series Standing - 8 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Sunday, June 13, 2021 1:37:30 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Boat   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8  Total Pos
1  
4      Conner Blouin    COCYC   3   4   [6]   1   3   2   1   1   15  
1  
2  
7   Sunfish   Jose Hernandez    Asovela   2   1   2   4   2   4   [21]   2   17  
2  
3  
81559      Michael Ingham [Master]   RCC/ SSS   8   5   7   2   [9]   1   4   8   35  
3  
4  
Per9      Caterina Romero    CRL   9   3   1   13   10   15   [20]   5   56  
4  
5  
76443   #BWYC4Lyfe   Eugene Schmitt [Master]   Bay Waveland Yacht Club   13   2   8   17   1   8   [28]   10   59  
5  
6  
61299   Alexa Anne   Bill Brangiforte [Master]   Barrington Frostbite   [20]   12   9   6   11   17   7   4   66  
6  
7  
86518      Amanda Callahan    Bristol Yacht Club/ Roger Williams University   7   6   4   10   25   10   [35]   9   71T  
7  
8  
6      Juan Carlos Canizalez    Asovela   6   17   10   9   [57]   9   6   14   71T  
8  
9  
7500   LEE KEE   Mark Kastel [Grand Master]   La Crosse Sailing Club   5   16   15   8   12   [19]   8   15   79  
9  
10  
11   Vision Quest   Doug Kaukeinen [Master]   Rochester Canoe Club   [28]   11   24   11   8   11   5   11   81  
10  
11  
808      Robert (Bob) Findlay [Grand Master]   SSS/LBYC   14   8   3   16   27   13   [37]   6   87  
11  
12  
59541      Richard Chapman [Master]   Lake Bluff Yacht Club   18   14   17   7   [20]   16   18   7   97  
12  
13  
41916      Eric Eiffert [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   15   9   18   [31]   13   25   10   30   120  
13  
14  
271   sunfish   Joe Blouin [Grand Master]   DIYC   10   34   [36]   5   16   6   36   16   123  
14  
15  
4705   Sunfish   William Kresic    HLCC   27   21   5   [33]   7   24   9   33   126  
15  
16  
78708      Nick Johnstone    CITYC   1   36   13   [85/UFD]   24   36   3   19   132  
16  
17  
78970      Jeffrey Olson [Master]   Sarasota Sailing Squadron   11   13   16   [46]   28   5   39   21   133T  
17  
18  
86772   Thanks Mom   Ezra Zankel    CofCYC/CHYC   25   [35]   20   15   17   7   14   35   133T  
18  
19  
49615   Exit 63   Christopher Williams [Grand Master]   Brant Beach & Cooper River YCs   [36]   33   21   25   32   3   22   3   139  
19  
20  
24603      Dave Dunn [Grand Master]   Halifax Sailing Association   [43]   22   19   18   18   30   2   38   147  
20  
21  
3884      John Butine [Master]   Lake Norman YC   [44]   26   23   20   14   29   25   12   149  
21  
22  
4815      John Condon [Master]   Southold Yacht Club   34   25   33   [42]   15   12   19   20   158  
22  
23  
4400      Doug Brown [Grand Master]   MRYC/HSC/SANJL   30   7   32   22   [49]   35   15   18   159  
23  
24  
82634   Kind of Blue   lee montes [Master]   Wet Pants SA/Menantic YC/Connetquot River Dinghy Club   16   38   31   43   4   14   [68]   24   170  
24  
25  
81609   ghost   Elaine Parshall [Master]   Columbia Sailing Club   26   20   42   3   [58]   20   23   37   171  
25  
26  
60673   -   Mark Weider [Grand Master]   Rochester Canoe Club   4   [44]   44   24   30   23   26   27   178  
26  
27  
27316      Mike Kerman [Grand Master]   Halifax Sailing Association   19   27   65   [85/UFD]   21   38   11   13   194  
27  
28  
4752      Jim Knab [Grand Master]   Rehoboth Bay SA   37   10   12   [58]   41   50   24   22   196  
28  
29  
81173   Blind Squirrel   David Rink [Master]   LNYC   32   32   30   32   [62]   18   27   32   203  
29  
30  
81135      Mary Ellen Brown [Master]   Rochester Canoe Club, Sarasota Sailing Squadron   12   23   14   47   46   34   29   [53]   205  
30  
31  
4875   Portents of fun   Paul Dierze [Grand Master]   Topsfield Yacht Club   23   28   22   29   36   46   31   [51]   215  
31  
32  
76356      RONALD MCHENRY [Grand Master]   Pymatuntng Sailing Club   33   39   [50]   38   23   44   16   23   216  
32  
33  
2595      David Parshall [Master]   CSC   21   45   34   19   39   26   34   [46]   218  
33  
34  
80436      Drew Lisicki    SHYC   40   24   27   59   [71]   32   13   25   220  
34  
35  
81492   MaryRae   Scott Elliott [Master]   Lake Gaston Sailing   [58]   15   41   52   5   33   44   34   224  
35  
36  
57923      Michael Fortner [Master]   Rochester Canoe Club   29   37   48   45   47   [57]   12   17   235  
36  
37  
1955      Arthur Haggerty [Grand Master]   Lake Bluff Yacht Club   49   18   28   39   33   [62]   48   29   244  
37  
38  
42162      Alexander Eiffert    Rochester Canoe Club   35   54   11   12   [61]   39   45   49   245  
38  
39  
80561      Ashlyn Park    Lake Norman Yacht Club   45   48   38   54   19   31   17   [55/TLE]   252  
39  
40  
81526      David Krausz [Master]   Columbia Sailing Club   50   41   29   23   35   [61]   46   42   266  
40  
41  
4704   Big Tuna   Lyndsay Kresic    HLCC   17   53   45   [61]   6   47   51   48   267  
41  
42  
80361      Gretchen Seymour [Master]   Lake Bluff Yacht Club   31   30   26   48   52   49   33   [55/TLE]   269T  
42  
43  
34777      Gwen Scott [Grand Master]   Greater Detoit Sunfish Club   41   [60]   35   28   56   27   38   44   269T  
43  
44  
6676      John Barrere [Grand Master]   none   [51]   19   46   41   38   42   42   47   275  
44  
45  
77897      Susan Mallows [Grand Master]   MRYC/HSC/SANJL   60   47   53   26   22   [66]   56   26   290  
45  
46  
4830      Nancy Jaywork [Grand Master]   Rehoboth Bay Sailing Assoc. (RBSA)   52   31   47   [69]   29   40   41   55/TLE   295  
46  
47  
4444      Emily Wagner    Davis Island YC   55   46   51   36   31   [63]   57   28   304  
47  
48  
78557      Michael Stratton [Grand Master]   Hueston Sailing   24   43   59   14   [74]   59   54   55/TLE   308  
48  
49  
80588      John Young [Grand Master]   Columbia Sailing Club   46   [61]   39   55   43   41   30   55/TLE   309  
49  
50  
4821      Sonya Dean [Master]   HISC   56   29   37   [85/UFD]   42   51   40   55/TLE   310  
50  
51  
81603      Erich Estes [Master]   Rochester Canoe Club   22   63   [68]   68   37   22   52   55/TLE   319  
51  
52  
81501      Stephen Szymanski [Master]   CSC, Columbia Sailing Club   [85/UFD]   49   40   56   34   55   43   43   320  
52  
53  
35083      Hank Wolfe [Youth]   LNYC   42   57   [63]   37   26   45   63   55/TLE   325  
53  
54  
75417   none   Tom Katterheinrich [Grand Master]   St. Marys Boat Club   53   [68]   57   21   55   56   59   31   332  
54  
55  
4307      Jim Koehler [Grand Master]   ..   63   58   25   64   [69]   52   32   45   339  
55  
56  
81551      Bruce Levy [Master]   Southern Yacht Club   62   62   56   [67]   40   48   58   36   362T  
56  
57  
24186   Daphne   Gail Turluck [Grand Master]   Gull Lake Sailing Club   69   40   54   [72]   50   37   60   52   362T  
57  
58  
3671      Thomas Bruce    LNYC   38   67   52   35   48   [76]   73   55/TLE   368  
58  
59  
4319      Alexander Dean [Master]   HISC   54   56   49   [76]   63   43   49   55/TLE   369  
59  
60  
4410      Laura Peters    Hueston Sailing Association   47   55   58   27   67   [70]   62   55/TLE   371  
60  
61  
4884   Coasted Toconut   Scott Olson [Master]   lnyc   [70]   59   60   40   60   28   70   55/TLE   372  
61  
62  
4871      Walter Everett [Grand Master]   Columbia Sailing Club   [67]   66   67   57   45   58   47   39   379  
62  
63  
81185   Go For It   William Sanderson [Grand Master]   Mohican Sailing Club, SSS   [65]   51   61   50   44   65   61   50   382  
63  
64  
72548      James Edwards [Grand Master]   Columbia Sailing Club   48   42   64   62   65   [71]   66   40   387  
64  
65  
4067      Constance Miller [Grand Master]   Lewes Yacht Club   59   65   55   34   51   64   67   [85/RET-BF]   395  
65  
66  
78394      David Michals [Grand Master]   Lake BLuff Yacht Club   61   [64]   43   60   64   60   55   55/TLE   398  
66  
67  
60544      Austin Williams    UConn   72   76   71   51   [80]   21   53   55/TLE   399  
67  
68  
80766      Deirdre Santos-Kaukeinen [Master]   Rochester Canoe Club   66   52   69   70   [78]   54   50   41   402  
68  
69  
79407   Recalculating   DONALD FRITZ [Grand Master]   Jolly Roger Sailing Club   39   [78]   72   66   53   69   65   55/TLE   419  
69  
70  
80647      John Daniel [Junior]   Mountain Lakes Sailing Association   [79]   72   74   30   72   53   72   55/TLE   428  
70  
71  
3681      Michael Robinson [Grand Master]   The Lake Norman Yacht Club   64   [85/RET-BF]   62   49   68   67   69   55/TLE   434  
71  
72  
4824      Mark Evans [Grand Master]   LNYC   57   70   70   44   70   75   [76]   55/TLE   441  
72  
73  
81528      Karen Jones [Grand Master]   Sarasota sailing squadron   68   69   66   53   [77]   68   71   55/TLE   450  
73  
74  
50493      John Ong [Master]   Lake Norman Yacht Club   78   [79]   79   73   54   73   64   55/TLE   476  
74  
75  
81636      Isaac Kuykendall    Lake Norman Yacht Club   74   71   [75]   63   75   72   74   55/TLE   484  
75  
76  
81610   ...   Roy Case [Master]   Rochester Canoe Club, Sarasota Sailing Squadron   77   74   [78]   65   59   78   78   55/TLE   486  
76  
77  
3848      Steve Weatherford [Grand Master]   LNYC   73   77   [80]   74   73   77   75   55/TLE   504  
77  
78  
70572      Benjamin Simons [Master]   CSC - Columbia Sailing Club   71   50   73   75   66   [85/DNC]   85/DNC   85/DNC   505  
78  
79  
1956      Gerard Haggerty [Grand Master]   Lake Bluff YC   75   75   76   77   76   74   77   [85/RET-BF]   530  
79  
80  
77   Lee Loughnane   Lee Loughnane [Master]   Lee Loughnane   76   73   77   71   [85/RET-BF]   85/DNC   85/DNC   85/DNC   552  
80  
81  
3846   No Surrender   Preston Miller [Youth]   Junior member   [85/DNF]   85/DNF   85/DNF   85/UFD   81   85/DNF   79   55/TLE   555  
81  
82  
1764431      Keegan Schmitt [Junior]   Bay Waveland Yacht Club   [85/DNF]   85/DNF   85/DNS   78   79   85/DNF   85/DNS   85/DNS   582  
82  
83  
19742      Betsy Schmidt [Grand Master]   Lewes Yacht Club   [85/DNF]   85/DNC   85/DNC   85/DNC   85/DNC   85/DNC   85/DNC   85/DNC   595T  
83  
83  
78242      Ryan Messina    Connetquot River Dinghy Club   [85/DNF]   85/DNC   85/DNC   85/DNC   85/DNC   85/DNC   85/DNC   85/DNC   595T  
83  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2021 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network