2022 Sunfish International Masters Championship
Clearwater Yacht Club | March 13-15, 2022

Sunfish (69 boats) (top)
Series Standing - 9 races scored

Information is provisional and subject to modification
Regatta results last updated: Tuesday, March 15, 2022 1:54:16 PM CDT
Click on race number to view detailed race information.

Pos Sail   Skipper Yacht Club  1   2   3   4   5   6   7   8   9  Total Pos
1  
1717   PaulJon Patin [Master]   Sayville YC   2   3   2   2   1   2   [4]   3   1   16  
1  
2  
11   Doug Kaukeinen [Master]   Rochester Canoe Club   3   4   1   4   4   4   1   2   [5]   23  
2  
3  
81559   Mike Ingham [Master]   RCC/ SSS   4   5   [10]   1   3   5   5   4   4   31  
3  
4  
76443   Eugene Schmitt [Apprentice Master]   Bay Waveland Yacht Club   11   1   6   8   2   1   2   1   [70/RET]   32  
4  
5  
59541   Richard Chapman [Grand Master]   Lake Bluff   1   2   5   5   [30]   8   7   7   10   45  
5  
6  
78829   Dan Norton [Master]   DLYC   9   6   3   [12]   9   10   8   5   3   53  
6  
7  
5091   Andy Beeckman [Apprentice Master]   Newport Harbor Yacht Club   [27]   8   8   18   6   3   6   8   2   59  
7  
8  
60858   Gail Heausler [Grand Master]   Davis Island Yacht Club   12   12   11   21   10   [27]   9   6   12   93  
8  
9  
4752   Jim Knab [Grand Master]   Rehoboth Bay SA   5   17   14   7   13   13   14   [24]   18   101  
9  
10  
81614   Chris Carroll [Master]   SSS   [70/RET-BF]   70/RET   4   11   5   7   3   14   9   123  
10  
11  
81715   Charles Shipway [Master]   Menemsha Yacht Club   6   11   9   34   8   25   16   16   [70/DNF]   125  
11  
12  
6   Dominic Simonetti [Master]   Sarasota Sailing Squadron   7   14   7   14   18   18   24   [70/UFD]   24   126  
12  
13  
4875   Paul Dierze [Grand Master]   Topsfield Yacht Club   10   13   31   17   11   [70/DNF]   19   12   20   133  
13  
14  
7   Jim Koehler [Grand Master]   South Bay Watersports Assc   33   7   16   13   [37]   21   27   11   6   134  
14  
15  
2311   Elaine Parshall [Grand Master]   Columbia Sailing Club   8   22   [70/RET]   6   16   11   17   27   29   136  
15  
16  
57923   Mike Fortner [Master]   Rochester Canoe Club   14   10   17   28   24   24   [33]   17   7   141  
16  
17  
81717   Laura Jeffers [Apprentice Master]   None   21   [38]   13   16   12   28   20   9   25   144  
17  
18  
24603   Dave Dunn [Grand Master]   Halifax Sailing Association   28   18   19   29   [40]   17   11   10   13   145  
18  
19  
41916   Eric Eiffert [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   19   9   21   [26]   22   12   25   21   17   146  
19  
20  
808   Robert (Bob) Findlay [Grand Master]   SSS & LBYC   15   15   25   9   14   22   [41]   20   27   147  
20  
21  
81221   Artur Zembowicz [Master]   BCYC   16   19   24   [38]   15   6   26   34   8   148  
21  
22  
76356   RONALD MCHENRY [Great Grand Master]   Pymatuntng Sailing Club   17   [70/DNS]   15   20   17   20   10   23   32   154  
22  
23  
395   Larry Schmitz [Grand Master]   mbyc   18   16   18   27   27   15   12   31   [70/DNS]   164  
23  
24  
5019   Susan Tillman Berg [Master]   Wawasee Yacht Club   13   23   23   19   28   26   22   25   [35]   179  
24  
25  
66   Laurence Mass [Master]   CYC   29   32   26   31   [49]   14   21   22   21   196  
25  
26  
81501   Stephen Szymanski [Master]   CSC, Columbia Sailing Club   30   21   22   [43]   43   19   18   38   16   207  
26  
27  
4736   Bob Slook [Grand Master]   Oriental Dinghy Club   24   27   29   22   26   [34]   31   18   34   211  
27  
28  
271   joe blouin [Great Grand Master]   DIYC   20   [70/RET]   70/RET   3   20   9   13   13   70/RET   218  
28  
29  
75057   LUIS OLIVEIRA [Grand Master]   Gulfstream Sailing Club   [70/DNS]   70/DNS   12   44   23   16   30   19   15   229  
29  
30  
81574   Ed Ruark [Grand Master]   DIYC   31   34   [70/DNS]   52   7   30   15   28   33   230T  
30  
31  
80361   Gretchen Seymour [Master]   Lake Bluff Yacht Club   25   30   28   30   31   38   34   [41]   14   230T  
31  
32  
4830   Nancy Jaywork [Grand Master]   Rehoboth Bay Sailing Assoc. (RBSA)   39   25   30   33   29   31   [70/RET]   29   22   238  
32  
33  
81526   David Krausz [Master]   Columbia Sailing Club   40   26   35   32   25   44   28   [45]   23   253  
33  
34  
78394   David Michals [Grand Master]   Lake BLuff Yacht Club   43   20   27   35   32   36   [45]   42   19   254  
34  
35  
70572   Benjamin Simons [Apprentice Master]   Columbia Sailing Club, CSC   41   28   20   39   42   [47]   40   35   11   256  
35  
36  
10164   Lisa Brown Ehrhart [Master]   Sarasota Sailing Squadron/ Fleet NEH   35   39   32   23   38   32   39   36   [70/RET]   274  
36  
37  
1955   Arthur Haggerty [Grand Master]   Lake Bluff Yacht Club   22   [70/RET]   70/RET   10   21   23   32   40   70/UFD   288  
37  
38  
80547   Libbie Tillman FitzGerald [Master]   Wawasee YC   26   [70/RET]   70/RET   15   33   33   29   15   70/RET   291  
38  
39  
3930   Janet Kreutzer [Master]   Windlasses / Dunedin Boat Club, FL   46   37   33   36   46   42   44   [50]   30   314  
39  
40  
81984   Marius Satas [Grand Master]   LBYC   52   33   36   [53]   44   39   36   47   28   315  
40  
41  
8450   rita steele [Great Grand Master]   SSS   [70/DNS]   24   70/RET   37   36   29   70/RET   37   26   329  
41  
42  
78020   Doug Warren [Grand Master]   Lake Bluff Yacht Club   44   29   34   [62]   57   43   49   43   31   330  
42  
43  
80588   John Young [Great Grand Master]   Columbia Sailing Club   32   [70/RET]   70/RET   41   34   41   38   32   70/RET   358  
43  
44  
80367   George Sechrist [Senior Master]   Blackbeard SC/FHYC   23   [70/RET]   70/RET   25   19   70/DNS   70/DNS   26   70/RET   373  
44  
45  
5785   Lee Parks [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron & Newport Yacht Club   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   47   35   37   23   33   70/RET   385  
45  
46  
49333   Chris Gates [Great Grand Master]   Melbourne Yacht Club   36   [70/RET]   70/RET   45   41   40   46   39   70/RET   387  
46  
47  
81022   Lynne Randall [Grand Master]   Davis Island YC   [70/DNS]   36   70/RET   24   54   46   43   46   70/RET   389  
47  
48  
3727   Pamela Treloar [Grand Master]   Davis Island   42   [70/RET]   70/RET   60   47   35   37   30   70/DNS   391  
48  
49  
81498   Joy Sheets [Grand Master]   Dunedin Boat Club   51   41   37   54   55   51   51   55   [70/DNF]   395  
49  
50  
75417   Tom Katterheinrich [Great Grand Master]   St Marys Boat Club   45   [70/RET]   70/RET   40   48   49   35   48   70/RET   405  
50  
51  
5095   Susan St.John [Master]   Sarasota Sailing Squadron   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   48   45   45   42   51   70/DNS   441  
51  
52  
88810   JUDITH LAZO [Great Grand Master]   Cooper River Yacht Club   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   42   39   48   70/RET   44   70/RET   453  
52  
53  
5087   Linda Leader [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   [70/DNS]   35   70/RET   57   70/RET-BF   52   47   53   70/RET   454  
53  
54  
5020   Philip Lange [Grand Master]   Rochester Canoe Club   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   46   52   50   48   70/DNS   70/DNS   476  
54  
55  
5069   Sharon Williams [Grand Master]   Dunedin Boat Club   50   [70/RET]   70/RET   51   50   70/RET   70/RET   52   70/DNS   483  
55  
56  
80550   Charlie Rahn [Grand Master]   Coconut Grove Sailing Club   38   31   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   489  
56  
57  
5090   ROSEMARY MCMULLEN [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   50   58   70/DNS   50   54   70/DNS   492  
57  
58  
73182   Christine Russo [Grand Master]   Windlasses   49   40   [70/DNS]   66   61   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   496  
58  
59  
76098   Tangi Bohlmann [Master]   Windlass   48   [70/RET-BF]   70/RET   49   53   70/RET   70/RET   70/DNS   70/DNS   500  
59  
60  
25508   Carolyn Jelnicky [Grand Master]   Windlasses   47   [70/RET]   70/RET   63   60   70/DNS   52   70/DNS   70/DNS   502  
60  
61  
110   Louis Gordon [Grand Master]   Lake Bluff Yacht Club   [70/RET-BF]   70/RET   70/RET   55   51   70/RET   70/RET   49   70/RET   505  
61  
62  
72548   James Edwards [Great Grand Master]   Columbia Sailing Club   37   [70/RET]   70/RET   56   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   513  
62  
63  
81605   Dale Dunston [Grand Master]   Sarasota Sailing Squadron and Lake Placid Sunfish Fleet   34   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   524  
63  
64  
346   Jack Loving [Great Grand Master]   Gulfstream Sailing Club   [70/RET]   70/RET   70/RET   65   59   53   70/RET   70/DNS   70/DNS   527  
64  
65  
3806   Bruce Kreutzer [Grand Master]   Dunedin Boat Club, FL   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   61   56   70/RET   70/RET   70/DNS   70/DNS   537  
65  
66  
79407   Donald Fritz [Great Grand Master]   Jolly Roger Sailing Club   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   58   70/RET   70/RET   70/RET   70/DNS   70/DNS   548  
66  
67  
80095   Ann Carroll [Senior Master]   Bitter Ends   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   59   70/RET   70/RET   70/RET   70/DNS   70/DNS   549  
67  
68  
78274   Charlie Cushing [Great Grand Master]   Davis Island Yacht Club   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   64   70/RET   70/RET   70/RET   70/DNS   70/DNS   554  
68  
69  
31486   Greg Gust [Grand Master]   rcyc   [70/DNS]   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   70/DNS   560  
69  
 



Notes:
Scoring System is RRS Low Point 2021-2024.

- Finishes in [brackets] denote throwouts
- Click on race number to view detailed race information.

Information is provisional and subject to modification


Registration Problems or Questions? Visit our Support Desk | View Our Privacy Policy
Powered by Regatta Network® | Online Sailing Event Registration and Management Services.
© 2022 Regatta Network, Inc. All Rights Reserved. Regatta Network is a registered Trademark of Regatta Network Inc.
Powered by Regatta NetworkPowered by Regatta Network